Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Kubā viss ir pa īstam!

Druva
09:27
02.09.2014
6
Kubietisimg 0204

Augusta sākumā redakcijā ieradās kubietis Alberto. Pilnajā vārdā Gregorio Alberto Pulido Hernandeze. Patiesības labad jāsaka, ka par šo iespēju satikties paldies jāsaka cēsniekam Laimonim Stafeckim, kurš tālo viesi bija uzņēmis savā mājā. Savulaik viņš ekskursijā Kubā iepazinies ar vietējo gidu, turpinājusies sarakste, Laimonis aicinājis kubieti atbraukt uz Latviju, un šajā vasarā atbildes vizīte tika īstenota.

Lai arī Alberto savulaik mācījies Harkovas ceļu būves institūtā Krievijā, Eiropā un Latvijā viņš ir pirmo reizi.

“Pie jums Latvijā ir ļoti, ļoti skaisti, godīgi sakot, neko tādu negaidīju,” atzina Alberto. Pastaiga Vecrīgā viņam liekot atcerēties Andersena pasaku lasīšanu. Lai redzētu, kā cilvēki dzīvo citur Latvijā, viesojies Rundāles pilī, pie Laimoņa vecākiem laukos Vecpiebalgā.

Laimonis stāsta, cik ļoti atšķiras uztveres, jo Alberto esot pārsteigts par lietām, kas mums ir ikdienišķas: “Braucot pa Latvijas ceļiem, apstājāmies, lai redzētu, kā notiek siena ruļļu veidošana, jo Alberto nekad neko tādu nebija redzējis. Viņam daudz šādu pārsteigumu. Mājā ieraudzījis apaļo krāsni, viņš jautāja – kas tas ir? Sākumā nesapratu jautājumu, līdz “pielēca”, ka viņiem tur nekas tāds nav nepieciešams.”

Alberto Latvijā viesojās dienās, kad gaisa temperatūra bija virs 30 grādiem, kas viņam itin pierasta. “Interesanti, ka brīdī, kad lidoju šurp, Kubā bija 32 grādi, Latvijā – 33. Tātad te karstāks,” smej kubietis. Viņš stāsta, ka Kubā ziemas laikā temperatūra ir apmēram 25 grādi.

Jautāts, vai Kubā zina par mūsu zemi, viņš norāda, ka par Latviju varbūt mazāk, bet Rīgu itin labi zinot: “Varbūt ne visi asociē Rīgu ar Latviju, bet kaut kādas zināšanas ir. Agrāk, kad bija Padomju Savienība, Kubā visi zināja mopēdus “Rīga”, “VEF” radioaparātus un “RAF” mikroautobusus, kas joprojām braukā pa mūsu ceļiem,” stāsta Alberto.

Tā kā viņš strādā tūrisma jomā, runājam arī par to. Kubā tūrismam esot liela nozīme valsts ekonomikā, tas ieņemot trešo vietu pēc biofarmācijas produktiem un medicīnas pakalpojumiem.

Ja man jautā, kas ir Kuba, prātā nāk Fidels Kastro, cukurs, dejas, cigāri, rums, bet kas patiesībā ir Kuba?

“Tā ir brīnišķīga vieta uz zemes ar palmām, brīnišķīgām pludmalēm, rumu, kafiju, cigāriem, deju,” stāsta Alberto. “Ar cilvēkiem, kuri tur dzīvo. Kubieši ir viesmīlīgi, jautri un, neraugoties uz nebūšanām, problēmām, kas ir valstī, dzīvo priecīgi. Tūristi pat bieži brīnās par to. Algas Kubā ir mazas, dzīves līmenis ne pārāk augsts, bet cilvēki ir priecīgi! Cilvēki smejas par problēmām! Kubā cilvēki ir laimīgi! Laimi nevar izteikt naudā, dzīvē daudz brīnišķīga var atrast arī bez tās.”

Laimonis stāsta, ka daudziem ceļojums uz Kubu ir kā atgriešanās vēsturē, jo tur viss kā Latvijā pirms 25 gadiem. Pa ielām brauc žiguļi, moskviči, daļu pārtikas produktu var iegādāties tikai uz taloniem un tamlīdzīgi. Bet cilvēki ir draudzīgi, atsaucīgi. Ikviens, lai cik pieticīgi dzīvo, priecājas par dzīvi.

“Klimats ietekmē cilvēku temperamentu,” piebilst Alberto. “Pie mums ir karsti, mājās durvis tāpēc vienmēr turam atvērtas un esam gatavi uzņemt ciemos ikvienu. Ikvienu esam gatavi pacienāt ar garšīgu kafiju.”

Viņš stāsta, ka Kubā ierodas tūristi no daudzām valstīm, bet visvairāk esot kanādiešu, kuru ir vairāk nekā puse no visiem salas viesiem. Nedēļas nogalēs ik dienu esot apmēram 20 avioreisu no Kanādas. Viņiem Kuba tuvu, ar lidmašīnu apmēram trīs stundu lidojumā, bet klimata atšķirības ļoti ievērojamas. Kanādiešu galamērķis galvenokārt esot pludmales kūrorti, viesnīcas ar “viss iekļauts” piedāvājumu. Viņi nav tūristi šī vārda klasiskajā izpratnē.

Pats Alberto galvenokārt strādājot ar Krievijas tūristiem, bet arī viņiem galvenais esot dzīvot pludmalē pēc programmas “viss iekļauts”: “Tie nedaudzie, kuri tomēr riskē un vēlas iepazīt Kubu dziļāk, ir ļoti apmierināti. Viņi saprot, ka Kuba nav tikai pludmale, bet daudz kas vairāk.”

Sarunas laikā viņš vairākkārt uzsver, ka kubieši ir ļoti atvērti, viesmīlīgi cilvēki. Vakaros viņi nesēž mājās, bet iet ielās, sēž kafejnīcās, runā, klausās mūziku, spēlē galda spēles. To ietekmē arī tas, ka Kubā tikpat kā nav interneta.

“No viens puses to var uzskatīt par trūkumu, bet no otras – tas liek mums iet, satikties, runāt aci pret aci. Skatos, ka Latvijā cilvēki sazinās ar telefonu starpniecību, bet Kubā cilvēki tiekas, lai parunātu. Tikties ar meiteni, ieskatīties viņai acīs, pateikt komplimentus, tas taču ir daudz patīkamāk, nekā sazināties ar viņu pa tālruni, rakstot, ka viņai skaistas acis. Tas jāpasaka pašam! Kubā dzīve ir īstāka! Cilvēki atklātāki, sirsnīgāki. Kubiešiem asinīs ir tikties, runāties, smieties, būt dzīvespriecīgiem, neraugoties ne uz kādām grūtībām!” stāsta Alberto, norādot, ka arī viņa valstī notiek pārmaiņas, tāpēc tieši pašreiz vēl Kuba ir ļoti interesanta. Var pat teikt, nesamaitāta, un pasaulē nav daudz tādu vietu.

“Nepabijis tur, nekad neizpratīsi, kas ir Kuba,” saka Alberto.

Sarunas gaitā, protams, raisās runas par Kubas cigāriem un rumu. Alberto stāsta, ka šīs lietas Kubā ir īpašas, citur tādu nav. Zeme piemērota tabakas audzēšanai, un, kas esot ļoti svarīgi, zemes apstrādāšanā saglabātas visas sentēvu paražas. Netiek pielietotas nekādas mākslīgas vielas, darbs notiek tikai ar rokām. Tabakas laukus apstrādā ar vēršiem, lapas vāc ar rokām.

“Cigāru tapšanas process ir samērā sarežģīts un interesants, bet rezultāts – izcils, ne ar ko nesalīdzināms! Cigarešu smēķēšana ir kaitīga, bet cigāru kūpināšana – tā ir bauda, elegance. Tā ir nodarbošanās, ko dara tikai īpašos brīžos,” stāsta Alberto.

Stāstot par Kubas rumu, viņš atzīst, ka populārākais ir “Havana Club”, bet labākais – “Santiago de Kuba”. To ražo tikai vienā Kubas reģionā, tur aug īpašas šķirnes cukurniedres.

Alberto stāsta, ka fabrikā, kur tagad ražo šo rumu, savulaik ražoja īsto “Bacardi”: “Pēc revolūcijas “Bacardi” ražošanu pārtrauca, taču iekārtas palika, un sāka ražot “Santiago de Kuba”. Tāpēc “Bacardi”, ko cilvēki pasaulē dzer, nav īstais “Bacardi”, oriģinālais tagad saucas “Santiago de Kuba”.”

Tagad jau Alberto devies atpakaļ uz dzimteni, bet Latvija viņam palikšot prātā ar visjaukākajām atmiņām. Ar redzēto, satiktajiem cilvēkiem, latvisko virtuvi, kas viņam iepatikusies, ar tikko izraktiem un uzvārītiem kartupeļiem, tikko slauktu govs pienu, no krūma lasītām upenēm, jāņogām. Īpašs piedzīvojums bijis arī Rīgā, kur atraduši kafejnīcu “Kuba”. Izrādījās, ka tieši todien, kad tur iegājuši, notika salsas vakars.

“Šī deja kubiešiem taču ir asinīs, un Alberto jutās kā zivs ūdenī. Kad dāmas uzzināja, ka Alberto ir no Kubas, viņas bija gatavas gaidīt rindā, lai tikai varētu padejot ar tālās zemes viesi. Domāju, visiem tas bija īpašs piedzīvojums,” stāsta Laimonis. Jānis Gabrāns

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Pārraut apburto loku

06:02
16.07.2024
47

Jauno māmiņu un grūtnieču atbalsta centrs “Madaras”, kas darbojas Liepā, nosvinējis 20 gadu jubileju. Tā darbība organizēta kā ģimenes modelis ar atbilstošu vidi, lai katrai māmiņai veltītu individuālu uzmanību. Šobrīd “Madarās” uzturas septiņas mammas un deviņi bērni, daļa māmiņu ir ar īpašām vajadzībām. Bet šo gadu laikā palīdzēts vairākiem simtiem sieviešu. Teju no pirmsākumiem biedrības […]

Svešumā latviskums uztur garu

08:03
11.07.2024
36

Jāņa Vecozola dzīve metusi dažādus līkumus. “Kā daudziem latviešiem šajos laikos,” viņš saka un piebilst, ka vasarā gribas būt Latvijā. Jānis dzimis un bērnību pavadījis Cēsīs, tad ģimene pārcēlās uz Priekuļiem, tur mācības pamatskolā, tad Jāņmuižas lauksaimniecības skolā, armija, darbs un ģimene Cēsīs. “Strādāju par šoferi, lai tiktu pie dzīvokļa, pārgāju uz celtniecību. Tad sākās […]

Suns māca dzīvot rotaļīgi un dalīties ar to

06:24
08.07.2024
34

 “Kanisterapija ir suņu asistēta terapija. Nereti šķiet, ka tā ir suņa glaudīšana, un dažreiz tā tas arī var izskatīties, taču kanisterapija ir daudzveidīga gan atkarībā no mērķauditorijas, gan suņa,” teic kanisterapijas speciāliste Tamāra Kabakova. “Bērni visbiežāk vēlas suni paglaudīt, pabužināt, samīļot. Tāpēc arī lielos pasākumos ir svarīgi stāstīt, kā ar suni pareizi darboties. Es to […]

Savā īpašajā vietā

07:21
07.07.2024
85

“Kamēr vēl mitrs un neput, zāle jānopļauj,” saka Solvita Jansone un steidz appļaut mājas apkārtni. Viņa atzīst, ka pagaidām vasara ilgstoši nav bijusi tik karsta kā  pērn, bet puķes nācās regulāri un cītīgi laistīt, dārzam gan bija jāpietiek ar rezervēm un rasu. “Lietus bija ļoti vajadzīgs, tagad apkārt    svaigums, viss var augt,” teic Solvita […]

Radošais process kā terapija

05:26
07.07.2024
37

Saruna ar digitālā satura veidošanas un skatuves mākslinieci DĀRTU ZVANERI Daudziem Dārtas vārds noteikti pazīstams caur labskanīgā ķeltu arfas un čella dueta “Infini” skaņām. Ar viņu sarunājāmies par mūzikas ceļu, teātri un to, ka dzīve allaž zina labāk, kas mums vajadzīgs. -Daudzi jūs iepazinuši caur mūziku, bet pati sakāt, ka esat ļoti radoša būtne – […]

Veselīgu matu augšanas noslēpums

14:31
05.07.2024
329

Veselīgu matu veidošana ir kopīgs mērķis daudziem, tomēr bieži vien tas šķiet kā slepenas dārgumu medības ar grūti iegūstamām balvām. Patiesi veselīgu matu pamatā ir ne tikai spīdīgi attēli reklāmās un nemitīgi mainīgās matu kopšanas tendences, bet arī izpratne par to unikālajām vajadzībām un rūpes par tām. Veselīgu matu kopšanas nozīme ir nepārspīlēta; tā nav […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi