Krodziņa “Glendeloka” šefpavāre Anita Krasnā saka, tā kā Lieldienu rīts saistīts ar agru celšanos un mutes mazgāšanu strautā, tad galvenā ēdienreize šajā dienā ir brokastis. “Tā arī mums mājās un ģimenē vienmēr bijis, ka Lieldienu rīta brokastis ir īpašas – ar olu kaujām un nedaudz neierastākiem ēdieniem nekā ikdienā,” saka šefpavāre un norāda, ka šajos svētku galdā var celt dažādos veidos sagatavotas olas. Sākot no ierastajām un varbūt nedaudz aizmirstajām ķilavu maizēm ar virsū uzliktu vārītas olas ripiņu, beidzot ar salātiņiem. Pat labi zināmajiem tomātu, olu un siera salātiem. “Ierasti jau galdā Lieldienās ceļ arī speķa pīrāgus. Latvieši senāk šais svētkos ēda arī pelēkos zirņus, jo pavasarī saimniecēm vairs nebija daudz gaļas, ko galdā celt, arī kūtī lopu nebija, ko kaut. Kā stāstīts, gaļu pavasarī taupīja mēslu talkām, sēšanām un citu lauku darbu talkām. Tādēļ Lieldienās ierasti galdā cēla piena un graudu ēdienus,” saka A. Krasnā un dalās dažās ēdienu receptēs, ar kurām šajos svētkos sevi un mīļos var palutināt katrs.
Grūbu salāti Grūbas uzvāra vai uzbriedina, nokāš. Klāt pievieno sagrieztu cauraudzīti, pārlej vai nu ar eļļu, vai ierasto majonēzi. Sanāk gardi un sātīgi.
Pildītas olas Uz pusēm pārgriež vārītas olas, izņem dzeltenumus. Tos smalki saspaida ar dakšiņu, pieliek majonēzi, zaļumus. Pievienot var arī tunci, sīki sagrieztas garnelītes vai jebko citu. Pildītas olas ērti pasniegt kā uzkodu.
Slinkā Lieldienu pasha Biezpienu samaļ gaļasmašīnā, pieliek saputotu saldo krējumu, izmērcētas rozīnes un gabaliņos sagrieztas sukādes. Samitrinātā bļodā ieklāj plēvi. Pilda sagatavoto biezpiena masu. Kad tā pieblietēta, bļodas saturu izceļ uz šķīvja, bļodiņu apgāžot. Iznāk īsta pasha.
Pavasarīgs kokteilis ne tikai bērniem Saputo olu dzeltenumus ar cukuru un vaniļas cukuru. Uzsilda pienu, sakultās olas iekuļ pienā. Var klāt pieputot saldos biezpiena sieriņus. Jāpasniedz tūlīt pēc pagatavošanas. Liene Lote Grizāne
Komentāri