Ceturtdiena, 2. janvāris
Vārda dienas: Indulis, Ivo, Iva, Ivis

Neapjukt izklaidē, nepazaudēt vērtības

Sarmīte Feldmane
05:35
24.07.2024
307
Cipe2

Inga Cipe. FOTO: no albuma

Ingu Cipi pazīst daudzi. Vieni kā dažādu Latvijā nozīmīgu pasākumu un uzvedumu, arī Dziesmu svētku koncertu režisori, citi kā Priekuļu kultūras nama pasākumu organizatori, vēl citiem viņa ir deju grupas “Viva” vadītāja. Inga arī raksta dzejoļus un vārdus dziesmām. Domās jau ir XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku notikumos.

Vasarā, kad svētku tik daudz, saruna par svētkiem.

-Vai svētku nav par daudz?

-Mēraukla ir apmeklētāji. Ja viņu nebūtu, nerīkotu. Svētki – tā ir laba atpūta, kad apkārt    draudzīgi cilvēki, patīkama gaisotne, dalībnieki    un apmeklētāji priecīgi, apmierināti. Pēdējos četros piecos gados strauji mainās apmeklētāju prasības. Vairāk ejam izklaides virzienā. Ja gribas kaut ko ar dziļāku saturu, jāiet uz konkrētu koncertu vai pasākumu.

Ja salīdzina 2005., 2006.gadu, daudz kas ir mainījies. Atrast zelta formulu būtu, kā uzlikt pieminekli kam nemainīgam. Tā nebūs un nedrīkst būt. Brīvdabas notikumiem var būt divi vienādi scenāriji, bet lielākais spēlētājs ir daba, laikapstākļi.

Pašvaldības uzdevums ir, lai vasarā vienus svētkus      var    apmeklēt arī, ja naudas maciņš palicis mājās.  Svētkos pagastos ir daudz vecākās paaudzes apmeklētāju. Viņiem ir būtiski redzēt savējos, bet jaunatnei tas vairs nav interesanti. Savulaik svētkos galvenie bija jaunieši, viņi noteica, kādiem tiem būt. Tagad aktīvākie kopienu dalībnieki nav jaunieši, drīzāk vecāki, vecvecāki viņus pabiksta. Mūsu uzdevums ir meklēt, kā viņus prasmīgi iesaistīt, rosināt arī pašiem darīt. 

Cilvēki labprāt apmeklē vietējos svētkos. Priekuļu apvienības svētki Mārsnēnos    to kārtējo reizi apstiprināja. Apmeklētāju vidū bija lielākoties vidējā un vecākā paaudze, bet uz “Rīmdaru” koncertu sabrauca jaunieši. Ne vietējie. Mums šķiet, ka viņiem gribas dzirdēt un redzēt tikai savulaik populārus māksliniekus. Tā nav.

Ceru, ka vēl kādu laiku būs svētki, kuros varēsim iztikt bez lielas maksas apmeklētājiem. Uzņē­mēju rīkotie koncerti    ir mazāka formāta, radošāki, elastīgāki. Katram kultūras notikumam ir savi apmeklētāji. Ja ir kvalitatīvs piedāvājums, starp pagastiem nav robežu.

-Kā izveidot programmu, kuras apmeklētājiem svarīgākā ir izklaide, bet rīkotājam jāmāk iedot ko vairāk?

-Vārds “izklaide” nav īsti labs, svētkos būtiskākais, lai ikviens labi jūtas. Tagad tajos ir pietiekami daudz to, kas aizbraukuši uz ārzemēm, bet svētkos ir savā pagastā vai pilsētā. Svētki ir satikšanās vieta. Gribētos, lai tā būtu.

Latvijā starp pilsētu svētkiem ir sacensība. Šķiet, Cēsis aizvien meklē savu pieeju pilsētas svētkiem, un tas ir labi. Līdzko tiks pateikts, ka viss skaidrs un zināms, pazaudēsim radošumu. Kaut nav Dziesmu svētku gads, tajā straumē pulsējam. Vai tā būs pēc gadiem desmit, gribētos – būs. Nedrīkstam ieciklēties, tradīcijai ar jauno jābūt pareizās proporcijās. Tiesa, ne vienmēr tas izdodas.

Arī tirdziņu kultūra ļoti mainās. Novadā ir daudz amatnieku un mājražotāju, svētkos savējiem ir priekšroka. Būtiski, nevis cik daudz ir tirgotāju, pircēju, bet vai viņi ir apmierināti.

-Svētki daudzviet ir kā patēriņa produkts. Kā iesaistīt vietējos iedzīvotājus to rīkošanā? Mārsnēnos un Liepā ir aktīvas kopienas, citur nav.

-Svētkos vienmēr būs aktīvie un tie, kuri atnāk    atpūsties un grib labi justies. Mārsnēnos, Liepā iedzīvotāji aktīvi iesaistās sava pagasta dzīvē, arī kultūras veidošanā.    Tā nav Priekuļos. Ir aktīvi ierosinātāji, bet, kad tiek    aicināti darīt kopā, neiesaistās. Katra iniciatīva ir jāsaudzē kā puķe. Pašvaldībai jābūt tai, kas piepalīdz to puķi kopt, nevis jāreglamentē, ka ir noteikumi, vadlīnijas.

Svētki top kopdarbībā. Kultūra nav tikai koncerts, tā ir saistīta, jādomā, vai, ja tajos ir arī ēdinātājs, viņš nopelnīs. Jārosina aktīvie cilvēki, lai darbojas. Amatier­mākslas kolektīvos jūtams, ka uzņēmēji atbalsta, ka ne viss tikai uz pašvaldības pleciem.

-Katriem svētkiem ir kāda tēma, kāds uzdevums, mērķis, kuru rīkotāji akcentē.  

-Laikā, kad cilvēkiem mainās paradigmas, svētku uzdevums ir uzrunāt, rosināt kādu domu, ļaut kaut kam pieskarties. Man nepatīk pasākumi bez filozofijas. Kultū­ras darbiniekam ir jābūt termometram, kurš jūt vietējo temperatūru, bet viņam nav kādam jāizdabā. Vajag pasākumu, kurā apmeklētājs sadzird joku, kuru saprot, bet viņš jāmēģina uzaicināt arī uz ko citu. Vērtības mainās, tās jāsabalansē ar jauno. Par gaumi nestrīdas, bet kultūras darbinieks ir tas, kurš nosaka, cik augsta būs pasākumu kvalitātes latiņa. Tā ir viņa izvēle, kādu izrādi, koncertu, jokus piedāvāt. Robeža ir ļoti slidena.    

– Sabiedrības pieprasījums pēc kvalitatīviem kultūras pasākumiem palielinās?

-Noteikti, tāpat kā pēc kaut kā agrāk nebijuša vai stabilām vērtībām. Negribētos, ka Cēsis kļūst tikai par festivālu pilsētu. Gribētos, lai cēsnieks Cēsīs sajūt, ka viņš veido savas pilsētas svētkus. Lielā mērā svētku virzību nosaka kultūras darbinieki, un ir svarīgi, kā viņi iesaista pilsētniekus. Manuprāt, neviens par savu māju tā nerūpējas kā pats saimnieks, kurš te dzīvo, strādā un svin savus svētkus. Saaicinātie no malas atbrauks un aizbrauks.

-Aizvien biežāk izskan, ka paš­valdību rīkotie bezmaksas koncerti svētkos kropļo mūzikas tirgu.

-Jā. Sabiedrībai jākļūst turīgākai, lai svētki būtu ikvienam pieejami. Tajā pašā laikā profesionālo mūziķu honorāri ir mazāki nekā īsa brīža slavenībām, kuras ne vienmēr spēj attaisnot klausītāju cerības. Gribētos, lai klausītāji ir domājoši, ne tikai patērējoši. 

-Tanī pašā laikā ne vienmēr vietēji novērtē bezmaksas pasākumus, dzirdēts – kas gan pagastā var būt, labāk braukšu pie kaimiņiem, tur gan būs interesanti.

-Ir koncerti, pasākumi, par kuriem apmeklētāji ir gatavi maksāt.    Priekuļos sarīkojām pazīstamas grupas koncertu, un biļetes cena bija augsta. Zāle par 80 procentiem bija piepildīta.    Arī svētkos var būt gan maksas, gan bezmaksas pasākumi. Honorāri māksliniekiem ar katru gadu palielinās. Vai pašvaldība varēs atļauties maksāt? Negribētos, ka    tautas namos tikai tāpēc, ka nevar atļauties, aicina  ne tās augstākās kvalitātes māksliniekus. Priekuļu kultūras namā pārsvarā ir maksas pasākumi, daži eiro arī uz pašu kolektīvu koncertiem.  

-Ikvienam patīk salīdzināt – kaimiņu novadā vai pagastā dara tā, ir tas, kāpēc mums nav.   

-Sarunās priekulieši vairākkārt uzsvēra, ka vajag balli. Divas sarīkojām, nonācām lielos mīnusos. Daudzkārt dzirdēts, ka Priekuļos vajag brīvdabas estrādi, zaļumballes. Bet dejotāji jau neradīsies tikai tāpēc, ka ir estrāde. Kāpēc noņemt apmeklētājus kaimiņiem, konkurēt, ja esam vienā novadā?   Kad aizbraucu uz Veselavu un redzu, kā cilvēki sabrauc, priecājas, saprotu, ka tā ir piemērota vieta. Veselavā tradīcija tiek uzturēta un dzīvo. Zaļumballes, tādas, kādas bija kādreiz un regulāri notika katrā pagastā, šodien nav pieprasītas.

Lai racionāli dzīvotu, jāskatās, kas notiek kaimiņos, nevajag to pašu ideju pārnest. Jārada katrai vietai oriģinālais. Uzturēt āra skatuves un izmantot divas vai sešas reizes gadā ir ļoti dārgi, tagad ir iespēja uzstādīt skatuvi, vajag vien laukumu ar nepieciešamo infrastruktūru.

-Pašvaldības budžets nespēj piepildīt visas vēlmes, un vai varam arī atļauties kultūrai atvēlēt tik daudz naudas?

-Mūsu novads ir bagāts, varam būt lepni ar tik daudziem amatiermākslas kolektīviem. Bija prieks redzēt skolēnu deju kolektīvus, kuri pirmoreiz dejoja kopā laukumā. Iepriekšējos svētkus    ietekmēja pandēmija, šajos bērniem jāgūst sajūta, kas paliek atmiņā, lai viņi gribētu turpināt dejot, dziedāt korī. Lai Dziesmu svētku tradīcija turpinātos. Tas ir kolektīvu vadītāju nerakstīts uzdevums.
   

Aizvien retāk un klusāk dzirdams, kas pašvaldībai jānodrošina un ka to nedara. Pašvaldības uzdevums ir nodrošināt Dziesmu svētku kustības kolektīvus, kuriem ir jāsasniedz noteikta mākslinieciskā kvalitāte. Aizvien regulārāk amatiermākslas kolektīvus atbalsta vietējie.    Labbūtība, labjūtība, nenoliedzami, ir svarīga, bet jāsaprot, kas ir vaļasprieks sev.  Pašvaldība nevar par visu maksāt. Katram ir iespēja kultūras namā darboties.    

-Kas pašu piesaistītu, lai aizbrauktu uz kādiem svētkiem?

-Vispirms jau afiša un    piedāvātais stāsts, programma. Ja zinu, ka, piemēram, pagastā ir labs koris, gribētu    to dzirdēt pašu veidotā koncertuzvedumā. Ja man patīk kāds mūziķis, grupa, dodos uz viņu koncertu, nevis svētkiem, kur viņi piedalās. Tā kā ikdiena paiet kultūras notikumos, ir jāsakrīt apstākļiem un kalendāram, lai brīvajā laikā varētu apmeklēt svētkus vai koncertus.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Horoskopi 2025

06:56
31.12.2024
1145

Horoskopi tapuši sadarbībā ar astroloģi Ritu Riekstiņu. AUNS 2025. gads ir jaunu sākumu un drosmīgu pārvērtību gads! Kos­miskais posms ir paredzēts lielām pārmaiņām, kas Aunus ieved jaunās izaugsmes, izpausmes un identitātes izpētes jomās. 2025. gads aicina izpētīt šīs zīmes pārstāvjus savu radošo, jūtīgo pusi. Marta Auna aptumsums virza uz jaunu dzīves pavērsienu, savukārt gan Venera, gan […]

Mīti, kas turpina apvīt cigaretes

18:09
27.12.2024
22

Neviens vairs nav jāpārliecina par to, ka cigaretes nogalina. To apstiprina arī dažādi informatīvi attēli un paziņojumi uz cigarešu paciņām. Tomēr pats nelāgais ieradums nemaz neplāno iet mazumā, un laika gaitā ap to ir izveidojušies arī dažādi mīti, pret kuriem regulāri jācīnās zinātniekiem un mediķiem. Mīts: cigaretes varot palīdzēt tikt galā ar stresu Joprojām visai […]

Bērna piedzimšana ir lielākais brīnums

06:27
22.12.2024
1091

Ziemassvētku laiks ir stāsts par brīnumu – bērniņa piedzimšanu. Vecmātes šo brīnumu piedzīvo visa gada garumā. Sarunā ar Cēsu klīnikas vecmāti Ivetu Reķi viņa uzsver, ka bērniņa dzimšana patiesi ir brīnums. Ivetai Reķei Cēsu klīnika ir pirmā un vienīgā darbavieta, kurā pavadīti 45 gadi, no tiem 35 gadus palīdzēts mazuļiem ienākt šajā pasaulē, desmit gadi, […]

Māksla ir process, kurā gūt sev kaut ko nozīmīgu un nepieciešamu

06:55
20.12.2024
81

Viņa nupat par skulptūru “Trejdeviņu koks” ieguvusi Cēsu novada mākslas gada “Balvas 2024” augstāko apbalvojumu “Zelta balva”. Ar mākslinieci ANNU EGLI sarunājāmies par emocijām, kas papildina šādu atzinību, par radošo procesu un tuvojošos gadu miju. Lai arī viņa pašlaik dzīvo Rīgā, ar Cēsīm mākslinieci saista īpašas atmiņas, kad bērnībā daudz laika pavadīts dzimtas lauku mājās […]

Adīšana piedzīvo renesansi

06:53
19.12.2024
70

Adīšana piedzīvo renesansi – tā saka jaunā adīšanas entuziaste Baiba Dambe. Šomēnes viņa Cēsu kinozālē organizēja “Adīšanas kino seansu”. Pieredze līdzīgu notikumu rīkošanā viņai jau bija. Cēsīs sarunu festivālā “Lampa” sadarbībā ar Ģimenes telti Baiba organizēja “Mammu adīšanas pikniku”. Lielākoties tur bija mammas, kam pavisam mazi bērni, sievietes varēja kopā paadīt, parunāties, arī iemācīties uzadīt […]

Daiļrecepšu grāmata ar humora devu

06:22
18.12.2024
115

Vircoti lasāmgabali miesai un dvēselei jeb humoristiski pastāstiņi ar atbilstošām receptēm savīti Lienes Margevičas un Natas Brambergas sarakstītajā un “Zvaigzne ABC” izdotajā grāmatā “Vienaldzīgo nav!”. Tā stāsts “Pusdienas slimnīcā” papildināts ar recepti – makaronu zupa ar piena plēvi, stāstam “Vīramāte ir klāt!” pievienots ēdiens – bujabēze ar fenheli, bet “Heavy Metal” – biezeņzupa ar selerijām. […]

Tautas balss

Novērtē zemessargu spēku

09:45
31.12.2024
8
Seniore L. raksta:

“Gribu īpašu paldies teikt zemessargiem, kas visu gadu atbildīgi piedalījās dažādās mācībās, nežēlojot brīvo laiku. Ir tik svarīgi redzēt, ka ir cilvēki, kas apņēmības pilni mācīties, trenēties, lai aizstāvētu savu zemi, tuviniekus un visus citus – bērnus, seniorus. Vēlu, lai ikvienam zemessargam nākamais gads ir bagāts panākumiem, lai ir veselība un dzīvesprieks,” sacīja seniore L.

Gribētu vairāk krāšņuma

09:45
30.12.2024
23
Cēsniece raksta:

“Gribējās jau gan pilsētu svētkos spožāku. Vai nevarēja, piemēram, Pils parkā izveidot kādas gaismas takas, kur pastaigāties, papriecāties un gūt svētku noskaņu. Ne jau katram sev mājās iespējams sagādāt krāšņumu, dažs dzīvo ļoti pieticīgi. Bet Ziemassvētkos gribas kādas īpašas sajūtas. Televīzijā rāda koši izrotātas pilsētas, gribētos, lai kas līdzīgs būtu arī Cēsīs,” atzina cēsniece, kam […]

Balvas kā no pārpilnības raga

18:43
17.12.2024
31
Seniore T. raksta:

“Saprotams, ka katra nozare, ministrija, organizācija grib savu jomu celt saulītē. Tiek rīkoti dažnedažādi konkursi, vērtēšanas. Un nu gada balvas birst kā no pārpilnības raga, nav nedēļas, kad negodina vismaz trīs četru sfēru sasniegumus. Vai tas nav mazliet par traku, un vai tā nedevalvējas pagodinājumu vērtība? Beigās jau sajūk, kas ko kam pasniedzis, kas ko […]

Iela grimst tumsā

18:42
17.12.2024
28
Iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Viestura ielas posmā, kas ved gar dzīvnieku patversmi, labu gabalu ir pilnīga tumsa. Nedeg pat tās pāris laternas, kas tur atrodas. Māju šai apkārtnē maz, taču cilvēki dodas pastaigās, un tagad, decembra pusē, tumšs jau ap pulksten četriem pēcpusdienā,” sacīja apkaimes iedzīvotāja.

Neizdarība kavē palīdzību

18:42
17.12.2024
27
Lasītāja V. raksta:

“Diezgan traki dzirdēt, ka cilvēkiem ar invaliditāti tehnisko palīglīdzekļu trūkst tādēļ, ka iestādes, kas par to rūpējas, neprot organizēt darbu. Mēs pārmetam valdībai, ka tā nedod pietiekami daudz līdzekļu, bet, izrādās, nauda iedota, vajadzīgais sagādāts, tikai lietas nenokļūst pie tiem, kam tās nepieciešamas. Iestāde, kas sadala tehniskos palīglīdzekļus, nemaz nezina, kas ir noliktavā, nesteidzas ar […]

Sludinājumi