Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Mājas renovācija vienmēr dod efektu

Jānis Gabrāns
08:07
28.12.2020
25
Maris Skele 1

Apkures sezona vislabāk uzrāda daudzdzīvokļu mājas renovācijas ieguvumus. Tagad par tādiem Cēsīs var priecāties arī Vaives ielas 2a mājas iedzīvotāji.

Šo namu apsaimnieko pašu dzīvokļu īpašnieku kooperatīvā sabiedrība “Nora”. Valdes priekšsēdētājs Māris Šķēle stāsta, ka, piesaistot Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējumu un ņemot aizdevumu bankā, no 2018.gada jūnija līdz 2019.gada jūlijam veikta mājas ārējās fasādes un pagraba apkures sistēmas renovācija.

Jautāts, vai bija viegli saņemt iedzīvotāju piekrišanu aizdevuma ņemšanai, jo zināms, ka citviet ar to ir problēmas, M. Šķēle stāsta, ka viss ritējis bez aizķeršanās. Tiesa, sākotnēji gan domāts izmantot kādas ESCO kompānijas piedāvājumu, kas mājas pārvaldniekam vieglāk, jo tad visu dara uzņēmējs, meklē finansējumu, piesaista fondu līdzekļus, organizē un uzrauga darbus. Šajā risinājumā iedzīvotājiem nav kredīta saistību, bet ir nosacījums, ka 20 gadus jāturpina maksāt summa par apkuri kā nerenovētā mājā. Tā teikt, maksājumi nesamazinās, bet komforts tiek paaugstināts, tiesa, jāievēro arī zināmi ekspluatācijas noteikumi. Jāat­gādina, ka Cēsīs vairākas mājas renovētas, izmantojot šo iespēju.

“Arī mēs uz iedzīvotāju sapulci uzaicinājām vienu no ESCO kompānijām, pārstāvis izklāstīja piedāvājumu, tomēr iedzīvotāji balsojumā izvēlējās par labu pašu spēkiem īstenotam projektam. Ja reiz tāda bija vēlme, nācās ķerties pie projekta īstenošanas. Par projekta vadītāju piesaistīju Andreju Zvirbuli no SIA“CDzP”, kuram liela pieredze renovācijas projektu realizācijā, bet arī pašam nācās daudz kam urbties cauri, nemitīgi būt klāt renovācijas projektā, kas dažkārt arī nemaz tik raiti nevirzījās.”

Kopumā renovācija izmaksāja aptuveni 640 tūkstošus eiro, no tiem pusi sedza “ALTUM”. Par pārējo ņemts kredīts bankā ar nosacījumu, ka iedzīvotāji katrs savu daļu var samaksāt uzreiz, tad vairs nav jāmaksā procenti. Piemēram, par divistabu dzīvokli kredīts apmēram 4300 eiro, un, kā saka M. Šķēle, tā nav liela nauda pret paveikto darbu. Šobrīd desmit dzīvokļu saimnieki samaksājuši visu kredītu, daži seguši pusi, pārējie maksā katru mēnesi, bet kavējumu nav.

Viņš arī norāda, ka iedzīvotāji novērtē renovācijas efektu: “Ja ņemam šo gadu, oktobrī divistabu dzīvoklī par siltumu maksāju četrus eiro, novembrī – deviņus, un dzīvoklī visu laiku ir komfortabla temperatūra 21 – 22 grādi. Turklāt mēs neizvēlējāmies visas apkures sistēmas pārbūvi kā dažās citās mājās Cēsīs, kur ir individuālā uzskaites sistēma. Tur siltums ir vēl lētāks, tiesa, renovācijas izmaksas jūtami lielākas.”

Pēc renovācijas kooperatīvs “Nora” turpināja ēkas uzlabošanu, izmantoja iespēju, ko sniedz pašvaldība. Tās saistošie noteikumi “Par līdzfinansējumu daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām energoefektivitātes pasākumu veikšanai” ļauj pieteikties projektu konkursā, lai saņemtu pašvaldības finansējumu papildu energoefektivitātes pasākumu veikšanai.

“Pieteicāmies, saņēmām atbalstu, izmantojām apmēram 19 000 eiro, sakārtojot elektrosistēmu koplietošanas telpās, saliekot LED lampas, sensorus. Veicām arī kāpņu telpu pārsegumu siltināšanu zem 2.stāva dzīvokļiem un nomainījām vējtvera durvis. Esam gandarīti, ka mūsu centieni un ieguldījums pilsētas vides uzlabošanā ievērots un novērtēts ar šo atbalstu. Manuprāt, atjaunotas ēkas kalpo par labas prakses piemēriem, kas sniedz pārliecību par reālu pasākumu veikšanas iespējamību. Ar mājas renovāciju arī uzlabots kopējais Saules ielas mikrorajona vizuālais tēls,” uzsver M. Šķēle.
Bet, jo labāk ir, jo gribas vēl labāk, tāpēc nākamajā gadā kooperatīvs cer piesaistīt pašvaldības līdzfinansējumu arī iekšpagalma labiekārtošanai.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Veido namiņu, kur vecļaudis jūtas labi

07:32
30.06.2024
68

Cēsu pilsētas pansionātam 12. jūlijā apritēs 30 gadi. Vairāk nekā pusi no šī laika sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādes direktore ir Inga Gunta Paegle. -Pansionātam ir 30 gadu jubileja. Kā tas šo gadu laikā mainījies? -Es kā šodien atceros 1994. gada 12. jūliju, kad pansionāts no Glūdas kalna Cēsīs ienāca šeit, Cīrulīšos. Glūdas kalnā istabiņās […]

Mērķis - cilvēkiem palīdzēt atgūt veselību, dzīvesprieku un enerģiju

10:24
27.06.2024
659

Saruna ar holistiskās medicīnas eksperti Ingrīdu Mergupi – Leitlandi -Jums ir interesants uzvārds. Tāds rets – Mergupe. -Manas saknes ir no Mālpils. Tur ir upe Mergupe, un šo uzvārdu nes arī mana dzimta. 1928. gadā vectētiņš Jānis Mergups lika pirmo akmeni dzimtas mājai. Un tā nu arī es izceļojos pa pasauli, apgūstot zināšanas, un vēlāk ar […]

Dzīve enerģētiski spēcīgā vietā – kalna galā

10:12
25.06.2024
275

“Jau četrdesmit gadus strādāju Krimuldas vidusskolā par skolotāju, esmu tur kopš skolas dibināšanas brīža. Man jau ir pensionāres statuss, bet darbu turpinu, pēc diviem gadiem gan došos pavisam pensijā,” tā par sevi stāsta Edīte Kanberga, saimniece Drabešu pagasta Kārļu “Eglainēs”. “Eglaines” ir arī viesu nams un atpūtas bāze, bet Jāņu laiku ģimene aizvada savā lokā. […]

Jāņuzāles klimata pārmaiņās

09:54
25.06.2024
52

Par ziedošām pirmsjāņu pļavām, par trejdeviņu ziedu vainadziņu un dabas norišu izpratni saruna ar zālāju biotopu eksperti Maiju Medni. -Jāņi klāt, brienam pļavās, lai no trejdeviņām puķītēm pītu vainadziņu. Vai to var izdarīt?    -Ar katru gadu to izdarīt ir aizvien grūtāk. Lielāka iespēja saplūkt trejdeviņas jāņuzāles ir bioloģiski vērtīgos zālājos, bet tādi Latvijā ir mazāk […]

Balto ceriņu smarža gadu desmitu garumā

06:30
19.06.2024
123

Dace un Alfrēds Jurciņi izstaigā dārzu. Puķes šopavasar steidzas ziedēt, arī rozes pie namdurvīm. Karstās dienās paēnu un spēku dod nelielā birzīte. “Dzīvojam šo dzīvi, kaut reizēm gadās dzelkšņi vai iekož asa nātre. Dzīvojam kopā jau 50 gadus. Visi saka, ka pamatā ir mīlestība, bet šis vārds tāds novalkājies, reizē dziļš un skan dvēselē. Visjaukāk […]

Maza vieta ar lielu sapni

06:13
17.06.2024
88

Pasaules latviešu mākslas centrs darbu Cēsīs sāka pirms desmit gadiem. To vada Čikāgā dzimušais Kārlis Kanderovskis, kurš jau vairākus gadus dzīvo Cēsīs. Mākslas centra galvenais mērķis ir veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara laikā trimdā devušies latviešu mākslinieki, kā arī ārzemēs dzīvojošā jaunā paaudze. Centrs bez maksas ir atvērts ikvienam un darbojas, […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
19
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi