Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Laiks ziemas riepām

Druva
10:18
24.11.2011
8
Img 9335

Aukstums sevi piesaka arvien noteiktāk, tāpēc jādomā par braukšanu ziemas apstākļos. To drošu pirmām kārtām dara pareiza riepu izvēle. Prātīgākie autovadītāji automašīnas jau pārāvuši, bet vienmēr ir daudz tādu, kuri gaida līdz pēdējam brīdim. Tiem vēl var noderēt kāds padoms riepu izvēlē, un to šoreiz lūdzu “Reifeks” autocentra pārstāvim Andrim Vasinam, kurš, darbojoties “Pirelli Key Point” sistēmā, uzkrājis lielu pieredzi.

– Vai izvēlēties riepas ar radzēm vai bez? Valda uzskats, ka pilsētā radzes nevajag. A. Vasins: – Taču jāatceras, ka pilsētā ielas bieži ir ledainas, uz ledus riepas ar radzēm ir daudz labākas. Ja bremzēšanas ceļš ar vislabāko bezradžu riepu ir ap 60 metri, riepai ar radzēm tas būs vismaz par 25 procentiem īsāks, un tas ir nozīmīgs attālums. Kad bija siltās ziemas, pieprasījums pēc radžotām riepām gāja mazumā, bet pēdējās divas sniegotās ziemas atkal veicināja to iegādi. Protams, radzes uz asfalta rada papildu troksni, varbūt riepas ar radzēm sliktāk bremzējas, bet tās domātas ledum. Iespējams, ekstrēmā situācija, kad tās paglābs no satiksmes negadījuma, būs tikai vienu reizi ziemā, bet arī tad būs attaisnojusies šādu riepu iegāde.

-Radzes uz asfalta nenodilst? A. Vasins: – Radzes dilst kopā ar riepām. Svarīgākie ir pirmie 500 – 1000 kilometri, tāpēc, uzliekot jaunu radžotu riepu, svarīgi to saudzīgi piebraukt, lai radzes precīzi iegulstas tām paredzētajās vietās. Ja ar jaunu riepu pie krustojumiem strauji bremzē vai spolējot uzsāk braukšanu, radzes izļogās un ar laiku izkritīs. Radzes piebraukt vislabāk pa asfaltu, tāpēc, izvēloties riepas ar radzēm, tās vajadzētu uzlikt pirms sniega. Patiesībā jebkuru ziemas riepu labi uzlikt pirms ziemas iestāšanās, lai riepas piebraucas, kļūst mīkstas, tad kalpos labāk.

Kad sagaidīts sniegs, rodas problēmas gan ar rindām servisos, ar tikšanu līdz tiem. Tāpēc labāk riepas uzlikt divas nedēļas par ātru nekā dienu par vēlu.

– Riepu piedāvājums plašs, sākot no Ķīnā ražotajām līdz pasaulē atzītākajiem zīmoliem. A. Vasins: – Riepu izvēle atkarīga no katra autovadītāja gaumes, braukšanas stila, vietas, pa kuru jābrauc. Daži uzskata, ka, pērkot populārāko zīmolu riepas, jāmaksā par nosaukumu. Jā, šīs riepas ir dārgākas, bet labāko riepu ražotāji produkcijas izstrādē iegulda milzīgus līdzekļus, kas, protams, iekļauti cenā. Ķīnieši to nedara, viņi “aizņemas” protektoru no citiem ražotājiem, tāpēc piedāvājums ir lētāks.

Cilvēki uzskata, ka mums visvairāk piemērotas Skandināvijas valstīm paredzētas riepas, kas piemērotas arktiskiem apstākļiem. Bet Latvijā taču ne tuvu nav tādi. Skandināvi ikdienā nebrauc pa ceļu, kas nokaisīts ar sāli vai sāls šķīdumu un veido uz brauktuves sniega putru. Protams, arktiskās riepas ir izcilas, bet tās nedarbojas apstākļos, kad uz ceļa ir mitrums, kad sākas akvaplanēšana. Tāpēc riepu izvēlē jāņem vērā mūsu apstākļi. – Izvēlēties jaunas vai atjaunotas riepas? A. Vasins: – Protams, jauna ir labāka, bet var diskutēt, vai jaunas lētas Ķīnā ražotas riepas ir labākas par Igaunijā atjaunotajām. Dažiem cilvēkiem ir aizspriedumi pret atjaunotām riepām, bet laba atjaunotā riepa kalpos ilgi. Tās pērkot, vajadzētu prasīt garantiju, jo Latvijā ar likumu noteikts, ka jebkurai precei jādod divu gadu garantija. Dzirdēts, ka ir vietas, kur atjaunotās riepas var iegādāties lētāk, bet tām nav garantijas. Taču, protams, pirkums ir katra paša izvēle, tikai jāpadomā, vai vēlāk nav jāmeklē palīdzība un rezultātā jāsamaksā vairāk.

– Joprojām aktuāls ir jautājums par vissezonu riepām. A. Vasins: – Jā, šogad cilvēki atkal pastiprināti interesējas par vissezonu riepām, mums atkal un atkal jāstāsta, ka nav tādu vissezonu riepu, gluži tāpat, kā nav taču vissezonu apavu. Uzraksts M+S uz riepas neko nenozīmē. Šāds uzraksts ir uz visām 4×4 riepām, neatkarīgi, vai ar tām paredzēts braukt ziemā vai vasarā, un uz vasaras riepām ar mīkstāku gumiju.

Ja ražotājs paredzējis, ka tā ir vissezonu riepa, uz tās jābūt attiecīgam marķējumam – “All season”, “4S”, “AW”. Taču jāatceras tas, ka šīs riepas, ko ražotājs apzīmējis kā vissezonu, nav paredzētas braukšanai pa sniegu. Proti, jēdziens “vissezonu” nav piemērots mūsu klimatiskajiem apstākļiem.

Braukšanai ziemā paredzēts pavisam cits apzīmējums – aisbergs ar sniegpārsliņu. Tas skaidri norāda, ka riepa domāta braukšanai pa sniegu, tātad, tā ir ziemas riepa. Tas nekas, ka blakus ir “M+S”, jo šī norāde būs visām šīm riepām, vismaz uz jaunām noteikti, var nebūt uz atjaunotām. Jānis Gabrāns

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Veido namiņu, kur vecļaudis jūtas labi

07:32
30.06.2024
69

Cēsu pilsētas pansionātam 12. jūlijā apritēs 30 gadi. Vairāk nekā pusi no šī laika sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādes direktore ir Inga Gunta Paegle. -Pansionātam ir 30 gadu jubileja. Kā tas šo gadu laikā mainījies? -Es kā šodien atceros 1994. gada 12. jūliju, kad pansionāts no Glūdas kalna Cēsīs ienāca šeit, Cīrulīšos. Glūdas kalnā istabiņās […]

Mērķis - cilvēkiem palīdzēt atgūt veselību, dzīvesprieku un enerģiju

10:24
27.06.2024
659

Saruna ar holistiskās medicīnas eksperti Ingrīdu Mergupi – Leitlandi -Jums ir interesants uzvārds. Tāds rets – Mergupe. -Manas saknes ir no Mālpils. Tur ir upe Mergupe, un šo uzvārdu nes arī mana dzimta. 1928. gadā vectētiņš Jānis Mergups lika pirmo akmeni dzimtas mājai. Un tā nu arī es izceļojos pa pasauli, apgūstot zināšanas, un vēlāk ar […]

Dzīve enerģētiski spēcīgā vietā – kalna galā

10:12
25.06.2024
275

“Jau četrdesmit gadus strādāju Krimuldas vidusskolā par skolotāju, esmu tur kopš skolas dibināšanas brīža. Man jau ir pensionāres statuss, bet darbu turpinu, pēc diviem gadiem gan došos pavisam pensijā,” tā par sevi stāsta Edīte Kanberga, saimniece Drabešu pagasta Kārļu “Eglainēs”. “Eglaines” ir arī viesu nams un atpūtas bāze, bet Jāņu laiku ģimene aizvada savā lokā. […]

Jāņuzāles klimata pārmaiņās

09:54
25.06.2024
52

Par ziedošām pirmsjāņu pļavām, par trejdeviņu ziedu vainadziņu un dabas norišu izpratni saruna ar zālāju biotopu eksperti Maiju Medni. -Jāņi klāt, brienam pļavās, lai no trejdeviņām puķītēm pītu vainadziņu. Vai to var izdarīt?    -Ar katru gadu to izdarīt ir aizvien grūtāk. Lielāka iespēja saplūkt trejdeviņas jāņuzāles ir bioloģiski vērtīgos zālājos, bet tādi Latvijā ir mazāk […]

Balto ceriņu smarža gadu desmitu garumā

06:30
19.06.2024
123

Dace un Alfrēds Jurciņi izstaigā dārzu. Puķes šopavasar steidzas ziedēt, arī rozes pie namdurvīm. Karstās dienās paēnu un spēku dod nelielā birzīte. “Dzīvojam šo dzīvi, kaut reizēm gadās dzelkšņi vai iekož asa nātre. Dzīvojam kopā jau 50 gadus. Visi saka, ka pamatā ir mīlestība, bet šis vārds tāds novalkājies, reizē dziļš un skan dvēselē. Visjaukāk […]

Maza vieta ar lielu sapni

06:13
17.06.2024
88

Pasaules latviešu mākslas centrs darbu Cēsīs sāka pirms desmit gadiem. To vada Čikāgā dzimušais Kārlis Kanderovskis, kurš jau vairākus gadus dzīvo Cēsīs. Mākslas centra galvenais mērķis ir veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara laikā trimdā devušies latviešu mākslinieki, kā arī ārzemēs dzīvojošā jaunā paaudze. Centrs bez maksas ir atvērts ikvienam un darbojas, […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
20
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi