Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Veģetatīvā distonija – panika, bailes, nespēks

Liene Lote Čemme, Kitija Ločmele
12:49
02.11.2016
141
Mg 9301 1

Tie ir tikai daži simptomi, kurus izjūt cilvēki, kuriem ārsts noteicis diagnozi – veģetatīvā distonija. Slimība, kas mūsdienās kļuvusi tik izplatīta. Nesen sociālajos tīklos populārā dejotāja un horeogrāfe Ieva Biteniece publiskoja veģetatīvajai distonijai veltītas dejas video. Šķiet smieklīgi, bet tik tālu nu esam aizgājuši. Dejas autore par video teikusi: “Jā, man, protams, arī tāda ir. Tāda ir visiem, kuri skrien pēc kaut kā mistiska, nedomājot par sevi. Un katram šis cēlonis var būt atšķirīgs, kā arī var būt citāds izpausmes veids,” bildusi Biteniece. Viņa atzinusi, ka savulaik domājusi, ka visu var, bet gulēšana domāta “mīkstajiem”. To jaunā māksliniece pārdomājusi, guļot slimnīcā pie intravenozās sistēmas. No tabletēm viņa atteikusies, bet sākusi vairāk gulēt un nomainījusi ēdienkarti.

“Mēģinu sevi vairāk likt pirmajā vietā. Sabalansēt darbadienu. Atteikties no mistiskiem projektiem. Atsāku mācīties. Nu tā, lēnā garā. Kā jau teicu – tāls ceļš vēl ejams,” savā atveseļošanās procesā ļauj ieskatīties māksliniece.

“Druva” uzrunāja arī cēsnieci Ingu (uzvārdu neminēsim), kura bilst, ka arī viņai ir šī slimība, un atļāvās pastāstīt par savu cīņu ar to.

“Piekrītu teicienam, ka veģetatīvā distonija sākas ar milzu haosu un pārslodzi cilvēka dzīvē. Bet trakākais, ka mēs, lielākā daļa cilvēku, esam dzīvē iejūgti tik daudz pienākumos, ka vienā brīdī ķermenis teic – ir jāapstājas. Es šobrīd nevaru sacīt, ka būtu šo cīņu uzvarējusi, turklāt vīrs mani rāj un atgādina, ka vienreiz mana skriešana ir jāizbeidz,” saka Inga un atklāj, ka faktiski strādā trīs darbos, līdztekus mācās un ir mamma saviem diviem bērniem. Uz jautājumu, kādēļ viņai nepieciešami trīs darbi, jaunā sieviete bilst, ka viss, protams, naudas dēļ. “Jūs taču saprotat, ka ar 300 eiro mēnesī četru cilvēku ģimene izdzīvot nevar. Arī pieliekot klāt vīra naudu, skaidrs, ka pārtikai, rēķiniem, kredītam, bērnu apģērbam, skolai, pusdienām, degvielai un kaut nelielai izklaidei nepietiek. Ir taču nožēlojami apjaust, ka dzīvojam vienu reizi, bet nespējam kopā ar bērniem vismaz pāris reižu gadā apmeklēt Leļļu teātri vai kādu kopīgu pasākumu. Tāpēc arī skrienam kā vāveres ritenī,” domās dalās sieviete un atklāj, ka iepriekš nebija iedziļinājusies, kas tā ir par slimību, līdz kļuva fiziski slikti, sirds kāpa laukā pa muti, gar acīm griezās viss melns, uznāca panikas lēkme un sajūta, ka mirst.

“Ir tik ļoti grūti. Brīžiem saprotu, ka visi ir vienaldzīgi. Es eju uz darbu, un man nāk raudiens. Es patiešām nezinu, kā lai pārrauju to apburto loku savā dzīvē. Pieteicos pie psihiatra kādā Rīgas klīnikā. Viena vizīte maksā 50 eiro. Un atkal jāraud. Man darba devējs tik daudz nemaksā, lai es varētu atļauties šādas vizītes, bet ko darīt?! Saprotu, ka mēs paši sevi esam nomocījuši. Saprotu, ka dzīves straujais temps un prasības mūs spiež pie zemes. Nekad nebiju domājusi, ka salūzīšu, jo esmu stipra sieviete,” klusi saka Inga. Viņa norāda, ka arī draugu un paziņu vidū šī slimība ir aktuāla. Viņa, daudz nedomājot, nosauc vairākus cilvēkus no draugu un paziņu loka, kuriem ir kas līdzīgs. Kuri cīnās ar sevi. Arī Inga bilst, ka ir jāiemācās apstāties trakajā ikdienas skrējienā, jāiemācās sevi iemīlēt un atrast laiku atpūtai.

Psihiatre Ilona Paegle skaidro, ka ar nosaukumu “veģetatīvā distonija” ir jāsaprot, ka tas var būt simptomu sūdzību kopums, kas ir radies psihosociālu stresa faktoru iespaidā bez konkrēta orgāna bojājuma. “No orgānu sistēmas puses jāsaprot, ka bojājuma nav, bet sūdzības, protams, būs par kādu konkrētu orgānu, piemēram, par sirdi, plaušām vai vēderu, vienalga, vai tā būs urinācija vai aizcietējumi. Skaidrs, ka cilvēks, kas sajūt šādus traucējumus, vēršas pie ārsta. Pirmais noteikti ir ģimenes ārsts, pie kura tiek saņemta konsultācija, lai nosūtītu uz izmeklējumiem, jo ārsts pirmajā mirklī nevar būt pārliecināts, ka pacientam nav slimība. Veicot attiecīgā orgāna izmeklēšanu, tiek secināts, ka pataloģijas nav, ka orgānā vainas nav, tātad tie ir veģetatīvās sistēmas traucējumi,” norāda psihiatre.

Viņa teic, ka cilvēkiem jāsaprot viens – apkārt neklīst nekādas veģetatīvās distonijas infekcijas epidēmija, jo, atskatoties prakses laikā, tā ir bijusi vienmēr, vienkārši slēpusies zem citām diagnozēm. “Gadu gaitā veģetatīvās distonijas pacientu skaits nav audzis, bet palielinājies to cilvēku skaits, kas nebaidās atklāti runāt par šo problēmu. Latvijā tie ir apmēram no 20 līdz 40 procenti iedzīvotāju. Iespējams, kādam tā liekas liela daļa, bet, ja ņemam vērā, ka katram cilvēkam ir veģetatīvā nervu sistēma, tad pie mūsdienu spriedzes, konkurences, lielās darba slodzes, ņemot vērā citus aspektus, piemēram, kādā ģimenē cilvēks piedzimis, ko saņēmis un pārmantojis no vecākiem, kādā vidē dzīvo, tad procentuāli tas ir maz,” atzīst I. Paegle un turpina: “Veģetatīvā distonija skar jebkuru cilvēku, tai skaitā arī bērnus. Ja ģimenē vecāki maz komunicē ar bērniem vai ir emocionāli vēsi, tad bērns savu nervu spriedzi nevar izrādīt citādi kā slimojot. Savukārt sievietes veģetatīvā distonija var skart, jo tām ir plašāka emocionālā pasaule, kas savienojas ar pastāvīgu spriedzi, ja pasaulē laists bērns. Viņām nepārtraukti ir jādomā, vai nekas nenotiks ar bērnu, un jābūt uzmanīgām. Tomēr vienā brīdī spriedze var būt pārāk liela un sieviete to nevar izturēt.” Tomēr, neskatoties uz to, pēdējos gados ar veģetatīvo distoniju visvairāk slimo jauni vīrieši, kas, pēc psihiatres domām, ir saistīts ar to, ka, mainoties situācijai, vīrieši samazina alkohola patēriņu, kas kādreiz kalpoja kā atslābināšanās veids. Mūsdienās ir pilnīgi cita sociālā vide, alkoholu cenšas lietot reti, jo gandrīz katram ir automašīna, pienākumi, kurus nevar savienot ar alkohola lietošanu. Līdz ar to jauni vīrieši arvien biežāk parādās pie ārstiem, lai šo spriedzi palīdzētu noņemt ar medikamentiem.

“Veģetatīvās distonijas ārstēšana un tās iznākums katram cilvēkam būs citāds. Viens ir, ja cilvēks pats izcīna cīņu, stiprinot psihoemocionālo pasauli, rūpējoties par savu režīmu, sabalansējot atpūtu un darbu, nodarbojoties ar sportu, kas tādējādi ļauj sakārtot iekšējo pasauli. Otrs, kad cilvēks vēršas pie ārsta un sāk lietot medikamentus. Ar medikamentiem ir jābūt uzmanīgam, jo, tos nepareizi lietojot vai neievērojot ārsta norādījumus, ārstēšanās var ieilgt, ir jāievēro pareiza to lietošanas uzsākšana un beigšana. Svarīgākais šajā procesā ir laikus meklēt palīdzību,” teic psihiatre Ilona Paegle un piebilst, ka veģetatīvā distonija nav bīstama, no tās nevar nomirt, bet vajag tajā ieklausīties un to saprast.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Pārraut apburto loku

06:02
16.07.2024
47

Jauno māmiņu un grūtnieču atbalsta centrs “Madaras”, kas darbojas Liepā, nosvinējis 20 gadu jubileju. Tā darbība organizēta kā ģimenes modelis ar atbilstošu vidi, lai katrai māmiņai veltītu individuālu uzmanību. Šobrīd “Madarās” uzturas septiņas mammas un deviņi bērni, daļa māmiņu ir ar īpašām vajadzībām. Bet šo gadu laikā palīdzēts vairākiem simtiem sieviešu. Teju no pirmsākumiem biedrības […]

Svešumā latviskums uztur garu

08:03
11.07.2024
36

Jāņa Vecozola dzīve metusi dažādus līkumus. “Kā daudziem latviešiem šajos laikos,” viņš saka un piebilst, ka vasarā gribas būt Latvijā. Jānis dzimis un bērnību pavadījis Cēsīs, tad ģimene pārcēlās uz Priekuļiem, tur mācības pamatskolā, tad Jāņmuižas lauksaimniecības skolā, armija, darbs un ģimene Cēsīs. “Strādāju par šoferi, lai tiktu pie dzīvokļa, pārgāju uz celtniecību. Tad sākās […]

Suns māca dzīvot rotaļīgi un dalīties ar to

06:24
08.07.2024
34

 “Kanisterapija ir suņu asistēta terapija. Nereti šķiet, ka tā ir suņa glaudīšana, un dažreiz tā tas arī var izskatīties, taču kanisterapija ir daudzveidīga gan atkarībā no mērķauditorijas, gan suņa,” teic kanisterapijas speciāliste Tamāra Kabakova. “Bērni visbiežāk vēlas suni paglaudīt, pabužināt, samīļot. Tāpēc arī lielos pasākumos ir svarīgi stāstīt, kā ar suni pareizi darboties. Es to […]

Savā īpašajā vietā

07:21
07.07.2024
85

“Kamēr vēl mitrs un neput, zāle jānopļauj,” saka Solvita Jansone un steidz appļaut mājas apkārtni. Viņa atzīst, ka pagaidām vasara ilgstoši nav bijusi tik karsta kā  pērn, bet puķes nācās regulāri un cītīgi laistīt, dārzam gan bija jāpietiek ar rezervēm un rasu. “Lietus bija ļoti vajadzīgs, tagad apkārt    svaigums, viss var augt,” teic Solvita […]

Radošais process kā terapija

05:26
07.07.2024
37

Saruna ar digitālā satura veidošanas un skatuves mākslinieci DĀRTU ZVANERI Daudziem Dārtas vārds noteikti pazīstams caur labskanīgā ķeltu arfas un čella dueta “Infini” skaņām. Ar viņu sarunājāmies par mūzikas ceļu, teātri un to, ka dzīve allaž zina labāk, kas mums vajadzīgs. -Daudzi jūs iepazinuši caur mūziku, bet pati sakāt, ka esat ļoti radoša būtne – […]

Veselīgu matu augšanas noslēpums

14:31
05.07.2024
329

Veselīgu matu veidošana ir kopīgs mērķis daudziem, tomēr bieži vien tas šķiet kā slepenas dārgumu medības ar grūti iegūstamām balvām. Patiesi veselīgu matu pamatā ir ne tikai spīdīgi attēli reklāmās un nemitīgi mainīgās matu kopšanas tendences, bet arī izpratne par to unikālajām vajadzībām un rūpes par tām. Veselīgu matu kopšanas nozīme ir nepārspīlēta; tā nav […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi