Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Putniem nepatīk klusums

Sarmīte Feldmane
05:50
29.08.2019
59
Zosis Kaive 1

Kaives pagasta “Tanuļu” pagalmā visas dienas garumā rosība nepierimst. Pīles cita citai aizvien ko stāsta, aktīvākās aicina arī citas aizplekšķināt līdz dīķim. Vistu saimei aplokā savas lietas. Daža gandrīz apguvusi lidot prasmi, iemanās tikt ārā. Gaiļi tikai noskatās, nav vairs tas vecums un svara kategorija.

Rudītei Preisai patīk putni. “Tie ir tik dažādi, un pagalmā, kūtī vienmēr ir dzīvība,” viņa saka. Šovasar dažādu krāsu pīlēm un vistām pievienojušās arī skaļās paipalas. “Pagājušopavasar kaimiņi no veikala olām bijuši izperinājuši paipalas. Gribējās pamēģināt. Ieliku inkubatorā, un izšķīlās viens paipaliņš. Kūtī tam bija par aukstu. Dzīvoja istabā kādreizējās jūras cūciņas mājiņā. Caurām naktīm bļāva, nevarējām gulēt, bet, kad kādu nakti bija kluss, likās, ka kaut kas noticis. Paipaliņš mūs bija pieņēmis par savējiem, par lielajiem paipaliem. Ja tika ārā, pasaucu, un uzreiz atlidoja,” pastāsta Rudīte. Reiz Paipaliņš bija iznests ārā un bija kaut kā izkļuvis no būra, aizlidoja. Mājnieki nemanīja to brīdi un vairs nevarēja sasaukt.

Šopavasar Rudīte no kaimiņiem paņēma paipalu olas, un izšķīlās vairāk nekā divdesmit. “Dažādu krāsu un sākušas dēt,”priecīga saka saimniece un piebilst, ka arī pīles un vistas ir kārtīgas dējējas.
Pirms dažiem gadiem “Tanuļos” dzīvoja zosu pāris Dūniņš un Pūciņa. “Kur mamma gāja, abi soli solī nopakaļ. Dūniņš Pūciņu ļoti aizstāvēja. Reiz gāja karot ar teļu, tas uzkāpa uz kājas, un pēc tam viņš nevarēja pildīt vīra pienākumus. Tad viņš pagalmā nesaprotami sapinās un diemžēl aizgāja. Pūciņa viņu ilgi meklēja, bija ļoti bēdīga. Ganīja cālēnus, pīlēnus. Tad samainījām pīļu papu, un tas viņu dzenāja. Bija izdzinis uz ceļa, un garāmbraucoša mašīna nobrauca. Tagad zosu vairs nav,” atmiņās par Dūniņu un Pūciņu kavējas Rudīte un uzsver, ka tādu zosu nekad vairs nebūs.

“Ne tikai putni ir ļoti dažādi – paipalas kustīgas, skaļas, tikko tiek ārā, gatavas aizlidot. Vistām arī dažādi raksturi, un var tikai pabrīnīties, kā izdomā, kur var tikt ārā no aploka. Pīles ir lepnas, gudras, zina, kur nedrīkst iet, bet tomēr iet,” par mājputniem pastāsta kaivēniete.

Kā jau laukos, arī “Tanuļiem” meža dzīvnieki neiet ar līkumu. Pirms pāris gadiem kūtiņu apciemoja āpsis un lapsu ģimene. “No rīta iegāju kūtī, āpsis pieēdies gulēja un skatījās uz mani. Tītaru mammai bija apēdis bērnus, arī vairākas vistas. Paķēru sprunguli un devu pa muguru. Āpsis nesteigdamies aizskrēja. Pēc viņa atnāca lapsa ar lapsēniem un aiznesa visus putnus,”stāsta Rudīte un uzsver, ka tāpēc jau neatteiksies no mājputniem.

Pagalmā staba galā ir liela stārķu ligzda. “Katru pavasari gaidām un augustā skumstam,” teic Rudīte un uzsver, ka pie mājas, kopš ir stārķi, vanagi vistās nenāk. Rudeņos, tad gan parādās. “Pirmā ligzda bija uz elektrības staba. Mainīja elektrības līniju, tad lūdzām, lai stabu atstāj, bet meistari nebija sapratuši un nojauca. Tad paši gādājām stabu, tēvs ligzdai izgatavoja pamatni un sauca elektriķus, lai stabu ierok zemē. Viņi apšaubīja, vai stārķi ligzdā dzīvos. Bet meistari vēl nebija aizbraukuši, kad stārķi jau sāka nest žagarus,” stāsta saim­niece un piebilst, ka stārķiem ir daudz apakšīrnieku. “Ir interesanti vērot, kā tie lidinās, čiepst, dzied. No rītiem troksnis ir tāds kā tirgū. Laimīgajām vistām ir daudz draugu, kuri arī ciemojas pie viņām,” pastāsta Ru­dīte. Pie mājas ligzdo čurkstes, kūtī dzīvo bezdelīgas.

“Putni ir visapkārt. Pierasts,” saka kaivēniete.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Veido namiņu, kur vecļaudis jūtas labi

07:32
30.06.2024
69

Cēsu pilsētas pansionātam 12. jūlijā apritēs 30 gadi. Vairāk nekā pusi no šī laika sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādes direktore ir Inga Gunta Paegle. -Pansionātam ir 30 gadu jubileja. Kā tas šo gadu laikā mainījies? -Es kā šodien atceros 1994. gada 12. jūliju, kad pansionāts no Glūdas kalna Cēsīs ienāca šeit, Cīrulīšos. Glūdas kalnā istabiņās […]

Mērķis - cilvēkiem palīdzēt atgūt veselību, dzīvesprieku un enerģiju

10:24
27.06.2024
659

Saruna ar holistiskās medicīnas eksperti Ingrīdu Mergupi – Leitlandi -Jums ir interesants uzvārds. Tāds rets – Mergupe. -Manas saknes ir no Mālpils. Tur ir upe Mergupe, un šo uzvārdu nes arī mana dzimta. 1928. gadā vectētiņš Jānis Mergups lika pirmo akmeni dzimtas mājai. Un tā nu arī es izceļojos pa pasauli, apgūstot zināšanas, un vēlāk ar […]

Dzīve enerģētiski spēcīgā vietā – kalna galā

10:12
25.06.2024
275

“Jau četrdesmit gadus strādāju Krimuldas vidusskolā par skolotāju, esmu tur kopš skolas dibināšanas brīža. Man jau ir pensionāres statuss, bet darbu turpinu, pēc diviem gadiem gan došos pavisam pensijā,” tā par sevi stāsta Edīte Kanberga, saimniece Drabešu pagasta Kārļu “Eglainēs”. “Eglaines” ir arī viesu nams un atpūtas bāze, bet Jāņu laiku ģimene aizvada savā lokā. […]

Jāņuzāles klimata pārmaiņās

09:54
25.06.2024
52

Par ziedošām pirmsjāņu pļavām, par trejdeviņu ziedu vainadziņu un dabas norišu izpratni saruna ar zālāju biotopu eksperti Maiju Medni. -Jāņi klāt, brienam pļavās, lai no trejdeviņām puķītēm pītu vainadziņu. Vai to var izdarīt?    -Ar katru gadu to izdarīt ir aizvien grūtāk. Lielāka iespēja saplūkt trejdeviņas jāņuzāles ir bioloģiski vērtīgos zālājos, bet tādi Latvijā ir mazāk […]

Balto ceriņu smarža gadu desmitu garumā

06:30
19.06.2024
123

Dace un Alfrēds Jurciņi izstaigā dārzu. Puķes šopavasar steidzas ziedēt, arī rozes pie namdurvīm. Karstās dienās paēnu un spēku dod nelielā birzīte. “Dzīvojam šo dzīvi, kaut reizēm gadās dzelkšņi vai iekož asa nātre. Dzīvojam kopā jau 50 gadus. Visi saka, ka pamatā ir mīlestība, bet šis vārds tāds novalkājies, reizē dziļš un skan dvēselē. Visjaukāk […]

Maza vieta ar lielu sapni

06:13
17.06.2024
88

Pasaules latviešu mākslas centrs darbu Cēsīs sāka pirms desmit gadiem. To vada Čikāgā dzimušais Kārlis Kanderovskis, kurš jau vairākus gadus dzīvo Cēsīs. Mākslas centra galvenais mērķis ir veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara laikā trimdā devušies latviešu mākslinieki, kā arī ārzemēs dzīvojošā jaunā paaudze. Centrs bez maksas ir atvērts ikvienam un darbojas, […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
20
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi