Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Par mūzikas instrumentu, kurā iemiesojas cilvēka dvēsele

Arita Lejiņa
07:29
16.07.2019
60
Kokle 1

Latviešu folklorā visvairāk apcerētais un apbrīnotais mūzikas instruments ir kokle, ar ko saistās ne tikai senākās, visvairāk izpētītās spēles tradīcijas, bet arī inovācijas un jaunrade.

Kokles spēli ir iespējams mācīties Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolā, kur instrumentu spēli šobrīd apgūst vairāk nekā desmit audzēkņu. Šī gada kokles klases absolvente Samanta Ceruka stāsta:

“Kokle ir mans ceļvedis uz harmoniju un saskaņu ar sevi, arī folklorā šis instruments tiek dēvēts par dvēseles instrumentu. Kokle sakustas, un sakustas arī pats spēlētājs. Reizēm man ir vieglāk paust savas emocijas mūzikā, nekā izrunājot tās vārdos. Etno­grāfisko kokļu meistars Ģirts Laube ir sacījis: “Koklētājs atrod atslēgu pie kokles dvēseles caur savu dvēseli.””

Samanta ir 21 gadu jauna praulēniete, kuru uz Cēsīm atvilināja muzicēšana. Līdztekus koncert­koklei jauniete spēlē un apgūst etnogrāfisko kokli un darbojas popfolka grupā “Sintēze”. Viņa savu turpmāko dzīvi vēlas saistīt ar muzicēšanu.

Ilzei Žvartei, Austrumlatvijas reģiona koklētāju ansambļu virsvadītājai un Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas kokles spēles skolotājai mācīšana jau vairākus gadus ir tiešais darbs, pie­nākums un arī atbildība. “Mā­cīt spēlēt kokli, mācīt diriģēt un spēlēt kokli pašai sniedz fantastiskas sajūtas un emocionālo pacēlumu. Tas ir pozitīvs lādiņš, jo kokles skaņām ir spēcīga enerģētika.”

A.Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskola ir vienīgā vieta Cēsu pusē, kur apgūt kokles spēli. Ilze Žvarte atklāj: “Ir liels pieprasījums pēc kokles spēles skolotājiem, jo daudz bērnu, jauniešu un pat pieaugušo vēlas apgūt šī instrumenta spēli. Piedāvājumu nodrošināt grūti, bet priecē, ka cilvēkiem ir interese.”

Samanta Ceruka kokli spēlē jau kopš astoņu gadu vecuma: “Sanāk, ka šo instrumentu mācos un spēlēju trīspadsmit gadus. Kokles spēles prasmi sākotnēji apguvu Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolā pie skolotājas Ineses Ābolas. Manas mammas neizlolotais bērnības sapnis bija prast spēlēt kokli. Šis bija iemesls, kāpēc viņa man neviļus aicināja mācīties spēlēt tieši šo mūzikas instrumentu. Pēc 10. klases nolēmu kokli apgūt profesionālākā līmenī, tāpēc iestājos Cēsu Mūzikas vidusskolā, kur kokles spēli apguvu pie skolotājām Ilzes Žvartes un Ievas Lapšānes, un šogad skolu absolvēju.”

Kas pamudināja Ilzi Žvarti apgūt kokles spēli? To viņa pati nemaz nezina. “Mācījos tagadējā Cēsu 1.pamatskolā un 3.klasē izdomāju, ka vēlos mācīties spēlēt kokli. Pirms tam ar šo mūzikas instrumentu nebija nekādas saskarsmes. Ļoti priecājos, ka mana skolotāja Ruta Bērziņa ielika pamatus un mīlestību uz spēlēšanu, un nu jau vairāk kā četrdesmit gadus dzīvoju ar šo dvēselisko mūzikas instrumentu.”
Par savām uzstāšanās reizēm un piedzīvojumiem I.Žvarte dalās atmiņās: “No skolas laikiem visspilgtāk atminos dalību konkursā Gulbe­nē, kur ieguvu 3.vietu. Spēlēju “Div`dzelteni kumeliņi”, un to visu atskaņoja Latvijas Radio. Tajā laikā tas bija liels notikums un arī liels pārdzīvojums, jo pati dzirdēju, kā vienu noti nospēlēju nepareizi”.

Abas koklētājas atzīst, ka vissaviļņojošākie brīži ir tie, kad vairāki simti koklētāju vienlaicīgi atrodas uz skatuves un muzicē kopā. Viens no šādiem īpašajiem brīžiem ir iespēja piedalīties gan pieaugušo, gan bērnu un jauniešu Dziesmu un deju svētkos Kokļu mūzikas Lielkoncertā. Protams, var kokli spēlēt arī individuāli un ansamblī. S.Ceruka atzīst: “Katra reize, spēlējot kokli uz skatuves, ir kā piedzīvojums, tomēr labprātāk izvēlos spēlēt ansamblī. Protams, vienmēr būs uztraukums, bet muzicēšana ansamblī sniedz prieka sajūtu, ka uz skatuves atrodas vēl kāds atbalsta plecs, kuram patīk tas, ko dara. Ikkatru gadu visos Latvijas reģionos notiek kopspēles pasākumi, kuros piedalās vairāk nekā simts koklētāju. Šie koncerti, kā arī citi festivāli, ikvienam koklētājam ir svarīgi un aizraujoši – programmas gatavošana, garie mēģinājumi un pēc tam arī brīnišķīgie koncerti. Tajos ir sajūta, ka visi koklētāji var vienoties mūzikā kā viena liela un laimīga ģimene.”

Abas koklētājas ir vienisprātis, ka ikviens var apgūt kokles spēli. Tomēr, lai iemācītos, ir jābūt vēlmei, pacietībai un gribasspēkam, jo mācību process prasa laiku un cītīgu darbu. “Protams, neaizmirstama sastāvdaļa ir mīlestība pret tautas mūziku – tautasdziesmas, dejas – tas viss ir cieši saistīts ar kokli,” papildina Samanta. Tur­klāt, ja vēlas sajust maģisko sajūtu, vispirms jāizdomā, kādu kokli apgūt – etnogrāfisko vai koncert­kokli. Etnogrāfiskā kokle ir “atnākusi” no 8., 9.gadsimta līdz mūsdienām, tā ir mazāka, tai ir no piecām līdz 15 stīgām, un to var paņemt klēpī. Uz etnogrāfiskās kokles var iemācīties spēlēt akordu pavadījumus dziesmu un deju melodijām. Koncertkokle piedāvā plašākas iespējas – koklei ir 32 līdz 34 stīgas, tā ir lielāka un vairāk domāta “lielajai skatuvei. ”

S.Ceruka, daloties pieredzē, stāsta: “Mūsdienās, lai iemācītos spēlēt koncertkokli, visieteicamākā vieta, kur to apgūt, būtu mūzikas skola. Koncertkokles iegāde ir dārga. Lielākā daļa Latvijas mūzikas skolu piedāvā izīrēt šo instrumentu, dodot iespēju visiem bērniem mācīties spēlēt šo kokli. Lielu popularitāti ir guvušas etnogrāfiskās kokles jeb “mazās” kokles. Šo instrumentu var iemācīties spēlēt gan pašmācības ceļā, gan folkloras kopās vai privātstundās. Lielu ieguldījumu un mācību materiālus etnogrāfiskajām koklēm ir sniedzis Ansis Jansons, kurš pats ir etnogrāfiskās kokles spēles virtuozs. Viņš arī izveidojis Rīgā kokļu studiju “Kokļu mežs”, kur ikviens, kurš vēlas iemācīties etnogrāfisko kokli, var droši doties spēlēt.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Veido namiņu, kur vecļaudis jūtas labi

07:32
30.06.2024
69

Cēsu pilsētas pansionātam 12. jūlijā apritēs 30 gadi. Vairāk nekā pusi no šī laika sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādes direktore ir Inga Gunta Paegle. -Pansionātam ir 30 gadu jubileja. Kā tas šo gadu laikā mainījies? -Es kā šodien atceros 1994. gada 12. jūliju, kad pansionāts no Glūdas kalna Cēsīs ienāca šeit, Cīrulīšos. Glūdas kalnā istabiņās […]

Mērķis - cilvēkiem palīdzēt atgūt veselību, dzīvesprieku un enerģiju

10:24
27.06.2024
659

Saruna ar holistiskās medicīnas eksperti Ingrīdu Mergupi – Leitlandi -Jums ir interesants uzvārds. Tāds rets – Mergupe. -Manas saknes ir no Mālpils. Tur ir upe Mergupe, un šo uzvārdu nes arī mana dzimta. 1928. gadā vectētiņš Jānis Mergups lika pirmo akmeni dzimtas mājai. Un tā nu arī es izceļojos pa pasauli, apgūstot zināšanas, un vēlāk ar […]

Dzīve enerģētiski spēcīgā vietā – kalna galā

10:12
25.06.2024
275

“Jau četrdesmit gadus strādāju Krimuldas vidusskolā par skolotāju, esmu tur kopš skolas dibināšanas brīža. Man jau ir pensionāres statuss, bet darbu turpinu, pēc diviem gadiem gan došos pavisam pensijā,” tā par sevi stāsta Edīte Kanberga, saimniece Drabešu pagasta Kārļu “Eglainēs”. “Eglaines” ir arī viesu nams un atpūtas bāze, bet Jāņu laiku ģimene aizvada savā lokā. […]

Jāņuzāles klimata pārmaiņās

09:54
25.06.2024
52

Par ziedošām pirmsjāņu pļavām, par trejdeviņu ziedu vainadziņu un dabas norišu izpratni saruna ar zālāju biotopu eksperti Maiju Medni. -Jāņi klāt, brienam pļavās, lai no trejdeviņām puķītēm pītu vainadziņu. Vai to var izdarīt?    -Ar katru gadu to izdarīt ir aizvien grūtāk. Lielāka iespēja saplūkt trejdeviņas jāņuzāles ir bioloģiski vērtīgos zālājos, bet tādi Latvijā ir mazāk […]

Balto ceriņu smarža gadu desmitu garumā

06:30
19.06.2024
123

Dace un Alfrēds Jurciņi izstaigā dārzu. Puķes šopavasar steidzas ziedēt, arī rozes pie namdurvīm. Karstās dienās paēnu un spēku dod nelielā birzīte. “Dzīvojam šo dzīvi, kaut reizēm gadās dzelkšņi vai iekož asa nātre. Dzīvojam kopā jau 50 gadus. Visi saka, ka pamatā ir mīlestība, bet šis vārds tāds novalkājies, reizē dziļš un skan dvēselē. Visjaukāk […]

Maza vieta ar lielu sapni

06:13
17.06.2024
88

Pasaules latviešu mākslas centrs darbu Cēsīs sāka pirms desmit gadiem. To vada Čikāgā dzimušais Kārlis Kanderovskis, kurš jau vairākus gadus dzīvo Cēsīs. Mākslas centra galvenais mērķis ir veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara laikā trimdā devušies latviešu mākslinieki, kā arī ārzemēs dzīvojošā jaunā paaudze. Centrs bez maksas ir atvērts ikvienam un darbojas, […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
20
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi