Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Spēlēt teātri ir veids, kā iziet ārpus savas komforta zonas

Anna Kola
11:17
01.08.2023
19
Puisis 2

Pavisam nesen Vidzemes koncertzālē “Cēsis” bija skatāma Birmingemas Mazā teātra izrāde “Čir, Čir!”. Ar vienu no izrādes aktieriem kuldīdznieku Ingusu Priedi sarunājāmies par to, kā dzīves ceļš aizvedis līdz skatuvei, par ikdienu Lielbritānijā un teātra dzīvi pandēmijas laikā.

– Ar ko nodarbojaties ikdienā? Saprotu, ka dzīvojat Lielbri­tānijā.

– Jā, dzīvoju Anglijā, Lon­donā, jau gandrīz astoņus gadus. Esmu elektriķis un pirms dzīves Anglijā vairākus gadus aizvadīju arī Francijā. Tur dzīvojot, ļoti daudz apguvu, uzzināju, ko varu tagad izmantot pats sev savā ikdienā. Pēc tam īsu brīdi pabiju Latvijā, un tad – uz Angliju, piedzīvojumu vai sevis meklējumos. Šobrīd Londonā strādāju kā elektriķis un “handyman” jeb, latviski varētu teikt, – cilvēks ar zelta rokām, proti, palīdzu dažādos darbos mājās, ar ko netiek galā paši saimnieki.

– Ārzemēs, šķiet, tas ir ļoti populāri. Pie mums – varbūt ne tik.
– Jā, te gan jāteic, ka mēs, latvieši, paši esam ļoti praktiski un visu varam izdarīt un salabot.

– Kā tad ceļš aizveda līdz teātrim?
– Teātris ir kā latviešu folklora un dziesma. Zemapziņas līmenī. Man nav bijis radu, kas saistīti ar teātri, arī paziņu lokā neviens ar to nav aizrāvies. Vienīgais ar teātri saistītais cilvēks bija mana tēva labs draugs Rūdolfs Plēpis.

Jāatzīst, pat tā kārtīgi neesmu gājis skatīties teātra izrādes. Cilvēki reizēm runā par populāriem iestudējumiem, ko visi it kā zina, bet es tajos brīžos vien pasmaidu, jo neesmu tos redzējis! Taču, šķiet, interese par teātri ir manī mājojusi vienmēr. Draugi teic, ka esmu vienmēr mācējis parādīt kādu emociju, kuru nemaz nav. Piemēram, dusmīgi pateikt kaut ko labu vai ar laimīgu seju pateikt kaut ko dziļi nopietnu. To darīju jokodamies, pats neapzinādamies, ka tas varētu būt labs pamats teātrim.

Reiz feisbukā pamanīju ziņu, ka meklē aktieri. Un tas šķita liktenīgi – zināju, ka man to vajag, pat neiedziļinājos, vienkārši jutu, ka tas ir man. Aizbraucu pie režisora Ingmāra Čaklā uz interviju, ļoti iepatikās viņa uzskati, ambīcijas, veids, kā viņš redz teātri. Viņa vīzija mani ļoti uzrunāja, biju gatavs piekrist jebkam, arī kaut kam pavisam trakam. Birmi­n­gema, braucot no Londonas ar vilcienu, ir aptuveni trīsarpus stundu attālumā. Tas nav tuvu. Tomēr tad sapratu – kur gan vēl es trīs stundas laika varēšu veltīt tikai sev? Laiks vilcienā šo iespēju sniedz. Nu būs pagājuši jau vairāk nekā trīs gadi, kad sāku braukāt uz Birmingemas Mazo teātri. Nopietni sākām iestudēt lugas, visi bijām aktīvā darbībā, kad martā nāca “Covid-19” ierobežojumi, kas pamatīgi apturēja iestudējumus. Mēģinājumi notika “Zoomā”, kas, protams, nav kvalitatīvs mēģinājums. Pandēmijas periodā izdevās iestudēt “Čir čir”.Tagad mēģinājumi notiek reizi nedēļā. Reizēm notiek nometnes, kad vajag pastrādāt intensīvāk. Kad jāpaliek Birmi­n­gemā uz vairākām dienām, tad mani vienmēr uzņem Ingmārs ar ģimeni, kurš pa šo laiku jau ir kļuvis par tuvu draugu.

– Cik dalībnieku Birmin­gemas Mazajā teātrī esat?
– Līdz divdesmit. Katrs gan visās lugās nespēlē, tādēļ skaits mēdz mainīties. Lielākoties visi dzīvo Birmingemā vai tās tuvumā. Es esmu vienīgais no Lon­donas.

– Vai iestudējat arī kaut ko angļu valodā, ko rādīt Birmi­n­gemā?
– Nē, visas lugas top tikai latviešu valodā. Pagaidām strādājam pie risinājuma, kas nodrošinātu tulkojumu.

– Pastāstiet par izrādi “Čir Čir”. Kā aizvadījāt iestudējumus Latvijā?
– Cēsu koncertzālē aizvadījām jau vienpadsmito izrādi Latvijā. Kā teica režisors, šī luga ir kā mūsu pirmā kursa darbs. Mēs “Čir Čir” laikā iemācījāmies runāt teātra valodā, guvām sapratni, kas tas ir. Jāsaka, kaut kas ir izdevies, kaut kas vēl jāapgūst. Pati luga ir komēdija, kas ļauj spēlēties. Tai nav ļoti dziļa vēstījuma, lai arī tekstā ir dziļas filozofiskas frāzes, kas liktu aizdomāties. Tāpēc luga ir ļoti interesanta.

Apzinos, ka mums kā teātrim vēl daudz japilnveidojas. Mēs vēl mācāmies. Lugā gan ir ļoti skaistas etīdes, skaisti mirkļi, kas dod iespēju sajust partneri, kur jūtam atalgojumu par ieguldīto darbu. Vispatīkamākie mirkļi ir tie, kad redzi – režisora iecerētā lieta, kurai varbūt nebija ticības līdz galam, sasniedz skatītāju. Tā ir brīnišķīga sintēze starp aktieriem un skatītāju. Tā ir ļoti interesanta, neatkārtojama sajūta, un to nevar izjust bieži.

– Kā ar uzstāšanos, ar satraukumu būt auditorijas priekšā, ņemot vērā, ka teātra pieredzes nebija?
– Labs jautājums (smejas). Ja uz skatuves kāpis neesi, mirklis pirms iziešanas skatītāju priekšā ir lielākās šausmas un bailes. Zinu vienu punktu pirms izrādes – viss, cauri, atpakaļceļa nav! Tas ir tas augstākais baiļu punkts. Savā ziņā es tieši tāpēc to daru – lai pārvarētu sevi, lai izkāptu ārpus komforta zonas.
Skatuve ir ļoti labs veids, kā sevi izaicināt tieši šajā ziņā. Tā ir milzīga uzmanība, jo uz skatuves cilvēku redz pilnībā – katru sejas vaibstu, mīmiku, žestu, kustību.

– Izkāpt ārpus komforta zonas – tā ir uzdrīkstēšanās.
– Jā, bet tā ir tikai viena šķautne, ar ko jātiek galā. Ir viegli atainot to, kas ir zināms, pazīstams un saprotams. Pavisam cita – kaut ko tādu, ko pats neprotu vai nesaprotu. Piemēram, šajā lugā man jātēlo dzejnieks, kas raud. Es nekad neraudu. Nesaprotu, kā var raudāt! Tāpēc tas ir grūti. Parādīt īpašības un darbības, kas ar mani pašu nav savienojamas. Arī tādā veidā jāspēj tikt ārā no ierastā.

– Kā šķiet, vai teātris jūsu dzīvē būs arī nākotnē?
– Noteikti. Esmu kaut ko sevī caur teātri atklājis. Vēlme spēlēt teātri manī mājo ļoti dziļi. Lai gan pateikt, ka arī pēc desmit gadiem būšu Birmingemas Mazajā teātrī, nevaru. Dzīve ir ļoti mainīga, strauja, tāpēc grūti paredzēt, kas būs pēc noteikta laika. Taču mūsdienās ir tik viegli apvienot lietas, kas atrodas tālu. Iespējas ceļot ir, pārvietoties varam ātri, ir starptautiskie darbi, kas ļauj ceļot pa visu pasauli. Bet tās vērtības, ko teātrī esmu sev atklājis, mani noteikti tur noturēs vienā vai citā veidā.

– Cik bieži iznāk pabūt Latvijā?
– Kuldīgā dzīvo mana ģimene. Uz Latviju braucu diezgan regulāri, cenšos tik bieži, cik vien iespējas atļauj. Aviobiļetes uz Latviju ir samērā lētas, tāpēc to nav grūti izdarīt. Jautājums, cik ir laika un kad ir iespēja atlidot.

– Kādi iespaidi pēc uzstāšanās Cēsīs?
– Publika bija ļoti jauka. Lai arī sākumā šķita, ka mūsu izrādi nesaprot, bija atmosfēra, kas radīja sajūtu, ka mūsu iestudējums bija kaut kas jauns, kaut kas neiepazīts. Otrajā daļā gan publika atdzīvojās. Bija patīkami būt Cēsu koncertzālē. Tāpat liels pluss ir nosacītā lauku vide. Cēsīs tomēr valda miers, cilvēki ir daudz laipnāki, daudz vairāk vēlas baudīt mākslu nekā lielpilsētās, to varēja just.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Veido namiņu, kur vecļaudis jūtas labi

07:32
30.06.2024
65

Cēsu pilsētas pansionātam 12. jūlijā apritēs 30 gadi. Vairāk nekā pusi no šī laika sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādes direktore ir Inga Gunta Paegle. -Pansionātam ir 30 gadu jubileja. Kā tas šo gadu laikā mainījies? -Es kā šodien atceros 1994. gada 12. jūliju, kad pansionāts no Glūdas kalna Cēsīs ienāca šeit, Cīrulīšos. Glūdas kalnā istabiņās […]

Mērķis - cilvēkiem palīdzēt atgūt veselību, dzīvesprieku un enerģiju

10:24
27.06.2024
656

Saruna ar holistiskās medicīnas eksperti Ingrīdu Mergupi – Leitlandi -Jums ir interesants uzvārds. Tāds rets – Mergupe. -Manas saknes ir no Mālpils. Tur ir upe Mergupe, un šo uzvārdu nes arī mana dzimta. 1928. gadā vectētiņš Jānis Mergups lika pirmo akmeni dzimtas mājai. Un tā nu arī es izceļojos pa pasauli, apgūstot zināšanas, un vēlāk ar […]

Dzīve enerģētiski spēcīgā vietā – kalna galā

10:12
25.06.2024
275

“Jau četrdesmit gadus strādāju Krimuldas vidusskolā par skolotāju, esmu tur kopš skolas dibināšanas brīža. Man jau ir pensionāres statuss, bet darbu turpinu, pēc diviem gadiem gan došos pavisam pensijā,” tā par sevi stāsta Edīte Kanberga, saimniece Drabešu pagasta Kārļu “Eglainēs”. “Eglaines” ir arī viesu nams un atpūtas bāze, bet Jāņu laiku ģimene aizvada savā lokā. […]

Jāņuzāles klimata pārmaiņās

09:54
25.06.2024
52

Par ziedošām pirmsjāņu pļavām, par trejdeviņu ziedu vainadziņu un dabas norišu izpratni saruna ar zālāju biotopu eksperti Maiju Medni. -Jāņi klāt, brienam pļavās, lai no trejdeviņām puķītēm pītu vainadziņu. Vai to var izdarīt?    -Ar katru gadu to izdarīt ir aizvien grūtāk. Lielāka iespēja saplūkt trejdeviņas jāņuzāles ir bioloģiski vērtīgos zālājos, bet tādi Latvijā ir mazāk […]

Balto ceriņu smarža gadu desmitu garumā

06:30
19.06.2024
123

Dace un Alfrēds Jurciņi izstaigā dārzu. Puķes šopavasar steidzas ziedēt, arī rozes pie namdurvīm. Karstās dienās paēnu un spēku dod nelielā birzīte. “Dzīvojam šo dzīvi, kaut reizēm gadās dzelkšņi vai iekož asa nātre. Dzīvojam kopā jau 50 gadus. Visi saka, ka pamatā ir mīlestība, bet šis vārds tāds novalkājies, reizē dziļš un skan dvēselē. Visjaukāk […]

Maza vieta ar lielu sapni

06:13
17.06.2024
88

Pasaules latviešu mākslas centrs darbu Cēsīs sāka pirms desmit gadiem. To vada Čikāgā dzimušais Kārlis Kanderovskis, kurš jau vairākus gadus dzīvo Cēsīs. Mākslas centra galvenais mērķis ir veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara laikā trimdā devušies latviešu mākslinieki, kā arī ārzemēs dzīvojošā jaunā paaudze. Centrs bez maksas ir atvērts ikvienam un darbojas, […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
18
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi