Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Karaliski un cienīgi

Mairita Kaņepe
08:48
05.08.2019
4
Vignere 1

Pie vidzemniekiem iznākusi, drošībai atspiedusies uz spieķa, Edīte Pauls -Vīgnere savos lielajos gados tur augumu kā karaliene.

Viņa runā cēli un reizē vienkārši, kā cilvēks, kuram garš mūžs un liela dzīves pieredze. Spožā latviešu tekstilmākslas karaliene joprojām apveltīta ar gara spēku un radošu dzirksti. Aici­nājumus piesēst, atpūtināt kājas, viņa noraida. Pietiekot ar to, ka var atspiest muguru.

– Kā pie jums atnāca doma, ka turpmāk jūsu mākslas darbi būs vainagi?

– Ja aušanas darbi ir tā nomocījuši, ka nav vairs spēka, jārealizējas citā veidā. Kāds tas būs, pašam jāatrod. Pats esi atbildīgs par to, kā sevi un savu dzīvi turpināt. Gadījās, ka iesāku skatīties televīzijas seriālu par Tjudoru dinastiju, par karaļa Henriha VIII sievām. Kad ieraudzīju sievu brīnišķīgos galvas rotājumus, man dzima jauna ideja.

– Kādas bija pašas pirmās domas, zinot, ka nu jums ir pat vairāk nekā 80 vainagu?

– Ieraudzīju, kādi karaļnamā tolaik bijuši vainagi, bet dzīru laikā sievietēm pat tādi kā mums Jāņos.
Sēdot pie zilā ekrāna, radās domas, un uztaisīju pirmajam provīti. Ar to viss sākās.
Kad vainagu bija tik daudz, cik brālim Raimondam gadu, proti, astoņdesmit, veltīju šo kolekciju viņam jubilejā.

– Kā domas ir raisījušās, darinot kroņus?

– Manā dzīve ir bijis daudz jauku cilvēku, viņiem esmu veltījusi šos mākslas darbus. Šobrīd, kad tie ir izstādīti Valmierā, skatos arī apkārt un redzu, cik Valmiera tagad skaista pilsēta. Ja man būtu 50 gadu, nāktu šurp dzīvot, lai nebūtu jāpaliek Rīgas mūros.

– Kāpēc tieši tagad pievērsāties kroņiem?

– Jaunībā taču tam nepietika laika. Toreiz audu gobelēnus. Decembrī arī tos varēs apskatīt, jo Dekoratīvās mākslas muzejs atvērs fondus, un tie, kas nezina,ieraudzīs manu veikumu pagātnē.

– Jūs arī gaidāt šādu izstādi par pagātni?

– Jā, man tiešām tas interesē. Ir pagājis daudz gadu. Gribas zināt, vai šie darbi iederēsies jaunajā laikmetā, un to uzzināt, man būs liels pārbaudījums.

– Vai, gatavojot kroņus, kādu no tiem sev piemērāt?

– Kādreiz uzlieku galvā, bet reti. Man labāk patīk, kad kroņus galvā liek skaistas meitenes. Bet man ir galvas rota, kas veltīta māksliniekiem Ilmāram Blum­bergam, Džemmai Skulmei un Luīzei Avotiņai, kurai tā patīk staigāt ar cepurēm.

– Kuru materiālu iekrāts visvairāk, lai veidotu kroņus?

– Man nav nekā lieka. Kad nepieciešams, nopērku. Naktī pie manis atnāk doma, es ķeros pie improvizācijas. Kad sāku, zinu tikai krāsu. Citiem māksliniekiem, piemēram, fotogrāfiem, ir ātri jārīkojas. Man tā nav. Pietiek laika apsvērt domu, salasīt pa kastītēm vajadzīgo materiālu.

– Kuras stundas diennaktī jums ir radošākās?

– Nakts stundas. Sešos, septiņos vakarā sāku šo darbu.

– Vai mēdz būt tā, ka galarezultāts pašai nepatīk?

– Tā notiek, un daudzreiz, bet izdarīt jau vairs neko nevar. Nekad neko radošajā darbā nelaboju. Jau aužot, neko nevarēju darbā izlabot. Kā ielikts diegs, tā tas paliek audumā. Galvenais māksliniekam- saglabāt gribu, temperamentu, ar kādu viņš strādā.

-Vainagu nosaukumiem ir tik dažādi raksturi – “Jāņtār­piņi”, “Zarainītis”, “Ziemeļ­mei­tas kabuki”, tad vēl “Brūk­lenīte”, “Zilgalvīte”, “Līgavi­ņa” un līdzās tiem “Jūsu Augs­tība” un elpu aizraujošais dārgakmeņu birums “Hērsta platmale”.

– Platmale ir veltīta vienam no pasaulē slavenākajiem māksliniekiem, kurš ir ļoti bagāts. Es ar ironiju veltīju viņam šo galvas rotu no stikliņiem. Man nav citu iespēju – ne zelta, ne dārgakmeņu man nav. Tas bija mākslinieks, kurš izgatavoja un izrādīja galvaskausu, kas viss darināts no dārgakmeņiem. Ārprāts, cik tu, māksliniek, esi bagāts!

-Jums ir vēl viena platmale, veltīta citam vīrietim, sārtajai hūtītei dots nosaukums “Ven­tiņš”. Tajā manāmas pļavas un gotiņas. Neparasti šiem laikiem.

– Tas ir mans variants par citu bagātu kungu Ventspils pusē. Pats viņš nāk no jūras un ir bagāts, bet jūras malā visriņķī gotiņas, gotiņas vien ganās.

– Ko jums devusi šī mākslinieciskā aizraušanās ar asprātībām kroņu gatavošanā?

– Man tas bija pārejas laiks. Tagad jau esmu citā mākslas laukā. Veidošu veltījumu savam opapam, kurš reiz bija stikla pūtējs Iļģuciemā. Viņš nostrādāja visu mūžu, līdz dzīves beigās kļuva akls. Toreizējās stikla fabrikas jau sen kā likvidētas. Bijušais pagājis. Izstāde par bijušo opapa dzīvē un manā būs ļoti maiga, pat intīma. Viss dzīvē pa periodiem. Ja tālākam darbam spēka pietrūks, būs jāiet pensijā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Veido namiņu, kur vecļaudis jūtas labi

07:32
30.06.2024
69

Cēsu pilsētas pansionātam 12. jūlijā apritēs 30 gadi. Vairāk nekā pusi no šī laika sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādes direktore ir Inga Gunta Paegle. -Pansionātam ir 30 gadu jubileja. Kā tas šo gadu laikā mainījies? -Es kā šodien atceros 1994. gada 12. jūliju, kad pansionāts no Glūdas kalna Cēsīs ienāca šeit, Cīrulīšos. Glūdas kalnā istabiņās […]

Mērķis - cilvēkiem palīdzēt atgūt veselību, dzīvesprieku un enerģiju

10:24
27.06.2024
659

Saruna ar holistiskās medicīnas eksperti Ingrīdu Mergupi – Leitlandi -Jums ir interesants uzvārds. Tāds rets – Mergupe. -Manas saknes ir no Mālpils. Tur ir upe Mergupe, un šo uzvārdu nes arī mana dzimta. 1928. gadā vectētiņš Jānis Mergups lika pirmo akmeni dzimtas mājai. Un tā nu arī es izceļojos pa pasauli, apgūstot zināšanas, un vēlāk ar […]

Dzīve enerģētiski spēcīgā vietā – kalna galā

10:12
25.06.2024
275

“Jau četrdesmit gadus strādāju Krimuldas vidusskolā par skolotāju, esmu tur kopš skolas dibināšanas brīža. Man jau ir pensionāres statuss, bet darbu turpinu, pēc diviem gadiem gan došos pavisam pensijā,” tā par sevi stāsta Edīte Kanberga, saimniece Drabešu pagasta Kārļu “Eglainēs”. “Eglaines” ir arī viesu nams un atpūtas bāze, bet Jāņu laiku ģimene aizvada savā lokā. […]

Jāņuzāles klimata pārmaiņās

09:54
25.06.2024
52

Par ziedošām pirmsjāņu pļavām, par trejdeviņu ziedu vainadziņu un dabas norišu izpratni saruna ar zālāju biotopu eksperti Maiju Medni. -Jāņi klāt, brienam pļavās, lai no trejdeviņām puķītēm pītu vainadziņu. Vai to var izdarīt?    -Ar katru gadu to izdarīt ir aizvien grūtāk. Lielāka iespēja saplūkt trejdeviņas jāņuzāles ir bioloģiski vērtīgos zālājos, bet tādi Latvijā ir mazāk […]

Balto ceriņu smarža gadu desmitu garumā

06:30
19.06.2024
123

Dace un Alfrēds Jurciņi izstaigā dārzu. Puķes šopavasar steidzas ziedēt, arī rozes pie namdurvīm. Karstās dienās paēnu un spēku dod nelielā birzīte. “Dzīvojam šo dzīvi, kaut reizēm gadās dzelkšņi vai iekož asa nātre. Dzīvojam kopā jau 50 gadus. Visi saka, ka pamatā ir mīlestība, bet šis vārds tāds novalkājies, reizē dziļš un skan dvēselē. Visjaukāk […]

Maza vieta ar lielu sapni

06:13
17.06.2024
88

Pasaules latviešu mākslas centrs darbu Cēsīs sāka pirms desmit gadiem. To vada Čikāgā dzimušais Kārlis Kanderovskis, kurš jau vairākus gadus dzīvo Cēsīs. Mākslas centra galvenais mērķis ir veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara laikā trimdā devušies latviešu mākslinieki, kā arī ārzemēs dzīvojošā jaunā paaudze. Centrs bez maksas ir atvērts ikvienam un darbojas, […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
20
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi