Pirmdiena, 30. decembris
Vārda dienas: Dāvids, Dāvis, Dāniels, Daniela, Daniels

Veselīga recepte augošai skolai

Andris Vanadziņš
09:37
08.10.2024
325
Gaile1

Dana Gaile. FOTO: Andris Vanadziņš

Straupes pamatskolas direktore Dana Gaile par skolotāju kļuva dažus mēnešu pēc Cēsu 1. vidusskolas absolvēšanas.

Jūnijā izlaidums ar poētiskiem sapņu piepildījuma solījumiem, bet septembrī jau klauvēja dzīves proza – jādodas uz skolu Stalbē, lai mācītu angļu valodu vidusskolēniem. Kaut arī daži audzēkņi bija vecāki par skolotāju un pedagoģiskās pieredzes nekādas, tīri intuitīvi Dana apjauta, ka skolotāja varas uzsvēršana nav tas produktīvākais ceļš, un vadījās pēc tā, kas strādā jebkurās attiecības – cieņa, vienkāršība un skaidras robežas.

Tomēr pēc piecu gadu darba skolā, līdztekus studējot, Dana nolēma likt punktu savai pedagoga karjerai, un apņemšanās bijusi cieša – skolā vairs nekad nestrādāšu! Taču, kā teiktu kāds ļoti pazīstams un elegants britu slepenais aģents ar segvārdu 007, kurš noteikti nebija teicamnieks – nekad nesaki nekad. Dana Gaile atgriezās skolā, un tas notika pat ar policijas līdzdalību.

-Kāpēc tomēr atgriezāties skolā?

-Biju pārliecināta, ka skolā vairs nestrādāšu. Kad 2002.gada pavasarī man zvanīja Straupes pamatskolas direktore Ligita Krūmiņa un aicināja mācīt angļu valodu, atteicos. Taču septembra sākumā manas mājas pagalmā ieripoja zilas krāsas policijas žigulis un no tā izkāpa direktore Krūmiņa un iecirkņa inspektors Imants Kalniņš. Viņi viens par otru sāka pārliecināt – situācija traka, nav, kas māca angļu valodu, tu esi pēdējā cerība! Piedāvā­jumam ar tik nopietniem argumentiem atteikt nevarēju un piekritu ar piebildi, ka nostrādāšu gadu. Bet skola ievelk,  nu pagājuši 22 gadi un joprojām esmu te.

-Un kas ir tas, kas pievelk?
-Tas, ka joprojām nāku uz darbu ar prieku, tas, ka te ir lieliski kolēģi, bērni un viņu vecāki. Skola ir vēsturiskā ēkā Mazstraupes pilī, un, jā, šai vietai ir īpaša aura.

-Vai aura ietekmē arī to, ka skolēnu skaits Straupes pamatskolā pēdējos gados palielinās?

-Iespējams, bet ir arī citi faktori. Straupe ir ļoti darbīga vieta,    te ir daudz jaunu ģimeņu, tostarp arī daudzbērnu ar četriem, pieciem bērniem. Rīdzinieki pārceļas uz dzīvi Straupē. Skola ir kopā ar bērnudārzu, un piepildītās grupiņas tajā apliecina, ka šai vietai ir nākotne. Pamatā skolas audzēkņi ir no Straupes, taču brauc arī no citiem Pārgaujas pagastiem, Siguldas novada.

Vecāki, kuri paši  gājuši Straupes pamatskolā, tagad ved šurp savus bērnus. Tātad novērtē to, ko šeit guvuši, uzticas pedagogiem, pie kuriem arī paši ir mācījušies, tas veido pēctecību.

-Šajā mācību gadā skolā lielas izmaiņas…

-Jā, pērn notika reorganizācija, un, kā tagad sakām, mums ir Straupes māja un Stalbes māja. Viena skola divās mācību vietās. Reorganizācijas sākums bija grūts, jo kā katrās pārmaiņās ir daudz nezināmā un tas rada bažas, noliegumu, negācijas. Bet šo posmu esam pārvarējuši, vasarā sarunās ar katru Stalbes skolas pedagogu izvērtējām aizvadīto mācību gadu un iezīmējām šajā gadā darāmo.

Esam liels kolektīvs, mācību gadu svinīgi sākām Tautas namā, kas atrodas starp abām skolām Plācī. Stalbē tagad mācās sākumskolas audzēkņi, bet desmit vecāko klašu skolēni mācības turpina Straupē. Esam mobili – pedagogi no Stalbes mājas brauc vadīt stundas Straupē un otrādi. Iknedēļas pedagogu sapulces secīgi notiek vienā un otrā mājā. Nu jau var teikt, ka mums ir vienots kolektīvs un vienota izpratne par to, ko gribam sasniegt.

-Un ko jūs gribat sasniegt? Augstākas pozīcijas skolu reitingos?

-Manā uztverē reitingi ir tāda mērīšanās, kas neietver to, ka katrai skolai ir savs ceļš, iespējas un arī mērķi. Skolā katrs bērns ir svarīgs, gan tas, kuram viss padodas ātri un viegli, gan tas, kuram iet grūtāk. Un mums jāveido tāda vide, lai visiem šiem dažādajiem bērniem gribētos nākt uz skolu. Šeit viņi pavada lielāko dienas daļu, ne tikai apgūstot zināšanas, bet mācoties veidot attiecības, socializēties. Esmu ļoti pateicīga mūsu skolotājai Mārai Bušai, kurai pateicoties esam aktīvi iesaistījušies Nordplus skolēnu apmaiņas projektos. Septembrī mūsu skolēni bija pie partneriem Dānijā un Igaunijā. Un šie braucieni ir lieliska skola!
 Dānijā bija jādzīvo skolas internātā un jāievēro tur pastāvošie noteikumi. Dienā telefoni jānodod, pusdienu maizītes izbraucieniem jāgatavo pašiem, pašiem jātiek galā ar saziņu, sadzīvi. Tāda izkāpšana no ierast, – ak šausmas, kur esam nokļuvuši – pirmajās dienās, līdz    – gribētos    palikt ilgāk.

Un ir prieks vērot, kā bērni pēc šādiem braucieniem mainās. Viņi atgriežas skolā atvērtāki, pārliecinātāki arī motivētāki. Vecākās klases ir braukušas ekskursijās uz Stokholmu. Neliels ceļojums, bet liela pieredze rakstura audzināšanā, prasmē orientēties, nepazust, uzņemties atbildību. Bērni un arī vecāki to ļoti novērtē.

Atgriežoties pie jautājuma  par to, ko gribam sasniegt… Lai beidzot mūsu skolu audzēkņi grib un spēj turpināt izglītošanos, ir patstāvīgi, mērķtiecīgi, atbildīgi, nebaidās kļūdīties…

-Tādu kvalitāšu komplektu jau katrs varētu vēlēties. Mūsdienu pedagoģija un daudz piesauktā kompetenču izglītība to tiešām spēj nodrošināt?

-Pedagoģija ir plašs darba lauks, kurā nav vienīgā pareizā virziena. Manuprāt, katrs pedagogs atbilstoši savam raksturam, mācāmajam priekšmetam, situācijām stundās rada savu labāko metodi. Nav svarīgi, vai tā ir dēvējama par klasisku pedagoģiju vai novatorisku. Svarīgi, lai skolotājs savā darbā jūtas stabils un pārliecināts, tad arī bērni labāk jūtas un vieglāk uztver savus uzdevumus.

Kad pieteica jauno izglītības saturu un pāreju uz kompetenču izglītību, sākumā bija diezgan liels haoss, neskaidrība – ko darīt, kā darīt. Mēs skolā vienojāmies, ka būsim reālisti, skatīsimies, kas no jaunās pieejas strādā, kas ne, un neizliksimies, ka vairs neko nezinām par gadu simtos pārbaudītām mācību darba pamata lietām.

Protams, jāmācās ne tikai bērniem, arī skolotāji visu dzīvi mācās, citādi nevar. Piemēram, uzmanības noturība. Tagadējai viedtālruņu paaudzei, kas radusi pie pastāvīgas ņirboņas, tā ir īsa. Skolotājam ir jāpiemērojas, jāmeklē veidi, kā šo uzmanības noturību paildzināt, taču jāsaprot, ka skolotājs nav izklaidētājs. Bieži ir tā, ka bijušie audzēkņi atnāk uz skolu, lai teiktu paldies tieši prasīgajiem skolotājiem. Ar piespiešanos, ar raksturu gūtās zināšanas dzīvē izrādījušās noderīgākās.   

-Kāda ir skolotāju diena Straupes pamatskolā?

-Atbilstoši tradīcijai stundas skolotāju dienā vada devīto klašu skolēni. Viņi šo lomu uzņemas ļoti atbildīgi, iepriekš pārrunā ar pedagogiem stundas saturu, paši izraugās savu direktoru. Tā ir vērtīga mācība, jo klases priekšā viņi ir vieni un ir jātiek galā arī ar tiem, kuri neklausās, runā pa vidu, traucē. Iespējams, iekāpšana skolotāja kurpēs dažam dos stimulu izvēlēties pedagoģiju. Dienas noslēgumā ar saviem jaunajiem kolēģiem    -apspriežam, kā kuram gājis, un viņu atziņas ir interesantas.

-Vai augošās Straupes skolas piemērs ietver recepti drošai lauku skolu pastāvēšanai?

-Tas ir komplicēts jautājums. Skola nav tikai pedagogi, audzēkņi un ēka. Tas ir izglītības centrs, ko rada un uztur visa apkārtējā kopiena, tādējādi nodrošinot pēctecību.

Straupe ir bijusī Hanzas pilsēta, un pilsētnieka gēns ar savu lepnumu, patriotismu, pašpietiekamību te ir dzīvs. Te ir darbīgi, radoši cilvēki, kuri labi saprot, cik svarīga ir skola. Es nedzīvoju Straupē, un  man nav šeit arī radniecīgu saišu, bet, strādājot skolā, esmu kļuvusi par straupieti, jo šī vieta ievelk. Iespējams, tā ir recepte, bet noteikti ne unive­rsāla.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Mīti, kas turpina apvīt cigaretes

18:09
27.12.2024
18

Neviens vairs nav jāpārliecina par to, ka cigaretes nogalina. To apstiprina arī dažādi informatīvi attēli un paziņojumi uz cigarešu paciņām. Tomēr pats nelāgais ieradums nemaz neplāno iet mazumā, un laika gaitā ap to ir izveidojušies arī dažādi mīti, pret kuriem regulāri jācīnās zinātniekiem un mediķiem. Mīts: cigaretes varot palīdzēt tikt galā ar stresu Joprojām visai […]

Bērna piedzimšana ir lielākais brīnums

06:27
22.12.2024
1067

Ziemassvētku laiks ir stāsts par brīnumu – bērniņa piedzimšanu. Vecmātes šo brīnumu piedzīvo visa gada garumā. Sarunā ar Cēsu klīnikas vecmāti Ivetu Reķi viņa uzsver, ka bērniņa dzimšana patiesi ir brīnums. Ivetai Reķei Cēsu klīnika ir pirmā un vienīgā darbavieta, kurā pavadīti 45 gadi, no tiem 35 gadus palīdzēts mazuļiem ienākt šajā pasaulē, desmit gadi, […]

Māksla ir process, kurā gūt sev kaut ko nozīmīgu un nepieciešamu

06:55
20.12.2024
80

Viņa nupat par skulptūru “Trejdeviņu koks” ieguvusi Cēsu novada mākslas gada “Balvas 2024” augstāko apbalvojumu “Zelta balva”. Ar mākslinieci ANNU EGLI sarunājāmies par emocijām, kas papildina šādu atzinību, par radošo procesu un tuvojošos gadu miju. Lai arī viņa pašlaik dzīvo Rīgā, ar Cēsīm mākslinieci saista īpašas atmiņas, kad bērnībā daudz laika pavadīts dzimtas lauku mājās […]

Adīšana piedzīvo renesansi

06:53
19.12.2024
66

Adīšana piedzīvo renesansi – tā saka jaunā adīšanas entuziaste Baiba Dambe. Šomēnes viņa Cēsu kinozālē organizēja “Adīšanas kino seansu”. Pieredze līdzīgu notikumu rīkošanā viņai jau bija. Cēsīs sarunu festivālā “Lampa” sadarbībā ar Ģimenes telti Baiba organizēja “Mammu adīšanas pikniku”. Lielākoties tur bija mammas, kam pavisam mazi bērni, sievietes varēja kopā paadīt, parunāties, arī iemācīties uzadīt […]

Daiļrecepšu grāmata ar humora devu

06:22
18.12.2024
112

Vircoti lasāmgabali miesai un dvēselei jeb humoristiski pastāstiņi ar atbilstošām receptēm savīti Lienes Margevičas un Natas Brambergas sarakstītajā un “Zvaigzne ABC” izdotajā grāmatā “Vienaldzīgo nav!”. Tā stāsts “Pusdienas slimnīcā” papildināts ar recepti – makaronu zupa ar piena plēvi, stāstam “Vīramāte ir klāt!” pievienots ēdiens – bujabēze ar fenheli, bet “Heavy Metal” – biezeņzupa ar selerijām. […]

Mežā savējais

07:07
15.12.2024
45

Dabā miers, tā atpūšas. Cilvēks vēro, gūst sevī saskaņu ar mežu, ezeru, upi, ainavu. Par būšanu dabā, saprašanos ar meža dzīvniekiem un zivju viltību izzināšanu, par dabas mainību gadalaikos un pēdējās desmitgadēs saruna ar Kasparu Dukaļski, mednieku kluba “Drusti” biedru, makšķernieku. -Bērnībā ar vectēvu un tēvu braucām medībās un makšķerēt. Vēlēšanās būt dabā, svaigā gaisā ir […]

Tautas balss

Gribētu vairāk krāšņuma

09:45
30.12.2024
12
Cēsniece raksta:

“Gribējās jau gan pilsētu svētkos spožāku. Vai nevarēja, piemēram, Pils parkā izveidot kādas gaismas takas, kur pastaigāties, papriecāties un gūt svētku noskaņu. Ne jau katram sev mājās iespējams sagādāt krāšņumu, dažs dzīvo ļoti pieticīgi. Bet Ziemassvētkos gribas kādas īpašas sajūtas. Televīzijā rāda koši izrotātas pilsētas, gribētos, lai kas līdzīgs būtu arī Cēsīs,” atzina cēsniece, kam […]

Balvas kā no pārpilnības raga

18:43
17.12.2024
30
Seniore T. raksta:

“Saprotams, ka katra nozare, ministrija, organizācija grib savu jomu celt saulītē. Tiek rīkoti dažnedažādi konkursi, vērtēšanas. Un nu gada balvas birst kā no pārpilnības raga, nav nedēļas, kad negodina vismaz trīs četru sfēru sasniegumus. Vai tas nav mazliet par traku, un vai tā nedevalvējas pagodinājumu vērtība? Beigās jau sajūk, kas ko kam pasniedzis, kas ko […]

Iela grimst tumsā

18:42
17.12.2024
28
Iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Viestura ielas posmā, kas ved gar dzīvnieku patversmi, labu gabalu ir pilnīga tumsa. Nedeg pat tās pāris laternas, kas tur atrodas. Māju šai apkārtnē maz, taču cilvēki dodas pastaigās, un tagad, decembra pusē, tumšs jau ap pulksten četriem pēcpusdienā,” sacīja apkaimes iedzīvotāja.

Neizdarība kavē palīdzību

18:42
17.12.2024
25
30
Lasītāja V. raksta:

“Diezgan traki dzirdēt, ka cilvēkiem ar invaliditāti tehnisko palīglīdzekļu trūkst tādēļ, ka iestādes, kas par to rūpējas, neprot organizēt darbu. Mēs pārmetam valdībai, ka tā nedod pietiekami daudz līdzekļu, bet, izrādās, nauda iedota, vajadzīgais sagādāts, tikai lietas nenokļūst pie tiem, kam tās nepieciešamas. Iestāde, kas sadala tehniskos palīglīdzekļus, nemaz nezina, kas ir noliktavā, nesteidzas ar […]

Rada gaismas svētkus

18:41
17.12.2024
21
Silvija raksta:

“Ziemassvētku noskaņu, protams, katrs rada pats. Taču nevaram neietekmēties, redzot skaisto – tad sirds gavilē un acīs ir prieks. Nedēļas nogalē iznāca pabūt Taurenē un Dzērbenē pie radiem. Sasmēlos gaismu. Cik skaists Nēķena muižas parks, Dzērbenes muiža un izrotātās eglītes! Arī iedzīvotāji izgaismojuši pagalmus, balkonus, mājas. Var doties nesteidzīgā braucienā, ja negribas iet kājām. Un […]

Sludinājumi