Cēsu klīnikā gandrīz gadu galvenā ārsta amatu pilda Anatolijs Ahmetovs. Saruna ar ārstu par ceļu uz Cēsu klīniku un ikdienas darbu amatā.
-Kā ceļš atveda līdz Cēsīm?
-Esmu dzimis Cēsīs, pat šajā slimnīcā. Kā nonācu tieši Cēsu klīnikā? Tas ir daudz dažādu faktoru, notikumu virknējums, jo tad, kad redzēju, ka slimnīca meklē galveno ārstu, pats nemaz darbu nemeklēju. Tādēļ bija vairāku mēnešu pārdomu laiks, līdz nonācu līdz lēmumam, ka būs man jauns izaicinājums.
Esmu absolvējis Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāziju, tad devos uz galvaspilsētu, kur arī visus šos gadus pavadīju – gan studiju laiku, gan darba gaitas. Atklāti sakot, galvaspilsētu joprojām neesmu gluži pametis, vienreiz divreiz mēnesī veltu laiku darbam Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Neatliekamās medicīnas klīnikā. Un ar šo pieredzi varu būt noderīgs arī šeit.
-Kāda ir sajūta, bija vērts lēkt tādā izaicinājumā?
-Ir tāds teiciens – viss, kas notiek, notiek uz labu. Vienmēr cilvēkam ir jautājums, kā būtu, ja būtu. Eju ceļu, kāds tas šobrīd ir. Ir iespēja sevi pilnveidot, ir jauni izaicinājumi, jauna specifika, kas prasa apgūt papildu iemaņas un zināšanas. Ikdienā jāstrādā ar normatīvajiem aktiem, kas regulē stacionāros pakalpojumus, neatliekamo palīdzību, tā ir jauna pieredze. Tas ir arī sevis attīstīšanas ceļš.
-Ko saredzat kā lielāko izaicinājumu?
-Sabalansēt sabiedrības vajadzības veselības aprūpei ar pieejamiem resursiem: cilvēkresursiem, finansējumu, kas ne vienmēr ir pietiekams, lai nodrošinātu visus pakalpojumus samērīgā laikā. Pie atsevišķiem speciālistiem un izmeklējumiem ir mēnešiem garas rindas.
-Reģionālās slimnīcas ir ļoti dažādas. Kāda jūsu skatījumā ir Cēsu klīnika?
-Cēsu klīniku redzu kā stabilu atbalstu gan Cēsu pilsētas un novada, gan apkārtējo reģionu iedzīvotājiem. Mums ir daudz pacientu, kas nedzīvo Cēsu novadā, bet meklē speciālistu palīdzību tieši šeit.
Izglītība un veselības aprūpe kā pieejamība un kvalitāte ir svarīga ikvienam. Jaunajām ģimenēm, kas izvēlas dzīvesvietu, svarīgs kritērijs ir stabila izglītības kvalitāte un pieejamība un veselības aprūpe, tātad drošība. Klīnikā liels akcents ir bērnu veselībai, ārstēšanas procesā iesaistot ne tikai bērnu ārstus, bet arī citus speciālistus, piemēram, rehabilitologus, funkcionālos speciālistus un citus. Klīnikā ir speciālisti, kas nav pamatdarbā un kuri Cēsīs pacientus pieņem samērā reti, bet arī šādi mēs cenšamies nodrošināt pakalpojumu pieejamību iespējami tuvu pacientu dzīvesvietai.
-Vai jums kā galvenajam ārstam svarīgākā ir stabilitāte?
-Ikvienam ir svarīga stabilitāte un drošības sajūta. Klīnikai ir savi izvirzītie ilgtspējīgas attīstības un darbības nodrošināšanas mērķi gan infrastruktūras uzlabošanā, gan mūsdienīgu un kvalitatīvu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanā. Un te būtiska loma, cik un kādā mērā būs ārēju faktoru ietekme šo mērķu sasniegšanā.
-Ja ienāk kādas sūdzības, vai arī tās pārskatāt?
-Ikdienas darbā sastopamies arī ar pacientu vai viņu piederīgo neapmierinātību par saņemto pakalpojumu vai kādu citu notikumu. Un viens no uzdevumiem ir izskatīt šos gadījumus.
Biežākais sūdzību iemesls tomēr ir saistīts ar nepietiekamu komunikāciju, un tā rodas domstarpības par visu kopumā. Lai pēc iespējas samazinātu tādu gadījumu iespējamību, darbiniekiem regulāri rīkojam seminārus komunikācijas jautājumos.
-Cēsu klīnikai kā reģionālajai slimnīcai ir četri pamatvirzieni. Vai saredzat vēl kādu, kurā attīstīties?
-Pakalpojumu klāsts klīnikā ir diezgan plašs. Domāju, būtiskākais būtu vērst fokusu uz to, kas jau iesākts, un attīstīt līdz vēl augstākam līmenim. Ir arī jauni projekti, klīnikā tagad nodrošina primāro veselības aprūpi, proti, ģimenes ārsta pakalpojumus. Tas uzsākts pavisam nesen.
-Klīnikā pieejami arī pakalpojumi, speciālisti, kas savulaik bija tikai galvaspilsētā.
-Medicīna ļoti strauji attīstās, ir ļoti plašas iespējas. Kolēģiem ir iespējas apgūt jaunas metodes, zināšanas, dalīties pieredzē. Uz pierādījumiem balstīta medicīna sekmē pacienta ātrāku atlabšanu un atvieglo arī ārstu darbu.
Ķirurģiskajos profilos arvien vairāk lieto mazinvazīvās metodes, tajā skaitā arī Cēsu klīnikā, piemēram, ķirurģijā, fleboloģijā, ginekoloģijā, traumatoloģijā, otorinolaringoloģijā. Arī speciālistu konsultācijas un diagnostiskie izmeklējumi ir samērā labi nodrošināti. Būtībā veselības aprūpes pakalpojumi ir pieejami vienkopus, sākot ar primāro aprūpi un beidzot ar rehabilitāciju.
-Pēc specialitātes esat ķirurgs. Vai redzat, ka ķirurģija mūsu slimnīcā ir attīstāma vai jau spēcīga joma?
-Ķirurģija mums ir pamatpakalpojums un ieņem stabilas pozīcijas. Plānveida un akūtajā ķirurģijā plaši tiek lietota laparoskopiskā pieeja. Tiek attīstīta vairogdziedzera ķirurģija un proktoloģija. Pievēršam uzmanību jaunu mazinvazīvu manipulāciju ieviešanā ar mazāku traumatismu un ātrāku atlabšanu.
-Laiku pa laikam iedzīvotāji jautā, kāpēc Cēsu klīnikā nav traumatologa, bet tas saistīts ar reģionālās slimnīcas līmeni.
-Cēsu klīnika ir III līmeņa slimnīca. Mūsu stacionāra pamatpakalpojumi ir ķirurģija, terapija, pediatrija, anestezioloģija un reanimatoloģija. Akūtu traumu gadījumos pacientiem palīdzību nodrošina ķirurgs. Protams, ķirurgs nav traumatologs. Bet ķirurgs savas kompetences ietvaros var veikt primāro apskati, nozīmēt izmeklējumus un pieņemt lēmumu par pacienta tūlītēju stacionēšanu atbilstoša profila stacionārā vai arī sniegt palīdzību uz vietas un nozīmēt turpmāku ārstēšanu ambulatori.
Traumatologa pakalpojumi pie mums pieejami plānveidā – ambulatoras konsultācijas un operācijas.
-Kurā no šiem četriem pamatpakalpojumiem ir visgrūtāk piesaistīt speciālistus?
-Speciālistu piesaiste ir grūts process, ne katru dienu tas ir veiksmes stāsts, jo trūkums ir visās slimnīcās. Mums pietrūkst vairāku speciālistu, bet aktuālākais šobrīd ir internista un anesteziologa trūkums.
Lai speciālistu piesaiste sekmētos, piedāvājam konkurētspējīgu atalgojumu un sociālās garantijas, labiekārtojam infrastruktūru un darba vidi. Sadarbībā ar Veselības ministriju piesaistām jaunos kolēģus, kas plāno uzsākt studijas kādā no specialitātēm, lai viņi Cēsu klīniku izvēlētos kā savu nākamo darbavietu.
-Publiski izskanējusi informācija, ka pašvaldība meklē jaunu klīnikas valdes priekšsēdētāju un valdes locekli. Kā tas ietekmēs klīnikas darbību?
-Pārmaiņas vienmēr rada zināmas bažas, bet klīnikā noteikti būtu jāturpina iesāktie darbi un plānotie projekti.
-Galvenā ārsta darbs ir dinamisks, bet svarīga ir arī atpūta. Kā jūs atpūšaties, un vai jums ir svarīgi atrast laiku sev?
-Man patīk būt dabā, varu savas domas kaut nedaudz pārslēgt no ikdienas rūpēm. Domāju, ikvienam ir svarīgi atrast laiku sev. Dažkārt cilvēki pat nepamana brīdi, kad ir par vēlu. Veselības aprūpē strādājošajiem izdegšana nav retums, tas notiek nemanāmi. Pārslodze, stresa situācijas, tā praktiski ir mediķu ikdiena. Mēs lēnām pie tā pierodam, tādēļ svarīgi ir saprast, kad laiks atpūtai. Sargiet sevi un sev tuvos!
Komentāri