Jau par tradīciju kļuvusī akcija “Tīrai Latvijai” arī 2024./2025. mācību gadā aicina skolēnus iesaistīties papīra iepakojuma un izlietoto bateriju vākšanā un cīnīties par vērtīgām balvām, turklāt šoreiz ir pievienota jauna kategorija – tekstils, informē ražotāju atbildības sistēmas uzņēmuma “Zaļās josta” vides izglītības vadītāja Elīna Sprūde-Nesenberga.
Tekstila vākšana nav vienīgais jaunums. 2024./2025. mācību gada akcijā “Tīrai Latvijai” bērni un jaunieši varēs piedalīties trīs dažādās līgās – papīra, bateriju un tekstila līgā – un katrā no tām sacensties par vērtīgām balvām.
“Zaļā josta” Latvijas skolēnus un pirmsskolas vecuma bērnus makulatūras vākšanas kampaņā iesaista jau 22. reizi, bet izlietoto bateriju vākšanā – 18. reizi.
“Šoreiz pirmo reizi aicināsim skolēnus vākt arī tekstilu. Eiropas Savienības dati liecina, ka tekstila industrija veido ap 10 % globālo emisiju, kas ir vairāk nekā visi starptautiskie lidojumi un jūras kravas pārvadājumi kopā. Turklāt tā rada ap 20 % no pasaules tīrā ūdens piesārņojuma. Šie fakti, “ātrās modes” popularitāte un tas, ka no šā gada 1. jūlija tekstila izstrādājumiem tiek piemērots dabas resursu nodoklis, mudina mūs vairāk runāt par tekstila ilgtspējību arī ar bērniem,” stāsta Sprūde-Nesenberga.
Pērn, piedaloties 375 izglītības iestādēm, bija savākti gandrīz 670 tūkstoši kilogramu makulatūras un papīra iepakojuma un teju 35 tūkstoši kilogramu bateriju.
“Katrs savāktais un “Zaļajai jostai” nodotais kilograms nozīmē, ka šie atkritumi ir sašķiroti pareizi un tiks pārstrādāti jaunās izejvielās, ko varēs izmantot atkal,” piebilda “Zaļās jostas” vides izglītības speciāliste.
Uzvarētājus – izglītības iestādes – katrā līgā nosaka pēc visvairāk savāktā otrreiz pārstrādājamā materiāla daudzuma uz vienu izglītības iestādes audzēkni. Visčaklākie saņems vērtīgas balvas no sadarbības partneriem, un pilnīgi visi konkursa dalībnieki tiks apbalvoti ar pateicības rakstiem.
Dalībai konkursā “Tīrai Latvijā” var pieteikties pirmsskolas, vispārējās, profesionālās un interešu izglītības iestādes. Lai to izdarītu, līdz 2025. gada 15. martam jāreģistrējas mājaslapā www.tirailatvijai.lv, norādot visu nepieciešamo informāciju. Konkursa dalībnieks var izvēlēties vienu vai vairākas konkursa disciplīnas, kurās piedalīsies.
Savākto materiālu izvešanas pieteikšana arī notiek līdz 2025. gada 15. martam. Pārstrādājamo materiālu (papīra un tekstila) izvešana notiks visu konkursa periodu līdz 21. aprīlim, savukārt bateriju izvešana notiks no 2025. gada 15. marta līdz 21. aprīlim.
“Katras līgas pirmo trīs vietu ieguvējiem ir sagatavotas vērtīgas balvas no konkursa sadarbības partneriem. Papīra līgas uzvarētāji balvā saņems interaktīvo ekrānu, bet otrās un trešās vietas ieguvēji – planšetdatorus no “Zaļās jostas” un tehnoloģiju uzņēmuma “SensusLab”, kā arī pirmo trīs vietu ieguvēji tiks pie finansējuma stādu iegādei no “Latvijas valsts meži”. Baterijas līgas 1., 2., un 3. vietai – aizraujošs un izglītojošs pasākums visai skolai un atpūtas stūrītis “Uzlādē savu enerģiju!” no “Elektrum”, bet Tekstila līgas čaklākie dalībnieki varēs saņemt dāvanu kartes no “Lidl Latvija” 400, 300 un 200 eiro vērtībā,” stāsta Sprūde-Nesenberga.
Papildus visiem skolēniem, kuri piedalīsies bateriju vākšanā, būs iespēja apmeklēt kādu no basketbola kluba “VEF Rīga” spēlēm.
Konkursa rezultāts paziņos 2025. gada 12. maijā, bet uzvarētāju apbalvošana notiks pasākumā “Latvijas Meža dienas” 2025. gada 23. maijā “Latvijas valsts meži” dabas parkā Tērvetē.
Konkursu organizē “Zaļā josta” sadarbībā ar “Latvijas valsts meži”, “CleanR”, “BAO”, Valsts izglītības satura centru, “VEF Rīga”, “SensusLab”, Elektrum, “LIDL Latvija” un Rīgas Zooloģisko dārzu.
Ar pilno konkursa nolikumu var iepazīties https://tirailatvijai.lv/wp-content/uploads/2024/10/Konkurss-Tirai-Latvijai-2024-2025-NOLIKUMS-1.pdf
Par SIA “Zaļā josta”
“Zaļā josta” ir ražotāju atbildības sistēmas uzņēmums, kas organizē izlietotā iepakojuma, videi kaitīgo preču, elektrisko un elektronisko iekārtu, tekstilizstrādājumu apsaimniekošanu, tādējādi dodot iespēju uzņēmumiem iegūt 100 % atbrīvojumu no Dabas resursu nodokļa un parūpēties, lai atkritumi, kas radušies to saimnieciskās darbības rezultātā, tiek savākti, pārstrādāti un nonāktu otrreizējā apritē.
Komentāri