Piektdiena, 22. novembris
Vārda dienas: Zeltīte, Andis

No vaļasprieka līdz Kino fermai

Sarmīte Feldmane
14:18
04.09.2021
56
Kinoferma 1

Vecpiebalgā jau trīs gadus ne vienu vien piesaista norāde “Kino ferma”. Tas ir muzejs un kinoteātris, ko izveidojuši Aina un Aldis Slišani.

Savulaik Aldis izsolē nopirka vienu no piecām Barackas cūku fermas kompleksa ēkām. Nr.2 bija tā sliktākā. No pārējām tagad daža jau sabrukusi, bet Slišanu īpašumu nevar nepamanīt – balta ēka, apkārt puķes.

Aina uzsver, ka tā īsti Kino ferma pat nav sākusi strādāt. “2019.gadā sākām aicināt apmeklētājus, vasarā reklamējāmies, interesenti brauca, bet tad sākās pandēmija. Tagad kāds piezvana, iegriežas. Kad kinozāle būs skatītāju pilna, neviens nevar pateikt,” pastāsta Aina un uzsver: “Mēs turpinām strādāt apstākļos, kādi ir. Priecājamies, ja kāds atbrauc. Arī ziemā varam uzņemt apmeklētājus, jo telpas ir siltas.”

“Patiesībā jau    tāda kino, kāds tas bija kādreiz, vairs nav. Filmas, ko skatāmies, ir digitāli filmētas, montētas, projicētas, un tas    ir video. Šī gadsimta sākumā beidza filmēt uz lentēm. Kino ferma ir stāsts par aizgājušo kino,” saka Aldis. Pēc profesijas viņš ir sertificēts elektriķis, bet kino un filmēšana ir viņa aizraušanās daudzu gadu garumā.

Nevajadzīgais atklāj vēsturi

Ieejot Kino fermā, vecāko paaudzi noteikti pārņem atmiņas, bet jaunākajai te ir vēstures stunda. Kinozāle ar mīkstajiem krēsliem, gar sienām filmu afišas, plauktos kino kameras, priekšā balts ekrāns. Par    ikvienu eksponātu saimniekiem ir, ko pastāstīt.

Krēsli ir no kādreizējā kinoteātra “Vidzemnieks” Cēsīs, pirms tam tie bijuši kino “Daile” Rīgā, bet Kino ferma tos nopirka no “top!” pirms veikala būvniecības. Tie bija bēdīgā stāvoklī, sagriezti, sapelējuši. Aina mazgāja, saulē žāvēja, laboja.    Plakāti mētājās “Vidzemniekā”. Te arī    2008.gada “Rīgas sargu” afiša, ko Aldis un droši vien daudzi kā pēdējo    skatījās “Vidzemniekā”. Viņš arī nofilmējis, kāds “Vidzemnieks” izskatījās pirms pārbūves par veikalu.

“Daudzi teikuši, ka jūtas, kā iesēdušies laika mašīnā. Kāds vīrs, kurš bijis saistīts ar kino, atveda bērnus, mazbērnus, lai viņi redz, kā kādreiz strādājis, kā tapa kino, kā to rādīja,” bilst Aina. Kino fermā var arī paskatīties diafilmas, bet kurš vairs zina, kas ir epideoskops, stereoskops.

Lai atklātu veco kinoteātru noslēpumu, saimnieki ved uz kino mehāniķa telpu, savulaik no zāles varēja redzēt tikai tās lodziņu.    “Abi kino projektori KPK 23 ir darba kārtībā.  Cēsīs bija čehu ražojums, modernāks. Krēsls īstais, tajā sēdēja kinomehāniķis, filmu montāžas galds no Valmieras kino nomas, dažas detaļas no Ludzas kinoteātra, no diviem viens iznāca,” pastāsta Aldis. Kinomehāniķa telpas iekārtošanai tika veltīts ierobežojumu laiks. Ar smaidu Aldis atklāj, ka gribējis, lai tā patiešām ir autentiska, tāpēc vajadzēja sienu noflīzēt ar baltām un zaļām flīzēm. Izdevies dabūt vecās flīzes, domājis, ka gan jau noflīzēs labāk nekā padomju laikos, kad sienas teju vienmēr iznāca šķības. Iecere nepiepildījās,    jo flīzes izrādījās šķības, katra sava izmēra, tā nu siena iznāca    autentiska.

“Kaut ko tādu nekur citur nevar apskatīt.  Bija atbraukuši kino ļaudis no ārzemēm, bija pārsteigti par plašo kolekciju un arī to, kā tiek stāstīts par kino, nekur tā neesot. Ne tikai savākta kolekcija, viss, kas redzams, arī darbojas. Stāstot par kino, tiek rādīti filmu fragmenti, sākot no 8 mm filmām līdz platekrāna,” stāsta Aina.

Aldis un Aina uzsver, kad sākuši domāt par Kino fermu, bijis skaidrs, ka jāpiedāvā cilvēkiem kas tāds, ko citi nevar. “Mūs nokopēt nebūtu viegli. Savākt eksponātus ir viens, bet tos atjaunot katrs nespēj,” saka Aina, bet Aldis piebilst: “Kino nebiju rādījis, tikai filmējis, nācās lasīt grāmatās par kino tehniku. Tā kā visu mūžu kaut ko esmu remontējis, nebija sarežģīti.”

Katrai ekskursantu grupai ­saimnieki īpaši gatavojas, izzina, kādu profesiju pārstāvji ieradīsies, kādi ir viņu vaļasprieki, un katrai apmeklējuma reizei īpaši izvēlas filmu fragmentus. Pāris reižu zālē bijuši spiedzieni un asaras, jo kāds uz ekrāna ieraudzīja sevi.

“Vecās cūku fermas atmiņas nu ir prom. Biju praksē cūku fermā,” vēsta kāds ieraksts viesu grāmatā. Tie ir ne tikai latviski, arī svešvalodās.

Toreiz rokās paņēma kameru

Aldim gadiem aizraušanās bijusi filmēšana. “Pirmoreiz man, tolaik pusaudzim, kameru iedeva 1980.gadā, lai filmēju, neviens nezināja, kā to pareizi darīt, bet kaut kas sanāca. Tehnikumā bija kinoamatieru pulciņš, tad jau to varēja darīt nopietnāk,” pastāsta Aldis. Gadu gaitā viņš dokumentējis daudzus notikumus un cilvēku dzīvesstāstus ne tikai Vecpiebalgas pusē. Arī veidojis savas filmas un videoklipus. “Ir arī šausmene,” bilst Aina, bet Aldis atklāj, ka viss panākts ar mūziku un kino efektiem. Dau­dzas Alda filmas par dažādiem notikumiem var redzēt jūtūbā, bet populārākais ir videoklips “Lab­vēlīgais tips Laptops”, kam ir 365 tūkstoši skatījumu.

“Sen neesmu filmējis, pēdējā bija Latvijas simtgade. Tagad visi paši filmē,” teic Aldis.

Savākts, salabots, lai rādītu citiem

Gadu gaitā mājās krājās agrākos laikos izmantotās filmu kameras. “Tās stāvēja saliktas uz sekcijas. Ieteicu, ka varbūt vērts veidot muzeju, kāpēc gan no dzīvokļa visu nepārcelt  uz fermu. Aldis apdomājās, un sākām darīt. Izrādījās, ka var atrast ne tikai vecās kameras, arī projektorus un filmas. Tā sākām veidot kino muzeju,” stāsta Aina. Ģimenes ietaupījumi, kas bija paredzēti citiem mērķiem, tika ieguldīti fermas atjaunošanā, pielāgošanā kino muzeja vajadzībām. Gluži saprotams šķita tā nosaukums -“Kino ferma”. Aldis un Aina brauca pa Lat­viju, meklēja un iegādājās vairs citiem nevajadzīgo kino tehniku. Aldis visu atjaunoja. Dažkārt no septiņām kamerām sanāca viena, kas darbojas. “Da­būt ko tādu, ko nevajadzētu labot, nav iespējams. Kādai kamerai vairs nevar sameklēt lampas, citai nolietojusies vai pazudusi kāda detaļa,” stāsta Aldis. Taču vēl aizvien kāds, padzirdējis par Kino fermu, uzdāvina ko noderīgu, vismaz noder detaļām.

Kolekcijā vecākā ir 1958.gada 8 mm kamera, projektors arī no 50.gadiem, bet vecākā filma ir 1925.gada Čaplina “Zelta drudzis”. Jaunākais eksponāts muzejā ir profesionālā kamera, ar kuru filmējis dokumentālists Gu­nārs Bandēns.

“Padomju laikā, ja viss notika, kā paredzēts instrukcijās, filmas nonākt kāda rokās nevarēja. Kad beidza rādīt kinoteātrī, Rīgas kinostudijā nolietotās filmas iznīcināja, noņēma emulsiju, ko varēja izmantot, bet pārējo sadedzināja. Lūk, filmu kopiju daļu tehniskā stāvokļa ekspluatācijas termiņu kategorijas. Te skaidri norādīts, ka filmas kopija paredzēta rādīšanai 500 reižu, ja tā ar subtitriem, tad 300. Tāda bija kārtība. Sākās pārmaiņu laiks. Daudzi kaut ko aiznesa mājās, kinomehāniķiem bija žēl filmas izmest. Tā tās nonāca pie mums,” atklāj Aldis. Savukārt kāda video noma, kas beidza pastāvēt, atveda Kino fermai simtus disku ar filmām, jo pašiem nebija, kur likt. “Bija iemesls kinozālē ierīkot telpisko skaņu,” bilst Aldis.

Romantisks kinostāsts no dzīves

Kino fermā vēl nav izvietota visa Alda kolekcija. Mājās glabājas arī plašs arhīvs ar paša safilmēto. Viņš neko neizdzēš. Un, stāstot par kino, jābūt taču arī romantikai. Malnavas tehnikumā Aldis mācījās par elektriķi,    Aina par grāmatvedi. “Viņš filmēja visus pasākumus tehnikumā un vienmēr centās mani nofilmēt. Man bija tik neērti, mēģināju noslēpties aiz meitenēm. Bet Aldis bija manī iemīlējies. Abi bijām kautrīgi, beidzām tehnikumu, dzīves ceļi pašķīrās. Katrs uzsitām savus punus, pēc 20 gadiem satikāmies, jau 14 gadus esam kopā. Aldis man parādīja tehnikuma laika filmas. Tas bija tik mīļi! Tagad domāju, kāpēc tā slēpos. Vai tas nav romantiskas filmas sižets?” veltot vīram smaidu, saka Aina.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
248

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
20

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
19

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Forma izceļ sievišķību

15:32
13.11.2024
96
1

Lāčplēša dienā zemessargi visā Latvijā uz savām darbavietām devās formas tērpā. Tādējādi godinot Brīvības cīņu varoņus, kuri nosargāja mūsu valsti pirms vairāk nekā simts gadiem, un apliecinot šodienas valsts sargu vadmotīvu – mana Latvija, mana atbildība! Zemessardzes 27. kājnieku bataljonā Cēsīs militārās prasmes apgūst arī sievietes. Par to, kāda bija viņu motivācija, pievienojoties zemessargiem, un […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
20
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
8
2
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
24
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
24
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
64
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi