Piektdiena, 5. jūlijs
Vārda dienas: Andžs, Andžejs, Edīte, Esmeralda

Latvijas medību trofejas redzamas vienuviet

Druva
08:59
20.04.2010
72
Mg 1604

Jaunmoku pilī Tukuma apkaimē līdz pat maija vidum interesentiem atvērta Vislatvijas medību trofeju izstāde. Tajā pēdējos piecos gados gūtās trofejas izstādījuši arī daudzi Cēsu puses mednieki.

Medību kolektīva “Drusti” mednieks Gvido Grogorjevs uz izstādi aizvedis šajā ziemā nomedītā lūša galvaskausu. Pēc ekspertu vērtējuma tas ieguvis augstāko novērtējumu – “zeltu”.

“Prieks dzirdēt šādu pozitīvu ziņu. Šī iemesla dēļ jau mednieki arī medī. Ne jau gaļa ir svarīga, bet trofejas. Tas ir medību dievietes Diānas un veiksmes pirksts, ko dažkārt mednieki medībās jūt. Turklāt lūsi nomedīju pirmo reizi, jau tas man šoziem bija liels pārdzīvojums,” saka G. Grogorjevs un bilst, ka daudziem medniekiem mājās ir nevērtētas trofejas.

“Ne visi mednieki trofejas ved uz izstādēm, kur tās novērtē. Tie paši bebru galvaskausi daudziem ir mājās, noteikti kāds atbilstu “zeltam”, “sudrabam” vai “bronzai”. Mednieki varētu būt nedaudz aktīvāki un neslēpt trofejas. Turklāt ir jauki piedalīties Vislatvijas izstādē, kur vērtētāji ir augsti profesionāļi,” saka medību kolektīva “Drusti” mednieks un atklāj, ka iepriekšējā Vislatvijas medību izstādē, kura pirms pieciem gadiem tika organizēta Ogrē, brieža ragi ieguva “bronzu”.

Starp daudzajām mūsu puses mednieku trofejām “Druva” pamanīja arī mednieka Raimonda Kalašinska guvumu. Viņa nomedītā meža kuiļa ilkņi novērtēti ar “zeltu”.

“Šos jaunumus jau zinu, esmu gandarīts. Ar zeltu novērtēta trofeja medniekam ir kalngals, ja tā varu teikt. Tas ir tas, uz ko katrs mednieks cer. Mednieks esmu jau sen, bet tik augstu novērtēta trofeja man ir pirmo reizi,” stāsta medību kolektīva “Lielmežs” mednieks un bilst, ka šo kuili nomedījis pirms diviem gadiem Jaunpiebalgā, kur ir kolektīva apmedījamās platības.

“Kuiļa ilkņus gan ir grūti saglabāt. tie siltumā ātri sāk plaisāt. Šo trofeju izstādei gatavoju īpaši, meža kuiļa ilkņus glabāju pieliekamajā un cītīgi gatavojos izstādei,” bilda R. Kalašinskis un vaicāts, kāda ir nākamā trofeja, ko vēlētos iegūt, atbildēja: “Brieža buļļa ragus gribētos. Esmu briežus medījis, bet līdz trofejai ticis neesmu. Laikam jau daudz kas atkarīgs no veiksmes un meža un medību dievietes Diānas.”

Jaunmoku izstādē novērtēšanai tika piedāvāts trofeju rekordskaits – pavisam kopā 1088 eksponāti. Eksperti tiem piešķīra 205 zelta, 298 sudraba un 374 bronzas godalgas. Bez medaļām palika 211 novērtētas trofejas. Vērtēšanai pieņēma tikai tādas, kuras iegūtas ne senāk par 2005./2006. gada medību sezonu, un arī tās, kuras līdz šim netika izstādītas nevienā iepriekšējā trofeju skatē. Arī Valsts mežu dienesta Medību daļas vadītājs un Latvijas medību Trofeju vērtēšanas nacionālās komisijas priekšsēdētājs CIC eksperts Jānis Baumanis atzina, ka šogad mednieku atsaucība bijusi necerēti liela.

„Gatavojot izstādi, bažījāmies, vai krīzes apstākļos mednieki nebūs kļuvuši pasīvāki un vai izdosies savākt trofejas no visas Latvijas. Taču izrādījās, ka bažām pamata nav. Atsaucība bija ļoti liela, un sapratām, ka esam pareizi nolēmuši, paredzot nolikumā, ka izstādām tikai Latvijas trofejas, jo eksponātu tiešām bija daudz. Citās valstīs iegūtās trofejas izstādē izmantojām tikai tik, lai bērniem un arī pašiem medniekiem būtu interesantāk, taču šīs trofejas vērtētas netika. Tā arī iznāca, mums atvēlētā zāle bija pilna eksponātiem. Taču visas trofejas, kas tika atvestas, arī tās, kuras novērtēšanā medaļu neieguva, tika izstādītas,” stāsta J. Baumanis. Viņš apstiprina, ka Vislatvijas izstādē mednieku pārstāvniecība ir plaša.

„Trofejas uz izstādi ir vestas no Alūksnes, Balviem, Gulbenes, Daugavpils, arī, protams, Valmieras un Cēsīm. Izstādē nav Kurzemes mednieku trofeju pārsvars,” piebilst J. Baumanis un vaicāts, par kādiem procesiem dzīvnieku populācijā liecina trofejas, saka: „Visvairāk mani priecēja staltbriežu un stirnāžu ragi. Ir mazāk to ragu, kas liecinātu, ka dzīvnieks nomedīts par agru, nesasniedzis savu maksimumu. Vairāk tiešām vērojams, ka trofejas iegūtas no pieaugušiem dzīvniekiem, tas no populācijas saglabāšanas viedokļa ir ļoti labi. Vislielākā problēma varētu būt aļņiem un mežacūkām, iemesls varētu būt pārāk intensīva šo dzīvnieku medīšana. Aļņi klejo lielās teritorijās, tos mednieki nevar noturēt mazā nogabalā, tādēļ mednieki nereti saka: „Nenomedīšu es, nomedīs kaimiņš!” Reizēm no aļņa nomedīšanas varētu atturēties, tā saglabājot jaunos aļņus. Tas pats attiecas arī uz mežacūkām. Šķiet, pārāk daudz tiek nomedīti jaunie kuilēni, trīs, četrus gadus veci dzīvnieki vēl būtu saudzējami. Bet kopumā vērtējot trofejas, jāsaka – tās ir labas.”

J. Baumanis norāda, ka izstādē ir arī pietiekama trofeju dažādība. Jaunmoku pilī izstādīti dzīvnieku ragi, ādas, galvaskausi un ilkņi. Jāpiebilst, ka pēdējās valsts mēroga medību trofeju izstādes tika rīkotas 1999. gada beigās Ventspilī un 2005. gada pavasarī Ogres Meža tehnikumā. Reģionālās un rajonu mednieku biedrību organizētas izstādes notiek biežāk, gandrīz katru gadu kādā novadā mednieki izstāda medībās savvaļā iegūtos eksponātus.

Vislatvijas medību trofeju izstāde Jaunmoku pilī aplūkojama līdz 16. maijam. Liene Lote Grizāne

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Veselīgu matu augšanas noslēpums

14:31
05.07.2024
27

Veselīgu matu veidošana ir kopīgs mērķis daudziem, tomēr bieži vien tas šķiet kā slepenas dārgumu medības ar grūti iegūstamām balvām. Patiesi veselīgu matu pamatā ir ne tikai spīdīgi attēli reklāmās un nemitīgi mainīgās matu kopšanas tendences, bet arī izpratne par to unikālajām vajadzībām un rūpes par tām. Veselīgu matu kopšanas nozīme ir nepārspīlēta; tā nav […]

Zīmē sprediķī saklausīto

05:20
04.07.2024
44

“Māksliniece Ingūna Briede no 2021. gada Adventa sākuma dievkalpojumos ļaujas, lai sadzirdētais Dieva Vārds top par zīmējumu – meditatīvu, noslēpumainu un reizē uzrunājošu, Vārdu atklājošu. Iepriekš nav zināms, kas taps. Ingūnas roka, paņēmusi tintes pildspalvu, sajūtu vadīta, velk līnijas”, rakstīts mākslinieces zīmējumu izstādes “Vārda piezīmes līnijās” – stāsts par Dieva Vārda (pie)zīmēšanu – pieteikumā. Cēsu […]

Vīriešu peldbikses – 2024.gada vasaras tendences

18:06
03.07.2024
48

2024.gada vasara vīriešiem, kas bieži atpūšas pludmalē, piedāvā plašu peldbikšu izvēli – ikvienai gaumei un augumam. Šogad svarīgākais ir funkcionalitāte, ērtums un stilīgs izskats. Lūk, daži no galvenajiem trendiem, kas dominēs pludmalēs un baseinos šajā sezonā. Klasiskās peldbikses Klasiskās vīriešu peldbikses ir teju vai mūžīgs variants, kas nekad neiziet no modes. 2024. gadā tās piedzīvo […]

Veido namiņu, kur vecļaudis jūtas labi

07:32
30.06.2024
80

Cēsu pilsētas pansionātam 12. jūlijā apritēs 30 gadi. Vairāk nekā pusi no šī laika sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādes direktore ir Inga Gunta Paegle. -Pansionātam ir 30 gadu jubileja. Kā tas šo gadu laikā mainījies? -Es kā šodien atceros 1994. gada 12. jūliju, kad pansionāts no Glūdas kalna Cēsīs ienāca šeit, Cīrulīšos. Glūdas kalnā istabiņās […]

Mērķis - cilvēkiem palīdzēt atgūt veselību, dzīvesprieku un enerģiju

10:24
27.06.2024
687

Saruna ar holistiskās medicīnas eksperti Ingrīdu Mergupi – Leitlandi -Jums ir interesants uzvārds. Tāds rets – Mergupe. -Manas saknes ir no Mālpils. Tur ir upe Mergupe, un šo uzvārdu nes arī mana dzimta. 1928. gadā vectētiņš Jānis Mergups lika pirmo akmeni dzimtas mājai. Un tā nu arī es izceļojos pa pasauli, apgūstot zināšanas, un vēlāk ar […]

Dzīve enerģētiski spēcīgā vietā – kalna galā

10:12
25.06.2024
278

“Jau četrdesmit gadus strādāju Krimuldas vidusskolā par skolotāju, esmu tur kopš skolas dibināšanas brīža. Man jau ir pensionāres statuss, bet darbu turpinu, pēc diviem gadiem gan došos pavisam pensijā,” tā par sevi stāsta Edīte Kanberga, saimniece Drabešu pagasta Kārļu “Eglainēs”. “Eglaines” ir arī viesu nams un atpūtas bāze, bet Jāņu laiku ģimene aizvada savā lokā. […]

Tautas balss

Nav, no kā ietaupīt

15:13
05.07.2024
11
Seniore raksta:

“Ja cels pievienotās vērtības nodokli, tiem, kas dzīvo pieticīgi, būs vēl grūtāk. Tāpat jau no pensijas nekas nepaliek pāri, kad nopērku pārtiku. Ja tā būs dārgāka, tad vairs par dzīvokli arī nevarēšu samaksāt. No ēdiena neko ietaupīt nevaru, tāpat jau pērku tikai akciju preces,” pauda seniore.

Par ko uztraucas, par ko ne

15:13
05.07.2024
11
Iedzīvotāja raksta:

“Kad Cēsu Pils parkā notiek pasākumi, no centra līdz Festivāla ielai slēdz Lenču ielu. Un neviens neuztraucas, ka vairākas dienas Festivāla ielas iedzīvotājus traucē vēl lielāka satiksmes plūsma. Par Rīgas ielu gan visi raizējas, tur cilvēkiem neesot droši, iemītniekus traucē mašīnu trokšņi. Bet kā ar mums, kas dzīvo Festivāla ielā?” bija neapmierināta iedzīvotāja.

Apburtais loks

15:03
05.07.2024
10
Seniore raksta:

“Tomēr cilvēki spēj ietekmēt situāciju. Latvijas Pasts neuzdrošinās slēgt visas nodaļas, tās paliks arī laukos, lasu, pavisam 155. Tomēr 12 slēgšot, vienu no tām arī Cēsīs. Divas mūsu pilsētā neesot obligātas. Jau tā pastā bieži ir rindas, tagad būs vēl garākas. Un tad cilvēki neizvēlas šos pakalpojumus, bet Pasts tik saka, ka cilvēkiem tos nevajag,” […]

Cenas pārāk augstas

15:03
05.07.2024
14
Lasītāja O. raksta:

“Dārzeņaudzētāji saka, ka produkcija dārgāka, jo lielāks pievienotās vērtības nodoklis, kādu laiku bija pieci procenti, tad 12. Taču septiņu procentu palielinājums nav tik liels, lai piemēram, par lauka gurķiem prasītu gandrīz trīs eiro kilo­gramā. Var jau būt lielu uzcenojumu uzliek tirgotāji, tad audzētājiem jārunā ar tiem. Cenām jābūt samērīgām,” pau­da lasītāja O.

Rezultātā būs grausti

15:02
05.07.2024
10
J. raksta:

“Kāpēc Cēsu vecpilsētas tukšo namu īpašnieki nepārdod ēkas? Par saprātīgu cenu gan jau atrastos pircēji, kas tās savestu kārtībā. Tās mājas taču turpina brukt, ja neko nedarīs, pēc gadiem pieciem tur būs grausti, kādus jau dažviet redzam,” domas izteica J.

Sludinājumi