Piektdiena, 22. novembris
Vārda dienas: Aldis, Alfons, Aldris

Viena no Latvju saimniecēm – Rasma Balode

Līga Eglīte
17:16
10.05.2017
61
Rasma Balode Foto Markovskis 1

Bijusī ieriķiete un cēsniece Rasma Balode nu jau daudzus gadus dzīvo Zvārdes pagasta “Puteņos”, bet ar Vidzemi un Ieriķiem cieši saista bērni, mazbērni, draugi, mīļas vietas un dzimtas kapi. Pāris interviju medijos un šī gada televīzijas šovs “Īstās latvju saimnieces” Rasmai devis jaunu pieredzi un rosinājis idejas, ko ieviest un papildināt lauku tūrisma sētā.

No visām prasmēm un specialitātēm, kas apgūtas dzīves laikā, Rasma atgriezusies pie pašiem sākumiem un bērnībā pieredzētā: “Tas, kas agrāk laukos bija parasts un ikdienišķs, tagad ir retums un manā sētā “Puteņos” kļuvis par tūrisma objektu.

Bijām liela ģimene – vecāki un mēs, četras māsas. Tēvs vēl pieņēma audžubērnu. Atmiņā saglabājušies visi lauku darbi un svētku brīži. Mans tēvs bija ļoti stingrs un mācīja domāt. Nekad neteica, cikos no balles jābūt mājās, taču man un māsām bija zināms, kas jāpadara pirms tam un nākamajā rītā. Sestdien pīrāgi un plātsmaizes jāizcep, māja jāsakopj, no rīta lopiem siles jāizslauka.

Man ļoti bieži jautā, kā es tā esmu izdomājusi tradīcijas. Tās vienkārši bija! Tradicionālo kultūru nevar iemācīt nevienam ne gadā, ne piecos gados, to apgūst tikai ģimenē. Sanāca kopā radu sai­me, dziedāja, kāds spēlēja akordeonu. Bērni dzīvoja visam līdzi un “nenolūza” pat trijos četros naktī.

Vecmamma bija brigadiere, uz ražas vākšanu ēdināja talciniekus un vienmēr dziedāja, bet es gāju palīgā saimniekot. Sākumā apmulsu, gribēju pateikt labdienu, gaidīju, kad beigs, bet viņa tik dzied un dzied. Vecmammai tas labdien bija caur dziesmu.

Braucu gar Ieriķu skolu, piestāju un vienmēr paraugos uz skaisto folklorista Voldemāra Stelberga piemiņas akmeni. Man prieks, ka to izdevās uzstādīt! Tēvs dzimis tajā pašā mājā, kur Stelbergs. Tēva māsa Anna ganu gaitās Stelbergu bija satikusi un atcerējās sarunas, pozitīvo attieksmi pret dzīvi. Un man arī folklora pūrā ielikta.”

Rasmai Balodei Ieriķos ir vecāku māja, kur varētu tikties visa lielā un sazarotā dzimta, tomēr dzīve ieviesusi korekcijas. Mājai blakus ir kolhoza bijusī ferma, ko viņas tēvs Atmodas laikā rosinājis privatizēt. Rasma stāsta: “Tagad šajā garajā ēkā mans dēls ierīko lauku tūrisma mītni, pārbūvējot, papildinot, izveidojot jumta terasi ar kamīnu, pirti. Tur ir ugunskura vieta, liels un vecs ozols, kur Jāņus svinēt, pļava, mežs, kur pastaigāties. Būs vieta, kur dzimtai pulcēties. Vedekla ir laba saimniece, arī masiere.”

Kad Zvārdes “Puteņos” atbrauc viesi, viss sākas ar karoga uzvilk­šanu, saimnieki Rasma un Mā­ris Baloži stāsta, kāda sētā kārtība. Šeit ir viena no latvisko kāzu pieturvietām, un no “Pute­ņiem” jaunlaulātie dodas izbraucienā ar drošku. Rasma liek lietā visas prasmes: “Jāgatavojas jau dienu iepriekš, jānopin vītne pie zirga loka. Reizēm ozollapas vēl ir jēlas un nākas pīt no ceriņiem, toties kā smaržo! Gribas, lai ir skaisti, bet tas viss prasa laiku. Svarīgi, kas tiks iemūžināts fotogrāfijās, kuras šiem cilvēkiem paliks uz mūžu.

Kad no atbraukušajiem tūristiem kāds garlaikojas, piedāvāju aiziet līdz kaziņām, jo tās ir mīlīgas, iedodu mazo spainīti, lai pamēģina slaukt. Cilvēks laimīgs atgriežas, visu “sabildējis”. Vai ir izslaucis vai ne… Visbiežāk jau tas, kas izslaukts, ir izsperts, jo kaza pazīst, ka atnācis kāds svešs.”

Mums ir suvenīrs – “Puteņu” slota, ko nespējam vien pieražot. Neliela, tikai 40 centimetrus gara, bet visiem ļoti patīk. Kad Ūsiņos rīkojam vīru spēles, visi gaida, ka baļķa mešanā balvā būs īpašā “Puteņu” slota. Meistars dzīvo Ieriķos, ļoti pedantisks, skatās Mēness fāzes, visu ievēro. Saldus pusē vēl neesmu atradusi nevienu, kurš to uzņemtos darīt.”

Rasma stāsta, ka “Saimnieču šovam” nepiekristu, ja nebūtu vīra atbalsta: “Māris pie publiskas vides ir pat vairāk pieradis – deju kolektīvā, strādājot par pedagogu. Es sievišķīgi satraucos, ka varbūt kaut kas stāv nevietā, suņa bļoda nav nolikta. Jau pierasts, ka mājā daudz cilvēku, bet šoreiz bija seši no televīzijas, saimnieces, astoņi ķekatnieki, seši “Saldus pūtēji” un vēl mana ģimene.

Raidījumu gatavoja trīs dienas, filmētāji visur gāja līdzi, bija gatavi filmēt pat līdz desmitiem vakarā. Kādā brīdī saimnieki piekūst ar… Parasti ejam launagu pagulēt, bet kā nu gulēsi, kad mājā televīzija. Grūtākais un ilgākais bija raidījuma reklāmas sagatavošana “Donās” pie Ilzes. Tos pīrāgus es kādas 15 reizes krāmēju no bļodas iekšā un ārā.”

Par dzimtas dziedāšanas un muzicēšanas tradīciju turpinātāju Ras­ma uzskata mazmeitu Diānu: “Pašlaik viņa ir tīņa vecumā, kokle ielikta skapī, bet zinu, ka reiz to atkal izņems un spēlēs. Visi mani dēli bērnībā bijuši līdzi uz folkloras pasākumiem, Dziesmu­svēt­kiem, bet viņus vairāk interesēja sports. Salīdzinot ar savu bērnību, droši vien saviem puikām par maz esmu iedevusi tradīciju un lauku darbu zināšanu, tomēr dēli man ir lieli palīgi. Varbūt neatbrauc uz kā­du pasākumu, bet ir klāt pie sagatavošanas. Tas ir neatsverami!”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
19

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
300

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
23

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
21

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
43
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
14
12
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
31
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi