Piektdiena, 22. novembris
Vārda dienas: Aldis, Alfons, Aldris

Mainīt iepirkšanās paradumus

Jānis Gabrāns
10:41
30.07.2019
37
Betiepakojumaveikals Indarsfoto 1

Pirms nedaudz vairāk kā mēneša Cēsīs durvis vēra pirmais beziepakojumu veikals “ieber.lv”. Šis koncepts gūst arvien lielāku piekrišanu, pirms gada Latvijā nebijaneviena šāda veikala, tagad vairāki ir Rīgā, Jelgavā, nu arī Cēsīs. Tas labi sader ar pašvaldības īstenoto pirmās bezatkritumu pilsētas iniciatīvu Latvijā.

Veikalu izveidojusi Agnese Gaidelione, un šis ir ģimenes bizness. Viņa atzīst, ka pirmais mēnesis bijis ļoti veiksmīgs. Stāstot par ieceri, veikala īpašniece saka, ka paši ģimenē arvien vairāk domā par bez atkritumu dzīvesveidu, tāpēc šis bijis saprotams solis: “Mūs iedvesmoja Rīgā atvērtie beziepakojuma veikali, kuru piemēram sekoja uzņēmēji Jelgavā, ar ko veidojam veiksmīgu sadarbību. Varam dalīties pieredzē, lūgt padomu.”
Jautāta, kā cēsnieki uztvēruši veikala atvēršanos, Agnese saka, ka viņi jau sen bijuši gatavi šādam piedāvājumam: “To vislabāk apliecina apmeklētāji, kuri nāk ar saviem iepakojumiem, mūs visvairāk priecē viņu teiktais – beidzot! Paldies, ka atvērāties! Nebūs vairs jābrauc uz Rīgu. Apmeklētāji ne tikai iepazīstas ar piedāvājumu, pērk, bet arī izsaka savas vēlmes, ko labprāt redzētu plauktos, ko varbūt vajadzētu pamainīt, uzlabot. Tā palēnām tie plaukti pildās.”

Uzņēmēja bilst, ka pirms veikala atvēršanas konsultējušies ar Arnicānu ģimeni, kas ir zero waste ieviešanas profesionāļi. Viņi devuši noderīgus padomus, ieteikuši nianses, kam jāpievērš uzmanība. Agnese norāda, ka svarīgi mācīties no citu kļūdām un nekāpt uz tiem pašiem grābekļiem. Salīdzinot ar pirmo atvēršanās dienu, veikala plaukti kļuvuši krietni pilnāki, sortiments paplašinās dienu no dienas. Te palīdzējuši arī pircēji, iesakot mājražotājus, kas piedāvā labu produkciju.

“Tas mums ļoti noderīgi, jo visu zināt nevaram. Piemēram, veicām aptauju, kāda mājražotāju maize iecienīta Cēsīs, tā ieguvām vērtīgus kontaktus. Cenšamies sadarboties ar vietējiem uzņēmējiem, jo svarīgi vienam otru atbalstīt, vienmēr esam par sadarbību,” atzīst uzņēmēja.
Izstrādājot cenu politiku un domājot par “plaukta” cenu, ņemts vērā, kas notiek tradicionālajos un interneta veikalos, kuri kļūst arvien populārāki.

Beziepakojuma veikali atšķiras ar to, ka konkrēto produktu var nopirkt tieši tik, cik vēlies, piemēram, pagaršošanai, lai saprastu – derēs vai nē. Nav jāņem viss iepakojums, kā tas ir veikalā, jo var gadīties, ka produkts neiet pie sirds un tāpēc tiek izmests. Tā­pat ir ar saimniecības precēm, mazgāšanas līdzekļiem – var paņemt nedaudz, lai saprastu, vai šis aromāts būs īstais.

Šobrīd vēl ikdienā daudzi veikalā iegriežas kā ekskursijā, lai apskatītu sortimentu, kur atrodamas tādas interesantas lietas kā metāla kokteiļu salmiņi, ziepes matu mazgāšanai, dabīgi žāvētas aprikozes un daudz kas cits.

Sarunā ar Agnesi nonākam pie atziņas, ka šāda iepirkšanās saistīta ar domāšanas maiņu. Cilvēki pieraduši, nākot no darba, ieiet veikalā un nopirkt visu jau iepakotu, nevis domāt, kur ko ielikt.

“Jā, bet kā tagad moderni ir teikt, šī ir iespēja izkāpt no komforta zonas, jo šādi iepirkumi tiešām prasa plānošanu, ko pirkt, ko ņemt līdzi, lai pirkumu ieliktu. Plānošana jebkurā gadījumā ir svarīga, jo palīdz izvairīties no impulsīviem pirkumiem, tā ietaupot ģimenes budžetā naudu. Runājot par domāšanas maiņu, cilvēki, visticamāk, iepērkoties tradicionālajos veikalos, nerēķina, cik maksā iepakojums, kur vēl aizdomāties par to, cik maksā tā utilizācija.

Iepirkšanās beziepakojumu veikalā ir dzīvesveids, bet, pie tā pierodot, tas kļūst par normu. Kaut vai tāds sīkums kā sausais buljons. Veikalā tas ietīts papīrā, tad vēl kartona kastītē, bet šeit var nopirkt beramo, savu stikla vai metāla trauciņu uzpildot atkal un atkal.”
Protams, arī uz šo uz veikalu produkcija tiek atvesta iepakojumā, bet tomēr ir atšķirība, vai tas ir viens lielāks iepakojums, kurā desmit kilogrami, vai simtiem nedaudz mazāku iepakojumu pa simts gramiem.

Agnese saka, ka nav sākuši tukšā vietā, jo Cēsīs ir lieliski veikali, piemēram, “Straupes” pienotavas veikaliņš, kur var nopirkt nefasētu produkciju. Ir tirgus, kur nopirkt sezonālos dārzeņus. Šos segmentus Agnese izslēgusi no piedāvājuma, jo mērķis piedāvāt to, kā nav citur.

Mēnesis pagājis, un “ieber.lv” iekarojis cēsnieku atzinību, šo­brīd jau uzņēmēji domā par paplašināšanos, jo interese par šāda koncepta veikaliem arvien palielinās.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
5

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
267

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
20

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
19

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
24
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
10
5
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
26
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
24
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
64
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi