Dace Strazdiņa ir Taurenes aptiekāre. Viņa no Cēsīm uz Taureni pārcēlusies pirms 33 gadiem un īpaši šīs vasaras sākumā novērtējusi Gaujas upes tuvumu. “Gauja mums ikdienā šķiet pašsaprotama, par tās klātbūtni tik ļoti nepiedomājam, bet, kad atbrauc ciemiņi un sāk jūsmot, cik mēs laimīgi un kā mums paveicies, tad sākam saprast, ka – tik tiešām – viņiem tak taisnība!” saka Dace.
Taureniešus iedvesmo daba. Dzīvojot netālu no upes, vietējie iedzīvotāji ik dienu saņem jaunu enerģijas devu. Karstā laikā Gauja relaksē un pēc pastaigām pa mežu liek justies lieliski. Ūdens cilvēku vienmēr ir piesaistījis, un tā var pat nebūt jūra vai upe, bet ezers vai dīķītis. Daudzi labprāt pēc garas darba dienas aizbrauktu līdz upei un pasēdētu tās krastā, ieklausoties dabas skaņās, bet šī privilēģija netiek katram. Upe ar savu mūžseno plūdumu ir kā enerģijas avots.
Daces vīrs ir kaismīgs makšķernieks. Viņš uz upi dodas pēc miera un relaksācijas, tā sakot, apvieno lietderīgo ar patīkamo, jo, kad izdodas kādu zivteli noķert, prieks jo lielāks. Viņš novērojis, ka upe pēdējos gados vairāk aizaug, tāpēc kopā ar citiem makšķerniekiem savas loma vietas patīra, izkopj.
“Ne katram tas prieks dzīvot tik tuvu pie ūdens. Pēc darba kājām var aizstaigāt, lai atveldzētos. Ūdens līmenis Gaujā atkarīgs no lietus daudzuma, tāpēc nevaram teikt, ka mēs šeit Taurenē izjustu mazo HES ietekmi uz upi. Protams, krasti aizaug, bet vai tā nav bijis agrāk, grūti spriest. Laiciņu atpakaļ vīrieši no daudzdzīvokļu mājām gribēja iekopt krastus un sataisīt skaistas laipiņas, taču Gauja ir strauja, ar raksturu un visu aizrauj līdzi. Gar upes malu ved skaista dabas taka, kas piesaista jauniešus un atpūtniekus, vismaz kāda dzīvība un rosība parādās. Jaunie, protams, dara gan palaidnības, gan labus darbus. Citi atbrauc ar draugiem vai ģimenēm, uzcep gaļu, uzrīko pikniku, šis tas jau notiek. Savukārt ziemā, kad upe aizsalst, tiek notīrīts kāds strēķītis, lai varētu paslidot, uzspēlēt hokeju,” stāsta D. Strazdiņa.
Dace teic, ka upes labajā krastā izteiktāk rosās cilvēki, bet ar kādreizējiem laikiem grūti salīdzināt, jo tad vairāk bērnu skraidījuši apkārt, mazāk sēdējuši iekštelpās ar degunu telefonā. Taču vasaras karstumā upe apvārdo daudzus. Būdama aptiekāre, D. Strazdiņa teic, ka šis ir labs laiks, lai peldoties tonizētu savu ķermeni, labo laiku un garos vakarus izmantotu pastaigām un sasmeltos saules gaismu, optimismu, un, ēdot dārza veltes, uzkrātu iekšējās rezerves nākamajai ziemai. Būtu labi, ja cilvēkiem būtu mazāk ligu un pēc veselības tas dotos uz dabas aptieciņu.
Komentāri