Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Vesela mamma ir vislabākā dāvana! Kam jāpievērš uzmanība, kļūstot vecākai?

Aptieku tīkls “Euroaptieka”
13:03
10.05.2024
41
Publicitātes Fotogrāfija

Labākā dāvana jebkuros svētkos ir veselība. Tuvojoties Māmiņdienai, ir svarīgi padomāt ne tikai par materiālām dāvanām, bet izvirzīt mammas labsajūtu un veselību pirmajā vietā, pārliecinoties, ka viņa saņem pienācīgu veselības aprūpi. Novecošana ir dabisks un pakāpenisks process ikviena cilvēka organismā, kas izpaužas fiziski, psihiski un sociāli. Sievietēm kļūstot vecākām, rūpes par savu veselību paliek arvien svarīgākas, jo ķermenis piedzīvo būtiskas pārmaiņas. To, kā rūpēties par sievietes veselību, skaidro “Euroaptieka” farmaceite Zane Melberga.

Pasaules veselības organizācija ir definējusi veselīgu novecošanu kā procesu, kurā tiek uzturētas funkcionālās spējas, lai nodrošinātu labklājību vecumdienās. Vairāki pētījumi ir pierādījuši, ka sievietes vidēji dzīvo ilgāk nekā vīrieši, kas ir saistīts gan ar fiziskajiem, gan bioloģiskajiem faktoriem. Vīrieši dzīvo vidēji līdz 69 gadiem, bet sievietes parasti sasniedz vidēji 74 gadu vecumu, norāda Pasaules veselības organizācija. Sievietes biežāk cieš no sāpēm muguras lejasdaļā, galvassāpēm un depresīviem traucējumiem, kas ietekmē viņu ikdienas rutīnu.

Pārmaiņas – tas ir normāli

“Premenopauze un menopauze iezīmē galveno posmu sievietes novecošanas ceļā. Tā parasti iestājas vecumā starp 45 līdz 55 gadiem. Bieži pie mums nāk sievietes un konsultējas par izteiktākajiem simptomiem – karstuma viļņiem, nervozitāti, nogurumu un galvassāpēm. Tie ir saistīti ar hormona estrogēna deficītu organismā. Tā samazināšanās ietekmē visu sievietes organismu. Piemēram, estrogēna trūkums var radīt asinsspiediena svārstības, kas laika gaitā var izraisīt hipertensiju. Tā kā šis hormons ir atbildīgs arī par kaulu veselību, tā izmaiņas menopauzes laikā padara kaulus trauslus, kas var attīstīt osteoporozi. Izjūtot pirmos simptomus, ir jāvēršas pēc konsultācijas pie ginekologa un ģimenes ārsta, lai preventīvi novērstu estrogēna zuduma izraisītās veselības problēmas,” stāsta “Euroaptieka” farmaceite Zane Melberga.

Veselības un skaistuma padomi sievietēm

Farmaceite atgādina, ka premenopauzes un menopauzes periodu pārvarēšanā palīdz rūpes par sevi, tai skaitā uztura papildināšana ar svarīgām barības vielām pēc konsultācijas ar ārstu vai farmaceitu.

1. Labsajūtai: Lai mazinātu menopauzes nepatīkamos simptomus, sievietei ir ieteicams lietot fitoestrogēnu, kas ir dabiska viela, kam piemīt līdzība ar estrogēna hormonu. Tie ir atrodami arī pārtikas produktos, piemēram sojas pupās, zirņos, linsēklās, ķirbju sēklās un dažādu veidu riekstos.

2. Stresam: Stresa simptomu mazināšanai premenopauzes un menopauzes laikā sievietēm ir nepieciešams uzņemt magniju, atgādina “Euroaptieka” farmaceite. Tāpat nomierināties palīdz aptiekā nopērkamās augu tējas ar melisas un piparmētru lapām vai baldriāna sakni.

3. Miegam: Pieaugušam cilvēkam ir nepieciešamas vismaz 6 līdz 8 stundas naktsmieram. Kvalitatīvs miegs uzlabo smadzeņu darbību, garastāvokli un veselību, kā arī dod enerģiju, samazina sirds slimību risku un stresu. Sievieti premenopauzes un menopauzes periodā biežāk var piemeklēt miega traucējumu hormonu svārstību rezultātā. Pirms gulēt iešanas var lietot melatonīnu, tādejādi paaugstinot savu dabisko melatonīna līmeni, kas signalizē ķermenim, ka ir pienācis laiks iet gulēt.

4. Kaulu veselībai: Pēc menopauzes iestāšanās sievietei jāpievērš uzmanība kaulu veselībai, uzņemot D vitamīnu un kalciju, lai neveidotos osteoporoze. Ja izjūtat nepieciešamību papildus ikdienas uzturam uzņemt uztura bagātinātājus, ir jāmeklē tādi, kuru sastāvā ir glikozamīns, hondroitīns un C vitamīns. Tāpat kalciju var uzņemt, lietojot piena produktus.

5. Sirds un asinsvadu veselībai: Noderīgi ikdienā uzņemt zivju eļļu, vilkābeļu ekstraktu un B grupas vitamīnus, kuri nodrošina arī vispārīgu veselības stāvokļa uzlabošanu.

6. Redzei: Estrogēna zudums organismā pasliktina redzi, tāpēc ieteicams lietot melleņu ekstraktu, luteīnu un zeaksantīnu.

7. Ādas elastīgumam: Kļūstot vecākai, sejas ādas tvirtums un mirdzums samazinās un parādās grumbas un smalkās līnijas. Lai pēc iespējas ilgāk ādu saglabātu veselīgu un tvirtu, sievietei ir ieteicams lietot uzturā kolagēnu. Tāpat ādas izskata uzlabošanai palīdz pretgrumbu krēmi, kuru sastāvā ir A vai C vitamīns. Tos lietojot regulāri, sejas āda atgūst mirdzumu. Zane Melberga iesaka mammas Māmiņdienā palutināt ar kvalitatīvu ādas kopšanas kosmētiku, kas paredzēta, piemēram, dziļai ādas mitrināšanai vai nostiprināšanai.

8. Pigmentācijai: Novecojot SPF krēmu lietošana kļūst vēl svarīgāka, lai aizsargātu ādu no saules bojājumiem, samazinātu ādas vēža risku un novērstu priekšlaicīgu novecošanu, nodrošinot aizsargbarjeru pret kaitīgo UV starojumu un pigmentācijas plankumiem. Tuvojoties vasarai, lieliska dāvana mammām ir dažādu veidu SPF krēmi. Ikdienas lietošanai sejas krēms vai serums ar SPF 30 un ķermeņa krēms ar augstu SPF saturu dienai pludmalē.

Ceļš uz labsajūtu – veselības pārbaudes

Vairāk par materiālām dāvanām, ikviena mamma noteikti novērtēs, ja veltīsiet viņai savu uzmanību un rūpes. Šogad, braucot ciemos, neaizmirstat apjautāties, vai mamma ir izgājusi visas nepieciešamās veselības pārbaudes, jo tās ir jāveic regulāri un rezultātiem jāpievērš pastiprināta uzmanība, atgādina Zane Melbega. Konsultējoties ar ārstu, jānosaka kādas pārbaudes un analīzes ir nepieciešamas katrai sievietei individuāli. Piemēram, regulāri ir jāveic osteoporozes, dzemdes kakla vēža un krūts vēža pārbaudes. Tāpat regulāri ir jāpārbauda asinsspiediens, holesterīns un cukura līmenis, ko var izdarīt arī konkrētās “Euroaptieka” aptiekās. Farmaceiti ne tikai veic mērījumus, bet arī sniedz vērtīgus padomus, atbild uz interesējošiem jautājumiem un informē par tālākajiem soļiem.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Veido namiņu, kur vecļaudis jūtas labi

07:32
30.06.2024
65

Cēsu pilsētas pansionātam 12. jūlijā apritēs 30 gadi. Vairāk nekā pusi no šī laika sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādes direktore ir Inga Gunta Paegle. -Pansionātam ir 30 gadu jubileja. Kā tas šo gadu laikā mainījies? -Es kā šodien atceros 1994. gada 12. jūliju, kad pansionāts no Glūdas kalna Cēsīs ienāca šeit, Cīrulīšos. Glūdas kalnā istabiņās […]

Mērķis - cilvēkiem palīdzēt atgūt veselību, dzīvesprieku un enerģiju

10:24
27.06.2024
655

Saruna ar holistiskās medicīnas eksperti Ingrīdu Mergupi – Leitlandi -Jums ir interesants uzvārds. Tāds rets – Mergupe. -Manas saknes ir no Mālpils. Tur ir upe Mergupe, un šo uzvārdu nes arī mana dzimta. 1928. gadā vectētiņš Jānis Mergups lika pirmo akmeni dzimtas mājai. Un tā nu arī es izceļojos pa pasauli, apgūstot zināšanas, un vēlāk ar […]

Dzīve enerģētiski spēcīgā vietā – kalna galā

10:12
25.06.2024
275

“Jau četrdesmit gadus strādāju Krimuldas vidusskolā par skolotāju, esmu tur kopš skolas dibināšanas brīža. Man jau ir pensionāres statuss, bet darbu turpinu, pēc diviem gadiem gan došos pavisam pensijā,” tā par sevi stāsta Edīte Kanberga, saimniece Drabešu pagasta Kārļu “Eglainēs”. “Eglaines” ir arī viesu nams un atpūtas bāze, bet Jāņu laiku ģimene aizvada savā lokā. […]

Jāņuzāles klimata pārmaiņās

09:54
25.06.2024
52

Par ziedošām pirmsjāņu pļavām, par trejdeviņu ziedu vainadziņu un dabas norišu izpratni saruna ar zālāju biotopu eksperti Maiju Medni. -Jāņi klāt, brienam pļavās, lai no trejdeviņām puķītēm pītu vainadziņu. Vai to var izdarīt?    -Ar katru gadu to izdarīt ir aizvien grūtāk. Lielāka iespēja saplūkt trejdeviņas jāņuzāles ir bioloģiski vērtīgos zālājos, bet tādi Latvijā ir mazāk […]

Balto ceriņu smarža gadu desmitu garumā

06:30
19.06.2024
123

Dace un Alfrēds Jurciņi izstaigā dārzu. Puķes šopavasar steidzas ziedēt, arī rozes pie namdurvīm. Karstās dienās paēnu un spēku dod nelielā birzīte. “Dzīvojam šo dzīvi, kaut reizēm gadās dzelkšņi vai iekož asa nātre. Dzīvojam kopā jau 50 gadus. Visi saka, ka pamatā ir mīlestība, bet šis vārds tāds novalkājies, reizē dziļš un skan dvēselē. Visjaukāk […]

Maza vieta ar lielu sapni

06:13
17.06.2024
88

Pasaules latviešu mākslas centrs darbu Cēsīs sāka pirms desmit gadiem. To vada Čikāgā dzimušais Kārlis Kanderovskis, kurš jau vairākus gadus dzīvo Cēsīs. Mākslas centra galvenais mērķis ir veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara laikā trimdā devušies latviešu mākslinieki, kā arī ārzemēs dzīvojošā jaunā paaudze. Centrs bez maksas ir atvērts ikvienam un darbojas, […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
18
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi