Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Topinambūri – saldi, garšīgi un pieprasīti

Sarmīte Feldmane
06:22
08.10.2021
99
Topinamburi

Liepēnietis Miks Grambergs pirmo rudeni rok topinambūru ražu. Viņa vecmāmiņai Cēsīs mazdārziņā gadiem auga šie saldie bumbuļi, kad gribēja tikt vaļā, Miks pieteicās stādīt savā dārzā.

“Ap tūkstoti stādu iestādīju. Raža laba, zem daža cera vairāk nekā kilograms bumbuļu, daudzi ir lieli, skaisti,” vērtē Miks. To, kā audzēt topinambūrus, uzzinājis vien no vecmāmiņas, kura arī tagad neliedz padomu. “Kādreiz droši vien pēc padoma bija jāiet pie ciema gudrākā vai konsultanta, tagad internetā var uzzināt visu, tikai jāzina ko. Pat strādājot dārzā, paskaties telefonā un dabū atbildi,” stāsta liepēnietis.

Miks atklāj, ka pieprasījums pēc topinambūriem ir. Slu­dinājumam internetā daudzi atsaucas. 20 kilometru apkārtnē, tāpat uz Rīgu viņš pasūtījumu ved pats. Ne viens vien atrod ceļu uz dārzu un brauc iepirkties. “Kāds vairumtirgotājs nopirka vairākus simtus kilogramu. Arī tas liecina, ka pieprasījums ir. Pievedot klientam klāt, cena, protams, ir    cita, nekā pārdot vairumtirgotājam. Bet jārēķina, kas izdevīgāk, vest pašam pārdot izaudzēto vai tajā laikā strādāt dārzā,” pārdomās dalās Miks. Liepēnietis vērtē, ka topinambūri neprasa tādu darbu kā citi dārzeņi. Taču laba raža pati no sevis izaug reti.

“Rudenī, cik laikapstākļi ļaus, izrakšu. Topinambūri, kad dabū salnas, ir saldāki. Ziemā, ja zeme nav sasalusi, arī var rakt. Pavasarī    topinambūri ir paši vērtīgākie,” pastāsta  audzētājs un atklāj, ka pavasarī noteikti stādīs vairāk nekā šopavasar.  Miks lēš, ka pagaidām vēl nav daudz audzētāju, bet pieprasījums ir.

“Sieva topinambūra ziedus kaltē tējai. Ir ļoti garšīga. Pēdējos gados arī Latvijā var nopirkt topinambūru pulveri. Kad izrakti, tos diemžēl ilgi nevar uzglabāt,” teic Miks un piebilst, ka, tā kā pats audzē topinambūrus, arī pievērsis vērību, kā tos pagatavot. “Inte­r­netā, ja ne latviešu mājaslapās, tad angliski var atrast ļoti daudz recepšu. Krāsnī ceptiem vien to ir ļoti daudz, nemaz nerunājot par salātiem. Man garšo tāpat pagrauzt,” stāsta liepēnietis.

Miks no pašvaldības nomā ap diviem hektāriem zemes. Viņš audzē ne tikai topinambūrus. “Man patīk kaut ko izaudzēt, būt svaigā gaisā un darīt. Tā ir sirdslieta,” teic Miks.

Pagājušajā vasarā viņš pamēģināja audzēt lauku gurķus. “Raža bija ļoti laba, noiets arī. Vedu uz nakts tirgu Rīgā. Arī šovasar gurķi dārzā bija galvenā kultūra. Taču prasīja ļoti daudz darba, laistīšana vien aizņēma daudz laika, tāpat ravēšana. Šovasar gurķu piedāvājums bija liels, cena zemāka,” pastāsta dārzeņu audzētājs,  atzīstot, ka gurķu audzēšanā ieguldītais darbs neatmaksājies.

Otro vasaru dārzā auga arī saldā  kukurūza. Sēklas sadabūtas Bauskas pusē, kur saimnieko liels saldās kukurūzas audzētājs. “Pērn ļoti labi saauga. Šķiet, ka saldo kukurūzu audzē retais, bet Rīgā tirgū bijām vairāki. Sausais laiks šovasar ietekmēja, un vālītes nebija tik skaistas kā citkārt. Arī vēlajā pavasarī dīgšana kavējās,” atklāj Miks un piebilst, ka nākamgad pamēģinās izaudzēt stādus, lai pēc pavasara salnām var stādīt. “Vairāk nopelnīt var, ja esi pirmais vai pēdējais. Kad visiem izaudzis, tirgus ir pilns, cena zema,” atgādina liepēnietis un piebilst, ka vienmēr vajag cerēt    uz labāko, bet rēķināties ar minimumu.

Šovasar novākta arī pirmā zemeņu raža. Nākamvasar ražu dos ap diviem tūkstošiem stādu. Miks lēš, ka divas trīs nedēļas būs tikai zemeņu laiks.

“Audzēju to, ko varu piedāvāt pilsētniekiem. Man patīk eksperimentēt, ir plāni par vēl kādu retāk audzētu kultūru. Ieguvēji ir tie, kuri sāk pirmie, pēc tam tie, kuri iztur. Latvijā raksturīgi, ka vietējais tirgus dažos gados tiek piepildīts. Izaudzēt jau nav māka, svarīgi prast pārdot.  Ir jāreklamē, jāstāsta, kā citādi pircēji uzzinās,” pārdomās dalās Miks un piebilst, ka daudz dzirdēts, ka viens iztirgo visu ražu un palielina platības, cits nezina, kur likt izaudzēto.

Dārzs ir Mika aizraušanās, kas nākotnē varētu kļūt par nopietnu nodarbošanos. Viņš septiņus gadus nodzīvoja  Anglijā pie mammas, tur pabeidza  celtniecības koledžu. Bijusi  doma studēt, bet nebija pārliecības, ka celtniecība ir īstā nozare, sāka strādāt. Tad atgriezās Latvijā, lai izveidotu ģimeni. Četrgadīgā meita jau ir čakla palīdze darbos, viņai ļoti patīk sēt un gaidīt, kad sēkliņas uzdīgs. Divgadīgais brālis vēl ir tikai vērotājs visam, kas notiek dārzā. Protams, atbalsts un uzmundrinātājs ir dzīvesbiedre.

Kad beigsies sezona dārzā, Miks strādās algotu darbu. “Dārzā esmu ieguvis pirmo pieredzi. Pieļāvis kļūdas. Zinu, ka kāpostus neaudzēšu. Cīņa ar kukaiņiem ir pārāk sarežģīta, bet ķīmiju lietot negribu.  Ko jaunu uzsākot, jāsaprot -    ja kaut ko plāno izdarīt vienā vai divās dienās, zini, ka jārēķinās ar trim četrām. Var ietekmēt laikapstākļi, pa vidu gadīties citi, steidzamāki, darbi,” pieredzē dalās Miks Grambergs un piebilst, ka audzē dārzeņus un zemenes bez ķimikālijām. Pagai­dām lielākais darbs tiek paveikts ar rokām. “Gan jau arī pie mums kādreiz novērtēs tīri audzētu pārtiku un tāpat kā Anglijā tā būs vairākas reizes dārgāka. Pie mums    gan runā, ka jāēd veselīgi, ka vietējie dārzeņi ir bagātāki ar to, kas organismam vajadzīgs, bet, kad jāpērk, izvēlas ievesto,” atgādina liepēnietis. Miks ir pārliecināts, ka dzīve parādīs, ko audzēt. Tikai pašam jāseko līdzi un jāuzdrošinās.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Veido namiņu, kur vecļaudis jūtas labi

07:32
30.06.2024
66

Cēsu pilsētas pansionātam 12. jūlijā apritēs 30 gadi. Vairāk nekā pusi no šī laika sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādes direktore ir Inga Gunta Paegle. -Pansionātam ir 30 gadu jubileja. Kā tas šo gadu laikā mainījies? -Es kā šodien atceros 1994. gada 12. jūliju, kad pansionāts no Glūdas kalna Cēsīs ienāca šeit, Cīrulīšos. Glūdas kalnā istabiņās […]

Mērķis - cilvēkiem palīdzēt atgūt veselību, dzīvesprieku un enerģiju

10:24
27.06.2024
657

Saruna ar holistiskās medicīnas eksperti Ingrīdu Mergupi – Leitlandi -Jums ir interesants uzvārds. Tāds rets – Mergupe. -Manas saknes ir no Mālpils. Tur ir upe Mergupe, un šo uzvārdu nes arī mana dzimta. 1928. gadā vectētiņš Jānis Mergups lika pirmo akmeni dzimtas mājai. Un tā nu arī es izceļojos pa pasauli, apgūstot zināšanas, un vēlāk ar […]

Dzīve enerģētiski spēcīgā vietā – kalna galā

10:12
25.06.2024
275

“Jau četrdesmit gadus strādāju Krimuldas vidusskolā par skolotāju, esmu tur kopš skolas dibināšanas brīža. Man jau ir pensionāres statuss, bet darbu turpinu, pēc diviem gadiem gan došos pavisam pensijā,” tā par sevi stāsta Edīte Kanberga, saimniece Drabešu pagasta Kārļu “Eglainēs”. “Eglaines” ir arī viesu nams un atpūtas bāze, bet Jāņu laiku ģimene aizvada savā lokā. […]

Jāņuzāles klimata pārmaiņās

09:54
25.06.2024
52

Par ziedošām pirmsjāņu pļavām, par trejdeviņu ziedu vainadziņu un dabas norišu izpratni saruna ar zālāju biotopu eksperti Maiju Medni. -Jāņi klāt, brienam pļavās, lai no trejdeviņām puķītēm pītu vainadziņu. Vai to var izdarīt?    -Ar katru gadu to izdarīt ir aizvien grūtāk. Lielāka iespēja saplūkt trejdeviņas jāņuzāles ir bioloģiski vērtīgos zālājos, bet tādi Latvijā ir mazāk […]

Balto ceriņu smarža gadu desmitu garumā

06:30
19.06.2024
123

Dace un Alfrēds Jurciņi izstaigā dārzu. Puķes šopavasar steidzas ziedēt, arī rozes pie namdurvīm. Karstās dienās paēnu un spēku dod nelielā birzīte. “Dzīvojam šo dzīvi, kaut reizēm gadās dzelkšņi vai iekož asa nātre. Dzīvojam kopā jau 50 gadus. Visi saka, ka pamatā ir mīlestība, bet šis vārds tāds novalkājies, reizē dziļš un skan dvēselē. Visjaukāk […]

Maza vieta ar lielu sapni

06:13
17.06.2024
88

Pasaules latviešu mākslas centrs darbu Cēsīs sāka pirms desmit gadiem. To vada Čikāgā dzimušais Kārlis Kanderovskis, kurš jau vairākus gadus dzīvo Cēsīs. Mākslas centra galvenais mērķis ir veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara laikā trimdā devušies latviešu mākslinieki, kā arī ārzemēs dzīvojošā jaunā paaudze. Centrs bez maksas ir atvērts ikvienam un darbojas, […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
18
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi