Ziema ir laiks, kad ikviens domā, kā sevi sasildīt, dodoties laukā. Tad galvā tiek liktas cepures, ap kaklu sietas šalles un rokas sildītas cimdos. Var jau sacīt, ka ziemā svarīgāks siltums, nevis mode, taču apģērbu modelētāja un stiliste Ieva Moroza norāda, ka apvienot var abas lietas.
Stiliste stāsta, ka šogad aktualitāti nav zaudējušas kažokādas. Ziemas aksesuāri – cepures, cimdi, šalles, kas kombinēti ar dziju, ādu vai audumu.
“Tikai noteikti labāk izvēlēties mākslīgas kažokādas izstrādājumus, kas arī attiecas uz 21.gadsimta modi, kad daudz tiek runāts par dzīvnieku saudzēšanu un nenogalināšanu kažoka dēļ. Turklāt mākslīgas kažokādas ir lētākas un pieejamas plašā izvēlē – krāsu daudzveidībā, spalvu garuma un biezuma piedāvājumā,” stāsta I. Moroza.
Stāstot, kas modē jauniešiem, stiliste teic, ka tās ir adītas sportiska tipa cepures. “Tādas, kurām galā paliek brīva vieta un nedaudz atkarājas tukšā cepures daļa. Šādas sportiska stila cepures var kombinēt ar cita stila apģērbu – klasiska vai pat romantiska. Pie šādām cepurēm var likt klāt vai nu brošas, kādus spīdumus, vai pat mākslīgos ziedus. Es tomēr ieteiktu izvairīties no cepurēm, kurās ir iestrādāti dažādi uzraksti. To par stilu būtu grūti nosaukt, tādēļ iesaku iegādāties vienkrāsainu vilnas cepuri, kuru par īpašu var padarīt, tai piespraužot kādu rotu. Tā cepure kļūs atšķirīga,” komentē stiliste un bilst, ka no modes neiziet arī beretes, kas ir visai klasiskas cepures.
Stiliste bilst, ka berešu forma gan nedaudz mainās. Tās tiek darinātas lielākas, pat platākas, mainās to nēsāšanas paradumi vai izkārtojums uz galvas.
“Šobrīd beretes visbiežāk nēsā tā, lai abas ausis būtu nosegtas un piere atsegta, nevis uz viena sāna kā senāk. Beretes veikalos pieejamas daudz un dažādās krāsās, gan ar rakstiem, izšuvumiem, gan drosminiecēm – izšūtas ar spīguļiem. Viss atkarīgs no dāmas sajūtas par to, kādu bereti vēlas valkāt,” spriež I. Moroza.
Šogad nevar nepamanīt cilvēkus, kas valkā cepures ar bumbuļiem. Stiliste gan norāda, ka tās vairāk piederas pie sportiskā stila.
“Šīm cepurēm bumbuļi ir gan no dzijas, gan mākslīgās kažokādas. Ja citām cepurēm cimdus un šalli var piemeklēt arī citās krāsās un cita materiāla, tad šīm cepurēm gan iesaku klāt vilkt tāda paša materiāla vai vismaz krāsas šalles un cimdus,” norāda I. Moroza, sakot, ka maldīgs gan ir priekšstats, ka cepures krāsa vienmēr jāsaskaņo ar cimdiem un šalli. Viņa norāda, ka ar krāsām var spēlēties.
“Izvēlēties, piemēram, pasteļu toņus vai brūno toņu gammu, tādējādi krāsas saskan, bet toņi ir dažādi,” piebilst stiliste.
Ar I. Morozu runājot par bieži dzirdēto, ka ne katrai sievietei piestāv cepure, viņa teic, ka tā nav taisnība. Katrai sejas formai var izraudzīties piemērotu cepures modeli, cits jautājums, vai sieviete to atrod.
“Ar cepures palīdzību var pat vizuāli koriģēt sejas formu. Cilvēkiem ar mazu, smalku seju piestāvēs nelielas zvanveida cepures, jāizvairās no lielām micēm, lai zem tām it kā nepazustu. Īsa auguma cilvēki var nēsāt cepures ar bumbuli, jo tas vizuāli pagarinās stāvu. Mazas cepurītes augumu it kā padara lielāku un garāku, bet cepure ar platām malām izceļ slaidās līnijas. Apaļai sejai noteikti neder nelielas, apaļas mices, jo tās vēl vairāk izceļ sejas ovālu. Lai novērstu skatienu no sejas simetrijas, jāizvēlas asimetriskas vai garenas cepures. Piemēram, mīksta filca platmale, ko var likt iešķībi uz viena sāna. Dažviet veikalos sastopamas arī “dzīvnieku” motīvu cepures – ar ausīm vai acu un deguna attēlojumu. Šāda veida cepures var valkāt pie sportiska stila apģērba, piemēram, dodoties slēpot,” komentē I. Moroza. Stiliste norāda, ka svarīga arī ziemas aksesuāru krāsa. Būtiski, lai cepures, šalles krāsa izceltu un atdzīvinātu nēsātāja seju.
“Uzlaikojot dažādas krāsas cepures, uzreiz pamanāms, kura no krāsām labāk piestāv. Ja nu tomēr rodas apjukums, ieteiktu vispirms ar testu palīdzību vai stilista padomu noteikt, kurš no gadalaiku tipiem esi, un tad izvēlēties pareizās toņu gammas. Protams, ir sievietes, kuras ir pārliecinātas, ka viņām cepure nepiestāv, tā gan noteikti nav, vienkārši neesat izmēģinājusi visa veida cepures, neesat atradusi īsto, kas izceļ sejas krāsu un formu. Sievietēm, kuras ikdienā veido kuplu matu frizūru, noteikti nepatīk valkāt cepures. Viņām varu ieteikt labu alternatīvu, kas arī ir aktuāla, proti, no biezas dzijas adīti lakati jeb tuneļveida šalles, kuras ir gana siltas un cieši neapņem galvu, kalpojot gan kā šalle, gan galvassega. Galvenais, lai ziemas aukstumu varētu izbaudīt, nevis salt,” saka I. Moroza.
Vilnas cepures, šalles un cimdi ir jākopj
Var nopirkt superīgu vilnas cepurīti, valkāt to ik dienas, bet pienāk mirklis, kad tā jāsāk mazgāt un kopt. Īpaši nepatīkami, ja adītajai cepurei vai šallei sāk parādīties savēlumi.
I. Moroza, kura ikdienā šuj un apstrādā dažādus audumus, teic, ka kopt vilnu nav grūti. Galvenais atcerēties, ka tas jādara.
“Vilnas pikucīšus viegli var noņemt ar speciālu veikalos iegādājamu ierīcīti vai ar parasto skuvekli. Der atcerēties, ka vilnas izstrādājumus var un pat vajag mazgāt. Galvenais padoms – vilnas šalli, cimdus vai cepuri mazgāt ar rokām, turklāt siltā, nevis karstā ūdenī. Vilnas izstrādājumus jāmazgā ar speciālajiem līdzekļiem, kas domāti vilnai un satur lanolīnu. Tie ir dabīgie tauki, kas ietin katru vilnas šķiedru, padarot to elastīgu, mīkstu, spīdīgu un tīru. Lanolīns “atgrūž” netīrumus, tādējādi palīdzot vilnai pašattīrīties. Tieši tāpēc vilnas izstrādājumus nav nepieciešams bieži mazgāt. Pietiek iemērkt izstrādājumu lanolīna šķīdumā uz pāris stundām un pēc tam labi izskalot,” stāsta I. Moroza.
Kad cepure vai šalle izmazgāta, ūdeni no tās nevajag stipri izgriezt vai spēcīgi žmiegt. Nepieciešams vien notecināt ūdeni, ar plaukstām saspiežot vai dvielī ietinot izstrādājumu, nosusināt pārējo lieko ūdeni. Žāvējot vilnas izstrādājumus, var izmantot tīru dvieli, kuru izklāj uz grīdas un uz kura novieto adījumu. Liene Lote Grizāne
Komentāri