Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Noķert pagātnes un atpūtas sajūtu

Agita Liepiņa
10:50
27.09.2017
28
Bulgarija 1

Laikā, kad Latvijas saule slēpjas aiz pelēkiem mākoņiem un dažkārt lietus sijā apnicīgu rasu, latvieši brauc pēc siltuma uz dienvidu zemēm. Arī liepēniete Melita Žeļezcova izbaudīja Melnās
jūras pieskārienus, saules dāsno siltumu un atpūtas laisko vieglumu.Viņa bija Bulgārijā.

“Turp jābrauc tiem, kas vēl atceras padomju gadus,” viņa smejas un turpina: “Kaut kāda sajūta par bijušajiem laikiem rodas. Piemēram, hruščovkas, neizskaistinātas un nekrāsotas, krievu valoda, kas noderēja kā saziņas līdzeklis. Ielu nosaukumi pie māju sienām dažkārt nezin kur pazuduši, bet pieturvietās tik vien kā zīme, ka autobuss šeit pietur. Cikos, uz kurām vietām var aizbraukt – atliek tikai minēt.”

Taču patiesais iemesls, kāpēc Melita devās uz šo Balkānu valsti, protams, ir siltais klimats un augu valsts, kas līdzīga Latvijai. “Esmu siltummīle. Bulgārijā es dabūju māju sajūtu, tikai nedaudz uzsildītu, jo gaisa temperatūra visas atpūtas laikā turējās virs 27 grādiem. Cenas Bulgārijā nav augstas, tūristiem serviss labā līmenī. Arī tas bija iemesls, lai apmeklētu savulaik populāro kūrortu Zlatni Pjansci jeb Zelta Smiltis,” stāsta liepēniete un turpina: “Bulgārijā es dabūju to, ko vēlējos. Mazāk intelektuālu sarunu, burzmas, bet vairāk jūras, sau­les un vēja. Peldējos katru dienu un ķēru D vitamīnu.”

Bulgārija ir kontrastu zeme, jo blakus sadzīvo glancētas tūristu zonas – pludmale, viesnīcu apkārtne, naktsklubi, smalki suvenīru veikaliņi – un neremontētas, pirms gadiem piecdesmit vai vairāk celtas daudzstāvu mājas, kā arī novārtā pamestas, laika zoba sagrauztas vēsturiskas celtnes. “Par senajām ēkām visvairāk bija šoks, jo redzēt, kā bērziņi un krūmi iesakņojušies ēku stāvos, bija satriecoši,” atklāj ceļotāja.

Bulgārija bijušās Padomju Savienības pilsonim asociējas arī ar rožu eļļu un tās kosmētiku. Dažam vēl spilgtā atmiņā mammas kosmētikas maciņā atrastā nelielā smaržu pudelīte, kas bija pa blatu sadabūta un līdzvērtīga franču Chanel Nr.5. To lietoja tikai augstos svētkos un, nedod dievs, ja kāds blēņdaris bija nelietderīgi izniekojis dārgo aromātu.

Šodien rožu kosmētikas ražošana nav apstājusies, vēl joprojām tūristi var iegādāties izstrādājumus no rožu ziedlapiņām: ziepes, krēmus, losjonus, šampūnus, balzamu, smaržūdeņus.
Bulgāri ir atvērti ceļotājiem, viesmīlīgi un dāsni, jo tūrisms ir liela ienākumu daļa. “Dažkārt gribējās, lai viņi būtu veicīgāki, bet laikam jau dienvidu saule nogurdinājusi,” smej Melita.

Kā ierasts, tūristu zonā naktsdzīve situsi augstu vilni. “Ar to vienmēr jārēķinās, ja esi dienvidu zemēs. Cilvēki uzdzīvo pēc pilnas programmas. Mums šoreiz, par laimi, paveicās, kaimiņi bija klusi un viesnīcā naktsmieru neviens netraucēja. Mana atpūta bija arī nebeidzami ilgas pastaigas, kājām nostaigājām lielus attālumus, un jāsecina – ielu stāvoklis gan viņiem labāks nekā pie mums,” stāsta Melita.

Bulgārijā tūristu no Latvijas neesot bijis īpaši daudz. Vis­vairāk rumāņi, arī baltkrievi, krievi, poļi un nedaudz vāciešu. “Latviešiem laikam pievilcīgākas šķiet citas dienvidzemes, kā Spānija vai Itālija, it īpaši jaunajai paaudzei, kas sociālisma laikus nepiedzīvoja,” konstatē liepēniete.

Ar nacionālo virtuvi tā pa īstam neiznāca iepazīties – viesnīcā galdā tika celti eiropeiski labumi. Bet bulgāri gatavo garšīgi, par to Melita pārliecinājusies, apmeklējot nacionālo ēdienu krodziņus. “Vislabāk man patika daudzveidīgie dārzeņu ēdieni. Varēja tik pabrīnīties, kā no vienkāršiem produktiem, ņemot talkā izdomu, sanāk garda uzkoda,” atceras ceļotāja.
Pošoties mājupceļam, protams, tika padomāts par suvenīriem. “Somā iegūla tradicionālie nieki – T krekli, pildspalvas, dvielīši. Bet ādas izstrādājumi – apavi, mēteļi, somiņas – tur gan samērā lēti. Būs jāpatur prātā, ja citreiz došos uz šo valsti,” secina liepēniete.

Melita apsver iespēju vēl kādreiz viesoties saulainajā Balkānu valstī, jo “Bulgārija bija lieliska atpūta dvēselei un miesai. Par labu cenu”.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Veido namiņu, kur vecļaudis jūtas labi

07:32
30.06.2024
69

Cēsu pilsētas pansionātam 12. jūlijā apritēs 30 gadi. Vairāk nekā pusi no šī laika sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādes direktore ir Inga Gunta Paegle. -Pansionātam ir 30 gadu jubileja. Kā tas šo gadu laikā mainījies? -Es kā šodien atceros 1994. gada 12. jūliju, kad pansionāts no Glūdas kalna Cēsīs ienāca šeit, Cīrulīšos. Glūdas kalnā istabiņās […]

Mērķis - cilvēkiem palīdzēt atgūt veselību, dzīvesprieku un enerģiju

10:24
27.06.2024
663

Saruna ar holistiskās medicīnas eksperti Ingrīdu Mergupi – Leitlandi -Jums ir interesants uzvārds. Tāds rets – Mergupe. -Manas saknes ir no Mālpils. Tur ir upe Mergupe, un šo uzvārdu nes arī mana dzimta. 1928. gadā vectētiņš Jānis Mergups lika pirmo akmeni dzimtas mājai. Un tā nu arī es izceļojos pa pasauli, apgūstot zināšanas, un vēlāk ar […]

Dzīve enerģētiski spēcīgā vietā – kalna galā

10:12
25.06.2024
275

“Jau četrdesmit gadus strādāju Krimuldas vidusskolā par skolotāju, esmu tur kopš skolas dibināšanas brīža. Man jau ir pensionāres statuss, bet darbu turpinu, pēc diviem gadiem gan došos pavisam pensijā,” tā par sevi stāsta Edīte Kanberga, saimniece Drabešu pagasta Kārļu “Eglainēs”. “Eglaines” ir arī viesu nams un atpūtas bāze, bet Jāņu laiku ģimene aizvada savā lokā. […]

Jāņuzāles klimata pārmaiņās

09:54
25.06.2024
52

Par ziedošām pirmsjāņu pļavām, par trejdeviņu ziedu vainadziņu un dabas norišu izpratni saruna ar zālāju biotopu eksperti Maiju Medni. -Jāņi klāt, brienam pļavās, lai no trejdeviņām puķītēm pītu vainadziņu. Vai to var izdarīt?    -Ar katru gadu to izdarīt ir aizvien grūtāk. Lielāka iespēja saplūkt trejdeviņas jāņuzāles ir bioloģiski vērtīgos zālājos, bet tādi Latvijā ir mazāk […]

Balto ceriņu smarža gadu desmitu garumā

06:30
19.06.2024
123

Dace un Alfrēds Jurciņi izstaigā dārzu. Puķes šopavasar steidzas ziedēt, arī rozes pie namdurvīm. Karstās dienās paēnu un spēku dod nelielā birzīte. “Dzīvojam šo dzīvi, kaut reizēm gadās dzelkšņi vai iekož asa nātre. Dzīvojam kopā jau 50 gadus. Visi saka, ka pamatā ir mīlestība, bet šis vārds tāds novalkājies, reizē dziļš un skan dvēselē. Visjaukāk […]

Maza vieta ar lielu sapni

06:13
17.06.2024
88

Pasaules latviešu mākslas centrs darbu Cēsīs sāka pirms desmit gadiem. To vada Čikāgā dzimušais Kārlis Kanderovskis, kurš jau vairākus gadus dzīvo Cēsīs. Mākslas centra galvenais mērķis ir veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara laikā trimdā devušies latviešu mākslinieki, kā arī ārzemēs dzīvojošā jaunā paaudze. Centrs bez maksas ir atvērts ikvienam un darbojas, […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi