Cēsu vēsturnieki Dace Cepurīte un Tālis Pumpuriņš Cēsu Jaunajā pilī izveidojuši izstādi – spēli “Kauliņi ir mesti…”. Tā ļauj apskatīt galda spēles no Latvijas un pasaules, kas spēlētas jau 19. gadsimtā, bet 20. gadsimta spēles raisīs apmeklētajos atmiņas un izsaucienus: “Mana mīļākā spēle!”
Izstādi veido divas privātkolekcijas. To autori ir paši vēsturnieki. Tālis Pumpuriņš, pazīstams kā vēsturisku lietu lietpratīgs glabātājs, kolekcionēšanas prieku raisījis arī kolēģei. Pirms kādiem gadiem Dace Cepurīte impulsīvi nolēmusi pievērsties spēļu krāšanai. Vēsturiskās spēles sistematizētas un papildinātas ar informāciju par to izcelsmi.
Mākslinieks Raitis Jelēvičs izstādes telpu pārveidojis par labirintu, un apmeklētājus gaida spēle, aiz katra pagrieziena ieraugot citas spēles. Viss sākas ar romiešu laika metamajiem kauliņiem, kuri iegādāti senās apmetnēs Serbijā. Kolekcionāri saņēmuši apliecinājumu, ka pirkumu atļauts vest uz Latviju. Izstāde sākas ar stāstu par spēli 12. gs. Ķīnā, kad metamie kauliņi pārvērtās par domino kauliņiem ar punktiņiem. Cēsīs spēļu vēstures labirints aizved pie šaha, domino, dambretes, riču – rača, cirka, loto un citām spēlēm. Labirinta beigās sagatavots spēles galds apmeklētajiem, lai, ap to sasēduši, ģimene vai draugi izbaudītu spēles prieku ar jaunāko Cēsīs izgudroto galda spēli “Latvijai 100”.
Komentāri