Šomēnes cafe „2 Locals” šefpavārs Jānis Solovjevs un „Druva” uz maltītes gatavošanu aicināja nevienu citu, kā Ziemassvētku vecīti Māri Brasliņu, kurš jau vairāk kā 20 gadus svētku laikā dodas pie bērniem, lai viņus iepriecinātu. Vecītis, saņēmis mūsu uzaicinājumu, gan šķelmīgi pasmaidīja un atzina, ka mājās ēst negatavojot. To ļauj darīt saviem rūķiem. Taču atzina, ka paēst labi viņam patīkot.
Sagaidījuši Ziemassvētku vecīti rīta agrumā pie Priekuļu pagasta centrālās egles, palaiduši prom staltbriežu pajūgu, devāmies uz viesu namu “Rakši” Amatas novadā, kur mums laipnie saimnieki ļāva ne tikai apskatīt un sasveicināties ar lamu Rūdi, aitiņu Dolliju un jauko kamieļu saimi, bet arī omulīgi rosīties vienā no virtuvēm.
Šefpavārs Jānis Solovjevs, sagaidot Ziemassvētku vecīti, stāstīja, ka šodien abi kopā gatavos divus ēdienus, ko var celt galdā arī Ziemassvētku vakarā.
“Ēdienkartē paredzēta liellopa gaļas šķēle ar brūkleņu – brendija mērci, kas tiks pasniegta kopā ar rukolas salātiem un kartupeļiem ar mizu. Desertā gatavosim maizes- sviesta pudiņu vaniļas mērcē,” sacīja šefpavārs un deva Ziemassvētku vecītim pirmos norādījumus par ēdienu gatavošanu.
Lai ietaupītu laiku, abi vīri sāka rosīties ap maizes- sviesta pudiņa gatavošanu. Šefpavārs J. Solovjevs uzsvēra, ka nekā sarežģīta nav, un atzina, ka katrai namamātei šis pudiņš noteikti izdosies.
Kad pudiņš jau bija ievietots cepeškrāsnī, Ziemassvētku vecītis, sekojot šefpavāra norādījumiem, ķērās pie pamatēdiena gatavošanas.
“Izvēlējos liellopa gaļu, kura ir ļoti pateicīga gatavošanai. To var pasniegt gandrīz jēlu, tai jābūt tikai uz pannas nedaudz apceptai no visām pusēm. Ja gatavošanu turpina cepeškrāsnī, cepot gaļu 180 grādu temperatūra vidēji astoņas minūtes, tad tā būs asiņaina. Ja vēlās liellopa gaļu pasniegt vidēji izceptu, tad tā cepeškrāsnī jācep 12 minūtes. Ja ceps 20 minūtes, tā jau būs labi izcepta liellopa gaļa. Ikdienā to biežāk sauc par liellopa steiku, bet es pieturos pie termina- liellopa šķēle,” norāda šefpavārs un bilst, ka liellopa gaļu pirms cepšanas var arī iemarinēt.
“Nekad šādās reizēs nelietoju garšvielu „Vegeta”, gaļu vienkārši ierīvēju ar sāli un pipariem. Uz pannas līdzās gaļai var cept čilli piparu pāksti, ķiploka gaļviņu un uzlikt arī garšvielas, piemēram, timiānu. Garšas buķetes labad cepšanas laikā pannā var ieliet nedaudz brendija, kas, protams, izgaros, bet garšu niansē tas nedaudz būs jūtams,” norādes dod šefpavārs Jānis un lūdz Ziemassvētku vecīti tikmēr pagatavot salātus.
“Ar rukolas salātiem ir vienkārši. Dārzeņus tiem klāt pat var nelikt. Mēs šoreiz tiem pievienosim ripiņās sagrieztus sarkanos sīpolus un apslacīsim ar citrona sulu, tad visu samaisīsim ar olīveļļu un pāri uzbērsim sagrieztu plānās plāksnītēs Parmazan sieru. Vienkārši un garšīgi,” saka Jānis.
Šajā reizē liellopa gaļa tiks pasniegta kopā ar kartupeļiem, kuri vārīti un apcepti ar visu mizu. Šefpavārs norāda, ka šādi pasniegtā kartupelī saglabājas vairāk vitamīnu, arī garša ir daudz labāka.
“Forši ir tad, kad vecaistēvs vāra cūkām kartupeļus un tos var pazvejot no katla. Tādi kartupeļi garšo daudz labāk,” bilst Ziemassvētku vecītis, uzsverot, ka arī tikko ceptai siltai maizītei ir cita garša nekā veikalā pirktajai.
Kad svētku mielasts pagatavots, ēdienus servē, saliekot pēdējos akcentus – dekorējot arī šķīvjus ar garšaugiem un mērcēm. Ziemassvētku vecītis atzina, ka šoreiz viss izdevies ļoti garšīgi.
“Pirms pasniegt ēdienu, vienmēr uz galda pirmo vajag nolikt maizi. Šī tradīcija nāk līdzi no ģimenes, mamma arī vienmēr tā darīja. Arī smalkos restorānos pirmo uz galda uzliek maizīti. Tā pieņemts,” bilst šefpavārs.
Kad galdā tika celts pagatavotais ēdiens, Ziemassvētku vecītis secināja: “Ļoti garšīgi. Pamatēdiens ir fantastisks, no tāda neatteiktos nekad. Turklāt patiesi kārtīgi var paēst, lai būtu spēks un varētu tālāk darīt dienas darbus. Bazilika pesto labs. Tiešām jūtams, ka tikko gatavots.” Savukārt, kad Ziemassvētku vecītis nobaudīja pudiņu ar vaniļas mērci, viņš priekā iesaucās: “Ārkārtīgi garšīgi! Mirdams var ēst!”
Atvadoties Ziemassvētku vecītis sacīja paldies cafe “2 Locals” šefpavāram Jānim Solovjevam, kurš iemācīja pagatavot patiesi gardus ēdienus un vēlēja visiem baltus, skaistus un gaišus Ziemassvētkus. Liellopa šķēle ar brūkleņu- brendija mērci (1 porcijai) Nepieciešams: Liellopa gaļa – 180 līdz 200 g Sāls, pipari – pēc garšas Brendijs – 30 ml Brūkleņu ievārījums – 60 g Ķiploks – 1gb. Čilli pipars – ½ gb Svaigs timiāns – 1 zariņš Nemizoti kartupeļi –3 vidēja lieluma kartupeļi Rukolas salāti – 30g Citrons – 1 daiviņa Sarkanais sīpols – 20g jeb ½ vidēja lieluma sīpols Parmazāna siers – 30g Olīveļļa – 25ml Bazilika pesto – dekorēšanai un garšas buķetes papildināšanai
Apceptu liellopa gaļas šķēli servē uz šķīvja, liek klāt ar mizu vārītus un apceptus kartupeļus un pievieno klāt sagatavotos salātus. Kā mērci pasniedz katliņā uzkarsētu brūkleņu ievārījumu kopā ar brendiju. No bazilika lapiņām, cietā siera šķēles, olīveļļas un nedaudz citrona sulas, sāls, ķiploka daiviņas un cukura paši var pagatavot bazilika pesto. Tam var pievienot ciedru riekstus. Viss jāsablenderē līdz viendabīgai masai. Salātiem pa virsu uzliek šķēlītēs sagrieztu cieto Parmazāna veida sieru. Maizes- sviesta pudiņš vaniļas mērcē (10 porcijām) Nepieciešams: “Solo” pītā maizīte ar rozīnēm – 1 gb. Piens – 300 ml Saldais krējums – 300 ml Olas – 5 gb. Sviests – 200 g Milti – 200 g Cukurs – 200 g Brendijs – 50 ml (var nepievienot)
Vaniļas mērcei- Saldais krējums – 250 ml Piens – 250 ml Olas – 5 gb Cukurs – 80 g Vaniļas cukurs – 20 g
Veidni, kurā ceps pudiņu, vispirms iesmērē ar sviestu. Tajā ar pirkstiem saplucina pīto maizi. Atsevišķā katliņā samaisa saldo krējumu ar pienu vienādās proporcijās, pievieno 5 olas, cukuru, 50 ml brendiju (garšas papildināšanai) un visu kārtīgi samaisa. Iegūto maisījumu pārlej maizei, kas atrodas veidnē. Nedaudz jāpagaida, kamēr maize uzsūc šķidrumu. Pa virsu vēl var uzlikt sviesta piciņas, kas cepšanās laikā izkusīs. Tad gatavo drumstalas pudiņa pārkaisīšanai. Drumstalas gatavo vienkārši- bļodā ieber miltus, cukuru un liek klāt nekausētu sviestu. Visu ar rokām mīca, līdz izveidojas drumstaliņas. Tās pārber masai, kas atrodas veidnē. Cep 180 grādu temperatūrā apmēram 35 – 40 minūtes. Vaniļas mērces pagatavošana. Katliņā uzvāra saldo krējumu ar pienu, tad lēnām iemaisa sakultu olu dzeltenumu, vaniļas un parastā cukura masu. Mērci uz nelielas uguns maisa, līdz tā sāk biezēt. Lai neveidotos kunkuļi, trauku ar mērci liek aukstā ūdens peldē un turpina maisīt līdz mērce atdziest. Paldies veikalam “Solo”, Cēsīs J. Poruka ielā 23, par sarūpēto pārtikas grozu. Paldies arī viesu namam “Rakši” par jaukajām un mājīgajām telpām.
Liene Lote Grizāne
Komentāri