Tomāti ir vieni no garšīgākajiem dārzeņiem. Turklāt iecienītākie ir tie, kas audzēti piemājas siltumnīcā un dēstīti īstā zemē.
Tieši tādus tomātus pieredzējušais pavārs Dzintars Zīle šoreiz bija gatavs likt dažādos ēdienos. Viņš norāda, ka tomāti visbiežāk tiek asociēti ar itāliešu virtuvi, kur tie tiek ēsti svaigā veidā, kaltēti vai pievienoti jebkurai picai.
“Šoreiz mēs picu negatavosim, bet paskatīsimies uz tomātu nedaudz citādāk. Laikam jau ierasts, ka latvietis tomātu vai nu pasniegs, pagatavojot gurķu – tomātu salātus, kas sajaukti ar krējumu, vai arī liks burciņā želatīnā,” smaidot saka Dz. Zīle, kurš nolēmis no tomātiem gatavot sacepumu, zupu un arī kūku.
Pavārs teic, tomāti, ja vien audzēti pašu siltumnīcā, ir vitamīniem bagāts dārzenis, kuru kulinārijā iespējams izmantot ļoti daudzveidīgi. Tomāti satur C, B1, B2, B6, E, K vitamīnus, nikotīnskābi, kāliju, magniju, dzelzi, cinku, kalciju, nātriju, hromu, dabīgus antioksidantus. Turklāt tomāts ir ļoti pateicīgs, lai no tā pagatavotu visdažādākos ēdienus.
“Vispirms gatavosim tomātu zupu, kuru pasniegsim ar ciabatas maizīti. Taču, lai zupa būtu gardāka, mēs varam arī šo maizi nedaudz uzlabot. Es iegādājos ciabatas maizīti, ar nazi to sagriezu rūtīs līdz apakšējai garozai. Maizē ieliek svaigus pētersīļus vai timiānu, nedaudz ķiploka un pārlej ar kausētu sviestu, tad liek cepeškrāsnī, pāris minūšu silda, tad tā būs lieliska piedeva tomātu zupai,” norāda pieredzējušais pavārs.
Viņš stāsta, ka tomātus var pasniegt kopā ar gaļu, var gatavot sacepumus, taisīt tomātu sulu vai pat tos blenderēt un saldēt ziemai.
“Ļoti ātri var pagatavot tomātu sorbetu. Galvenais, jānoblanšē tomāti. Tas nozīmē, ka tomātu ieliek verdošā ūdenī, nedaudz patur un tad novelk miziņu. Šādus tomātus sablenderē, tiem pievienojot nedaudz sāls, piparu, cukura, timiāna, bazilika un ievieto saldētavā. Šādu sorbertu (saldētas sulas gabaliņi) var pasniegt kā piedevu gaļas ēdieniem vai jebkam citam. Turklāt šādā veidā tiks saglabāta vasaras tomātu labā garša un aromāts,” bilst pavārs.
Dz. Zīle norāda, ka restorānu virtuvēs daudz tiek izmantoti saulē kaltēti vai konservēti tomāti. Bet viņš uzsver, ka, protams, visgardākais ir tomāts, kas tikko plūkts.
“Tā mēs varam sacīt par jebkuru dārzeni vai ogu. Turklāt vienmēr vajag virtuvē gatavot tos dārzeņus, kas konkrētajā brīdī pieejami dārzā, tirgū. Tomātu laiks drīz beigsies. Izdarīgākie saimnieki dažādos salātos gatavo arī zaļus tomātus. Ir saimnieces, kuras prot tomātus nogatavināt. Atceros no bērnības, kad rudenī mājā uz palodzēm sagūla zaļgani tomāti, kuri pamazām kļuva sārti,” stāsta pavārs un norāda, ka ir ļoti daudz dažādi konservi, salāti, kuros tomātus sagatavot ziemai.
Vieni no vienkāršākajiem salātiem, kurus var pagatavot katra saimniece un ziemā pasniegt pie makaroniem, kartupeļiem vai gaļas ēdieniem, ir šādi: “Sarīvētus burkānus liek lielā katlā, aplej ar eļļu un sautē, līdz tie kļūst pusmīksti. Tad pievieno sīpolus un atkal sautē, kamēr sīpoli kļūst zeltaini. Liek klāt rupji sagrieztus tomātus, kuriem ir novilkta miziņa, un visu uzvāra. Pieliek sāli, cukuru, piparus, pievieno tomātu mērci un vāra apmēram stundu. Gatavos salātus liek burciņās un noslēdz ar vāciņu.”
Interesanti ir arī tomātu – pupiņu salāti ziemai. To pagatavošanai nepieciešami 3 kg mīkstu tomātu, 2 kg burkānu, 2 kg sīpolu, 10 sarkano saldo piparu, 4 ēdamkarotes sāls, 300 g cukura, kg pupiņu.
Lai pagatavotu šos salātus, vispirms nepieciešams pupiņas izmērcēt 12 stundas un tad novārīt līdz gatavībai. Dārzeņus sasmalcina – burkānus sarīvē, nemizotu papriku un tomātus sagriež. Paprikas un tomātu miziņas netraucē, jo vāroties izšķīdīs. Sasmalcinātos dārzeņus pievieno izvārītajām pupiņām un 1,5 stundu sutina uz lēnas uguns. Karstu masu pilda dezinficētās burkās, aizvāko, ietin biezā segā un patur 12 stundas.
Rudenīgi īpaša tomātu biezzupa
Nepieciešams (1 porcijai):
5 svaigi tomāti
1 mazā kārba konservētu tomātu savā sulā
3 burkāni
3 ķiplokdaiviņas
2 kāti selerijas
Sīpols
Sāls, pipari, buljons
Eļļa
Tomātus pārgriež uz pusēm, sakārto uz cepešpannas, pārkaisa ar sāli, pipariem un liek cepeškrāsnī nedaudz apcepties. Tomātu starpās var ielikt pa ķiploka daiviņai un uzlikt timiāna zariņu.
Kamēr tomāti cepas, katliņā ielej nedaudz eļļas un iegriež tajā sīpolu, burkānus un nedaudz apcepina. Pievieno tomātus savā sulā, kā arī tos, kas apcepušies cepeškrāsnī. Pievieno nedaudz iepriekš vārīta buljona vai buljona kubiņu, visu samaisa un tad sablenderē viendabīgā masā.
Zupu lej bļodiņā un pasniedz, pārlejot nedaudz skābā krējuma. Ja zupu pasniedz pieaugušajiem, to var gatavot stiprāku, pievienojot vai nu Tabasko piparu vai Vusteršīras mērci.
Nepieciešams:
Kartupeļi
Baklažāns
Cukini
Tomāti
Sīpols
Ķiploks
Garšvielas
Sviests
Vispirms uz pannas sviestā apcep zeltaini brūnas kartupeļu ripiņas. Pēc tam apcep sīpolu ripiņas un ķiploku daiviņas, baklažānu. Tomātus un cukini atstāj sagrieztus svaigā veidā.
Tad visus dārzeņus kārto cepešpannā – kartupeļus, sīpolus, ķiplokus, cukini, baklažānu un tomātus. Nedaudz pārlej tomātu mērci. Būtu labi, ja tā būtu pašu pagatavota – blanšētus tomātus bez mizas sablenderē, pievienojot sāli un piparus.
Dārzeņu sacepumu liek cepeškrāsnī cepties 180 grādos 20 minūtes. Beigās var pārkaisīt Parmazana sieru. Var pasniegt kā pamatēdienu vai kā piedevu gaļai.
Nepieciešams:
400 g pilngraudu miltu
2 tējk. cepamā pulvera
2 tējk. sodas
3 tējk. kanēļa
2 šķipsniņas sāls
100 g gaišā brūnā cukura
6 sarkanie plūmju tomāti (blanšēti)
150 ml olīveļļas
3 ēd. k. ābolu etiķa
Vispirms bļodā samaisa visas sausās izejvielas – pilngraudu miltus, sodu, cepamo pulveri, kanēli, cukuru un sāli. Citā traukā blanšētus tomātus (bez miziņas) sagriež kubiciņos, pievieno olīveļļu un ābolu etiķi. Kad tas izdarīts, tomātus ar piedevām pievieno sausajai masai, ar rokām visu lēnām iecilā, lai izveidojas viendabīga un mitra masa.
Kūkas mīklu kārto siera kūkas formā, kas izklāta ar cepamo papīru un nedaudz iesmērēta ar sviestu. Mīkla būs nedaudz mitra, bet irdena. Kūku cep 185 grādos apmēram 25 līdz 30 minūtes. Kūka iznāks drupana. To var pasniegt ar jau pieminēto tomātu sorbetu.
Komentāri