Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Rietumnieka iespaidi Āfrikā

Druva
14:55
07.12.2012
14
Sjerraleone

Ikviens, kurš pabijis kādā nabadzīgā Āfrikas valstī, uz dzīvi skatās pavisam citām acīm. Arī cēsnieks Jānis Rozenbergs pēc atgriešanās no Sjerraleones, kur bija kā vēlēšanu novērotājs, atzīst, pēc šāda brauciena rodas atziņa, ka turība vai nabadzība, laime vai nelaime ir relatīvi jēdzieni: “Ja mēs salīdzinām Latviju un Sjerraleoni, varam uzskatīt, ka esam ļoti labi situēta valsts. Protams, ja salīdzinām sevi ar, piemēram, Norvēģiju, paveras cita aina.”

Trīs ražas gadā Ja kāda jaunattīstības valsts vēlēšanu sakarā lūdz palīdzību, Eiropas Savienība sūta savu novērotājus. Ir trīs līmeņu speciālisti: pamatkomanda, kas konkrētajā valstī pavada apmēram četrus mēnešus, strādā sadarbībā ar Centrālo vēlēšanu komisiju, palīdzot sagatavoties vēlēšanām. Otrs līmenis – ilgtermiņa novērotāji, kuri pavada konkrētajā valstī apmēram divus mēnešus, palīdzot organizēt vēlēšanu procesu reģionos. Un ir īstermiņa novērotāji, kuri ierodas uz 10 – 12 dienām, tieši uz vēlēšanu laiku. J. Rozenbergs bija trešajā komandā, un pēc divu dienu kursiem Sjerraleones galvaspilsētā Frītaunā tika nosūtīts uz otru lielāko pilsētu ar īsu nosaukumu Bo. “Misijas mērķis – palīdzēt organizēt vēlēšanas un novērot, vai tās bijušas pietiekami taisnīgas, korektas, vai ievēroti vietējie un starptautiskie likumi. Esmu ar līdzīgu misiju bijis Kosovā. Tā ir iespēja satikties starptautiskajā līmenī, gūt pieredzi,” stāsta J. Rozenbergs.

Teritorijas ziņā Sjerraleone ir līdzīga Latvijai, valstī seši miljoni iedzīvotāju, katru gadu skaits pieaug par apmēram 100 tūkstošiem, kaut ir liela bērnu mirstība un zems veselības aprūpes līmenis. Šī J.Rozenbergam bija pirmā iepazīšanās ar īsto Āfriku, jo Ēģipti, kur brauc atpūsties daudzi latvieši, nevar uzskatīt par kontinentu raksturojošu valsti.

“Sjerraleonē nav ne tuksnešu, ne džungļu, raksturīgākais veģetācijas tips – savanna – gara zāle, pa kādam meža pudurim. Kad ieradāmies, uz beigām gāja lietus sezona, tāpēc gaisā ļoti liels mitrums. Zeme ļoti auglīga, klimats pateicīgs, var novākt līdz trim ražām gadā. Vietējie galvenokārt audzē rīsus, taču apstrādātu teritoriju ir samērā maz, lai gan ir visi priekšnoteikumi veiksmīgai lauksaimniecībai – saule, siltums, mitrums,” stāsta J. Rozenbergs. Valsts ekonomika galvenokārt balstās uz ārvalstu investīcijām, bet pagaidām tās orientētas uz derīgo izrakteņu iegūšanu, valsts teritorijā atrod dimantus, zeltu, dažādus citus metālus. Lauksaimniecību un tūrismu, kam būtu milzīgs potenciāls, ārzemnieki vēl neuzskata par investīciju nozarēm. Lai gan valsts atrodas Atlantijas okeāna krastā, ar garu, skaistu pludmali, tā paliek neizmantota. “Varbūt tas tāpēc, ka daudzās Āfrikas valstīs vērojama politiskā nestabilitāte, bet tūrisma nozare ir ilgtermiņa ieguldījums. Ņemot vērā 1990.gadu beigās notikušā pilsoņu kara pieredzi, ārzemnieki fokusējas tikai uz derīgajiem izrakteņiem. Taču vietējie vēl nav gatavi veidot tūrisma biznesu, iespējams, viņi pat īsti neapzinās šo savu vērtību. Ja par citām valstīm esam dzirdējuši, ka tajās ir dabas parki, safari, upju kruīzi, Sjerraleonē neko tādu nenovēroju, misijas laikā neredzējām ne lauvas, ne ziloņus, ne žirafes,” stāsta J. Rozenbergs.

Elektrība vien dažas stundas Rietumniekam, nonākot šādā valstī, nākas rēķināties ar dažādiem pārsteigumiem, it īpaši sadzīves līmenī. Civilizācijas labumu te vēl maz. Piemēram, elektrības resursi ir ierobežoti, strāva tiek piegādāta periodiski, nomaļākajos valsts rajonos tā pieejama vien dažas stundas diennaktī, un to galvenokārt nodrošina ar ģeneratoriem.

“Pilsētā, kurā dzīvoju, elektrība bija no septiņiem vakarā līdz sešiem rītā, un tas jau skaitījās grezni,” stāsta J. Rozenbergs. “Ir tur arī televizori, datori, bet to izmantošanas iespējas elektrības trūkuma dēļ ir ierobežotas. Tiesa, šādas “ekstras” ir kādiem desmit procentiem valsts iedzīvotāju. Apbūve pat pilsētās ļoti atšķiras no mums pierastā, lielais vairums dzīvo būdiņās, ko par mājokļiem var saukt stipri nosacīti.

Kanalizācijas nav, lielajās pilsētās ir vaļējie kanalizācijas grāvji, gaisā jūtams aromāts, kas apliecina to esamību. Par atkritumu savākšanu tur vispār netiek domāts, tas krietni sabojā iespaidu par valsti. Tas PET pudeļu daudzums, ko redzējām okeāna krastā, pat šokēja. Tā vietā, lai tur būvētu bungalo, aicinātu atpūtniekus un pelnītu naudu, ir plastmasas pudeļu klājiens.

Taču tas, ka valda nabadzība, cilvēkiem nav iemesls būt nelaimīgiem, viņi ir laipni, izpalīdzīgi, pretimnākoši. Lielais vairums nekad nav bijuši ārpus valsts, televizori un internets ir retajam, tāpēc viņiem vājš priekšstats, kas notiek pārējā pasaulē, un viņi ir apmierināti ar to, kā ir.”

Šāds ceļojums ir pārdzīvojums ne tikai prātam, bet visam organismam. Jāuzmanās no malārijas odiem, jādzer zāles, jāveic citi drošības pasākumi. Brīžiem varot pat iestāties tāda kā mānija, ka tik kaut kur kas neiedzeļ, jo nav zināms, kurš no odiem inficēts ar malāriju, kurš ne. Vietējā ēdienkartē dominē rīsi, zivs, vista, augļi. Ēdieni ļoti sāļi un asi, kas, šķiet, ir savdabīgs dezinfekcijas veids. Bet neskatoties uz to, ir pietiekami daudz iespēju noķert kādu vīrusu, jo rietumnieki pret tiem ir uzņēmīgi. Par to nācies pārliecināties arī J. Rozenbergam.

“Arī viesnīcu līmenis ir relatīvs jēdziens. Kad ielidojām galvaspilsētā Frītaunā, mūs izmitināja valstī labākajā viesnīcā. Pirmā doma – vai tiešām šāda ir labākā viesnīca? Tad aizbraucām uz pilsētu Bo, kur mūs ievietoja viesnīcā, kādā Latvijā neviens nebūtu ar mieru nakšņot. Kad no Bo atgriezos galvaspilsētas viesnīcā, likās, ka tā ir ar septiņām zvaigznēm – visu dienu elektrība, siltais ūdens, balti palagi,” atceras J. Rozenbergs.

Īkšķa nospiedums biļetenā

Taču viņa galvenais uzdevums bija vēlēšanu novērošana. Vienā dienā tur notikušas četras vēlēšanas – prezidenta, parlamenta, vietējās pašvaldības un vietējās pašvaldības vadītāja: “Valsts sadalīta ļoti daudzos vēlēšanu iecirkņos, katrā ne vairāk kā 300 vēlētāju. Tas tāpēc, ka viss jāskaita ar rokām, un ja ir četras vēlēšanas, darba apjoms itin liels. Un skaitīšanas process aizņēma apmēram nedēļu. Sjerraleonē ir analfabētisms, 30 – 34 procenti iedzīvotāju neprot rakstīt un lasīt, tāpēc vēlēšanu biļetenā blakus partijas nosaukumam publicēts tās logo, lai ikviens var pazīt, kas ir kas. Lai apliecinātu balsojumu, vēlētājs iemērc īkšķi tintē un uzspiež pirksta nospiedumu uz tās partijas logotipa, par kuru balso. Ir divas lielās partijas, katra pārstāv savu cilti. Vienā ir 35 procenti valsts iedzīvotāju, otrā – 32 procenti, un viņi arī balso par savējiem. Uzvar tas, ko konkrētajās vēlēšanās atbalsta pārējās minoritātes.

Vēlēšanas viņiem ir kā svētki. Rindas pie iecirkņiem veidojas jau trijos naktī, bet pēc balsošanas cilvēki prom neiet, turpat zem kāda koka sarīko svētkus. Katrā ziņā šī bija ļoti vērtīga pieredze, kas lika padomāt, izvērtēt. Tā bija sevis norūdīšana citos apstākļos, bez ekstrām, servisiem, pie kuriem esam pieraduši. Tas ir pavisam citādi, nekā aizbraukt uz Vāciju. Emocijas ir spilgtas, būs vēl ilgi ko atcerēties.” Jānis Gabrāns

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Veido namiņu, kur vecļaudis jūtas labi

07:32
30.06.2024
69

Cēsu pilsētas pansionātam 12. jūlijā apritēs 30 gadi. Vairāk nekā pusi no šī laika sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādes direktore ir Inga Gunta Paegle. -Pansionātam ir 30 gadu jubileja. Kā tas šo gadu laikā mainījies? -Es kā šodien atceros 1994. gada 12. jūliju, kad pansionāts no Glūdas kalna Cēsīs ienāca šeit, Cīrulīšos. Glūdas kalnā istabiņās […]

Mērķis - cilvēkiem palīdzēt atgūt veselību, dzīvesprieku un enerģiju

10:24
27.06.2024
659

Saruna ar holistiskās medicīnas eksperti Ingrīdu Mergupi – Leitlandi -Jums ir interesants uzvārds. Tāds rets – Mergupe. -Manas saknes ir no Mālpils. Tur ir upe Mergupe, un šo uzvārdu nes arī mana dzimta. 1928. gadā vectētiņš Jānis Mergups lika pirmo akmeni dzimtas mājai. Un tā nu arī es izceļojos pa pasauli, apgūstot zināšanas, un vēlāk ar […]

Dzīve enerģētiski spēcīgā vietā – kalna galā

10:12
25.06.2024
275

“Jau četrdesmit gadus strādāju Krimuldas vidusskolā par skolotāju, esmu tur kopš skolas dibināšanas brīža. Man jau ir pensionāres statuss, bet darbu turpinu, pēc diviem gadiem gan došos pavisam pensijā,” tā par sevi stāsta Edīte Kanberga, saimniece Drabešu pagasta Kārļu “Eglainēs”. “Eglaines” ir arī viesu nams un atpūtas bāze, bet Jāņu laiku ģimene aizvada savā lokā. […]

Jāņuzāles klimata pārmaiņās

09:54
25.06.2024
52

Par ziedošām pirmsjāņu pļavām, par trejdeviņu ziedu vainadziņu un dabas norišu izpratni saruna ar zālāju biotopu eksperti Maiju Medni. -Jāņi klāt, brienam pļavās, lai no trejdeviņām puķītēm pītu vainadziņu. Vai to var izdarīt?    -Ar katru gadu to izdarīt ir aizvien grūtāk. Lielāka iespēja saplūkt trejdeviņas jāņuzāles ir bioloģiski vērtīgos zālājos, bet tādi Latvijā ir mazāk […]

Balto ceriņu smarža gadu desmitu garumā

06:30
19.06.2024
123

Dace un Alfrēds Jurciņi izstaigā dārzu. Puķes šopavasar steidzas ziedēt, arī rozes pie namdurvīm. Karstās dienās paēnu un spēku dod nelielā birzīte. “Dzīvojam šo dzīvi, kaut reizēm gadās dzelkšņi vai iekož asa nātre. Dzīvojam kopā jau 50 gadus. Visi saka, ka pamatā ir mīlestība, bet šis vārds tāds novalkājies, reizē dziļš un skan dvēselē. Visjaukāk […]

Maza vieta ar lielu sapni

06:13
17.06.2024
88

Pasaules latviešu mākslas centrs darbu Cēsīs sāka pirms desmit gadiem. To vada Čikāgā dzimušais Kārlis Kanderovskis, kurš jau vairākus gadus dzīvo Cēsīs. Mākslas centra galvenais mērķis ir veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara laikā trimdā devušies latviešu mākslinieki, kā arī ārzemēs dzīvojošā jaunā paaudze. Centrs bez maksas ir atvērts ikvienam un darbojas, […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
20
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi