Sestdiena, 23. novembris
Vārda dienas: Zigrīda, Zigfrīda, Zigrīds

Vesela mamma ir vislabākā dāvana! Kam jāpievērš uzmanība, kļūstot vecākai?

Aptieku tīkls “Euroaptieka”
13:03
10.05.2024
46
Publicitātes Fotogrāfija

Labākā dāvana jebkuros svētkos ir veselība. Tuvojoties Māmiņdienai, ir svarīgi padomāt ne tikai par materiālām dāvanām, bet izvirzīt mammas labsajūtu un veselību pirmajā vietā, pārliecinoties, ka viņa saņem pienācīgu veselības aprūpi. Novecošana ir dabisks un pakāpenisks process ikviena cilvēka organismā, kas izpaužas fiziski, psihiski un sociāli. Sievietēm kļūstot vecākām, rūpes par savu veselību paliek arvien svarīgākas, jo ķermenis piedzīvo būtiskas pārmaiņas. To, kā rūpēties par sievietes veselību, skaidro “Euroaptieka” farmaceite Zane Melberga.

Pasaules veselības organizācija ir definējusi veselīgu novecošanu kā procesu, kurā tiek uzturētas funkcionālās spējas, lai nodrošinātu labklājību vecumdienās. Vairāki pētījumi ir pierādījuši, ka sievietes vidēji dzīvo ilgāk nekā vīrieši, kas ir saistīts gan ar fiziskajiem, gan bioloģiskajiem faktoriem. Vīrieši dzīvo vidēji līdz 69 gadiem, bet sievietes parasti sasniedz vidēji 74 gadu vecumu, norāda Pasaules veselības organizācija. Sievietes biežāk cieš no sāpēm muguras lejasdaļā, galvassāpēm un depresīviem traucējumiem, kas ietekmē viņu ikdienas rutīnu.

Pārmaiņas – tas ir normāli

“Premenopauze un menopauze iezīmē galveno posmu sievietes novecošanas ceļā. Tā parasti iestājas vecumā starp 45 līdz 55 gadiem. Bieži pie mums nāk sievietes un konsultējas par izteiktākajiem simptomiem – karstuma viļņiem, nervozitāti, nogurumu un galvassāpēm. Tie ir saistīti ar hormona estrogēna deficītu organismā. Tā samazināšanās ietekmē visu sievietes organismu. Piemēram, estrogēna trūkums var radīt asinsspiediena svārstības, kas laika gaitā var izraisīt hipertensiju. Tā kā šis hormons ir atbildīgs arī par kaulu veselību, tā izmaiņas menopauzes laikā padara kaulus trauslus, kas var attīstīt osteoporozi. Izjūtot pirmos simptomus, ir jāvēršas pēc konsultācijas pie ginekologa un ģimenes ārsta, lai preventīvi novērstu estrogēna zuduma izraisītās veselības problēmas,” stāsta “Euroaptieka” farmaceite Zane Melberga.

Veselības un skaistuma padomi sievietēm

Farmaceite atgādina, ka premenopauzes un menopauzes periodu pārvarēšanā palīdz rūpes par sevi, tai skaitā uztura papildināšana ar svarīgām barības vielām pēc konsultācijas ar ārstu vai farmaceitu.

1. Labsajūtai: Lai mazinātu menopauzes nepatīkamos simptomus, sievietei ir ieteicams lietot fitoestrogēnu, kas ir dabiska viela, kam piemīt līdzība ar estrogēna hormonu. Tie ir atrodami arī pārtikas produktos, piemēram sojas pupās, zirņos, linsēklās, ķirbju sēklās un dažādu veidu riekstos.

2. Stresam: Stresa simptomu mazināšanai premenopauzes un menopauzes laikā sievietēm ir nepieciešams uzņemt magniju, atgādina “Euroaptieka” farmaceite. Tāpat nomierināties palīdz aptiekā nopērkamās augu tējas ar melisas un piparmētru lapām vai baldriāna sakni.

3. Miegam: Pieaugušam cilvēkam ir nepieciešamas vismaz 6 līdz 8 stundas naktsmieram. Kvalitatīvs miegs uzlabo smadzeņu darbību, garastāvokli un veselību, kā arī dod enerģiju, samazina sirds slimību risku un stresu. Sievieti premenopauzes un menopauzes periodā biežāk var piemeklēt miega traucējumu hormonu svārstību rezultātā. Pirms gulēt iešanas var lietot melatonīnu, tādejādi paaugstinot savu dabisko melatonīna līmeni, kas signalizē ķermenim, ka ir pienācis laiks iet gulēt.

4. Kaulu veselībai: Pēc menopauzes iestāšanās sievietei jāpievērš uzmanība kaulu veselībai, uzņemot D vitamīnu un kalciju, lai neveidotos osteoporoze. Ja izjūtat nepieciešamību papildus ikdienas uzturam uzņemt uztura bagātinātājus, ir jāmeklē tādi, kuru sastāvā ir glikozamīns, hondroitīns un C vitamīns. Tāpat kalciju var uzņemt, lietojot piena produktus.

5. Sirds un asinsvadu veselībai: Noderīgi ikdienā uzņemt zivju eļļu, vilkābeļu ekstraktu un B grupas vitamīnus, kuri nodrošina arī vispārīgu veselības stāvokļa uzlabošanu.

6. Redzei: Estrogēna zudums organismā pasliktina redzi, tāpēc ieteicams lietot melleņu ekstraktu, luteīnu un zeaksantīnu.

7. Ādas elastīgumam: Kļūstot vecākai, sejas ādas tvirtums un mirdzums samazinās un parādās grumbas un smalkās līnijas. Lai pēc iespējas ilgāk ādu saglabātu veselīgu un tvirtu, sievietei ir ieteicams lietot uzturā kolagēnu. Tāpat ādas izskata uzlabošanai palīdz pretgrumbu krēmi, kuru sastāvā ir A vai C vitamīns. Tos lietojot regulāri, sejas āda atgūst mirdzumu. Zane Melberga iesaka mammas Māmiņdienā palutināt ar kvalitatīvu ādas kopšanas kosmētiku, kas paredzēta, piemēram, dziļai ādas mitrināšanai vai nostiprināšanai.

8. Pigmentācijai: Novecojot SPF krēmu lietošana kļūst vēl svarīgāka, lai aizsargātu ādu no saules bojājumiem, samazinātu ādas vēža risku un novērstu priekšlaicīgu novecošanu, nodrošinot aizsargbarjeru pret kaitīgo UV starojumu un pigmentācijas plankumiem. Tuvojoties vasarai, lieliska dāvana mammām ir dažādu veidu SPF krēmi. Ikdienas lietošanai sejas krēms vai serums ar SPF 30 un ķermeņa krēms ar augstu SPF saturu dienai pludmalē.

Ceļš uz labsajūtu – veselības pārbaudes

Vairāk par materiālām dāvanām, ikviena mamma noteikti novērtēs, ja veltīsiet viņai savu uzmanību un rūpes. Šogad, braucot ciemos, neaizmirstat apjautāties, vai mamma ir izgājusi visas nepieciešamās veselības pārbaudes, jo tās ir jāveic regulāri un rezultātiem jāpievērš pastiprināta uzmanība, atgādina Zane Melbega. Konsultējoties ar ārstu, jānosaka kādas pārbaudes un analīzes ir nepieciešamas katrai sievietei individuāli. Piemēram, regulāri ir jāveic osteoporozes, dzemdes kakla vēža un krūts vēža pārbaudes. Tāpat regulāri ir jāpārbauda asinsspiediens, holesterīns un cukura līmenis, ko var izdarīt arī konkrētās “Euroaptieka” aptiekās. Farmaceiti ne tikai veic mērījumus, bet arī sniedz vērtīgus padomus, atbild uz interesējošiem jautājumiem un informē par tālākajiem soļiem.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
26

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
322

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
34

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
21

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
47
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
14
13
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
31
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi