Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Katra kultūra jāmāk izaudzēt

Sarmīte Feldmane
05:29
21.09.2022
66
Zicmanis 2

Rudens vienmēr sagādā pārsteigumus. Vienu gadu ilgi turas silts, citu lietains, ka nevar tikt tīrumā, šogad agrāk nekā pēdējos gados uznāca salnas.

“Katru rītu skatos prognozi. Vasarā apkaimē lija, “Zan­deriem” mākoņi gāja apkārt. Tika vien nebūtiski nokrišņi. Pēdējos divos gados toties nebija pavasara salnu, bet šoruden pārsteidza agrāk,” saka līgatnietis Krists Zicmanis.

Avenēm vajag siltumu

Pārstaigājot rudens aveņu lauku, K.Zicmanis vērtē: “Pērn jau augusta vidū ogas bija gatavas. Tagad vēlākā šķirne vēl nav īsti sākusi sārtoties. Ogu aizmeties ļoti daudz. Pēc karstās un sausās vasaras vajag vien siltākas un sau­lainākas dienas, tad ogulāji būs sarkani.

“Avenes  vasarā laistījām, upenēm, cidonijām dziļāka sakņu sistēma, arī ģeotekstils notur mitrumu.    Pērn avenēm    uzmetās rūsa, nopļāvām, sadedzinājām, tikai tā var iznīcināt slimības un kaitēkļus. Bioloģiski saimniekojot, iespējas nav plašas,” stāsta K.Zicmanis.

Pieprasījums pēc rudens avenēm ir liels. Iepriekšējos gados no Līgatnes tās piegādāja arī lielveikaliem, bet to nodrošināt nav tik vienkārši. Šoruden brauc paš­lasītāji.  “Kad ielikām ziņu feis­­­bukā un apskatā, kurās saimniecībās var braukt lasīt rudens avenes, telefons zvana nepārtraukti. Rīdzinieki ir sajūsmā ne tikai, ka var lasīt ogas, bet arī par apkārtējo dabu. Teju katrs otrais pajautā, vai drīkst izjāt ar zirgu.    Domino jau ir 31 gads, bauda brīvību un papildina lauku ainavu,” pastāsta līgatnietis un atzīst, ka pašlasīšana saimniekiem ir izdevīga, protams, jārēķinās, ka lasītāji ir dažādi.

Pamatkultūra – aronijas

Aronijas jau novāktas. Stādījumi aizņem 35 hektārus. Pie tā, ka Krists kopā ar tēvu Gunti    sāka nodarboties ar ogu audzēšanu, vainojamas tieši aronijas. Īpašumā tika iegūti kādreizējās padomju saimniecības aroniju lauki, tie bija jāapsaimnieko. Aronijas nopļāva, atauga dzinumi. Pēdējos gados stādījumi palielināti. Tagad tāpat kā pirms gadu desmitiem Līgatnē redzami plaši aroniju lauki.

“Aronijām lielākās problēmas sagādā meža dzīvnieki. Jaunajos dārzos nograuž jaunos dzinumus, pirmajos gados vēl nekas, krūmi sacero, bet vēlāk nograuž ražojošos zarus. Šogad tas bija ļoti redzams. Ko darīt, jāsadzīvo un jārēķinās, ka 40, 50 staltbriežu bars paviesosies aronijās. Arī mežacūkas sāk atgriezties, mežs jau uzrakts. Žogu aplikt nav reāli,” stāsta Krists un piebilst, ka aronijām lielās ražas vēl priekšā, tikai desmit hektāri ir vecie stādījumi. Saimniecībā aronijas arī turpmāk būs pamatkultūra.

Savi lauki cidonijām, upenēm

Turpat blakus laukā astoņos hektāros pretī saulei tiecas zeltainās krūmcidonijas. “Par ražu nevar sūdzēties, augļi gan mazāki nekā citus rudeņus. Vasarā iemetās tinējs, bet daudz neapskādēja. Zinu, ka citiem cidoniju audzētāju laukiem nodarīja lielus zaudējumus,” atklāj K.Zicmanis.
Ja aronijas, upenes var novākt ar tehniku, cidonijas tikai ar rokām.    “Vienā projektā analizējām krūmcidoniju    audzēšanu, spriedām arī, kā varētu mehanizēt novākšanu. Diemžēl pagaidām nav risinājumu. Cidonijas auglim, ja dabū triecienu, izveidojas bojājums, auglis tūlīt jāsasaldē. Tā izskatās stingra, bet tā nav,” stāsta līgatnietis un piebilst, ka līdz mīnus pieciem grādiem sals cidonijām skādi nenodara. Cidoniju stādījumus iecerēts palielināt. K.Zicmanis pārliecināts, ka tā ir kultūra, kurai pieprasījums tikai palielināsies.

Šovasar  no 13 hektāriem upeņu tika ievākta    laba raža. Arī pieprasījums un cena apmierināja audzētājus. “Jārēķinās, ka cena kritīsies.    Bioloģiski audzētu upeņu pietrūkst, Rietumeiropā ir pieprasījums, bet visu, protams, noteiks ekonomiskā situācija,” teic K.Zicmanis un piebilst, ka pirms gadiem desmit aronijas savukārt labprāt iepirka Krievija, tad cena nokritās.

Daba dod, saimniekam jādomā

“Jārēķina līdzi, pārsteigumu daudz. Nav kā ar graudiem, iesēj, neiegūsti ražu, sēj nākamgad. Ogulāji dod peļņu ilgtermiņā, pirmo tikai pēc gadiem. Aronijām piektajā gadā, upenēm trešajā. Realizācija vienu gadu ir bez problēmām, citu nevienam nevajag, jāatdod lēti. Ja slikts gads, vairāk ieguldīts, nekā iegūts, ” stāsta K.Zicmanis    un piebilst, ka, lai sāktu audzēt ogas, ir daudz jāiegulda: jāpērk stādi, ģeotekstils, stādījumi jākopj. Viņš pārliecinājies, ka stādīt laukā bez ģeotekstila nav praktiski, tāpat jādomā, kurām kultūrām jāierīko laistīšanas sistēmas.    “Ko vien iespējams, mehanizējam, lai nav jāalgo strādnieki, lai paši varam tikt galā. Stādus audzējam paši, kādas jaunās, ražīgākās šķirnes nopērkam,” uzsver līgatnietis un atzīst, ka, domājot par izaudzētā realizāciju, stāsies kādā kooperatīvā, tas dod lielāku drošību.    Patlaban izveidojusies laba sadarbība ar vairākiem pārstrādātājiem.

Bioloģiskā saimniecība    SIA “Unus” Līgatnes pagastā kopā ar nomas zemēm apsaimnieko 110 hektārus. Ir īpašnieki, kuri slēdz ilgtermiņa līgumus, jo saprot, ka ogulājus stāda ilgākam laikam.

Vēl pirms pāris gadiem saimniecībā audzēja arī gaļas lopus. “Bija ap 40 liellopu, jādomā, vai palielināt ganāmpulku. Nav tik daudz zemes, lai pietiktu ogulājiem un ganāmpulka uzturēšanai. Tagad audzējam tikai ogas,” stāsta K.Zicmanis un uzsver, ka ne jau katrs lauks  der ogulājiem, piemēroti ir ap 70 hektāri. Ir skaidrs, ka tiks audzētas aronijas, cidonijas, upenes, kā papildkultūra rudens avenes. Šovasar pārējos laukos tika iesēti griķi. Diemžēl dažviet stiprā salna nosaldēja vēl  nenogatavojušos graudus.

Katrs rudens sagādā kādu pārsteigumu, bet K.Zicmanis , agronoms pēc profesijas, uzsver, ka ogu audzēšana ir nozare, kas viņam patīk. Tikai jāstrādā. Iz­mantojot Eiropas Savienības fondu līdzfinansējumu, iegādāts          traktors, lai izpļautu ogulāju rindstarpas, arī stādi un ogu kastes. K.Zicmanis vērtē, ka ar katru gadu projektos konkurence palielinās. Tas liecina, ka zemnieki domā par attīstību, modernizāciju.    Tāpat kā līgatnieši Krists un Guntis Zicmaņi.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Veido namiņu, kur vecļaudis jūtas labi

07:32
30.06.2024
66

Cēsu pilsētas pansionātam 12. jūlijā apritēs 30 gadi. Vairāk nekā pusi no šī laika sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādes direktore ir Inga Gunta Paegle. -Pansionātam ir 30 gadu jubileja. Kā tas šo gadu laikā mainījies? -Es kā šodien atceros 1994. gada 12. jūliju, kad pansionāts no Glūdas kalna Cēsīs ienāca šeit, Cīrulīšos. Glūdas kalnā istabiņās […]

Mērķis - cilvēkiem palīdzēt atgūt veselību, dzīvesprieku un enerģiju

10:24
27.06.2024
656

Saruna ar holistiskās medicīnas eksperti Ingrīdu Mergupi – Leitlandi -Jums ir interesants uzvārds. Tāds rets – Mergupe. -Manas saknes ir no Mālpils. Tur ir upe Mergupe, un šo uzvārdu nes arī mana dzimta. 1928. gadā vectētiņš Jānis Mergups lika pirmo akmeni dzimtas mājai. Un tā nu arī es izceļojos pa pasauli, apgūstot zināšanas, un vēlāk ar […]

Dzīve enerģētiski spēcīgā vietā – kalna galā

10:12
25.06.2024
275

“Jau četrdesmit gadus strādāju Krimuldas vidusskolā par skolotāju, esmu tur kopš skolas dibināšanas brīža. Man jau ir pensionāres statuss, bet darbu turpinu, pēc diviem gadiem gan došos pavisam pensijā,” tā par sevi stāsta Edīte Kanberga, saimniece Drabešu pagasta Kārļu “Eglainēs”. “Eglaines” ir arī viesu nams un atpūtas bāze, bet Jāņu laiku ģimene aizvada savā lokā. […]

Jāņuzāles klimata pārmaiņās

09:54
25.06.2024
52

Par ziedošām pirmsjāņu pļavām, par trejdeviņu ziedu vainadziņu un dabas norišu izpratni saruna ar zālāju biotopu eksperti Maiju Medni. -Jāņi klāt, brienam pļavās, lai no trejdeviņām puķītēm pītu vainadziņu. Vai to var izdarīt?    -Ar katru gadu to izdarīt ir aizvien grūtāk. Lielāka iespēja saplūkt trejdeviņas jāņuzāles ir bioloģiski vērtīgos zālājos, bet tādi Latvijā ir mazāk […]

Balto ceriņu smarža gadu desmitu garumā

06:30
19.06.2024
123

Dace un Alfrēds Jurciņi izstaigā dārzu. Puķes šopavasar steidzas ziedēt, arī rozes pie namdurvīm. Karstās dienās paēnu un spēku dod nelielā birzīte. “Dzīvojam šo dzīvi, kaut reizēm gadās dzelkšņi vai iekož asa nātre. Dzīvojam kopā jau 50 gadus. Visi saka, ka pamatā ir mīlestība, bet šis vārds tāds novalkājies, reizē dziļš un skan dvēselē. Visjaukāk […]

Maza vieta ar lielu sapni

06:13
17.06.2024
88

Pasaules latviešu mākslas centrs darbu Cēsīs sāka pirms desmit gadiem. To vada Čikāgā dzimušais Kārlis Kanderovskis, kurš jau vairākus gadus dzīvo Cēsīs. Mākslas centra galvenais mērķis ir veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara laikā trimdā devušies latviešu mākslinieki, kā arī ārzemēs dzīvojošā jaunā paaudze. Centrs bez maksas ir atvērts ikvienam un darbojas, […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
18
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi