Lai arī līdz ar pavasara iestāšanos pierimis arī “Covid-19”, speciālisti uzsver, ka slimība nav pazudusi. Šobrīd visizplatītākais ir jauna koronavīrusa omikrona variants, kas ir viens no lipīgākajiem.
Ģimenes ārstes Vizmas Oltes praksē Cēsīs vakcinācijas rādītāji pret “Covid-19” ir augsti, daktere skaidro, ka tas iespējams, jo prakse ir ilggadēja, pacienti gadiem pazīstami, ir līdzestīgi, turklāt ģimenes ārste veselības aprūpē ļoti lielu uzsvaru liek uz profilaksi, bet vakcinācija ir viens no tās veidiem.
Vizmas Oltes ģimenes ārstes praksē ir daudz senioru, 80, 85, 90 gadīgi un arī simtgadniece. Vizma Olte teic: “Pazīstu pacientus, arī runājot pa telefonu, varu pateikt, kā viņš jūtas, kas bija svarīgi arī šajā laikā, kad bieži vien konsultācijas notika attālināti. Esmu veltījusi daudz enerģijas, devusi zināšanas, lai izglītotu pacientus, lai skaidrotu. Ja pretī sēž līdzestīgs pacients, kas ieklausās teiktajā, ja varam katru individuālo gadījumu izrunāt, ņemot vērā slimības vēsturi, iepriekšējo pieredzi, iespējamos riskus, tad arī ir rezultāti. Es ļoti sekoju līdzi profilaksei, tāpēc mudinu arī sievietes laikus veikt krūts, dzemdes kakla pārbaudes, vīriešiem veikt prostatas analīzes. Jo gan cilvēkam, gan man ir daudz vieglāk strādāt, ja slimību atklājam laikus, nevis situācijā, kad vēzis jau ielaists. Stāvēt pie mirstoša pacienta gultas arī man ir bēdu ieleja, jo gadu desmitiem šo cilvēku pazīstu, tāpēc katra pacienta aiziešana skar arī mūs, prakses darbiniekus, mēs pārdzīvojam. Tāpēc līdzīgi kā ar vēzi, arī ar kovidu labāk strādāt profilaktiski. Mums praksē ir ļoti daudz hronisko slimnieku, kuriem regulāri jālieto medikamenti, viņi ir izmeklēti, ir uzstādītas diagnozes, ir zināmi riski, kurus izrunājam, un tad arī cilvēkam ir skaidrs, ka viņš drīkst vakcinēties pret “Covid-19”.”
Ģimenes ārste uzsver vakcinācijas un balstvakcīnas pret “Covid-19” nozīmi. “Pat simts gadu vecā paciente, kura gan pēc saslimšanas ar kovidu nonāca slimnīcā, ir atpakaļ mājās un veseļojas. Savā praksē laikus uzsākām vakcināciju, tāpēc lielākā daļa jau ir saņēmuši arī balstvakcīnu,” stāsta V.Olte, piebilstot, ka diemžēl daži gadījumi, kad viņas prakses pacienti, kas sasirguši ar “Covid-19”, miruši, taču šajos gadījumos pacientiem bijušas citas nopietnas slimības.
“Esam ieinteresēti, lai pacienti būtu veseli, sekojam līdzi profilaktiskajiem pasākumiem, ja nepieciešams, atgādinām. Savstarpēji sadarbojoties, arī iespējami vislabākie rezultāti.”
Omikrona šķietamais vieglums
Omikrona variants ir viens no lipīgākajiem zināmajiem vīrusiem. Vīrusa vieglums vairāk attiecināms uz vakcinētiem iedzīvotājiem un tiem, kas saņēmuši trešo poti. Iedzīvotājiem ar hroniskām slimībām omikrona variants var noritēt smagāk, it īpaši gados vecākiem cilvēkiem.
Kāpēc vakcinācija pret “Covid-19” ir īpaši rekomendēta senioriem?
Cilvēkam novecojot, mainās imūnsistēma, līdz ar to samazināsarī spēja pretoties infekcijām un vīrusiem. Nevakcinēti seniori ir lielākā riska grupa, jo šeit apvienojas gan vecums, gan tas, ka cilvēkam nav bijusi saskare ar slimības ierosinātāju un nav vakcīnas aizsardzības. Liela nozīme ir arī tam, kad seniors ir vakcinējies – cik ilgs laiks pagājis no pēdējās devas saņemšanas un ar kāda veida vakcīnu viņš ir potējies. Tiem, kas vakcinējušies ar vakcīnu Janssen, balstvakcinācija jāveic astoņas nedēļas pēc potes.
Kāpēc jāvakcinējas, ja vairāk slimo gados jauni?
Sākumā ar vīrusa omikrona paveidu inficējās bērni un gados jauni cilvēki, bet tagad aizvien vairāk slimo cilvēki vecuma grupā 65+. Senioriem bieži ir dažādas hroniskas slimības, kas palielina risku, ka omikrona infekcija varētu noritēt smagāk. Balstvakcinācija ir ļoti svarīga imūnsupresētiem cilvēkiem.
Vai izslimot ir labāk, nekā vakcinēties?
Diemžēl neviens nevar prognozēt slimošanas gaitu – vai tā būs viegla, vidēja vai smaga. Arī omikrons gados vecākiem cilvēkiem var noritēt pietiekami smagi, turklāt radīt ilgtermiņa problēmas. Pat viegla slimošanas gaita var atstāt būtiskas sekas. Vīruss nereti bojā plaušu audus un asinsvadus, tam mēdz būt arī neiroloģiskas sekas. Vakcīnas joprojām efektīvi pasargā no smagas saslimšanas un nāves.
Kāpēc jāvakcinējas laikā, kad tik daudzi slimo?
Vakcīna nesniedz pilnīgu aizsardzību pret inficēšanos, taču tā joprojām efektīvi pasargā no smagas slimības gaitas un nāves. Tūlītēja balstvakcinācija vairāk nekā uz pusi samazina risku saslimt ar “Covid-19”.
Avots: prof. Ģirts Briģis, ģimenes ārsts Ainis Dzalbs
Materiāls tapis sadarbībā ar Nacionālo veselības dienestu
Komentāri