Piektdiena, 22. novembris
Vārda dienas: Zeltīte, Andis

Pārcelties uz vietu, kur dzimis Purvītis

Anna Kola
12:54
12.02.2022
79
Olga 2

Olga Jevsejeva glezno visu savu mūžu. Cik nu viņa spēj atsaukt atmiņā, no tā laika viņa ir zīmējusi, gleznojusi visur, kur vien bijis iespējams, pat uz sienām, par ko saņemti rājieni no mātes.

Māksliniece dzimusi skais­tā Latgales pilsētiņā – Krāslavā, nesen pārcēlusies uz dzīvi Cēsu novadā, Zaubē. Nesen zaubēnieši varēja redzēt viņas darbus vietējā kultūras namā.
Olga rada portretus, ainavas, klusās dabas, un gleznas top arī pēc speciāla pasūtījuma. Māk­sliniece sarunu uzsāk ar atzīšanos, ka ļoti nemīl par sevi runāt. Tādēļ cenšamies to noturēt īsu, kodolīgu, un par mākslinieces dvēseles pasauli lai vairāk stāsta viņas darbi.

– Jūs esat gleznotāja, portretiste. Kā pati sevi raksturotu?
– Gleznoju patiešām visu mūžu. Izglītību sākotnēji ieguvu Lat­galē. Krāslavā visus skolas gadus gleznoju, piedalījos olimpiādēs, konkursos un pabeidzu mākslas skolu. Daugavpilī pabeidzu Daugavpils Mākslas vidusskolu “Saules skola”, kur ieguvu specialitāti – apģērba dizainers. Vēlāk to papildināja mācības Daugavpils Universitātē, kur 2008.gadā ieguvu maģistra grādu mākslas zinātnē. Esmu strādājusi Baltijas starptautiskās akadēmijas Daugavpils filiālē par zīmēšanas, gleznošanas lektori, Rīgā, bērnu un jauniešu centrā “Daug­male”, pasniedzu rokdarbu un dizaina nodarbības. Tāpat cenšos vadīt nodarbības savā studijā Rīgā, kas diemžēl kovida dēļ tagad nav iespējams. Esmu arī “Radošuma attīstības centra” dibinātāja un īpašniece. Tāpat regulāri piedalos izstādēs. (Smaida.) Grūti tā par sevi pastāstīt. Esmu pieradusi radīt.

– Jūs esat dzimusi un uzaugusi Latgalē, bet pašlaik dzīvojat Cēsu novadā, pareizi?
– Jā, nesen nopirku māju Zaubes pagastā. Nu jau būs pieci gadi, kopš šeit dzīvoju. Būtībā braucu garām tai vietai, ļoti iepatikās, iekrita sirdī, tad nu sapratu, ka vēlos šeit dzīvot. Šī tomēr ir Purvīša dzimtā vieta, te patiešām ir ļoti, ļoti skaisti.

– Pirms tam dzīvojāt Rīgā?
– Jā, pirms tam Rīgā.

– Rīgā daba šķiet diezgan patālu.
-Tur tā lieta. Man daba ir ļoti tuva. Rīgā gan atstāju savu studiju. Ir doma arī Zaubē rīkot kaut kādas nodarbības, seminārus, plenērus. Tas būtu jauki.

– Jūsu specialitāte, ko ieguvāt Daugavpils Universitātē, ir tieši glezniecībā?
– Jā, esmu gleznotāja.

– Pastāstiet par iedvesmas avotiem. Kur smeļaties radošo enerģiju?
– Noteikti dabā. Protams, iedvesmo arī cilvēki – to dažādība raksturos, niansēs. Protams, man ļoti tuva ir klasika – Rozentāls, piemēram. Gan reālisms, gan impresionisms, kaut kāds tāds abu savienojums man arī ļoti patīk.

– Gleznošana, kā saprotu, jums ir kļuvusi par neatņemamu ikdienas nodarbju sastāvdaļu. Kā notiek radošais process?
– Es gleznoju katru dienu un visu laiku. Dāvinu gleznas draugiem, tuvajiem cilvēkiem. Bez tā laikam ikdiena vairs nav iedomājama. Cenšos nemitīgi sevi pilnveidot galvenajā žanrā – portreta veidošanā, taču gleznoju arī ainavas, klusās dabas, veidoju ilustrācijas grāmatām, karikatūras, sienu gleznojumus. Jāsaka jau, ka mans gleznošanas stils ir dažāds, katrs darbs top pavisam citādā noskaņā. Varu pat to iesākt ar vienu domu galvā, bet pabeigt jau ar pilnīgi kaut ko citu. Tas process tāds mainīgs, plūstošs. Man šķiet, ka arī visa manas dzīves tieksme ir dot mākslas vērotājiem iespēju priecāties, baudīt, atklāt viņiem savu dvēseli. Visvairāk jau gribas, lai dzīvē būtu krietni vairāk to priecīgo, gaišo un skaisto notikumu. Arī gleznai tādai jābūt. Jāprot iepriecināt skatītāju, dot iespēju šo skaistumu baudīt. Es arī uzskatu, ka ikvienam māksliniekam piemīt pašam savs, unikāls rokraksts, tāda kā firmas zīme, kas saplūst ar viņa dzīves redzējumu un atklāj smalku, subjektīvajai izjūtai attiecīgi definētu vērtību diapazonu.

– Tātad mākslas darbs paver iespēju ielūkoties cita cilvēka būtībā? Vai gleznošana arī ir jūsu galvenais iztikšanas avots?
– Vispār jau jā. Gleznas, to pārdošana, pasūtījumi – gan portretiem, gan ainavām, gan dažādiem citiem mākslas darbiem, tai skaitā uz ārzemēm. Pati veicu arī ierāmēšanas darbus, arī tā ir papildu nodarbošanās, kas dod zināmus ienākumus. Agrāk, pirms “Covid 19”, bieži organizēju un vadīju nodarbības, bet pašlaik to nedaru, jo pastāv valstī pieņemtie ierobežojumi, un, jāatzīst, tomēr arī pati baidos no šīs saslimšanas.

– Bieži vien dzirdams, ka mīlestība pret mākslu vai radošām lietām kopumā sakņojas ģimenē. Vai arī jūsu gadījums pieder pie šiem?
-Jā, gleznoja vectēvs (smejas). Arī mana māsīca ir māksliniece, tā kā tas nepārprotami ir ierakstīts mūsu asinīs. Atceros, ka bērnībā māte bāra mani, teica, lai nezīmēju uz sienām, bet man, tolaik bērnam, bija vajadzīgs izpausties. Bērniem ļoti svarīgi, lai pieejamas krāsas un instrumenti, lai attīstītu savu māksliniecisko pusi.

– Vai jūs mācāt arī bērnus? Kad pandēmija beigsies, tad, cerams, dzīve varēs atkal atgriezties vecajās sliedēs.
– Jā, noteikti, ar lielu prieku mācu bērniem gleznot un zīmēt, veidot ilustrācijas. Bet tagad tiešām viss ir apstājies, jo pandēmijas dēļ uzliktie ierobežojumi jau visu to liedz.

– Saprotu, ka ir arī jūsu radīti darbi, kas aizceļojuši plašajā pasaulē.
– Tā kā es gleznoju tiešām ļoti daudz, tad, jā, ir darbi, kas aizceļojuši un atrodas privātkolekcijās ASV, Krievijā, Eiropas valstīs. Latvijā arī mani darbi daudz tiek pārvadāti no vienas vietas uz citu. Piedalos izstādēs, kas ceļo, arī tagad mani darbi atrodas kādā no tām. Esmu bijusi arī Jāzepa Pī­gožņa ainavu glezniecības balvas dalībniece. Arī tagad ceļojošā izstāde, kurā ir mani darbi, sāka ceļu ar Sv.Pētera baznīcu Rīgā, tad devās uz Preiļiem un pašlaik ir Rēzeknē.

– Vai Zaubē dzīvojat ar visu ģimeni?
– Pagaidām es braukāju no Rīgas uz Zaubi un atpakaļ un diezgan bieži dodos arī uz Latgali, lai apciemotu māti. Liela braukāšana jau sanāk, bet tāda ir mūsdienu dzīve. Ļoti ceru, ka laika būs mazliet vairāk, jo ceru atjaunot šo māju.

– Vai īpašums ir vēsturisks?
– (Pasmaida.) Laikam jau. Cik zinu, tā senāk bijusi ambulances māja. Ēka ir liela, darba tajā būtu jāiegulda daudz, cenšos visu izdarīt pati – lēnām, bet darbojos. Arī dārzs pie mājas ir bijis liels un skaists, palēnām cenšos tam atgriezt dzīvību un krāšņumu. Bet atkal jāsaka – pandēmijas dēļ kaut kā līdzekļu un laika tam nepietiek. Ļoti ceru, ka drīz varēsim atgriezties tādā dzīvē, kāda tā bija agrāk.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
244

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
20

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
19

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Forma izceļ sievišķību

15:32
13.11.2024
96
1

Lāčplēša dienā zemessargi visā Latvijā uz savām darbavietām devās formas tērpā. Tādējādi godinot Brīvības cīņu varoņus, kuri nosargāja mūsu valsti pirms vairāk nekā simts gadiem, un apliecinot šodienas valsts sargu vadmotīvu – mana Latvija, mana atbildība! Zemessardzes 27. kājnieku bataljonā Cēsīs militārās prasmes apgūst arī sievietes. Par to, kāda bija viņu motivācija, pievienojoties zemessargiem, un […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
20
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
8
2
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
24
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
24
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
64
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi