Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Taupīt enerģiju ar jaunu domāšanu

Agita Puķīte
18:47
18.04.2021
34
Img 5950 1

Saules baterijas elektrībai, LED apgaismojums, iekārtu automatizācija – tie ir tikai daži no risinājumiem, kurus uzņēmums “Tukuma ūdens” ieviesis, lai taupītu energoresursus. SIA “Tukuma ūdens” valdes loceklis AINĀRS FELDMANIS skaidro, ka uzņēmums soli pa solim īsteno tā saucamo zaļo politiku: “Esam sapratuši, ka jāmaina domāšana – gan ikdienā strādājot, gan plānojot uzņēmuma attīstību, un jāliek lietā energoefektīvi risinājumi. Savukārt, lai varētu piesaistīt Eiropas Savienības projektu finansējumu, ir jārāda, ko paši esam izdarījuši, sasnieguši un ieguldījuši. Jau līdz šim paveiktais ir palīdzējis sakārtot septiņus hektārus lielo notekūdeņu attīrīšanas iekārtu teritoriju.”

SIA “Tukuma ūdens” valdes loceklis Ainārs Feldmanis pastāsta, ka ietaupījumu rada arī energoefektīva teritorijas apgaismojuma ierīkošana. Tāpat, lai taupītu enerģiju, sakārtotas un ar metālu apšūtas uzņēmuma 70. gados būvētās ēkas.

Saules paneļi – viens no ietaupījuma veidiem

Pirms gandrīz gada uzņēmuma teritorijā tika ierīkots saules paneļu parks – uzstādīti 182 saules paneļi ar kopējo jaudu 54,6 kilovati. “Mēs tos ierīkojām, lai saražotu elektroenerģiju pašu patēriņam, turklāt ar atjaunojamiem resursiem, tādējādi samazinot iepirktās enerģijas daudzumu. Notekūdeņu attīrīšana saistās ar lielu elektrības patēriņu, un mums šī enerģija ir nepieciešama gan dienā, gan naktī, gan ziemā, gan vasarā nepārtraukti. Mēnesī mēs patērējam ap 90 000 kilovatstundu, kas naudas izteiksmē ir vairāk nekā 9000 eiro. Saules paneļi bija viens no veidiem, kā šo patēriņu samazināt. Vēl gan nav pagājis gads, kopš tie ierīkoti, bet zinām, ka, piemēram, vasarā, kad ir visvairāk saules, tie saražo ap 8000 kilovatu mēnesī, kas ir ap 9% no kopējā patēriņa. Protams, rudenī un ziemā šis apjoms ir mazāks, piemēram, arī aizvadītajā decembrī bija ļoti maz saulainu dienu, taču mēs domājam par ieguldījumu ilgtermiņā, jo termiņš, kurā tam vajadzētu atmaksāties, ir 7,5–8 gadi. Izmaksas šīm iekārtām nav mazas – tie ir 1000 eiro par vienu kilovatu jeb kopumā ap 50 000 eiro. Bet, ja runājam par energoefektivitāti, tas nenozīmē ieguldīt un uzreiz arī ieguldīto atpelnīt – tam ir vajadzīgs laiks, un ar to mēs rēķināmies.” Vaicāts, vai nav plānots ierīkot lielāku skaitu saules paneļu, jo teritorija to pieļauj, A. Feldmanis skaidro, ka pēc uzņēmuma aprēķiniem tie varētu būt vēl kādi 20 kilovati, ko šādi saražot, jo kopējais attīrīšanas iekārtu patēriņš ir ap 70 kilovatiem, līdz ar to vasarā, dienas vidū, kad ir spēcīgākā saule, ar šo saules enerģiju to visu varētu nosegt: “Tā ka mums arvien ir šī 20 kilovatu rezerve, ko varētu izmantot, bet mēs uz to raugāmies no cita skatu punkta – kā samazināt kopējo patēriņu, izmantojot arī citus energotaupīšanas veidus.”

Atbildot uz jautājumu, kādus vēl risinājumus uzņēmums ir izmantojis, lai taupītu energoresursus, A. Feldmanis pauž, ka plašajā teritorijā parastie gaismekļi ir nomainīti ar LED apgaismojumu: “Kopējo ieguvumu neesam rēķinājuši, bet tāds noteikti ir. Pašās attīrīšanas iekārtās esam ierīkojuši automātiskās skābekļa padeves iekārtas. Agrāk operators vienreiz stundā atbilstoši monitora rādījumam ar roku nodrošināja lielāku vai mazāku skābekļa daudzumu notekūdeņos, bet tagad to dara iekārtas – pēc vajadzības. Iekārtas arī nodrošina vienmērīgu skābekļa piesātinājumu, kas ir ļoti svarīgi.”

Plāno iegūt siltumu no notekūdeņiem

Vēl viens risinājums, kā taupīt resursus, ir ēku siltināšana – jaunu veidolu ieguvušas vairākas uzņēmuma ēkas, no kurām viena, kurā uzturas darbinieki, ir nosiltināta. “Ēka celta pagājušā gadsimta 70. gados no silikāta ķieģeļiem, bet pirms mēneša mēs to nosiltinājām un apšuvām ar metāla materiālu, lai taupītu siltumu. Pārējās saimnieciskās ēkas ir vienkārši apšūtas. Vēl plānojam iegādāties jaunu apkures katlu, kas gan līdzīgi kā esošais tiks kurināts ar apkures degvielu, taču tam būs automātisks regulēšanas režīms, kas ietaupīs kurināmo. Un vēl – tā gan ir tālāka nākotnes iecere – vēlamies izmantot notekūdeņus siltuma ražošanai. Piemēram, ziemā notekūdeņu baseinos ir ap +8°C, līdz ar to, izmantojot siltumsūkni, mēs varētu iegūt siltumu. Šis risinājums, protams, prasa papildu zināšanas, bet šādu iespēju esam apsvēruši,” stāsta uzņēmuma vadītājs.

Viņš piebilst, ka zaļi domāt nozīmē pievērst uzmanību arī apkārtnei – videi, kurā cilvēki strādā: “Apgriezt krūmus, ierīkot puķu dobes nemaz tik ļoti dārgi nesanāk, bet tas uzreiz rada citu sajūtu un arī izskatu uzņēmuma teritorijā, tāpat kā sakārtoti celiņi, ēkas. Tā cenšamies sakārtot vienu vietu pēc otras, lai pašiem apkārtne patiktu. Tas attiecas arī uz tā sauktajiem dūņu laukiem, kuros nonāk notekūdeņu pārpalikumi jeb dūņas. Attīrīšanas iekārtu teritorijā ir izveidots atsevišķs komposta laukums, savukārt viena daļa dūņu nonāk biogāzes stacijā vai uz zemnieku laukiem.”

Par nākotni domājot

“Iespējas iesākto darbu turpināt ir, tikai vajadzīgi līdzekļi,” skaidro A. Feldmanis. “Plānojam iegādāties efektīvākus sūkņus, kompresorus, mums ir vajadzīga jauna centrifūga, kas izcentrē notekūdeņus, nodalot ūdeni no biezās daļas, jo esošā patērē lielus energoresursus. Ir pieejami efektīvāki risinājumi, piemēram, notekūdeņu skrūvju prese. Ceram, ka būs iespēja piesaistīt papildu finansējumu ūdenssaimniecības pakalpojumu attīstības projektu nākamajā kārtā. Šobrīd mēs gaidām Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas skaidrojumu, kādiem mērķiem finansējumu piešķirs.”

Interesējoties, par kādiem līdzekļiem īstenoti visi uzlabojumi un jaunievedumi, uzzinām, ka tā ir paša uzņēmuma nopelnītā nauda, taču nevis no ūdens un kanalizācijas pakalpojuma pārdošanas, bet no papildu darbiem – no tīklu un pieslēgumu būvniecības, decentralizēto kanalizācijas bedru izvešanas utt. Siltināšanas darbos tādējādi ieguldīts ap 26 000 eiro.

Vaicāts, vai, samazinot elektrības patēriņu, ieguvums varētu būt tik liels, ka samazinātos ūdens un kanalizācijas tarifs iedzīvotājiem, uzņēmuma vadītājs atzīst, ka arī tas būs ļoti daudz, ja izdosies šo tarifu noturēt pašreizējā līmenī, jo daudzās jomās izmaksas aug – palielinās gan degvielas, gan dažādu materiālu cenas, un uzņēmumam ar to ir jārēķinās.

Materiāls tapis ar Latvijas Vides aizsardzības fonda atbalstu

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Veido namiņu, kur vecļaudis jūtas labi

07:32
30.06.2024
68

Cēsu pilsētas pansionātam 12. jūlijā apritēs 30 gadi. Vairāk nekā pusi no šī laika sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādes direktore ir Inga Gunta Paegle. -Pansionātam ir 30 gadu jubileja. Kā tas šo gadu laikā mainījies? -Es kā šodien atceros 1994. gada 12. jūliju, kad pansionāts no Glūdas kalna Cēsīs ienāca šeit, Cīrulīšos. Glūdas kalnā istabiņās […]

Mērķis - cilvēkiem palīdzēt atgūt veselību, dzīvesprieku un enerģiju

10:24
27.06.2024
659

Saruna ar holistiskās medicīnas eksperti Ingrīdu Mergupi – Leitlandi -Jums ir interesants uzvārds. Tāds rets – Mergupe. -Manas saknes ir no Mālpils. Tur ir upe Mergupe, un šo uzvārdu nes arī mana dzimta. 1928. gadā vectētiņš Jānis Mergups lika pirmo akmeni dzimtas mājai. Un tā nu arī es izceļojos pa pasauli, apgūstot zināšanas, un vēlāk ar […]

Dzīve enerģētiski spēcīgā vietā – kalna galā

10:12
25.06.2024
275

“Jau četrdesmit gadus strādāju Krimuldas vidusskolā par skolotāju, esmu tur kopš skolas dibināšanas brīža. Man jau ir pensionāres statuss, bet darbu turpinu, pēc diviem gadiem gan došos pavisam pensijā,” tā par sevi stāsta Edīte Kanberga, saimniece Drabešu pagasta Kārļu “Eglainēs”. “Eglaines” ir arī viesu nams un atpūtas bāze, bet Jāņu laiku ģimene aizvada savā lokā. […]

Jāņuzāles klimata pārmaiņās

09:54
25.06.2024
52

Par ziedošām pirmsjāņu pļavām, par trejdeviņu ziedu vainadziņu un dabas norišu izpratni saruna ar zālāju biotopu eksperti Maiju Medni. -Jāņi klāt, brienam pļavās, lai no trejdeviņām puķītēm pītu vainadziņu. Vai to var izdarīt?    -Ar katru gadu to izdarīt ir aizvien grūtāk. Lielāka iespēja saplūkt trejdeviņas jāņuzāles ir bioloģiski vērtīgos zālājos, bet tādi Latvijā ir mazāk […]

Balto ceriņu smarža gadu desmitu garumā

06:30
19.06.2024
123

Dace un Alfrēds Jurciņi izstaigā dārzu. Puķes šopavasar steidzas ziedēt, arī rozes pie namdurvīm. Karstās dienās paēnu un spēku dod nelielā birzīte. “Dzīvojam šo dzīvi, kaut reizēm gadās dzelkšņi vai iekož asa nātre. Dzīvojam kopā jau 50 gadus. Visi saka, ka pamatā ir mīlestība, bet šis vārds tāds novalkājies, reizē dziļš un skan dvēselē. Visjaukāk […]

Maza vieta ar lielu sapni

06:13
17.06.2024
88

Pasaules latviešu mākslas centrs darbu Cēsīs sāka pirms desmit gadiem. To vada Čikāgā dzimušais Kārlis Kanderovskis, kurš jau vairākus gadus dzīvo Cēsīs. Mākslas centra galvenais mērķis ir veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara laikā trimdā devušies latviešu mākslinieki, kā arī ārzemēs dzīvojošā jaunā paaudze. Centrs bez maksas ir atvērts ikvienam un darbojas, […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
19
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi