Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Šogad ābolu gads: tos cepam, kaltējam, vārām un rīvējam

Liene Lote Čemme
11:13
14.09.2016
18

Šis nu reiz atkal ir tas gads, kad ābelēm zari lūst no ābolu ražas un dārzi sabiruši pilni ar apaļajiem gardumiem. Nereti arī saimnieki bažīgi, ko darīt ar āboliem, kad to tik daudz. Šefpavāre Anita Krasnā “Druvai” norāda, ka ābols ir ļoti universāls auglis, jo to var likt lietā visdažādākajos veidos. Turklāt nevajag baidīties ābolu pievienot arī zupām, salātiem vai gaļas pagatavošanā. Šefpavāre bilst, ka uzmanība jāpievērš ābolu šķirnēm un garšām. Vasaras āboli, kas ir miltaināki un mīkstāki, labāk noderēs pankūku cepšanai, bet citiem ēdieniem vislabāk iederēsies cieti, sulīgi un vidēji skābi āboli. Tos var pievienot salātiem, cept ābolkūkās vai sutināt kopā ar gaļu.

“Ābols ir lielisks auglis, tas ir bagāts dažādiem minerāliem un pektīnvielām. Tāpat var sacīt, ka ābols ir diētisks, protams, ja tā nav ļoti salda šķirne. Tāpat ābols ir tas, ko vienmēr var apēst, lai remdinātu apetīti. Noteikti ražas laikā jāēd daudz ābolu, turklāt gan svaigu, gan pievienotus dažādiem ēdieniem. Nevajag apjukt no lielās ābolu ražas, jo patiesi ar āboliem var darīt daudz ko. Viens no maniem iecienītākajiem ābolu pagatavošanas veidiem ir ābolu čipsi. To var saukt arī pa vecmāmiņu modei – ābolu kaltēšana uz mūrīša. Ābolus sagriež plānās daiviņās, izgriež serdi un liek siltumā kaltēties uz cepampapīra. Nekā sarežģīta, bet šādas kaltētas ābolu daiviņas var būt lieliska uzkoda visas ziemas garumā. Daiviņas kaltējot, iesākumā var apbārstīt ar kanēli. Tiem, kuriem mājās ir kaltējamais aparāts, sanāks jau īstenāki ābolu čipsi,” stāsta A. Krasnā. Viņa norāda, ka rudens ābolu šķirnes noteikti var izmantot sulas spiešanai. Pašu gatavotai ābolu sulai nekas nestāv līdzās. Ja mājās pašam nav ābolu sulu spiedes, to noteikti vienmēr var atrast, apjautājoties radiem vai kaimiņiem.

“Svaigi spiesta, nepasterizēta ābolu sula satur boru. Šī sula ir īpaši veselīga bērniem kaulu attīstībai. Nenoliedzami, tā ir vienkārši garšīga, to vajag dzert, aizstājot veikalā pirktās limonādes. Tāpat uzreiz prātā nāk ābolu deserti, ābolkūkas, pīrāgi un cepeškrāsnī cepti ābolīši. Tās daudziem ir bērnības garšas. Atliek vien atmiņā atsaukt kādu no receptēm. Protams, ābolus var un vajag pagatavot džemos un ievārījumos. Turklāt āboli sader kopā ne tikai ar iecienītajām brūklenēm. Ābolus ievārījumā var gatavot kopā ar bumbieriem, banāniem, riekstiem un daudz ko citu. Atkal – jāliek vien lietā iztēle. Tāpat nevajag aizmirst par kompotiem, atkal vajag tikai eksperimentēt. Man patīk ābolu kompotā pievienot ingveru, rozīnes. Tas dod niansētāku garšu. Ingvers piešķirs asumiņu. Vēl es ziemai vienmēr savāru ābolu džemu bez cukura. Tas man noder, gatavojot kūkas. Ābolus nomizo, sagriež kubiņos un vāra čuguna katlā. Tajā tie labi izšķīst. Šādu savārītu džemu pildu izkarsētās burciņās, droši varu sacīt, ka šāds džems labi glabājas,” saka šefpavāre un min, cik gan daudz nav pankūku un vafeļu recepšu, kurām tiek pievienoti āboli. “Pati esmu mēģinājusi gatavot arī ābolu vīnu. Ir cilvēki, kas gatavo sidru. Tikai nedaudz uzņēmības, un arī šādu lietu var pagatavot mājas apstākļos,” piebilst A. Krasnā. Tāpat nevajag aizmirst vecmāmiņu recepti – krāsnī ceptus ābolus, kuriem var izgrebt viduci un iepildīt sasmalcinātus riekstus ar medu vai auzu pārslas, samaisītas ar cukuru. Arī šeit variācijas dažādas. Šādi izceptus ābolus var pasniegt ar saldējumu vai putukrējumu.

Runājot par zupām, šefpavāre min ābolu – seleriju zupu ar vistas gaļu. Šādu zupu ābolu laikā bieži gatavo, un klienti to novērtē. Šādai zupai kā piedevu vēl mēdz pasniegt vīnā un kanēlī marinētas ābolu šķēlītes.

“Man patīk asi ēdieni, tādēļ pati vāru arī ābolu čatniju. Ja savāra biezāku, tad tas ir džema konsistencē. Var vārīt šķidrākas konsistences un pasniegt, piemēram, kā mērci pie gaļas ēdieniem,” stāsta A. Krasnā. Šāda čatnija pagatavošanai nepieciešams: 1kg skābākas šķirnes ābolu, 3 vidēja lieluma sīpoli, 200 g cukura, 1 vai 2 asie čili pipari (atkarīgs, cik asu vēlas), 20 g svaiga ingvera, 5 daiviņas ķiploka, 50 ml balzamiko etiķa un tējkarote sāls. “Ābolus nomizo un sagriež šķēlītēs. Čili pipariem izņem sēklas un smalki sakapā. Ingvera saknes gabaliņu, sīpolus un ķiploka daiviņas notīra un arī smalki sagriež. Ābolus, ķiplokus, čili, ingveru, sīpolus liek katlā un uz lēnas uguns sutina, līdz āboli ir izšķīduši. Pievieno cukuru, balzamiko etiķi, samaisa un sutina vēl 15 minūtes. Karstu pilda tīrās, izkarsētās burkās un aizvāko,” stāsta šefpavāre.

A. Krasnā bilst, ka noteikti vajag arī censties ābolus uzglabāt ziemai. Protams, neder vasaras šķirnes. “Āboli jāplūc no koka sausā laikā un rūpīgi jāliek kastēs. Svarīgi, lai pagrabs nebūtu silts. Vislabāk āboli glabājas pagrabos, kur sabalansēta mitruma un vēsuma daļa,” bilst Anita.

Neierastās ābolu pankūkas

img_5597Nepieciešams:

Pankūku mīkla
Ābolu ripiņas
Cepamā eļļa

Vispirms jāpagatavo parasta pankūku mīkla. Sagriež nomizotus ābolus plānās ripiņās. Uzkarsē pannu un sāk cept pankūkas.

Ābolu ripiņas mērcē pankūku mīklā un liek cepties eļļā uz pannas. Pankūkas apcep no abām pusēm zeltaini brūnas. Gatavās pankūkas kārto uz šķīvja un pasniedz ar iemīļotākajām sastāvdaļām – dažādiem džemiem, kādu ievārījumu, skābu krējumu vai saldējumu.

Ābolu – bumbieru un riekstu ievārījums

img_5603Nepieciešams:

1kg nomizotu bumbieru
500 g nomizotu ābolu
500 g cukura
2 paciņas vaniļas cukura
50 g sasmalcinātu lazdu riekstu
(vai kādi citi, pēc izvēles)

Ābolus un bumbierus sagriež gabaliņos un kopā ar cukuru ieber pannā vai seklā katlā, uzvāra un uz mazas uguns turpina vārīt, līdz izveidojas biezenis. Der atcerēties, ka šim ievārījumam nevajag izvēlēties visskābākās ābolu šķirnes. Lieliski noderēs vidēja skābuma rudens āboli.

Pievieno vaniļas cukuru un vēlreiz uzvāra, pieber kapātus riekstus. Ievārījumu pilda tīrās, izkarsētās burciņās un aizvāko. Šāds ievārījums labi sader ar pankūkām, vafelēm vai pat var pildīt, gatavojot kūkas.

img_5590Ābolu šķēlītes ar šokolādes glazūru

Nepieciešams:

2 citronu sula
3 lieli āboli
100 g tumšās šokolādes
sadrupināti zemesrieksti

Šī recepte noderēs vecākiem, kuri rīko bērniem svētku ballītes. Varbūt pašiem vēl kādi dārza svētki priekšā, un tad galdā noteikti jāceļ āboli. Šī būs ātri un ērti izmantojama recepte.

Ābolus pārgriež uz pusēm, izgriež tiem serdi un sagriež šķēlītēs. Izspiež no citroniem sulu, ielej to nelielā bļodiņā un pielej klāt aptuveni divas krūzes auksta ūdens. Šajā citronūdenī ieber ābolu šķēlītes un nedaudz patur. Tas nepieciešams, lai āboli tik ātri neapbrūnētu.

Kamēr peldinām ābolu šķēlītes, uz lēnas uguns karstā ūdens peldē izkausējam šokolādi. Var izmantot dažādas šokolādes.

Kad šokolāde izkususi, ābolus izņem no citronūdens, nosusina uz papīra dvieļa un mērcē izkausētajā šokolādē līdz pusei. Ar šokolādi apklāto ābola daļu apbārsta ar riekstiem un ļauj šokolādei sastingt. Šādas gardas ābolu daiviņas ceļ galdā. Tas būs lielisks našķis!

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Vīriešu peldbikses – 2024.gada vasaras tendences

18:06
03.07.2024
8

2024.gada vasara vīriešiem, kas bieži atpūšas pludmalē, piedāvā plašu peldbikšu izvēli – ikvienai gaumei un augumam. Šogad svarīgākais ir funkcionalitāte, ērtums un stilīgs izskats. Lūk, daži no galvenajiem trendiem, kas dominēs pludmalēs un baseinos šajā sezonā. Klasiskās peldbikses Klasiskās vīriešu peldbikses ir teju vai mūžīgs variants, kas nekad neiziet no modes. 2024. gadā tās piedzīvo […]

Veido namiņu, kur vecļaudis jūtas labi

07:32
30.06.2024
70

Cēsu pilsētas pansionātam 12. jūlijā apritēs 30 gadi. Vairāk nekā pusi no šī laika sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādes direktore ir Inga Gunta Paegle. -Pansionātam ir 30 gadu jubileja. Kā tas šo gadu laikā mainījies? -Es kā šodien atceros 1994. gada 12. jūliju, kad pansionāts no Glūdas kalna Cēsīs ienāca šeit, Cīrulīšos. Glūdas kalnā istabiņās […]

Mērķis - cilvēkiem palīdzēt atgūt veselību, dzīvesprieku un enerģiju

10:24
27.06.2024
667

Saruna ar holistiskās medicīnas eksperti Ingrīdu Mergupi – Leitlandi -Jums ir interesants uzvārds. Tāds rets – Mergupe. -Manas saknes ir no Mālpils. Tur ir upe Mergupe, un šo uzvārdu nes arī mana dzimta. 1928. gadā vectētiņš Jānis Mergups lika pirmo akmeni dzimtas mājai. Un tā nu arī es izceļojos pa pasauli, apgūstot zināšanas, un vēlāk ar […]

Dzīve enerģētiski spēcīgā vietā – kalna galā

10:12
25.06.2024
275

“Jau četrdesmit gadus strādāju Krimuldas vidusskolā par skolotāju, esmu tur kopš skolas dibināšanas brīža. Man jau ir pensionāres statuss, bet darbu turpinu, pēc diviem gadiem gan došos pavisam pensijā,” tā par sevi stāsta Edīte Kanberga, saimniece Drabešu pagasta Kārļu “Eglainēs”. “Eglaines” ir arī viesu nams un atpūtas bāze, bet Jāņu laiku ģimene aizvada savā lokā. […]

Jāņuzāles klimata pārmaiņās

09:54
25.06.2024
52

Par ziedošām pirmsjāņu pļavām, par trejdeviņu ziedu vainadziņu un dabas norišu izpratni saruna ar zālāju biotopu eksperti Maiju Medni. -Jāņi klāt, brienam pļavās, lai no trejdeviņām puķītēm pītu vainadziņu. Vai to var izdarīt?    -Ar katru gadu to izdarīt ir aizvien grūtāk. Lielāka iespēja saplūkt trejdeviņas jāņuzāles ir bioloģiski vērtīgos zālājos, bet tādi Latvijā ir mazāk […]

Balto ceriņu smarža gadu desmitu garumā

06:30
19.06.2024
123

Dace un Alfrēds Jurciņi izstaigā dārzu. Puķes šopavasar steidzas ziedēt, arī rozes pie namdurvīm. Karstās dienās paēnu un spēku dod nelielā birzīte. “Dzīvojam šo dzīvi, kaut reizēm gadās dzelkšņi vai iekož asa nātre. Dzīvojam kopā jau 50 gadus. Visi saka, ka pamatā ir mīlestība, bet šis vārds tāds novalkājies, reizē dziļš un skan dvēselē. Visjaukāk […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi