Sēnes un ogas daudzus vilina uz mežiem. Taču nereti izveidojas situācijas, ka iepriekšējā gada iecienītā meža vienkārši vairs nav un jādodas jaunu sēņu vietu meklējumos. Bet kā zināt, vai drīkstam sēņot visos mežos un vai mūs nesagaidīs dusmīgs meža saimnieks?
Valsts meža dienesta pārstāvis Jānis Ročāns “Druvai” skaidro, ka Meža likumā noteikts, ka savvaļas ogas, augļus, riekstus, sēnes un ārstniecības augus ikviens meža apmeklētājs var iegūt pēc saviem ieskatiem, ja vien meža īpašnieks vai tiesiskais vadītājs nav noteicis ierobežojumus.
“Valsts mežos cilvēki var sēņot un ogot bez bažām. Visbiežāk valsts meži no citiem mežiem ir nodalīti ar stigām, ir novietotas robežzīmes vai informatīvās plāksnes,” skaidro J. Ročāns, uzsverot, ka bieži vien, dodoties sēnēs, cilvēki neaizdomājas, ka varbūt iegājuši privātā mežā.
“Nevienam jau droši vien nepatīk, ja viņa īpašumā kāds staigā bez uzaicinājuma. Tāpat ir arī mežos. Taču meža īpašniekam vispirms jāvēršas pašvaldībā ar iesniegumu, ka viņš vēlas uzlikt ierobežojumu ieiet vai iebraukt sava īpašuma teritorijā. Ja pašvaldība tam piekrīt, meža īpašnieks drīkst uzstādīt brīdinājuma zīmes, un tās ogotājiem un sēņotājiem būtu jāievēro,” skaidro J. Ročāns. Viņš uzsver, ka samērā reti nākas dzirdēt mežu īpašnieku pārmetumus par sēņotājiem un ogotājiem. Drīzāk šis jautājums aktualizējas Ziemassvētku laikā, kad privātos mežos tiek cirstas svētku eglītes.
Vaicāts, vai valsts mežos drīkst lasīt mellenes, izmantojot palīglīdzekļus jeb tautā sauktos kombainus, J. Ročāns norāda, ka tas aizliegts nav, bet vienmēr sēņotājiem un ogotājiem jāatceras, kā jāizturas mežā.
“Šāda ogu lasīšana varētu būt aizliegta kādā dabas liegumā, tas varētu nepatikt privātā meža saimniekiem,” piebilst Valsts meža dienesta pārstāvis un uzsver, ka katram ogotājam un sēņotājam jāatceras – pirms doties uz mežu, jāņem vērā, ka tas kādam pieder, tādēļ jāuzvedas kā jau svešā īpašumā.
Komentāri