Piektdiena, 22. novembris
Vārda dienas: Aldis, Alfons, Aldris

Kā kultūras galvaspilsētā

Mairita Kaņepe
08:44
15.04.2019
99
Informē Par Vidzemes Koncertzāles

Vidzemes koncertzāles "Cēsis" programmu direktore Inese Zagorska piedalās preses konferencē, kurā informē par Vidzemes koncertzāles "Cēsis" pirmo darbības gadu un gaidāmajiem festivāliem.

Vidzemes koncertzāle “Cēsis” muzikāli salutēs 1. jūnijā, jo apritēs piektais darbības gads. “Cēsis jau ir kā kultūras  galvaspilsēta,” izteicies ne viens vien ciemiņš. Par pašvaldības SIA “Vidzemes koncertzāle” veikumu stāsta programmu direktore Inese Zagorska.

– Pirms kāda gada cēsnieki pa īstam atklāja to, ka koncertzālē darbojas arī moderns kinoteātris. Jaunākās filmas vienlaikus sāk rādīt Rīgā un Cēsīs. Labi, ka vietējie nu to pamanījuši.
– Jā, tagad ir! Kad viss ir jauns, pie jaunā izrādīšanas jāpiestrādā. Kinoteātri darbinājām, kamēr sabiedrība pamanīja. Latvijas simtgadē uzņemtās 16 filmas jau bija tik ļoti apmeklētas, ka skaidri redzams – interese par latviešu kino deva jaunu elpu visai kino industrijai Latvijā, ne tikai Cēsu kinozālei.
Koncertzāles plānošanā kinozāle nebija paredzēta. Tas bija Jura darbs (deputāts Juris Žagars -aut.). Viņš jau celtniecības procesā darbojās kā koncertzāles pārstāvis. Jau sen Cēsīs nedarbojās kinoteātris, viņam radās doma vienu no mēģinājumu telpām piemērot arī kino rādīšanai. Tagad seansi ir apmeklēti, kinozāle darbojas ļoti veiksmīgi.

– Vai zināt, kā rosās Latgalē un Kurzemē uzceltās koncertzāles?
– Katra koncertzāle ir devums pilsētai un novadam. Tas ir ieguldījums arī ekonomiskajā jomā. Šorīt, no Rēzeknes braukdama, pie mums viesojās Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” komanda. Cēsīs cauru gadu notiek koncerti, ierodas apmeklētāji. Nedēļas nogales koncertzāles lielajā namā ir noslogotas. Kultūras tūristi ierodas pie mums ne tikai no Latvijas malu malām, arī no kaimiņvalstīm, atbrauc arī no Rietumeiropas. To rāda cilvēku pieplūdums, to rāda “Biļešu paradīzes” kases statistika. Cēsnieki vakaros redz arī automašīnu vai autobusu skaitu apkārt koncertzālei.

– Koncertzāles darbība būs veicinājusi ne tikai satiksmes pieplūdumu nedēļas nogalēs. Varbūt arī viesu namu un restorānu? Vecpilsētā vien esot vairāk nekā desmit ēdināšanas iestādes.
– Lai arī cik naktsmāju nebūtu radušās, esam izmantojuši visas Cēsu viesnīcas un viesu namus, tajā skaitā Priekuļos. Ja pilsētā ierodas simfoniskais orķestris vai festivālu laikā notiek koncertu sērija, jau dalībniekiem ir rezervētas visas brīvās naktsmītnes.
Rīkojot Pētera Vaska mūzikas festivālu, tagad mums jānodrošina 80 vietas Lietuvas simfoniskā orķestra mūziķiem. Nedēļas nogalē aizņemsim ne tikai lielās viesnīcas, arī mazās, kā arī apartamentus, kurus savās mājās izdod cēsnieki. Vēl jau vieta būs nepieciešama skatītājiem, kas atbrauks uz divām dienām no Rīgas un citām pilsētām.

– Vai ar Cēsīs un Priekuļos piedāvāto naktsmītņu skaitu pietiek?
– Nepietiek! Šodien runājām, ka Liepājā gan ir vairāk lielu viesnīcu. To pakalpojumi ļoti nepieciešami koncertzālēm laikā, kad notiek vairāku dienu festivāli vai lielas konferences. Latvijā veikts pētījums, kas rāda, ka biļete uz festivālu apmeklētājam veido salīdzinoši nelielu daļu no izdevumiem, kas ir paralēli, saistīti ar došanos ceļā – degviela, ēdiens, apģērbs, bērnu aukle -, ar to visu jārēķinās kultūras tūristam.

– Par kādu pienesumu no koncertzāles kopumā varam runāt?
– Par Eiropas fondu pienesumu Latvijai, tas atbalstīja trīs koncer­­t­zāļu būvniecību. Taču arī katrs cēsnieks būs jutis, ka līdz ar koncertzāles darbību pilsēta guvusi labumu, jutis, kā aktivizējas cilvēku plūsma saistībā ar nedēļas nogales notikumiem koncertzālē, notikumu netrūkst arī ārpus tās ēkas.

– Pašvaldības uzņēmumam “Vidzemes koncertzāle” Rau­nas ielas 12. namā ir divi lieli kaimiņi – valsts mūzikas vidusskola un pašvaldības iestāde “Kultūras un tūrisma centrs” ar kuplu amatieru mākslas kolektīvu skaitu. Kā satiekat zem viena jumta? Sākums laikam nebija gluds?
– Satiekam veiksmīgi, jo ēka ir pietiekami liela. Jau samērā liels darbs tika izdarīts koncertzāles ēkas plānošanas laikā. Telpu plānojot , jau lēma, kā tā jāizmanto. Tagad notiek arī kopīga ikdienas plānošana, kā noslogosies Lielā zāle, Kamerzāle un Ērģeļzāle. Tagad, pēc pieciem gadiem, varu teikt, ka plānošana starp trīs iestādēm un darbība zālēs notiek plūstoši un bez starpgadījumiem.

– Amatieru mākslas kolektīviem regulāri jāmēģina arī Lielajā zālē, tāpat mūzikas skolai ir būtiski koncertēt uz lielās skatuves, bet tā ir tikai viena. Vai bija tālredzīgi trīs kultūras iestādes salikt zem viena jumta?
– Ne tikai mēs Cēsīs, arī liepājnieki nupat izvērtējuši, ka Rēzeknes pašvaldības lēmums koncertzāli uzcelt līdzās kultūras namam tagad rada problēmas. Darba dienās Rēzeknes koncert­zāle stāv neizmantota, to slēdz, bet mums nevienu dienu ēka nav slēgta, tā ir pilna cilvēkiem, katru dienu apdzīvota.

– Tātad pašvaldības izvēle kultūras dzīvi koncentrēt zem viena liela jumta izrādījās tālredzīga?
– Domāju, ka Cēsis rīkojās tālredzīgi. Ēka, kurā investēti miljoni, tagad darbojas katras 24 stundas un septiņas dienas nedēļā. Nama durvis visu laiku ir vaļā, ikviens, kurš ienāk, sajūt, ka nams dzīvo. Arī šobrīd, kad sarunājamies dienas vidū, ir atvērta izstāde, bet pa skolas logiem skan mūzika, jo notiek pavasara ieskaites un eksāmeni, bet amatieru mākslas kolektīvi ierodas uz mēģinājumiem. Maksi­māli izmantota katra telpa. Pieprasījums pēc tām reizēm ir tik liels, ka ēka absolūti piepildīta. Tāpēc pašvaldība radusi vēl citus risinājumus. Deju ansambļu mēģinājumiem izbūvēta zāle citā ēkā. “Vidzemes koncer­­t­zāle” lielo zāli un skatuvi sāk lietot no ceturtdienas, bet amatierkolektīvu mēģinājumiem tā paredzēta no pirmdienas līdz trešdienai.
– Ēdināšanas uzņēmumi koncertzālē gan bieži mainās!
– Latgalē administrācija pieņēmusi lēmumu, ka paši nodarbosies ar šo biznesu, jo nav sekmējies ar telpu nomniekiem. Līdzīgi strādā visas koncertzāles Igaunijā.
– Kāpēc tā notiek?
– Skatītāju ēdināšana ir specifiska, jo ļoti liels skaits cilvēku jāapkalpo gan pirms, gan pēc koncerta, gan starpbrīdī. Tas nozīmē, ka apkalpošanai īsā laikā jānotiek ļoti ātri. Cēsīs ir arī īpašs stāsts – daļa no kafejnīcas iekārtota arī sestajā stāvā, kur pašlaik runājamies.
– Kādas prasības izvirzījāt, noslēdzot līgumu ar piekto uzņēmumu?
– Apkalpošanai jānotiek ātri, darbiniekiem jābūt attiecīgi apmācītiem, šis uzņēmums apkalpojis Leļļu un Dailes teātrī. Tagad koncertzāles ikdienā darbojas bistro, bet sestajā stāvā restorāns, telpu nomnieks nudien nevar sūdzēties par apmeklētāju trūkumu. Nedē­ļas nogalēs ir trīs četri koncerti.

– Kā veicas pašvaldības uzņēmumam, izīrējot citas telpas?
– Par telpu īri ar mums līgumus slēdz koncertapvienības, arī atsevišķu koncertu rīkotāji, tajā skaitā arī konferenču un semināru rīkotāji. Koncertdarbība mums jāno­drošina primāri, izvērtējot telpu noslogotību. Lielo zāli iznomāt no pirmdienas līdz trešdienai tomēr nevaram, jo zāle un lielā skatuve rezervēta amatieru mākslai.

– Kā “Vidzemes koncertzāles” profesionālās mākslas notikumu finansēšanā iesaistās valsts?
– Saņemam finansējuma nevis darbībai sezonā, bet gada ietvaros. Valsts finansējums paredzēts tikai lielu un augstvērtīgu māksliniecisko programmu īstenošanai. Plānojam un sākam rīkot jau gadiem uz priekšu.

– Šo programmu dēļ skatītāji atbrauc arī no tālienes, kamēr daļa no cēsniekiem aizvien spriež, vai tik augsta māksla būs domāta viņiem. Tāpēc reizēm rīdzinieki vieni paši aizņem teju visas skatītāju vietas. Kāpēc pat pēc pieciem darbības gadiem tā vēl notiek?
– Trīs koncertzāles Latvijā cēla kā akustiskās zāles, veica lielus ieguldījumus, lielajās zālēs ir vienreizēja akustika. Tika dots uzdevums uz Cēsīm vest profesi­onālo mākslu. Tagad ir divi festivāli, kas piesaista starptautisku uzmanību, atved šeit mūzikas mīļus. Septembrī ir festivāls “Čello Cēsis”, pavasarī “Pētera Vaska mūzikas aprīlis”. Pavasara festivāls sāksies rīt.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
5

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
270

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
20

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
19

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
26
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
10
5
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
26
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
24
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
64
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi