Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Melodijas atnāk pie vārdiem

Druva
11:47
05.10.2012
58
Juris Kr Ze

Vaļasprieki var būt visdažādākie – kolekcionēšana, rokdarbi, gleznošana. Arī mūzikas rakstīšana, kas varbūt ir nedaudz specifisks, ne katram pieejams hobijs. Juris Krūze, Cēsu pusē zināmais dziesmu autors, piekrīt, ka viņam mūzikas sacerēšana ir vaļasprieks, un atzīst, ka nepatīk, ja tiekot saukts par komponistu: “Neesmu beidzis augstas skolas un saņēmis diplomu, lai sauktos par komponistu. Esmu dziesmu autors. Šis ir paliekošs vaļasprieks, jo paliek nošu materiālā, šur tur skanošās dziesmās.” Tiem, kam dziesmas patīk tikai klausīties un kādreiz varbūt arī uzdziedāt, interesē dziesmas tapšanas process. Kā melodija atnāk?

“Vienmēr saku, ka dziesma nav desa, ko var atnākt un nogriezt,” saka Juris. “Viss sākas ar dzejas lasīšanu. Paņemu grāmatu, lasu, iepatīkas kāds dzejolis, atzīmēju, lai atgrieztos pie tā vēlāk. Kādreiz turpat pa rokai ir klavieres, sāku kaut ko spēlēt, pierakstīt, un melodija atnāk. Ja rakstu dziesmas kādam dzejas uzvedumam, gribas kaut ko vairāk uzzināt par konkrēto autoru. Jāmēģina saprast, kāpēc šāds dzejolis tapis, jo mūzikai jāpaspilgtina dzeja. Katram dzejolim jau kaut kur ir tā sava mūzika, atliek tikai abus salikt kopā. Gluži kā par cilvēkiem saka, ka katrai ābola pusītei ir sava otra pusīte, tāpat ar dzeju un mūziku. Kad atrasts pareizais salikums, dziesma skan, patīk cilvēkiem.” Lai dziesmas atnāktu, jālasa dzeja, un Juris atzīst, ka viņš to labprāt dara. Tiesa, ne vienmēr gadās dzeja, kas patīk. Viņaprāt, dzejai jāskan, tā jāsaprot, izlasot pirmo reizi. Kā labu piemēru viņš min dzejnieku Uldi Auseklii, ar kuru izveidojusies laba sadarbība, tapušas daudzas dziesmas ar viņa vārdiem.

Juris gan norāda, ka dzeju galvenokārt lasa kā vārsmas, nevis kā potenciālās dziesmas vārdus: “Taču gatavojot mūziku dzejas uzvedumam, cenšos lasīt un uzreiz saprast, kurš dzejolis skan. Bet jāizlasa daudz dzejas, lai atrastu īstos. Gadās arī, ka tikai pēc ilgāka laika konkrētajam dzejolim atnāk melodija. Uzskatu, ka mūzikai teksts jāizceļ, dodot klausītājam papildu emocijas, ja no teksta neko nesaprotu, kādu mūziku tur uzlikt? Tādu labāk nemaz neaiztikt. Dažs dzejnieks ielien savā dzejas jēgā tik dziļi, ka to ne ar ko nevar laukā dabūt. Ko tas dos, ja tur pieliks kaut kādu melodiju, būs tikai vēl lielāks bardaks. Vārds taču ir galvenais. Nesen iedomājos, kāpēc, minot dziesmu autorus, pirmo raksta komponistu, ja patiesībā vispirms taču ir dzeja. Vismaz vairumā gadījumu. Tāpēc turpmāk rakstīšu pirmo dzejnieku un tad sevi.”

Cik dziesmu šajos gados tapis, viņš konkrēti nevar teikt, bet skaidrs, ka skaitāms simtos, 400, varbūt pat 500. Joprojām tiek glabāta arī burtnīca, kurā pierakstītas pirmās dziesmas. Tās gan tagad šķietot nedaudz naivas, nezin vai kādu no tām tagad izmantotu, bet autors norāda, ka katra dziesma ir konkrētā brīža emociju atspoguļojums: “Toreiz bija tāds muzikālais redzējums, tagad rakstītu pavisam citādi. Bet skanējums mīlestības dziesmām patiesībā nemainās, ar gadiem varbūt melodijas kļūst sarežģītākas, varbūt tās smeldzes vairāk, bet kopējā noskaņa jau paliek.”

Lai arī Jurim dziesmu pūrs ir bagāts, plaši tās neizskan, pats arī neesot centies tās pārāk popularizēt, piemēram, lai skan pa radio. Bet kāds jau tās dziedot, jo labprāt dodot dziesmas, ja kāds grib izpildīt. Pašam savas dziesmas izpildīt esot vieglāk, jo zināms, kādā emocionālajā stāvoklī un kāpēc tā tapusi. Viņš uzsver, ka izpildītājs ir ļoti atbildīgs par dzejas un mūzikas autora darba tālāku aiznešanu: “Ar prieku rakstu teātrim, jo tur dziesmas vienmēr izskan no sirds. Varbūt kādreiz ne pārāk precīzi, bet no sirds.” Pēdējā laikā ļoti bieži estrādes mūziķi savām dziesmām paši sacer vārdus. Juris priekšroku dod citu autoru dzejai, lai gan ir arī dažas dziesmas ar paša tekstiem. Šāds variants reizēm jāizmanto, rakstot mūziku lugām, kad konkrētam sižetam vajag piemērotu dziesmu, bet atbilstošu dzeju atrast neizdodas. Tad uzraksta pats, jo skaidri zina, ko vajag.

“Katrs mūzikas autors jau ir tāds kā pusdzejnieks. Jo, piemēram, rakstot mūziku dzejolim, kas rakstīts brīvajā pantā, reizēm nākas pamainīt vietām vārdus. Tas gan tiek saskaņots ar autoru, bet jāraugās, lai vārdu maiņa neizmainītu dzejoļa kopējo jēgu.

Ir jau savulaik arī rakstīta dzeja, bet kurš gan skolas laikā to nav darījis! Man labāk patīk rakstīt mūziku cita autora dzejai. Nav jādomā divreiz, paņem dzejoli un uzliec mūziku,” smaidot saka Juris.

Viņš arī atzīst, ka mūzikas rakstīšana nav tik vienkārša, kā no malas liekas. It īpaši, ja pats sev esi izvirzījis diezgan augstus standartus.

“Nevar tā – atnākt mājās, izdzert kafiju un tagad nu rakstīt,” stāsta Juris. “Vajag noskaņojumu, un patiesībā jau dziesmai tevī jānobriest. Trakākais, ka bieži ir vēlme rakstīt, kad to nevar izdarīt. Vajadzētu atsevišķu mūzikas istabu, kur nolīst un rakstīt, kaut vai naktī, jo gadās, ka pēkšņi kaut kas sāk ausīs skanēt. Mūzikas rakstīšana tomēr ir nepārtraukts process. Nevar tā nedaudz parakstīt, tad padarīt ko citu un pēc tam turpināt. Jo muzikālā doma ir pazaudēta, dziesma nesanāk. Dziesmas tapšana prasa laiku.” Jānis Gabrāns

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Veido namiņu, kur vecļaudis jūtas labi

07:32
30.06.2024
69

Cēsu pilsētas pansionātam 12. jūlijā apritēs 30 gadi. Vairāk nekā pusi no šī laika sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādes direktore ir Inga Gunta Paegle. -Pansionātam ir 30 gadu jubileja. Kā tas šo gadu laikā mainījies? -Es kā šodien atceros 1994. gada 12. jūliju, kad pansionāts no Glūdas kalna Cēsīs ienāca šeit, Cīrulīšos. Glūdas kalnā istabiņās […]

Mērķis - cilvēkiem palīdzēt atgūt veselību, dzīvesprieku un enerģiju

10:24
27.06.2024
659

Saruna ar holistiskās medicīnas eksperti Ingrīdu Mergupi – Leitlandi -Jums ir interesants uzvārds. Tāds rets – Mergupe. -Manas saknes ir no Mālpils. Tur ir upe Mergupe, un šo uzvārdu nes arī mana dzimta. 1928. gadā vectētiņš Jānis Mergups lika pirmo akmeni dzimtas mājai. Un tā nu arī es izceļojos pa pasauli, apgūstot zināšanas, un vēlāk ar […]

Dzīve enerģētiski spēcīgā vietā – kalna galā

10:12
25.06.2024
275

“Jau četrdesmit gadus strādāju Krimuldas vidusskolā par skolotāju, esmu tur kopš skolas dibināšanas brīža. Man jau ir pensionāres statuss, bet darbu turpinu, pēc diviem gadiem gan došos pavisam pensijā,” tā par sevi stāsta Edīte Kanberga, saimniece Drabešu pagasta Kārļu “Eglainēs”. “Eglaines” ir arī viesu nams un atpūtas bāze, bet Jāņu laiku ģimene aizvada savā lokā. […]

Jāņuzāles klimata pārmaiņās

09:54
25.06.2024
52

Par ziedošām pirmsjāņu pļavām, par trejdeviņu ziedu vainadziņu un dabas norišu izpratni saruna ar zālāju biotopu eksperti Maiju Medni. -Jāņi klāt, brienam pļavās, lai no trejdeviņām puķītēm pītu vainadziņu. Vai to var izdarīt?    -Ar katru gadu to izdarīt ir aizvien grūtāk. Lielāka iespēja saplūkt trejdeviņas jāņuzāles ir bioloģiski vērtīgos zālājos, bet tādi Latvijā ir mazāk […]

Balto ceriņu smarža gadu desmitu garumā

06:30
19.06.2024
123

Dace un Alfrēds Jurciņi izstaigā dārzu. Puķes šopavasar steidzas ziedēt, arī rozes pie namdurvīm. Karstās dienās paēnu un spēku dod nelielā birzīte. “Dzīvojam šo dzīvi, kaut reizēm gadās dzelkšņi vai iekož asa nātre. Dzīvojam kopā jau 50 gadus. Visi saka, ka pamatā ir mīlestība, bet šis vārds tāds novalkājies, reizē dziļš un skan dvēselē. Visjaukāk […]

Maza vieta ar lielu sapni

06:13
17.06.2024
88

Pasaules latviešu mākslas centrs darbu Cēsīs sāka pirms desmit gadiem. To vada Čikāgā dzimušais Kārlis Kanderovskis, kurš jau vairākus gadus dzīvo Cēsīs. Mākslas centra galvenais mērķis ir veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara laikā trimdā devušies latviešu mākslinieki, kā arī ārzemēs dzīvojošā jaunā paaudze. Centrs bez maksas ir atvērts ikvienam un darbojas, […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
20
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi