Amatas novada Nītaures pagasta “Lejas Upītēs” dzīvo uzņēmīgā Grebeņičenko ģimene. Lai gan saimnieki Vera un Mihails jau ir pensijas gados, viņiem netrūkst darba spara un apziņas, ka apkārtējai videi jābūt sakoptai.
“Lejas Upīšu” pagalma lielu daļu ieskauj kopts dzīvžogs. Lai gan jūnija nogalē viss košums no dārza pamazām izsīkst – magones noziedējušas, peonijas arī drīz atdos visu savu skaistumu, saimnieki priecājas par katru ziedošu augu. “Man tādu īpaši mīļu ziedu nav. Pavasarī priecājos par tulpēm, ķiršu ziediem. Vasarā patīk, kā zied irbenājs, jasmīni. Jau manu, ka drīz laiks rozēm. Tagad jau nekas īpaši nezied, bet pavasarī, tad gan šeit ir, ko redzēt,” atzīst Vera un saka, ka kopš laika, kad ģimene pārcēlusies uz Nītaures pusi, pagājuši jau daudzi gadi, to laikā viss ierīkots un veidots saviem spēkiem – tā, lai prieks ir gan pašiem, gan tiem, kas iegriežas lauku sētā. Agrāk Vera un Mihails turējuši arī lopus, attīstījuši piemājas saimniecību, taču, gadiem ejot, sapratuši, ka varēšana vairs nav tik liela, tādēļ atstājuši tikai tik daudz darāmā, lai pašu spēkiem tiktu galā.
“Tagad no saimniecības palikušas tikai vistiņas. Ja gribas, lai viss ir skaisti, tad darba tāpat netrūkst. Zāle aug griezdamās, tik jāspēj izpļaut visus stūrīšus. Siltumnīca jāuzpasē, drīz arī ogu laiks. Esam pieraduši pie kārtības un sakoptības, citādi jau nemaz nevar. Skatos, ka ir kaimiņi, kas šajā ziņā noslinko, viņus neuztrauc, kāds skats paveras ārpus mājas durvīm, bet tā jau katra paša darīšana. Mums tā ir goda lieta,” klāsta “Lejas Upīšu” saimniece, kurai drīz jau jāsāk domāt par ziemas krājumu gatavošanu – būs gan konservēšana, gan ievārījumu gatavošana, gan sulu spiešana. Pagraba piepildīšana ar dārza labumiem galvenokārt ir saimnieces pārziņā. Savukārt Mihaila aizraušanās ir darbs ar koku, tāpēc daudz laika viņš pavada darbnīcā, kur top mēbeles.
Pie mājas izveidojusies apzaļumota arka, to skaisti apvij vīnogulāji. Tas dārzā tāds īpašs akcents. Laikā, kad vīnogas nogatavojušās, skats esot vēl iespaidīgāks. “Vīnogas audzējam jau vairākus gadus. Nav taisnība, ka pie mums vīnogas neaug. Sākumā gan paši šaubījāmies, vai kas sanāks no ogām. Izrādās – sanāk gan. Ja ir silta vasara, tad mums ir bagātīga vīnogu raža. Arī šogad ogas būs,” paskaidro saimnieki.
Aiz mājas pie dīķīša ierīkota krievu pirts. To Mihails būvējis savām rokām. Pirtiņa tiek rūpīgi kopta un uzturēta kārtībā. Otrajā stāvā arī vieta viesu izmitināšanai. Pirtiņā tiek gan svētki svinēti, gan uzņemti viesi. Kā atzīst Mihails, pirts tiek kurināta katru nedēļas nogali, tā jau ir sava veida tradīcija.
“Lejas Upīšu” teritorijā ir divi dīķi, tos tumšajā diennakts laikā apgaismo savdabīgas laternas. Saimnieks paskaidro, ka tās esot jūrnieku lampas. Viņš ir bijis jūrnieks, tādēļ šādas dekorācijas lauku sētā viņam ir pašsaprotama lieta. Dīķos ir arī zivis. Pašiem saimniekiem laika makšķerēšanai gan neatliekot, tādēļ pie loma visbiežāk tiek radinieki, kas atbrauc no pilsētas, lai baudītu atpūtu un lauku idilli.
Pagalmā izveidota arī atpūtas vieta, kur pasēdēt pie galda, uzcelta bērnu mājiņa, lai arī mazdēlam, atbraucot uz laukiem, ir savs stūrītis, kur spēlēties. Interesanti, ka bez savas mājiņas nav palikušas pat vistas. Arī tām iekārtots gaumīgs būris ārpus pagalma, tā norādot teritoriju, kurā mājputni var izpausties uz nebēdu.
No ogulājiem dārzā būs lasāmas upenes, jāņogas, ērkšķogas. Tāpat savām vajadzībām tiek audzētas aronijas, cidonijas, aliča un citas kultūras. Patlaban vēl skaisti zied irbene, ko tautā sauc arī par sniega piku vai sniega bumbu. Ne visi zina, ka irbene ir populārs ārstniecības augs. Augļi ir indīgi, ēdami tikai izsaluši. Pēc sala vai pēc novārīšanas irbenes ogas garšas un vērtīguma ziņā pārspējot pat avenes, jo tajās ir vairāk gan dzelzs, gan cukura, gan C vitamīna. No ogām var gatavot sulas, želejas, kompotus, vārīt ievārījumus. Tautas medicīnā lieto ne tikai ogas, arī sakneņus, lapas un sēklas. Pielietojums ir gana plašs: iedarbīgs līdzeklis saaukstēšanās slimību ārstēšanai, noder asins apturēšanai, pret iekaisumiem, galvassāpēm, ekzēmām, aknu slimībām un citām kaitēm.
Komentāri