Otrdiena, 24. decembris
Vārda dienas: Viktorija, Balva

Katrs brīdis sniedz jaunus atklājumus

Druva
10:10
27.07.2012
14
Kinas Celojums

Katram, izdzirdot vārdu Ķīna, rodas savs priekšstats par šo valsti, bet pārliecināties par to pareizību var, tikai apmeklējot šo zemi. Un, visticamāk, izrādīsies – patiesība būs daudz pārsteidzošāka. To apliecina arī cēsniece Gunta Kaugare, kura šopavasar divas nedēļas pabija Ķīnā: “Biju izfantazējusi, ka tur viss būs liels un grandiozs, bet realitāte desmitkārt pārspēja priekšstatus par šo valsti.”

Visa ir daudz

Vēlme doties uz Ķīnu radusies mirkļa iespaidā, jo Gunta vairs neplānojot ceļojumu virzienus. Allaž esot kāds notikums, kas aizvirza uz pareizo vietu. “Ja es zinātu, ko konkrētajā vietā gribu apskatīt, iespējams, pat nebrauktu. Vilinājums ir tas, ka nezini, ko sagaidīt, brauc – un ir pārsteigums,” saka ceļotāja, piebilstot, ka sava nozīme ceļojuma mērķa izvēlē bijusi arī tam, ka grupu vadījis Edgars Kuzmans, kurš labi pazīst šo valsti.

Kopš ceļojuma jau pagājis kāds laiks, bet atmiņā joprojām daudz iespaidu par tik pārsteidzošo valsti. Katra diena, katrs brīdis nesis atklājumus, pārdzīvojumus un piedzīvojumus.

Mazpilsētas iedzīvotājam, nonākot daudzmiljonu pilsētās, nākas piedzīvot pamatīgu šoku. Jo tur visa kā daudz – cilvēku, veikalu, mašīnu, visa cita. Gunta stāsta, ka šoks bijis arī atgriežoties dzimtajā pilsētā: “Pēdējos gados jau aprasts, ka Cēsīs ir maz cilvēku, bet pēc ceļojuma pa Ķīnu bija sajūta, ka te vispār neviena nav. Ķīnā pabijām dažādās pilsētās, lielās un mazās, lai gan šajā jomā mūsu priekšstati nesaskan ar ķīniešu. Viņiem maziņš ciematiņš skaitās tāds, kur mīt apmēram trīs miljoni iedzīvotāji, un ap to vēl trīs. Bijām arī megapolēs Šanhajā un Pekinā, kas ir ļoti atšķirīgas pilsētas. Pekina rada nomācošu sajūtu, tur milzīgs smogs, karstums, milzums cilvēku, ielas pilnas mašīnu. Arī Šanhajā valda rosība, šķiet, pat vēl lielāka, un augstceltnes augstākas, bet tur pavisam cita gaisotne, ar daudz pozitīvākām sajūtām. Bet ilgi tādu iedzīvotāju, ēku un mašīnu blīvumu grūti izturēt, tāpēc kā burvīga atslodze starp abām lielpilsētām bija trīs dienu kruīzs pa Jandzi upi ar kuģi, uz kura bija tikai 150 cilvēku. Pēc atkal varēja mesties Ķīnas varenībā.”

Šanhajā uzbraukts pagaidām augstākajā debesskrāpī – 428 metrus virs pilsētas. Tiesa, pilnībā pilsētu izbaudīt nav iespējams, pie tā vainojams smogs. Gunta stāsta, ka Ķīnu pārņemot vainas, no kurām mēs cenšamies attālināties. Gribam dzīvot videi draudzīgi, vairāk braukt ar velosipēdiem, bet Ķīnā viss ir otrādi. Mīts, ka tur visi brauc ar velosipēdiem, vairs neesot aktuāls, tur skaitās prestiži, ja tev pieder mašīna. Mēs šo vēlmi izjūtam, skatoties uz augošajām degvielas cenām.

Vēsture un zīmoli Ceļotāja stāsta, ka divās nedēļās Ķīnu iepazīt nevar, var gūt tikai nelielu iespaidu, aptvert, kas tas ir. Sajūtas par Ķīnu un ķīniešiem devušas arī vietas, kurās vislabāk redzama un sajūtama valsts vēsture.

“Mēs tiecamies pēc viņu apgarotības, gudrībām, medicīnas, jo uzskatām to par kaut ko īpašu. Viņi paši no tā attālinājušies, drīzāk tiecas pēc tā eiropiskā, kam mēs esam izgājuši cauri. Tagad Ķīnā valda naudas un mantas kults. Taču noteikti jāapmeklē Ķīnas Lielais mūris, Aizliegtā pilsēta Pekinā, citi unikāli vēstures pieminekļi, kam līdzīgu nav pasaulē.

Ķīnas mūri apskatījām agri no rīta, kad bija skaidras debesis un tālu varēja redzēt. Iespaidīgi, ko cilvēki uzbūvējuši! Tāpat kā Terakotas armija, kas veidota no apdedzināta māla. Imperators lika uzbūvēt veselu armiju, apmēram 8000 karavīru ar visiem zirgiem dabiskā lielumā, lai viņu apsargātu pēc nāves. Uz mani gan tā neatstāja tādu iespaidu, kā biju domājusi. Varbūt man nesimpatizē ideja, kāpēc tā uzbūvēta, iespējams, nemācēju novērtēt šo pasaules brīnumu.

Unikāla ir Aizliegtā pilsēta daudzu desmitu hektāru platībā, to nevar aprakstīt, tā jāredz. Lai gan dienas laikā tur var tikai izskriet cauri, redzot vien nelielu daļu. Šajā vietā tiek uzņemtas vēsturiskās filmas, un tagad ķīniešu filmas skatos ar pavisam citām acīm,” stāsta Gunta.

Blakus vēsturei ir milzīgā ražošana un tirdzniecība, jūtams, ka Ķīna strādā, lai saražotu preces visai pasaulei. Ķīnā ikviens varot atrast savām prasībām un maksāšanas līmenim atbilstošas preces, turklāt pat viena un tā paša zīmola. Pasaulē pazīstama zīmola veikalā par dārgu naudu var nopirkt, piemēram, pulksteni. Bet var arī turpat pie veikala satikt cilvēku, kurš lēti pārdod izcilu atdarinājumu ar visu sertifikātu. Neviens nesatraucoties par to, tā esot normāla prakse.

“Katrā ziņā tirdzniecības un ekonomikas apmēri ir pārsteidzoši. Šajā jomā atklājums bija tas, ka komunistiskajā iekārtā valda pilnīgs kapitālisms. Zināms paradokss, bet tā ir,” stāsta Gunta.

Brīnišķais gulbis Džons Ķīnieši ar savām tradīcijām, pasaules izpratni atšķiras no mums, vajadzīgs laiks, lai viņus saprastu. Te, šķiet, vietā teiciens, ka austrumi – tā ir smalka lieta. Protams, saprasties traucē valodas barjera. Tūrismā strādājošie prot angliski, bet ārpus pilsētām saziņa notiek tikai un vienīgi vietējā valodā. Cilvēki atsaucīgi, bet paiet laiks, kamēr abas puses saprot, ko kurš grib.

“Grūti izbraukt Ķīnu vienam pašam, bet tas ir piedzīvojums, ko kādreiz gribētu izmēģināt,” saka Gunta. “Tiesa, arī Ķīnā arvien prestižāk skaitās mācīties angļu valodu, jo tas ir ceļš uz pasauli, bet viņi uz to ļoti tiecas.”

Angļu valoda ienākot arī īpašvārdos. Tradicionāli ķīnieši bērniem dod vārdu ar nozīmi. Piemēram, dēliem (tie ķīniešu ģimenē ir gaidītāki nekā meitas) dod vārdu Skaistais saulriets, Brīnišķais gulbis. Bet mūsdienās nereti ķīniešu vārdam blakus

esot arī angliskais vārds. Varam iztēloties, ka tur mīt arī Brīnišķais gulbis Džons.

Pārsteidzoši bijis vērot, kā ķīnieši organizē savas fiziskās aktivitātes un brīvo laiku. Parkos, noliek radio, uzgriež mūziku – vingro, dejo. Publiskās vietās nodarbojas ar dažādiem sporta veidiem, spēlē prāta spēles, parkos ir trenažieri. Koki tur aptīti ar īpašu materiālu, lai cilvēks var pieiet un pamasēt muguru gar koku.

“Divu nedēļu laikā pārsteigumi nebeidzās, un viss ceļojums bija kā patiess baudījums, ko gribas izjust vēlreiz. Gan jau laiks rādīs, kad to izdosies īstenot,” norāda Gunta. Jānis Gabrāns

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Bērna piedzimšana ir lielākais brīnums

06:27
22.12.2024
358

Ziemassvētku laiks ir stāsts par brīnumu – bērniņa piedzimšanu. Vecmātes šo brīnumu piedzīvo visa gada garumā. Sarunā ar Cēsu klīnikas vecmāti Ivetu Reķi viņa uzsver, ka bērniņa dzimšana patiesi ir brīnums. Ivetai Reķei Cēsu klīnika ir pirmā un vienīgā darbavieta, kurā pavadīti 45 gadi, no tiem 35 gadus palīdzēts mazuļiem ienākt šajā pasaulē, desmit gadi, […]

Māksla ir process, kurā gūt sev kaut ko nozīmīgu un nepieciešamu

06:55
20.12.2024
73

Viņa nupat par skulptūru “Trejdeviņu koks” ieguvusi Cēsu novada mākslas gada “Balvas 2024” augstāko apbalvojumu “Zelta balva”. Ar mākslinieci ANNU EGLI sarunājāmies par emocijām, kas papildina šādu atzinību, par radošo procesu un tuvojošos gadu miju. Lai arī viņa pašlaik dzīvo Rīgā, ar Cēsīm mākslinieci saista īpašas atmiņas, kad bērnībā daudz laika pavadīts dzimtas lauku mājās […]

Adīšana piedzīvo renesansi

06:53
19.12.2024
57

Adīšana piedzīvo renesansi – tā saka jaunā adīšanas entuziaste Baiba Dambe. Šomēnes viņa Cēsu kinozālē organizēja “Adīšanas kino seansu”. Pieredze līdzīgu notikumu rīkošanā viņai jau bija. Cēsīs sarunu festivālā “Lampa” sadarbībā ar Ģimenes telti Baiba organizēja “Mammu adīšanas pikniku”. Lielākoties tur bija mammas, kam pavisam mazi bērni, sievietes varēja kopā paadīt, parunāties, arī iemācīties uzadīt […]

Daiļrecepšu grāmata ar humora devu

06:22
18.12.2024
80

Vircoti lasāmgabali miesai un dvēselei jeb humoristiski pastāstiņi ar atbilstošām receptēm savīti Lienes Margevičas un Natas Brambergas sarakstītajā un “Zvaigzne ABC” izdotajā grāmatā “Vienaldzīgo nav!”. Tā stāsts “Pusdienas slimnīcā” papildināts ar recepti – makaronu zupa ar piena plēvi, stāstam “Vīramāte ir klāt!” pievienots ēdiens – bujabēze ar fenheli, bet “Heavy Metal” – biezeņzupa ar selerijām. […]

Mežā savējais

07:07
15.12.2024
39

Dabā miers, tā atpūšas. Cilvēks vēro, gūst sevī saskaņu ar mežu, ezeru, upi, ainavu. Par būšanu dabā, saprašanos ar meža dzīvniekiem un zivju viltību izzināšanu, par dabas mainību gadalaikos un pēdējās desmitgadēs saruna ar Kasparu Dukaļski, mednieku kluba “Drusti” biedru, makšķernieku. -Bērnībā ar vectēvu un tēvu braucām medībās un makšķerēt. Vēlēšanās būt dabā, svaigā gaisā ir […]

Grāmata, kas piepilda – ne vien vēderu, bet arī prātu un garu

06:39
14.12.2024
185

“Tā ir dāvana mums un dāvana Latvijai,” par tikko no tipogrāfijas iznākušo grāmatu “Pavāru māja Līgatnē” pauž Pavāru mājas saimnieks Ēriks Dreibants. Grāmata ir veltījums gan pašai Pavāru mājai, gan tās cilvēkiem, sākot no pavāriem un produktu audzētājiem, beidzot ar dizaineriem un arhitektiem. Tāpat grāmatā varēs atrast Pavāru mājas viesu iecienītāko ēdienu receptes. Par ieceri […]

Tautas balss

Balvas kā no pārpilnības raga

18:43
17.12.2024
27
Seniore T. raksta:

“Saprotams, ka katra nozare, ministrija, organizācija grib savu jomu celt saulītē. Tiek rīkoti dažnedažādi konkursi, vērtēšanas. Un nu gada balvas birst kā no pārpilnības raga, nav nedēļas, kad negodina vismaz trīs četru sfēru sasniegumus. Vai tas nav mazliet par traku, un vai tā nedevalvējas pagodinājumu vērtība? Beigās jau sajūk, kas ko kam pasniedzis, kas ko […]

Iela grimst tumsā

18:42
17.12.2024
25
Iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Viestura ielas posmā, kas ved gar dzīvnieku patversmi, labu gabalu ir pilnīga tumsa. Nedeg pat tās pāris laternas, kas tur atrodas. Māju šai apkārtnē maz, taču cilvēki dodas pastaigās, un tagad, decembra pusē, tumšs jau ap pulksten četriem pēcpusdienā,” sacīja apkaimes iedzīvotāja.

Neizdarība kavē palīdzību

18:42
17.12.2024
22
Lasītāja V. raksta:

“Diezgan traki dzirdēt, ka cilvēkiem ar invaliditāti tehnisko palīglīdzekļu trūkst tādēļ, ka iestādes, kas par to rūpējas, neprot organizēt darbu. Mēs pārmetam valdībai, ka tā nedod pietiekami daudz līdzekļu, bet, izrādās, nauda iedota, vajadzīgais sagādāts, tikai lietas nenokļūst pie tiem, kam tās nepieciešamas. Iestāde, kas sadala tehniskos palīglīdzekļus, nemaz nezina, kas ir noliktavā, nesteidzas ar […]

Rada gaismas svētkus

18:41
17.12.2024
19
Silvija raksta:

“Ziemassvētku noskaņu, protams, katrs rada pats. Taču nevaram neietekmēties, redzot skaisto – tad sirds gavilē un acīs ir prieks. Nedēļas nogalē iznāca pabūt Taurenē un Dzērbenē pie radiem. Sasmēlos gaismu. Cik skaists Nēķena muižas parks, Dzērbenes muiža un izrotātās eglītes! Arī iedzīvotāji izgaismojuši pagalmus, balkonus, mājas. Var doties nesteidzīgā braucienā, ja negribas iet kājām. Un […]

Kā tālāk dzīvosim

22:00
16.12.2024
25
1
Lasītāja M. raksta:

“Bail klausīties, ka ASV stāsies laukā no NATO! Kas tad būs mūsu, Baltijas valstu, aizstāvis no agresīvajiem lielajiem kaimiņiem? Tad mūs var glābt tikai, ja Eiropas Savie­nība izveidojas par konfederāciju. Ja visa Eiropa būs kā viens, tad tai būs lielāks spēks. Un Krievijai jau vajag Fran­ciju, Itāliju, Vāciju, ja būsim cieši kopā, mazākas bažas, ka […]

Sludinājumi