Sestdiena, 23. novembris
Vārda dienas: Zigrīda, Zigfrīda, Zigrīds

Mans draugs Riko

Mairita Kaņepe
17:07
28.10.2015
8
Img 3069 1

Ja būtu vairāk uzņēmības, tad par draudzību ar Riko varētu uzrakstīt stāstu grāmatu. To varētu pievienot sērijai par tēmu “Mana ģimene un citi zvēri”, – stāstiem par dzīvniekiem, kas kļuvuši par ģimenes locekļiem.

Savējie un svešie

Ar radu ģimenes lielo, nopietno, visai dusmīgo, bet, kā izrādījās vēlāk, ļoti sirsnīgo vācu aitu suni Riko sadraudzējāmies ne jau uzreiz. Riko ir īstens mājas sargs. Suns ļoti nopietni uztver savus pienākumus – sargāt māju un dārzu, sargāt savējos – ne tikai cilvēkus, arī trusīšus būros. Suns izdzenā svešos – kaimiņu runčus, ziņkārīgas žagatas un pat zvirbulēnus aiztriec. Labs laiks pagāja, līdz Riko apjauta, ka cilvēki dalās savējos, svešajos un garāmgājējos – tādos, kuriem nav nekādas daļas gar šo Cēsu māju un tās sētu. Viņi vienkārši iet garām un neatskatās. Tādus nav vērts pat apriet.

Svešo vidū, kuriem gan ir daļa gar šo māju, ir pastnieks, kā arī dažādu reklāmas lapiņu iznēsātāji. Riko paaugoties, saimnieki jau tā pasta kastīti piestiprināja krietnu metru pirms pagalma sētas, bet bija spiesti pastkastīti pārvietot vēl metru tālāk. Vienkārši Riko, būdams jauns, tik ļoti necieta, ka pastkastītei pieskaras svešas rokas, ka, ieraugot pastnieku un saprotot, kas tam padomā, allaž sarīkoja traci. Riešana un zobu rādīšana bija tik draudīga, ka pastniecei, kad par to strādāja sieviete, ik reizi vai sirds apstājās, pirms “Druvu” ieslidināt pastkastītē.

Ar suni jārunā

Riko jau bija krietni paaudzies, kad mājas saimnieki aptvēra, ka es kā radiniece varētu viņiem dažu reizi noderēt, lai suni pabarotu. Ne vienmēr varēja iegrozīties tā, ka kāds no mājiniekiem ir klāt. Dzīvē mēdz gadīties, ka visai saimei jādodas ceļā uz dienu vai divām. Tādi, piemēram, ir Alūksnes kapusvētki, kurus tajā pusē svin trīs dienas. Turp jādodas arī uz radu jubilejām, kādreiz arī kāzām, kuras malēnieši svin vismaz divas dienas.

Satuvināšanos ar Riko sākām ar pārrunām. Saimnieki sunim skaidroja, ka esmu tā, kurai var uzticēties. Kad saimnieki bija klāt, suns tā arī uzvedās – ļāva sevi glaudīt, parotaļājās ar bumbu. Taču pietika man iziet ārpus sētas vārtiņiem, lai suns mainītu nostāju. Draudzība bija vējā. Tiku aprieta no visas sirds, un arī zobi parādīti.

Tad ar saimniekiem vienojāmies, ka draudzības vārdā jāatrod citi sarunāšanās veidi ar suni. Ja suns jau atpazīst manas mašīnas rūkoņu un saprot, ka tuvojas pazīstams cilvēks, tad ar suni arī vairāk jārunā un jāsāk to darīt krietni pirms vārtiņiem. Suns pazīs balsi un nācēju pieskaitīs savējiem. Drīz vien šī metode sevi attaisnoja.

Tikai piens garšo

Tad pienāca pirmā reize, kad saimnieki devās prom uz divām dienām. Nu bija jāiet suni barot, bet sirds tāda nemierīga. Suns jau tā nervozs par saimnieku prombūtni. Norunājām, ka todien nākšu, nesot līdzi vislabākās šķirnes desiņu. Tad došos pie durvīm, lai atslēgtu namu, un no ledusskapja izņemšu visgaršīgāko gaļas gabaliņu, kas atstāts. Pacienāšu Riko arī ar pienu. Tā visas ir delikateses no suņuka bērnu dienām.

Tā nu mēs abi tur stāvējām pie bļodām. Nervozi un mazliet drūmi. Suns, jau saimniekiem skraidot uz mašīnu ar lielajām somām, tās krāmējot bagāžniekā un, galu galā, visiem mašīnā sasēžoties, bija sapratis, ka tas būs uz ilgu laiku. Jau kopš tā brīža tas jutās pamests. Tikai truši skrapšķinājās būros. Riko jutās slikti. Nekāda runāšana Riko nespēja novirzīt no drūmajām domām. Trauku saturs liecināja, ka Riko sācis badošanos. Vienīgi bez dzeršanas grūti. Atmetusi visu, kas sakāms, vienkārši nostājos pie svaigi ielietā piena bļodiņas un stāvēju. Arī Riko, pastāvējis līdzās, beidzot nespēja pretoties piena smaržai un lēni, lēni sāka to lakt.

Pēc “Druvas” sludinājuma

Šajās oktobra dienās aprit tieši astoņi gadi, kopš Riko, būdams divu mēnešu vecs, kļuva par cēsnieku. Suņuks dzimis Raunas pusē, par viņa eksistenci cēsnieki uzzināja no sludinājuma “Druvā”, tad devušies kucēnu raudzīt. Iebraucot pagalmā, pretī draudīgi lūkojusies kuce, bet tai apkārt dauzījušies kucēni. Jau tad nolemts, ka viens no trim brālīšiem tiks pieņemts. Kurš – tas vēl bijis jāizlemj. Taču nākamo reizi atbraucot, viens no kucēniem spriņģojis it lustīgi un pirmais pienācis pie atbraucējiem. Tas arī kļuva par Riko.

Cēsīs, izlaists pagalmā, mazais uzreiz esot sapratis, ka viņš te būs sētas saimnieks. Vispirms sācis ar sētas stiprības pārbaudīšanu. Jau no sākuma bijusi vienošanās, ka šis nu nebūs ķēdes suns. Riko jau pirmajos brīžos saimniekiem uzrādījis, kurā vietā zem sētas ir caurums, un pa to izlīdis. Pasaukts suņuks ielīdis atpakaļ, bet saimnieki caurumam priekšā pievēluši akmeni. Tā nu akmens stāv kā simbols, ka šī sēta ir pārbaudīta.

Kad kāds no saimniekiem Riko ved garākā pastaigā, piemēram, maršrutā uz gaļas kombinātu pēc svaigas produkcijas, tad, atnācis mājās un noņemts no saites, Riko vispirms visā nopietnībā pa perimetru dodas dārza apgaitā. Nekas, kas varētu būt izmainījies, nepaliek nepamanīts. Neviens runcis šaipus sētas nevar justies drošs.

Ābolu laiks

Skaistā oktobra dienā ir pienācis ābolu lasīšanas laiks. Ar saimniekiem līkņājam ap ābelēm, un sārtvaidži, saudzīgi noplūkti, nonāk kastītēs. Kas tādā brīdī pamanīs Riko, piemēram, nokodīs pusi no ābolīša un atdos suņukam. Aizrāvusies ar ābolu plūkšanu, jūtu – kāds mīksti piebaksta pie kājas. Tas ir Riko, zobos turot savu apaļo spēļmantiņu. Mājiens ir nepārprotams. Pietiek lasīt ābolus, tagad jāpievēršas četrkājainajam draugam.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
19

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
315

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
34

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
21

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
46
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
14
13
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
31
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi