Sestdiena, 23. novembris
Vārda dienas: Zigrīda, Zigfrīda, Zigrīds

Kubā viss ir pa īstam!

Druva
09:27
02.09.2014
10
Kubietisimg 0204

Augusta sākumā redakcijā ieradās kubietis Alberto. Pilnajā vārdā Gregorio Alberto Pulido Hernandeze. Patiesības labad jāsaka, ka par šo iespēju satikties paldies jāsaka cēsniekam Laimonim Stafeckim, kurš tālo viesi bija uzņēmis savā mājā. Savulaik viņš ekskursijā Kubā iepazinies ar vietējo gidu, turpinājusies sarakste, Laimonis aicinājis kubieti atbraukt uz Latviju, un šajā vasarā atbildes vizīte tika īstenota.

Lai arī Alberto savulaik mācījies Harkovas ceļu būves institūtā Krievijā, Eiropā un Latvijā viņš ir pirmo reizi.

“Pie jums Latvijā ir ļoti, ļoti skaisti, godīgi sakot, neko tādu negaidīju,” atzina Alberto. Pastaiga Vecrīgā viņam liekot atcerēties Andersena pasaku lasīšanu. Lai redzētu, kā cilvēki dzīvo citur Latvijā, viesojies Rundāles pilī, pie Laimoņa vecākiem laukos Vecpiebalgā.

Laimonis stāsta, cik ļoti atšķiras uztveres, jo Alberto esot pārsteigts par lietām, kas mums ir ikdienišķas: “Braucot pa Latvijas ceļiem, apstājāmies, lai redzētu, kā notiek siena ruļļu veidošana, jo Alberto nekad neko tādu nebija redzējis. Viņam daudz šādu pārsteigumu. Mājā ieraudzījis apaļo krāsni, viņš jautāja – kas tas ir? Sākumā nesapratu jautājumu, līdz “pielēca”, ka viņiem tur nekas tāds nav nepieciešams.”

Alberto Latvijā viesojās dienās, kad gaisa temperatūra bija virs 30 grādiem, kas viņam itin pierasta. “Interesanti, ka brīdī, kad lidoju šurp, Kubā bija 32 grādi, Latvijā – 33. Tātad te karstāks,” smej kubietis. Viņš stāsta, ka Kubā ziemas laikā temperatūra ir apmēram 25 grādi.

Jautāts, vai Kubā zina par mūsu zemi, viņš norāda, ka par Latviju varbūt mazāk, bet Rīgu itin labi zinot: “Varbūt ne visi asociē Rīgu ar Latviju, bet kaut kādas zināšanas ir. Agrāk, kad bija Padomju Savienība, Kubā visi zināja mopēdus “Rīga”, “VEF” radioaparātus un “RAF” mikroautobusus, kas joprojām braukā pa mūsu ceļiem,” stāsta Alberto.

Tā kā viņš strādā tūrisma jomā, runājam arī par to. Kubā tūrismam esot liela nozīme valsts ekonomikā, tas ieņemot trešo vietu pēc biofarmācijas produktiem un medicīnas pakalpojumiem.

Ja man jautā, kas ir Kuba, prātā nāk Fidels Kastro, cukurs, dejas, cigāri, rums, bet kas patiesībā ir Kuba?

“Tā ir brīnišķīga vieta uz zemes ar palmām, brīnišķīgām pludmalēm, rumu, kafiju, cigāriem, deju,” stāsta Alberto. “Ar cilvēkiem, kuri tur dzīvo. Kubieši ir viesmīlīgi, jautri un, neraugoties uz nebūšanām, problēmām, kas ir valstī, dzīvo priecīgi. Tūristi pat bieži brīnās par to. Algas Kubā ir mazas, dzīves līmenis ne pārāk augsts, bet cilvēki ir priecīgi! Cilvēki smejas par problēmām! Kubā cilvēki ir laimīgi! Laimi nevar izteikt naudā, dzīvē daudz brīnišķīga var atrast arī bez tās.”

Laimonis stāsta, ka daudziem ceļojums uz Kubu ir kā atgriešanās vēsturē, jo tur viss kā Latvijā pirms 25 gadiem. Pa ielām brauc žiguļi, moskviči, daļu pārtikas produktu var iegādāties tikai uz taloniem un tamlīdzīgi. Bet cilvēki ir draudzīgi, atsaucīgi. Ikviens, lai cik pieticīgi dzīvo, priecājas par dzīvi.

“Klimats ietekmē cilvēku temperamentu,” piebilst Alberto. “Pie mums ir karsti, mājās durvis tāpēc vienmēr turam atvērtas un esam gatavi uzņemt ciemos ikvienu. Ikvienu esam gatavi pacienāt ar garšīgu kafiju.”

Viņš stāsta, ka Kubā ierodas tūristi no daudzām valstīm, bet visvairāk esot kanādiešu, kuru ir vairāk nekā puse no visiem salas viesiem. Nedēļas nogalēs ik dienu esot apmēram 20 avioreisu no Kanādas. Viņiem Kuba tuvu, ar lidmašīnu apmēram trīs stundu lidojumā, bet klimata atšķirības ļoti ievērojamas. Kanādiešu galamērķis galvenokārt esot pludmales kūrorti, viesnīcas ar “viss iekļauts” piedāvājumu. Viņi nav tūristi šī vārda klasiskajā izpratnē.

Pats Alberto galvenokārt strādājot ar Krievijas tūristiem, bet arī viņiem galvenais esot dzīvot pludmalē pēc programmas “viss iekļauts”: “Tie nedaudzie, kuri tomēr riskē un vēlas iepazīt Kubu dziļāk, ir ļoti apmierināti. Viņi saprot, ka Kuba nav tikai pludmale, bet daudz kas vairāk.”

Sarunas laikā viņš vairākkārt uzsver, ka kubieši ir ļoti atvērti, viesmīlīgi cilvēki. Vakaros viņi nesēž mājās, bet iet ielās, sēž kafejnīcās, runā, klausās mūziku, spēlē galda spēles. To ietekmē arī tas, ka Kubā tikpat kā nav interneta.

“No viens puses to var uzskatīt par trūkumu, bet no otras – tas liek mums iet, satikties, runāt aci pret aci. Skatos, ka Latvijā cilvēki sazinās ar telefonu starpniecību, bet Kubā cilvēki tiekas, lai parunātu. Tikties ar meiteni, ieskatīties viņai acīs, pateikt komplimentus, tas taču ir daudz patīkamāk, nekā sazināties ar viņu pa tālruni, rakstot, ka viņai skaistas acis. Tas jāpasaka pašam! Kubā dzīve ir īstāka! Cilvēki atklātāki, sirsnīgāki. Kubiešiem asinīs ir tikties, runāties, smieties, būt dzīvespriecīgiem, neraugoties ne uz kādām grūtībām!” stāsta Alberto, norādot, ka arī viņa valstī notiek pārmaiņas, tāpēc tieši pašreiz vēl Kuba ir ļoti interesanta. Var pat teikt, nesamaitāta, un pasaulē nav daudz tādu vietu.

“Nepabijis tur, nekad neizpratīsi, kas ir Kuba,” saka Alberto.

Sarunas gaitā, protams, raisās runas par Kubas cigāriem un rumu. Alberto stāsta, ka šīs lietas Kubā ir īpašas, citur tādu nav. Zeme piemērota tabakas audzēšanai, un, kas esot ļoti svarīgi, zemes apstrādāšanā saglabātas visas sentēvu paražas. Netiek pielietotas nekādas mākslīgas vielas, darbs notiek tikai ar rokām. Tabakas laukus apstrādā ar vēršiem, lapas vāc ar rokām.

“Cigāru tapšanas process ir samērā sarežģīts un interesants, bet rezultāts – izcils, ne ar ko nesalīdzināms! Cigarešu smēķēšana ir kaitīga, bet cigāru kūpināšana – tā ir bauda, elegance. Tā ir nodarbošanās, ko dara tikai īpašos brīžos,” stāsta Alberto.

Stāstot par Kubas rumu, viņš atzīst, ka populārākais ir “Havana Club”, bet labākais – “Santiago de Kuba”. To ražo tikai vienā Kubas reģionā, tur aug īpašas šķirnes cukurniedres.

Alberto stāsta, ka fabrikā, kur tagad ražo šo rumu, savulaik ražoja īsto “Bacardi”: “Pēc revolūcijas “Bacardi” ražošanu pārtrauca, taču iekārtas palika, un sāka ražot “Santiago de Kuba”. Tāpēc “Bacardi”, ko cilvēki pasaulē dzer, nav īstais “Bacardi”, oriģinālais tagad saucas “Santiago de Kuba”.”

Tagad jau Alberto devies atpakaļ uz dzimteni, bet Latvija viņam palikšot prātā ar visjaukākajām atmiņām. Ar redzēto, satiktajiem cilvēkiem, latvisko virtuvi, kas viņam iepatikusies, ar tikko izraktiem un uzvārītiem kartupeļiem, tikko slauktu govs pienu, no krūma lasītām upenēm, jāņogām. Īpašs piedzīvojums bijis arī Rīgā, kur atraduši kafejnīcu “Kuba”. Izrādījās, ka tieši todien, kad tur iegājuši, notika salsas vakars.

“Šī deja kubiešiem taču ir asinīs, un Alberto jutās kā zivs ūdenī. Kad dāmas uzzināja, ka Alberto ir no Kubas, viņas bija gatavas gaidīt rindā, lai tikai varētu padejot ar tālās zemes viesi. Domāju, visiem tas bija īpašs piedzīvojums,” stāsta Laimonis. Jānis Gabrāns

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
19

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
316

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
34

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
21

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
47
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
14
13
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
31
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi