Oktobrī uznākušais aukstums un sniegs parasti nemēdz ilgi uzkavēties, un līdz gada nogalei vēl gana daudz laika nolikt ziemas miegā gan dārzu, gan darbarīkus.
Lai ietaupītu laiku nākamajā pavasarī, jau tagad vērts pacīnīties ar nezālēm un dažādiem invazīvajiem augiem, kuri pārkāpuši robežas. Viengadīgās rudenī beidz augšanas ciklu un iznīkst, taču daudzgadīgās nezāles labi iesakņojas un spēj pārziemot. Domājot par pirkumiem nākamajai dārza sezonai, vērts iegādāties biokompostētāju, jo tas novērsīs nezāļu sēklu izplatīšanos ar kompostu.
Lecektī, siltumnīcā un citur var iesēt rudzus augsnes uzlabošanai, taču vispirms jāpārbauda, vai nav ieviesušies “baltie makaroni” – maijvaboļu kāpuri. No tiem var tikt vaļā “manuāli” – pārrokot un izlasot ar rokām, vai rakšanas brīdī pieaicinot čaklus mājputnus, kas tos savāks jūsu vietā.
Tie, kuri nākošsezon plāno veidot augstās dobes, to var sākt jau gada beigās. Viss organiskais, ko parasti vestu uz komposta kaudzi vai mestu ugunskurā, var noderēt šādas dobes saturam – zari, laksti, lapas un stublāji. Savukārt visu ziemu jaunajai dobei var krāt zemes auglības papildinājumu: dārzeņu mizas, tējas un kafijas biezumus, kā arī olu čaumalas.
Jau augustā dārzā un zālienā parādās pirmās kurmju “piramīdas”. Rudenī šo irdeno zemi vērts savākt un sabērt dobēs.
Komposta veidošanai noteikti noderēs kritušās koku lapas. Laba metode to ātrai un ērtai savākšanai un sasmalcināšanai ir pārbraukt pāri ar pļaujmašīnu, kurai ir savācējkonteiners.
Ieteicams veikt sēklu, darbarīku un dažādu piederumu inventarizāciju, izvērtēt, vai stādu kastes, puķu podi, mietiņi, nožogojums, auklas, plēves un citas lietas derēs arī nākošgad.
Sals un sniegs uznāk, kad to negaida, tādēļ jāieziemo soliņi, dārza mēbeles, jāizlej ūdens no mucām. Aprūpi pelnījuši arī dārza darbarīki. Tie jānotīra, jāsalabo, metāla daļas varbūt nepieciešams ieziest ar kādu līdzekli pret rūsu.
Jāapgriež jūtīgie augi, kurus ieziemos vai piesegs, piemēram, roze, lavanda, dievkociņš, salvija, vērmele, rūta. Jāsagādā egļu zari un “zaķu drošs” siets koku stumbriem. Jānovērtē dārza un piemājas koku un krūmu veselība, jāizzāģē vai jāapgriež, kur nepieciešams, jo pavasarī patiešām darbs dzīs darbu un pietrūks laika.
Baltais, klusais laiks starp rudeni un pavasari paies ātri, tādēļ jau tagad izsapņojiet, uzzīmējiet, pierakstiet, ko un kā nākošgad vēlaties savā dārzā, lasiet, mācieties kursos, meklējiet domubiedrus un esiet atvērti idejām!
Komentāri