Sestdiena, 23. novembris
Vārda dienas: Zigrīda, Zigfrīda, Zigrīds

Uzdrīkstēties, darīt un veidot dzīvi laukos

Sarmīte Feldmane
11:51
13.02.2023
86
Zane Purina 2

Aizvien biežāk, runājot par lauku iedzīvotāju aktivizēšanu, mudināšanu darīt pašiem, iesaistīties, tiek minēta biedrība “Latvijas Lauku forums”. Par tās mērķiem, paveikto saruna ar mārsnēnieti, projektu koordinatori Zani Seredinu-Puriņu.

– Latvijas Lauku foruma misija ir veicināt Latvijas lauku līdzsvarotu attīstību, lai Latvijas lauki kļūtu par vietu, kur dzīvo apmierināti cilvēki, kuri savā dzīvesvietā spēj realizēt ekonomiskās un sociālās vajadzības. Strā­dājam, lai veicinātu līdzsvarotu lauku attīstību, pilsoniskās sabiedrības veidošanos.

– Lauku attīstība ierakstīta katras pašvaldības, valdības, arī partiju dokumentos. Kur ir Lauku foruma vieta?
– Esam vidutāji, līdzsvarotāji. Ieraugām iespējamos sadarbības partnerus – nevalstiskās organizācijas, pašvaldības -, sadarbojamies ar plānošanas reģioniem, valsts iestādēm. Aizstāvam vietējo iedzīvotāju, lauku uzņēmēju viedokļus, vajadzības nacionālā un arī Eiropas līmenī. Kā jauniešu projekta pārstāve biju Briselē Eiropas Komisijā, kur bija vairākas tikšanās, aktualizējot lauku teritoriju un iedzīvotāju vajadzības. Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena atgādināja: “Lauki ir mūsu sabiedrības pamats un mūsu ekonomikas sirdsdarbība. Tie ir mūsu identitātes un ekonomiskā potenciāla galvenā sastāvdaļa. Lolosim, saglabāsim savus lauku apvidus un ieguldīsim to nākotnē.”

Ja mērķis viens, tikai darot kopā, varēs paveikt iecerēto. Jāsa­darbojas dažāda līmeņa organizācijām. Esam iesaistījušies kopējā Eiropas lauku    tīkla darba grupā.  Arī Eiro­pas Savienībā aizvien lielāka uzmanība tiek pievērsta laukiem, vairs nav absolūts uzskats, ka tikai pilsētas ir reģionu attīstības dzinējspēks. Tiecamies uz līdzsvaru, mijiedarbību, lai pilsētām ir saikne ar laukiem un otrādi. Lauku iedzīvotāji izmanto pakalpojumus pilsētās, pilsētnieki atpūšas laukos un izmanto vidi un dabu. Pilsēta un lauki ir viens palags, ko nevar pārgriezt. Pamazām tiek atrasts līdzsvars.

– Pēdējā laikā, lauku partnerību rosinātas, aizvien aktīvākas kļūst vietējās kopienas. Kaimiņi    nāk kopā, vēlas darīt, paust viedokli.
– Piemēram, mārsnēnieši ātri saprata, kā kopienas   ideja    var palīdzēt pašiem. Problemātiskāk ir pagastos, kur nav kaut viena idejas nesēja. Kādam ir jāsāk, bet vispirms jāsaprot, ka kopienas ideja    var būt noderīga katram un visiem kopā. Kopiena ir nākamais solis, kad atrasts pirmais domubiedrs, tad nākamais, vēl nākamais, kur katrs ir gatavs veltīt laiku kopīgajam. Arī atvēlēt finansējumu, materiālus un ko citu, kas vajadzīgs kādas ieceres īstenošanai, kuras mērķis ir  pagastā kaut ko uzlabot, tā veicinot attīstību. Ir pagasti, kuri līdz tam nav aizdomājušies. Tas ir laika jautājums. Ko­pienas sevi aizvien vairāk pierāda, un labie piemēri iedvesmo.

– Ko saprotam ar vārdu “kopiena”?
– Par kopienu uztveram visus pagasta iedzīvotājus. Ja pagastā divas vai vairākas nelielas aktīvistu kopas, būtiski, lai tās mijiedarbojas. Pieļauju, var būt, ka izveidojušās divas, jo nav izdevies sadarboties. Viena otru atgrūdošas kopas nevar saukt par kopienu. Tas nenāk par labu pagasta attīstībai. Var būt interešu kopienas, kas nav iezīmējamas vienā teritorijā.

Lielākais izaicinājums ir nodrošināt iespējami lielāku demo­krātiju lēmumu pieņemšanā, izvērtējot, kādas idejas, pasākumus īstenot, lai tie saistītu iespējami daudz iedzīvotāju, lai neaizskartu neviena ikdienas dzīvi.

– Svarīgi, kurš aicinās uz pirmo tikšanos. Vai tas ir kāds paš­valdības darbinieks vai pagastā pazīstams, aktīvs cilvēks.
– Tā ir problēma, jo katram ir dažādas profesionālās cepures. Ir reizes, kad svarīgi tās visas vienlaikus turēt galvā, lai pieņemtu un īstenotu kādu izaicinājumu. Ne­drīkst aizmirst, ka visi dzīvojam vienā pagastā un katram ir būtiski, kāda būs tā nākotne neatkarīgi no tā, ko darām ikdienā: strādājam pašvaldībā, vadām savu uzņēmumu vai audzinām bērnus un kopjam savu māju un vidi.

Iniciators ir svarīgs, ņemot vērā, cik neaktīva Latvijā ir pilsoniskā sabiedrība, kā arī iedzīvotāji neuzticas valsts pārvaldei. Tas var būt iemesls, kāpēc, ja kopā aicinātājs ir pašvaldības darbinieks, viņam tas neizdodas. Var būt arī situācija, ka kāds aicina kopā, vēlas darīt, bet negūst atbalstu, jo var uzrunāt tikai sev pazīstamos, ģimenes locekļus, citi vērtē, ka tas uz viņiem neattiecas. Kopā nākšana jāorganizē atklāti, atvērti, lai droši varam teikt – visi ir aicināti, visu viedokļi uzklausīti. Tas ir demokrātijas zemākais pamata līmenis – pašu organizēta pilsoniskā sabiedrība. Ar to pašvaldība nevarēs nerēķināties.

– Kā ar pašvaldības resursu izmantošanu?
– Kāds ir kopējs labums? Iedzī­votāji ir pašvaldība. Vislabāk sastrādāties, ja finansējums ir no abām pusēm un skaidri zināma mērķauditorija, kurai tas tiek izmantots. Tad nav būtiski, vai to dara domes darbinieks vai aktīvs iedzīvotājs, kurš strādā kur citur.

– Domubiedru, aktīvo cilvēku kopas – tā ir uzticēšanās. No­zīme ir arī cilvēciskajām attiecībām.
– Protams. Ja saprotam, ka kāds pagastā uzsācis kopienu kustību, bet man īsti nepatīk, jo nedara, kā es gribētu, neviens neliedz pašam aicināt domubiedrus un veidot savu kopu. Tad ir laba iespēja sadarboties lielākiem mērķiem, ne jau konkurēt. Uzticēšanās nerodas vienā dienā. Aizies pirmoreiz uz tikšanos, nepatiks, bet tas nenozīmē, ka ar laiku tas, ko kopa darīs, tās devums kopienai viņu neieinteresēs, un tad gribēs piedalīties.

– Pagastos bieži vien aktīvāki ir ienācēji, vietējie pieraduši pie ikdienas un negrib neko mainīt.
-    “Latvijas lauku forums” vasarā rīkoja tikšanos jaunienācējiem laukos. Viņi atzina, ka jūtas izstumti no vietējās kopienas. Viņi nesaprot, kā iekļauties, ar ko sākt. Vienkāršākais iepazīties ar tuvāko kaimiņu, daudz var uzzināt bibliotēkā, kultūras namā, šis ceļš ir jāatrod katram pašam.

Jaunienācēji arī mazāk baidās no izaicinājumiem. Vislabākais, ja kopienā uzņem jaunos, viņiem stāsta par pagastu, kā te kas noticis, arī vēsturi, un uzklausa, kādu viņš redz pagastu. Varbūt viņš dzīvi laukos redz pavisam citādi. Būtiski ir citam citu uzklausīt. Tā    ir novērota likumsakarība – jaun­ienācēji ar degsmi, resursiem un zināšanām var palīdzēt straujākiem soļiem nonākt pie mērķiem.

Arī pati jūtos kā jaunienācēja, kaut esmu atgriezusies Mārsnē­nos. Pamazām iesaistos vietējās kopienas dzīvē. Mārsnēnos gan jaunienācēji tiek pieņemti, uzklausīti.

– Ideju jau parasti netrūkst. Lai kaut ko izdarītu, nepieciešams finansējums.
– Iedzīvotāji spēj paveikt daudz. Solis pretim jāsper visiem. Ne­drīkst baidīties. Ja paši būsim aktīvi, pierādīsim, ka ar mums var sadarboties, mūs uztvers kā partnerus. Tad būs arī finansējums. Jau tagad ir dažādas iespējas to piesaistīt. Ir pozitīvi piemēri, ka arī uzņēmēji sāk atbalstīt kopienu ideju īstenošanu. Protams, katrā pagastā situācija ir citāda.

– Vai nebūs problēma ar finansējuma piesaisti, jo naudu jau tāpat vien nevar iedot, vajadzīga juridiska persona? Ja nodibina biedrību, ir izdevumi – grāmatvedība, bankas konta uzturēšana.
– Tas uztrauc. Ikdienā katrs ir noslogots, vasarā laukos dārzi jākopj, papildu pienākumiem atrast laiku jau tā nav viegli. Jābūt skaidram plānam – ja dibinām biedrību, kādas tā pavērs iespējas, kādas jāuzņemas saistības. Gri­bētos cerēt, ka lēmumi dibināt biedrības nebūs sasteigti.

– Kas ir Demokrātijas akadēmija? Tā tikko sākusi darboties.
– Vai katrs zinām, kā demokrātija izpaužas ikdienā? Šķiet, jā, bet vai tā ir? Valsts attīstība iespējama, ja tā notiek visos līmeņos. Kā es kā kopienas pārstāve varu iesaistīties, veltīt brīvo laiku, lai savā pagastā veidotu patīkamāku dzīvi, tad valsts un pašvaldību līmenis, kam jāsaprot, ko vēlas vietējie iedzīvotāji, ko viņi paši gatavi darīt, kur jāatbalsta. Kopienām savukārt jāsaprot, ko un kā var darīt pašvaldība un valsts. Spēt  saprast un saredzēt, kā sadarboties, lai darītu kopā– tas ir Demo­krātijas akadēmijas uzdevums. Liene Valdmane, mācību programmas līdzautore, precīzi pateikusi: “Mēs visi – mazi un lieli – mācāmies demokrātiju, taču katrā dzīves posmā mācāmies citādi. Mūsu mērķis ir ne tikai izzināt un izprast demokrātiju, bet arī mainīties, kļūt aktīvākiem, līdzdarboties, tādējādi mainot arī mūsu kopienu, valsti, Eiropu un pasauli.”

Demokrātijas akadēmijā pieteicās vairāk nekā 300 cilvēku, daudzi vietējo kopienu līderi, arī paš­valdību un valsts institūciju darbinieki. Bija konkurss, tika izraudzīti dalībnieki no visiem reģioniem.

– Kāda ir atgriešanās Mār­snēnos?
– Jau sen zināju, ka atgriezīšos. Ar vīru ceļam māju. No 1.janvāra esam mārsnēnieši. Esmu dzimusi, augusi Mārsnēnos, te pabeidzu pamatskolu, tad mācības Valmi­e­rā, studijas Rīgā. Mārsnēniešu kopas aktivitātei sekoju attālināti. Tagad varēšu iesaistīties. Dzīvi laukos veidojam paši.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
28

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
326

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
34

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
21

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
16
14
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
32
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi