Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Teātris ir dzīva māksla. Aktierim un skatītājam jāsatiekas

Jānis Gabrāns
23:57
17.01.2021
36
Amanis 1

Latvijas teātru sezonā joprojām turpinās negribētais starpbrīdis. Lai arī profesionālie kolektīvi mēģinājumus drīkst turpināt, nav zināms, kad mēģinājumos paveikto varēs nodot skatītāju vērtējumam. Bet tieši skatītāji, viņu emocijas, aplausi, smiekli ir tā nenovērtējamā “alga”, kas liek izvēlēties šo profesiju. Jau 25 gadus Nacionālo teātri par savu sauc aktieris Jānis Āmanis.

– Redzot, ka ierobežojumi arvien tiek pagarināti, laikam šī sezona ir norakstāma?

– Vēl jau to pilnīgi pateikuši neesam, vēl taču jāatdod skatītājiem izrādes, uz kurām biļetes nopirktas. Laimīgākais scenārijs laikam ir marts, bet tas tikai tādā cerību līmenī. Es nepiekrītu teicienam, ka cerība ir muļķa mierinājums, manuprāt, tā ir ļoti laba lieta. Un tomēr tikai cerība. Me­dicīna gan ir strauji gājusi uz priekšu, ja skatāmies vēsturē, šādi vīrusi, epidēmijas nebeidzas vienā gadā.

Sezona vēl nav norakstīta, tomēr drošāk var runāt par nākamo sezonu, lai gan mēs nezinām pat to, kas notiks rīt.

– Aktieriem, šķiet, visvairāk pietrūkst izrāžu ar skatītājiem, tas gluži kā sportā, var jau trenēties, bet nepieciešamas arī sacensības.
– Protams, darbs ir saraustīts, trauksmains, dzīvojam neziņā, tas ir grūtākais. Pēc decembra brīvdienām pagājušajā nedēļā beidzot atsākām mēģināt. Jau decembra sākumā, kad sasirgušo skaits palielinājās, kad tika pieņemti ierobežojumi, kļuva skaidrs, ka tik drīz tā situācija nenorims, nolēma ņemt starpbrīdi. Kārtējo neplānoto starpbrīdi.

Atgriešanās vienmēr ir emoci­onāla. Pirmajā mēģinājumā uzej uz skatuves un nesaproti, kas notiek?! Ir it kā apjukums, jo trūkst treniņa, kopējā procesa. Gan izrādes iestudēšana, gan izrādīšana ir dzīvs process, tas notiek ne tikai uz skatuves, tas ir daudz plašāk. Tur tā atslēga. Protams, daudz atkarīgs no lomas lieluma un smaguma. Ja loma nozīmīgāka, jau kādu dienu iepriekš sāc gatavoties, un tas ir sava veida treniņš. Tu sevi uzturi formā, bet, ja šis process tiek pārtraukts, viss jāsāk no gala, paiet laiks, kamēr atkal atgūsti vajadzīgo formu. Tas ir kā bērniem skolā, kur arī viss sajucis.
– Pie kā patlaban strādājat?
– Pie izrādes “Dzimuši vakar” Ināras Sluckas režijā, tāda intelektuālā komēdija. Darbs notiek maskās, ievērojot visus epidemioloģiskos noteikumus, bet notiek. Beidzot uz skatuves, pirms tam bija garš galda periods, šķiet, nevienai izrādei tik ilgs tas nav bijis.
-Vai pārtraukumi izrāžu iestudēšanā neatstāj nelabvēlīgu iespaidu uz rezultātu?
– Jā, šobrīd izrāžu tapšanas process ieildzis, jo, kā jau minēju, ir šī neskaidrība – kad? Un var notikt tā, ka kādā brīdī aktierim paliek garlaicīgi, jo izrāde jau gatava, bet mēģinājumu process nebeidzas un nebeidzas. Kad skaidri zināms, ka tad un tad pirmizrāde, tās ir īpašas sajūtas, tu kādu nedēļu esi īpaši pārņemts. Protams, katram tas citādāk, jo aktieri ir tikai cilvēki, vienam loma paveras ātrāk, citam tā atklāsme varbūt atnāk tikai ģenerālmēģinājumā. Cits sen visu sapratis, viņam process sāk apnikt, viņš sāk eksperimentēt, un rezultātā loma ir sabojāta.
– Ja pavasara nogalē tomēr izdosies atsākt, varbūt jāspēlē visu vasaru, neejot brīvlaikā?
– Domāju, ka drīzāk nē, cilvēki vasarā cenšas izbraukt no pilsētas, būt dabā, viņiem ir cits ritms. No šīs mājās būšanas visi ir noguruši, tāpēc ir pilni parki, takas. Visticamāk, vasarā ikviens centīsies būt pie dabas.
-Teātros tradicionāli uz Ziemassvētku laiku bija īpašie koncerti, uzvedumi, kas viesa svētku sajūtu. Šoreiz tās nepie­trūka?
– Pietrūka jau ne tikai tās. Aktieriem šis laiks vispār grūts, jo trūkst būšanas cilvēkos, sabiedrībā, kur smeļamies idejas, tēlus, tveram notiekošo, kas palīdz krāt tik vajadzīgo iespaidu, emociju bagāžu kādas lomas radīšanai. Šis laiks liek atslābt spējai koncentrēties, kas ir sezonā, kad izrāde seko izrādei. Tad nedrīkst atslābt, ļauties ikdienas nebūšanām, piemēram, ja saņēmis soda kvīti par nepareizi novietotu auto, ar šo sajūtu nedrīksti iet uz skatuves un tēlot mīlnieku. Jāmāk emocijas savaldīt vai arī formēt tās citādās izpausmēs, lai uz skatuves tevī būtu nolasāms tas, kam jābūt. Tā visa pietrūkst, un tas ļoti ietekmē dzīvi.
– Aktieriem, kas emociju meklējumos raduši aizvadīt dienas, tagad jāmeklē, kā to kompensēt.
– Tas tiesa. Protams, ir ģimene, par dēlu jārūpējas, bet vēl mēģinu rast prieku kādās citās lietās, kaut vai aizbraucot makšķerēt, izbaudot citas niecīgas lietas. Ir ļoti svarīgi neiesēsties, censties regulāri izvēdināt galvu, saglabāt veselo saprātu, lasīt. Ir svarīgi atrast nodarbes veidus, kas uztur formā.
– Pirmajā “Covi-19” vilnī teātros bija daudz centienu darboties virtuālajā vidē, piedāvājot saturu, tagad to tikpat kā nemana. Laikam kļuva skaidrs, ka tas tikai tāds ielāps.
– Teātris – tā tomēr ir dzīva māksla. Protams, varam veidot virtuālos projektus, lai atgādinātu, ka joprojām esam! Ka esam sveiki un veseli, strādājam un jums, skatītāji, viss būs! Taču tas arī viss, nevaram piemirst, ka teātris ir dzīva māksla, un tās sajūtas aci pret aci ar skatītāju zālē nekādi virtuālie brīnumi aizstāt nevar.

Tiesa, es pārāk nepretojos arī e-izrādēm. Ja ir radioteātris, kāpēc gan nevar būt šāds formāts, bet tikai kā piedeva dzīvajai mākslai. Mēs visi – aktieri, skatītāji – gaidām tikšanās brīdi. Kā teica draugs, cilvēki ēst gribēs vienmēr, gan fiziski, gan garīgi.

Šis, protams, ir unikāls brīdis, jo pat kara laikā teātris tik ilgā dīkstāvē kā šobrīd nav bijis. Ja rudenī vēl situācija izskatījās cerīga, tagad tās cerības arvien attālinās.
Tomēr, neraugoties uz visiem pārbaudījumiem, teātris turpinās, un tas būs neaprakstāms brīdis, kad atkal vērsies priekškars, zālē dzisīs gaismas. Tad jebkura izrāde būs kā pirmizrāde! q

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Veido namiņu, kur vecļaudis jūtas labi

07:32
30.06.2024
68

Cēsu pilsētas pansionātam 12. jūlijā apritēs 30 gadi. Vairāk nekā pusi no šī laika sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādes direktore ir Inga Gunta Paegle. -Pansionātam ir 30 gadu jubileja. Kā tas šo gadu laikā mainījies? -Es kā šodien atceros 1994. gada 12. jūliju, kad pansionāts no Glūdas kalna Cēsīs ienāca šeit, Cīrulīšos. Glūdas kalnā istabiņās […]

Mērķis - cilvēkiem palīdzēt atgūt veselību, dzīvesprieku un enerģiju

10:24
27.06.2024
659

Saruna ar holistiskās medicīnas eksperti Ingrīdu Mergupi – Leitlandi -Jums ir interesants uzvārds. Tāds rets – Mergupe. -Manas saknes ir no Mālpils. Tur ir upe Mergupe, un šo uzvārdu nes arī mana dzimta. 1928. gadā vectētiņš Jānis Mergups lika pirmo akmeni dzimtas mājai. Un tā nu arī es izceļojos pa pasauli, apgūstot zināšanas, un vēlāk ar […]

Dzīve enerģētiski spēcīgā vietā – kalna galā

10:12
25.06.2024
275

“Jau četrdesmit gadus strādāju Krimuldas vidusskolā par skolotāju, esmu tur kopš skolas dibināšanas brīža. Man jau ir pensionāres statuss, bet darbu turpinu, pēc diviem gadiem gan došos pavisam pensijā,” tā par sevi stāsta Edīte Kanberga, saimniece Drabešu pagasta Kārļu “Eglainēs”. “Eglaines” ir arī viesu nams un atpūtas bāze, bet Jāņu laiku ģimene aizvada savā lokā. […]

Jāņuzāles klimata pārmaiņās

09:54
25.06.2024
52

Par ziedošām pirmsjāņu pļavām, par trejdeviņu ziedu vainadziņu un dabas norišu izpratni saruna ar zālāju biotopu eksperti Maiju Medni. -Jāņi klāt, brienam pļavās, lai no trejdeviņām puķītēm pītu vainadziņu. Vai to var izdarīt?    -Ar katru gadu to izdarīt ir aizvien grūtāk. Lielāka iespēja saplūkt trejdeviņas jāņuzāles ir bioloģiski vērtīgos zālājos, bet tādi Latvijā ir mazāk […]

Balto ceriņu smarža gadu desmitu garumā

06:30
19.06.2024
123

Dace un Alfrēds Jurciņi izstaigā dārzu. Puķes šopavasar steidzas ziedēt, arī rozes pie namdurvīm. Karstās dienās paēnu un spēku dod nelielā birzīte. “Dzīvojam šo dzīvi, kaut reizēm gadās dzelkšņi vai iekož asa nātre. Dzīvojam kopā jau 50 gadus. Visi saka, ka pamatā ir mīlestība, bet šis vārds tāds novalkājies, reizē dziļš un skan dvēselē. Visjaukāk […]

Maza vieta ar lielu sapni

06:13
17.06.2024
88

Pasaules latviešu mākslas centrs darbu Cēsīs sāka pirms desmit gadiem. To vada Čikāgā dzimušais Kārlis Kanderovskis, kurš jau vairākus gadus dzīvo Cēsīs. Mākslas centra galvenais mērķis ir veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara laikā trimdā devušies latviešu mākslinieki, kā arī ārzemēs dzīvojošā jaunā paaudze. Centrs bez maksas ir atvērts ikvienam un darbojas, […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
19
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi