Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Vāveres noslēpumi

Līga Eglīte
16:16
15.11.2017
78

Dabas aizsardzības pārvaldes speciālisti Līgatnes dabas takās rīkoja “Kuplastes vāveres dienu”, lai iepazīstinātu ar interesanto dzīvnieciņu, kas visbiežāk strauji pazib kokos un reti apskatāms tuvumā. Ja vāveres ziņkārība un cilvēku pacietība ir vienlīdz liela, tad satapšanās noteikti izdodas!

Tomiņa, Rižiks un Čita

Tā sauc trīs vāverēnus, kuri nav radinieki un uz Līgatnes dabas takām atvesti katrs no citas vietas. Zvērkope Velga Vītola “Druvai” pastāstīja, ka mazie ir ziņkārīgi, neslēpjas migā, tādēļ labi apskatāmi. Kopējā dzīvoklī mitinās arī ceturtā vāvere Pelēcīte, un ir cerības, ka nākotnē visiem zvēriņiem būs daudz plašāka māja.

Kuplastes portrets un ēdienkarte

Mūsu mežos sastopama tikai Ei­rāzijas jeb parastā vāvere (Sci­urus vulgaris) ar slaidu ķermeni, garu, kuplu asti un spalvu pušķīšiem ausu galos. Ievērojiet – vāvere divreiz gadā maina kažoku – vasarā „valkā” rudu, ziemā brūni pelēcīgu. Gaišs, gandrīz krēmbalts paliek vienīgi vēderiņš.
Kuplastes darbošanās labi novērojama dienā, pārsvarā rīta pusē un pēcpusdienā. Pa zemi tā pārvietojas līdzīgi kā zaķis, jo pakaļkājas daudz garākas par priekšējām, bet skaistā aste ir stūre un stabilizators, kas noder, lecot no zara uz zaru.
Vai tiešām sēņotājiem jāceļas agri, citādi vāvere būs visu labāko nolasījusi? Baravikas nav vāveres galvenā barība, tomēr ir novērojumi, ka ziemas krājumos tiek noglabātas kaltētas sēnes. Lazdu rieksti un ozolzīles ir rudens barība, bet vasarā vāvere našķojas ar ogām un piekož klāt arī kaut ko stiprāku – kukaiņus, reizēm putnu olas un pat mazuļus. Ziemā un pavasarī ar veiklajām rociņām, piepalīdzot zobiem, vāvere izlupina sēklas no priežu un egļu čiekuriem, vitamīnu tiesai uzkož skujas un egļu pumpurus. Mazāk zināms fakts, ka vāvere mēdz apskrubināt nomestus briežu ragus vai kāda zvēra kaulus.

Moderns mājoklis

Jābūt tiešām vērīgam, lai pamanītu labi nomaskēto vāveres māju – apaļu sūnu bumbu, ap pusmetru diametrā, kurai karkass sapīts no zariņiem, zāles un koku mizām. Miga koka dobumā vai pamestā putnu būrī ir tām vāverēm, kas apmetušās vecos parkos vai lapkoku audzēs. Vairākums kuplastu būvē uzreiz pāris māju – drošībai, gluži kā konspiratīvos dzīvokļus. Iekšējai apdarei izmanto putnu spalvas, dzīvnieku vilnu, augu pūkas, kaut kur sadabūtus cilvēka matus, papīriņus, lupatiņas, diegus. Un vēl – vāveres mājai ir vismaz divas durvis, ja nu kas…

Privātā dzīve

Februāra beigās, kad dienas kļūst siltākas, vāveru “puiši” dodas “meitās”. Meklējot draudzeni, vāveru tēviņiem nākas sastapties ar konkurentiem un krietni izplūkties. Atskan rūcieni, nikna čakstināšana, reizēm arī vilna iet pa gaisu. Riesta danči ilgst līdz marta beigām, kad dabūta vāveru meitenes piekrišana. Pēc vairāk nekā mēneša, mammas aprūpēti, migā kūņojas četri vai vairāki vāverbērni. Jāpaiet vēl vismaz diviem mēnešiem, lai mazuļi palūkotos ārpus migas un uzsāktu pasaules izpēti.
Noskaidrots, ka savvaļā vāvere var nodzīvot sešus, bet nebrīvē labos apstākļos pat 12 gadus.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Veido namiņu, kur vecļaudis jūtas labi

07:32
30.06.2024
69

Cēsu pilsētas pansionātam 12. jūlijā apritēs 30 gadi. Vairāk nekā pusi no šī laika sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādes direktore ir Inga Gunta Paegle. -Pansionātam ir 30 gadu jubileja. Kā tas šo gadu laikā mainījies? -Es kā šodien atceros 1994. gada 12. jūliju, kad pansionāts no Glūdas kalna Cēsīs ienāca šeit, Cīrulīšos. Glūdas kalnā istabiņās […]

Mērķis - cilvēkiem palīdzēt atgūt veselību, dzīvesprieku un enerģiju

10:24
27.06.2024
663

Saruna ar holistiskās medicīnas eksperti Ingrīdu Mergupi – Leitlandi -Jums ir interesants uzvārds. Tāds rets – Mergupe. -Manas saknes ir no Mālpils. Tur ir upe Mergupe, un šo uzvārdu nes arī mana dzimta. 1928. gadā vectētiņš Jānis Mergups lika pirmo akmeni dzimtas mājai. Un tā nu arī es izceļojos pa pasauli, apgūstot zināšanas, un vēlāk ar […]

Dzīve enerģētiski spēcīgā vietā – kalna galā

10:12
25.06.2024
275

“Jau četrdesmit gadus strādāju Krimuldas vidusskolā par skolotāju, esmu tur kopš skolas dibināšanas brīža. Man jau ir pensionāres statuss, bet darbu turpinu, pēc diviem gadiem gan došos pavisam pensijā,” tā par sevi stāsta Edīte Kanberga, saimniece Drabešu pagasta Kārļu “Eglainēs”. “Eglaines” ir arī viesu nams un atpūtas bāze, bet Jāņu laiku ģimene aizvada savā lokā. […]

Jāņuzāles klimata pārmaiņās

09:54
25.06.2024
52

Par ziedošām pirmsjāņu pļavām, par trejdeviņu ziedu vainadziņu un dabas norišu izpratni saruna ar zālāju biotopu eksperti Maiju Medni. -Jāņi klāt, brienam pļavās, lai no trejdeviņām puķītēm pītu vainadziņu. Vai to var izdarīt?    -Ar katru gadu to izdarīt ir aizvien grūtāk. Lielāka iespēja saplūkt trejdeviņas jāņuzāles ir bioloģiski vērtīgos zālājos, bet tādi Latvijā ir mazāk […]

Balto ceriņu smarža gadu desmitu garumā

06:30
19.06.2024
123

Dace un Alfrēds Jurciņi izstaigā dārzu. Puķes šopavasar steidzas ziedēt, arī rozes pie namdurvīm. Karstās dienās paēnu un spēku dod nelielā birzīte. “Dzīvojam šo dzīvi, kaut reizēm gadās dzelkšņi vai iekož asa nātre. Dzīvojam kopā jau 50 gadus. Visi saka, ka pamatā ir mīlestība, bet šis vārds tāds novalkājies, reizē dziļš un skan dvēselē. Visjaukāk […]

Maza vieta ar lielu sapni

06:13
17.06.2024
88

Pasaules latviešu mākslas centrs darbu Cēsīs sāka pirms desmit gadiem. To vada Čikāgā dzimušais Kārlis Kanderovskis, kurš jau vairākus gadus dzīvo Cēsīs. Mākslas centra galvenais mērķis ir veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara laikā trimdā devušies latviešu mākslinieki, kā arī ārzemēs dzīvojošā jaunā paaudze. Centrs bez maksas ir atvērts ikvienam un darbojas, […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi