Sestdiena, 23. novembris
Vārda dienas: Zigrīda, Zigfrīda, Zigrīds

Pikniks dabā… ar meža garšu

Druva
15:16
13.05.2015
101
Pikniks Img 8918

Pavasaris un vasara Latvijā ir pikniku sezona. Piemājas dārziņu grilos, kamīnos un ugunskuros tiek cepta gaļa. Šoreiz izvēlējāmies grūtāko, bet interesantāko variantu – devāmies pie dabas, lai ēdienu pagatavotu uz dzīvas uguns pašu kurtā ugunskurā.

Piknikā līdzi laikrakstam “Druva” devās divi jaunsargi – Lauris Bahmanis un Edgars Jurkāns. Jaunieši uzsvēra, ka katram kārtīgam puisim ir jāprot iekurt ugunskurs, tādēļ viņiem tas problēmas nesagādās. Arī ar ēst gatavošanu jaunieši nav uz jūs un labprāt iesaistījās kafejnīcas “2Locals” vadītājas Jolantas Sausiņas piedāvāto ēdienu pagatavošanā.

Lauris jau no desmit gadu vecuma ir jaunsargos un neskaitāmas reizes ir kurinājis ugunskuru. Tas viņam nekādas problēmas nesagādā, un viņš bija gatavs to pierādīt arī šoreiz.

“Mans tētis ir jaunsargu instruktors. Ar ideju par jaunsargiem, būšanu pie dabas un pat izdzīvošanu mežā esmu izaudzis. Pats plānoju pēc astoņpadsmit gadu sasniegšanas stāties Zemessardzē. Tālāk droši vien došos uz armiju,” stāstīja jaunietis un piebilda, ka katrā nometnē bijis jākurina ugunskurs un nometņu bijis ļoti daudz.

Stāstot, kā to labāk izdarīt, Lauris uzsvēra, ka vispirms ugunskuram jāatrod piemērota vieta. Ieteicams ugunskura vietu aplikt ar akmeņiem, lai uguns neizplatītos tālāk.

“Vispirms jāsameklē sausa malka. Slapjā laikā vislabāk aizdegsies priežu vai egļu zariņi. Vienmēr noderēs bērza tāss. Tā arī slapjā laikā ātri izžūst un ir pateicīgs materiāls ugunskura iededzināšanai. Tad liek ugunskurā skaliņus, pēc tam lielākas malkas pagalītes. Turklāt mežā vienmēr var atrast malku iekuram, jo netrūkst kritušu, sausu koku. Arī ar skaliņiem nevajadzētu būt problēmām, ja vien piknikotājiem līdzi paņemts nazis,” teica Lauris, piebilstot, ka papīrs iekuram mežā pat īsi nav nepieciešams.

Edgars atzina, ka vienmēr ir ērtāk ugunskuru iekurināt jau iekoptā atpūtnieku vietā, kur no iepriekšējās reizes palikušas ogles, taču viņš uzsvēra, ka ugunskura iekurināšana nav nekas sarežģīts. Vien vajag nedaudz padarboties un sameklēt labāko kurināmo.

“Nedaudz grūtāk būs tad, ja līs lietus vai būs liels vējš. Taču arī tad nav nekas neiespējams. Tad drīzāk lieku reizi jāpadomā par uguns drošību mežā,” sacīja jaunsargs Edgars.

Puiši norādīja, ka, ejot pārgājienā, vienmēr vajag līdzi paņemt dzeramo ūdeni un kādu šokolādes batoniņu enerģijai. Citādi tā esot katra paša izvēle, vai smērēt līdzi desu maizes, vai ņemt ko cepamu ugunskurā.

Kad ugunskurs iekurināts, kafejnīcas “2Locals” vadītāja Jolanta Sausiņa puišiem bilda, ka šoreiz bez ierastām ugunskura desiņām parādīs, ko citu varam pagatavot, esot pie dabas. Lielākoties latvieši ir lieli pikniku cienītāji, un arī grils gandrīz katram dārzā atrodams. Par latviešu kāri piknikot liecina arī neskaitāmās publiskās atpūtas vietas ap Cēsīm, kur pilsētnieki dodas, lai atpūstos dabā un ugunskurā ceptu gaļu, desiņas vai ko citu.

“Ugunskurā cept vai grilēt piemājas dārzā var teju jebko. Vienmēr garšīgi ir, ja folijā ietin kartupelīšus, uzkaisa garšvielas, ietin klāt kādu dilles zaru un cep. Tāpat ugunskurā var cept visa veida gaļu, zivi vai pat dārzeņus. Arī augļus – ābolus, bumbierus, arbūzu – var cept vai grilēt. Piemēram, paņem banānu, nedaudz iegriež banāna miziņu, banānā iesprauž šokolādes gabaliņus un ietin folijā. Liek ugunskurā cepties. Kad attīs vaļā, banāns būs silts, šokolāde izkususi un atliks vien pārkaisīt ar kanēli. Būs ļoti gards saldais ēdiens,” stāstīja J. Sausiņa. Lauris atzina, ka banānu līdzīgi ir cepis. Tikai viņš folijā tinis nomizotu banānu un to pārlējis ar iebiezināto pienu. Arī tā varot tikt pie debešķīga deserta.

“Galvenais, dodoties pārgājienā vai piknikā uz mežu, ir labi sagatavoties. Ja izdomāts, ko gatavos mežā, visu mājās jau var sagriezt, salikt mazākos trauciņos, lai mežā atliek tikai gatavošana. Arī gatavojot meža burgerīšus, mājās jau var sagriezt šķēlēs dārzeņus – tomātus, gurķus. Gaļu var sagatavot tā, lai tā būtu tikai jāapcep. Visātrāk izcepsies vistas gaļa, bet nebūt nav jābaidās no cūkgaļas. Arī to var lieliski pagatavot ugunskurā,” pieredzē dalījās “2Locals” vadītāja. J. Sausiņa teica, ka dabā gatavots ēdiens vienmēr garšos citādāk un pat īpašāk, tādēļ katram kaut pāris reižu vasarā vajag saņemties, lai to izbaudītu, kaut, protams, ērtāk ir rosīties pa savu virtuvi un gatavot jau ierastus un ģimenē iecienītus ēdienus.

Aktīvi darbojās un gatavoja ēst arī abi jaunsargi, kuri atzina, ka iemācījušies patiešām divas labas, lietderīgas un gardas receptes. Puiši atklāja, ka šos ēdienus noteikti vēl pamēģinās pagatavot kopā ar draugiem vai kādā jaunsargu nometnē.

Garšīgās ugunskura burgermaizītes

Cepot ugunskurā, var pagatavot dažāda veida burgeru maizītes. Tajās var būt vistas vai cūkas gaļas pildījums, kā arī laša fileja. Tā var pagatavot trīs dažāda veida burgerus katra gaumei.

Vistas filejas šķēles nedaudz iegriež ar nazi un ar rokām izveido plācenīša formu. Tādu pat plācenīša formu var pagatavot no samaltas cūkgaļas masas, pievienojot klāt piparus, sāli, sagrieztus sīpolus, tomātu vai vēl ko citu. Tad šādus plācenīšus liek uz restītēm grilā vai, meža variantā, no zaļa koka zariņiem uzpītas restītes. Gaļu var šādi uzcept arī, ietinot folijā vai no folija uztaisot tādu kā panniņu, kas sacaurumota. Nedaudz izdomas, un to visu var izdarīt.

Kad gaļa uzcepta, ugunskurā apcep arī burgera maizes pusītes. Tad atliek tikai visu kārtot. Maizes apakšā ieliek salātu lapu, ko var pat aizstāt ar svaigu skābenes lapiņu. Tad var pasmērēt nedaudz tomātu mērci, tad likt uzcepto gaļu vai laša šķēlīti. Tad liek ripiņās sagrieztus tomātus, svaigu vai marinētu gurķi. Var ielikt siera šķēlīti, kas var būt ugunskurā uzsildīta. Tad uzliek otru maizes šķēlīti, un burgers gatavs.

Tas pavisam noteikti smaržos pēc piknika un dabas. Arī garšos lieliski.

Cepti āboli gardā meža desertā

Ābolus var sagriezt ripiņās vai daiviņās. Tās vienkārši apcep ugunskurā vai nu uz iesmiņa vai ietītus folijā. Pavisam garšīgi būs tad, ja iepriekš mājās sagatavosiet karameļu mērci.

Karstā pannā izkausē cukuru, labāk izvēlēties brūno cukuru. Kad tas uz pannas izkusis un palicis vijīgs, pievieno saldo krējumu. Visu samaisa, un izveidojas garšīga karameļu mērce, ar ko ugunskurā ceptos ābolus var pārliet. Ja vēl šādu desertu papildina ar kādām odziņām – zemenēm, avenēm, mellenēm vai ko citu -, sanāk pavisam garšīgs deserts. Turklāt ugunskurā ceptiem āboliem būs īpašs aromāts un arī meža garša. Liene Lote Grizāne

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
19

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
316

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
34

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
21

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
47
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
14
13
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
31
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi