Sestdiena, 23. novembris
Vārda dienas: Zigrīda, Zigfrīda, Zigrīds

Kalni paši izlemj, kuru pieņemt

Jānis Gabrāns
16:38
21.06.2016
70
Nitins Valdis 1

Mēdz teikt, ka kalnos kāpšana aizrauj. Ja reizi uzkāp, tad tā ir aizraušanās uz visu mūžu. Tam piekrīt arī cēsnieks Valdis Nītiņš, kurš šajā pavasarī izgāja ”Anapurnas riņķi”. Himalajos tas tiek uzskatīts par vienu no pasaules skaistākajiem pārgājiena trekiem, tā ir klasika tās brīnišķīgākajā izpausmē. Valdis Nītiņam ir pieredze kalnos kāpšanā, pirms pieciem gadiem bijis kalnos Indijā, pērn uzkāpis Kaukāza kalnu virsotnē Kazbekā, šogad bijis gatavs jaunam izaicinājumam.

”Esmu beidzis ģeogrāfus, ieraugot piedāvājumu ”Anapurnas riņķis”, tas sakrita ar to, ka reizi dzīvē gribu nokļūt Nepālā. Pabūt vismaz tuvumā kalniem, ko apbrīnojam – Dhaulagiri, Anapurna, Everests. Pieteicos, nepazīstot nevienu no brauciena dalībniekiem. Bijām 12 cilvēki, no kuriem desmit bija pieteikušies iet uz Milarepas alu, kur atrodas klosteris, bet divi – es un vēl viens cilvēks no Latvija, Ilona – devāmies pilnu maršrutu, kas ir 15 dienu pārgājiens,” stāsta V. Nītiņš.

Katru dienu ceļā pavadītas piecas līdz septiņas stundas, veicot no 15 līdz 27 kilometriem. Nedēļu gājuši visi 12 dalībnieki kopā, arī nesēji un gidi, otro nedēļu turpinājuši četratā – Valdis, Ilona, gids Navins un nesējs Durba, kurš nesis abu somas. Viesu nami, ēdināšana visur rezervēta, atlicis tikai iet. V. Nītiņš norāda, ka viesu namos nevar runāt par to komforta līmeni, kāds ir Latvijā: ”Ja saule uzsildījusi ūdeni, ir siltais ūdens, bet pārsvarā nācās iztikt ar aukstu. Taču interesanti, ka visos viesu namos ir bezvadu internets, ja vien ir elektrība, kas Nepālā tiek taupīta un piegādāta vien diennakts tumšajā laikā. Pat galvaspilsētā Katmandu viesnīcā dienas laikā elektrību ražo ģenerators.”

Ceļotājs norāda, ka, dodoties šādā pārgājienā, komforta prasības jāatstāj dzimtenē: ”Ja neesi tam gatavs, nevajag iet. Jāpieņem viss, kā ir, tādi ir spēles noteikumi. Pretējā gadījumā nekas nesanāks. ”

Valdis atklāj, ka grūtākais brīdis bijis dienā pirms pārejas šķērsošanas, kad nepareizi aprēķinājuši kāpšanas plānu un nolēmuši pirms pārejas sasniegt 4,9 tūkstošu metru atzīmi, nevis nakšņot ieplānotajos 4,4 tūkstošos.

”Iedomājāmies, ka nevarēsim no 4,4 tūkstošus metru atzīmes uzkāpt līdz 5,4 un atkal lejā līdz 3,8, kur plānota nākamā nakšņošana. Tāpēc izdomājām nakti pirms pārejas pārlaist augstāk. Taču tas tomēr nebija pareizs lēmums. Aklimatizācija it kā bija notikusi, bet pusi dienas jutos ne pārāk labi. Zināju, ka tā būs, bet arī zināju, kāpēc es eju. Pret vakaru situācija uzlabojās, nākamajā dienā viss atkal bija kārtībā. No nakšņošanas vietas līdz pārejai bija vien 500 augstuma metri, ko gājām stundas trīs. Sasniedzot Thorung La pāreju 5417 metru augstumā, gandarījums bija liels.

Tas, ka esi nodarbojies ar fiziskajām aktivitātēm, kalnos neko nenozīmē. Gāju un skaitīju soļus. Pagāju 50 soļu, atpūtos, paelpoju, pagāju 30 soļus – atpūtos, atkal 60 soļus, un tā tālāk. Tas nav kā iet pa līdzenumu, kalnā jākāpj augšup, tas notiek 5000 metru augstumā. Vietējie to nejūt. Mūsu nesējs Durba, augumā man līdz pleciem, ar divām somām svilpodams kāpa augšup,” stāsta V. Nītiņš.

Divas nedēļas ceļā, galvā tikai paša domas, bez mums tik ierastā informācijas plūduma – tas ir zināms izaicinājums. Valdis norāda, ka grūtāk tiem, kuri iet pirmo reizi: ”Zināju, kas mani gaida, tāpēc to uztvēru kā normu. Gāju, domāju, vēroju. Tas ir laiks padomāt par sevi, par to, kāpēc esmu šeit. Man patīk vērot cilvēkus, kā viņi dzīvo, kāds viņu dzīves ritms. Atzīšos, ka divu nedēļu bija par maz, lai izprastu, kā vietējie dzīvo, kā viņi izdzīvo. Viesu namos, satiekot cilvēkus no citām valstīm, kuri arī iet šo ceļu, uzdevu sev jautājumu, kāpēc tā, ka kalnos visi sadzīvojam ļoti mierīgi, draudzīgi, bet tas nenotiek starpvalstu līmenī?”

Jautāts, vai neiezogas garlaicība katru rītu ceļoties ar domu, ka klāt kārtējā diena, kurā tikai jāiet, ceļotājs norāda, ka tas ir nepareizs uzskats: ”Nekad sev neuzdevu šādu jautājumu, jo zināju, ka katra diena nesīs ko jaunu un interesantu. Ainavas mainās, mainās dabas zonas, katra diena ir atšķirīga. Ir taču zināms teiciens, ka skaistāki par kalniem ir tikai kalni! Sasniedzot galamērķi bija gandarījums, ka to izdarīju! Šīs ir kārtējās neaizmirstamās atmiņas manā ceļojumu krājumā.”

Daloties pieredzē par kalniem un sportisko rūdījumu, viņš atceras pērnā gada kāpienu Kazbekā. Grupā pieteikušies četri vīri, kuri gribējuši uzstādīt Ginesa rekordu, sarīkojot visaugstāk virs jūras līmeņa notikušās sacensības. Izdomājuši četratā ar velosipēdiem uzkāpt Kazbekā, iezīmēt distanci un sarīkot sacensības.

”Iecere neizdevās,” stāsta V. Nītiņš. ”Viņi divas dienas vēlāk ieradās nometnē, tas atstāja sekas. Diviem streikoja veselība, viens atteicās, no četriem augšā uzkāpa tikai viens, rekords netika uzstādīts. Kāda ir stāsta morāle? Lai arī viņi bija ļoti labā fiziskā formā, šis bija kārtējais apliecinājums, ka kalnos tas neko nenozīmē. Kalns pats nošķiro, kuru laist, kuru nelaist. Savukārt mūsu grupā, kur bijām 16 cilvēki, iecerētajā augstumā uzgājām visi, jo grupas vadītājs gājienu bija pareizi saplānojis. Kalnos nav svarīgi, cik esi stiprs. Tur viss vienkārši, vai nu kalns laiž augšā, vai nelaiž. Vai tevi pieņem vai nepieņem. Ar kalniem nevajag jokot, pret tiem jāizturas ar ļoti lielu pietāti.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
19

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
314

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
34

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
21

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
45
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
14
13
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
31
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi