Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Kā kultūras galvaspilsētā

Mairita Kaņepe
08:44
15.04.2019
62
Informē Par Vidzemes Koncertzāles

Vidzemes koncertzāles "Cēsis" programmu direktore Inese Zagorska piedalās preses konferencē, kurā informē par Vidzemes koncertzāles "Cēsis" pirmo darbības gadu un gaidāmajiem festivāliem.

Vidzemes koncertzāle “Cēsis” muzikāli salutēs 1. jūnijā, jo apritēs piektais darbības gads. “Cēsis jau ir kā kultūras  galvaspilsēta,” izteicies ne viens vien ciemiņš. Par pašvaldības SIA “Vidzemes koncertzāle” veikumu stāsta programmu direktore Inese Zagorska.

– Pirms kāda gada cēsnieki pa īstam atklāja to, ka koncertzālē darbojas arī moderns kinoteātris. Jaunākās filmas vienlaikus sāk rādīt Rīgā un Cēsīs. Labi, ka vietējie nu to pamanījuši.
– Jā, tagad ir! Kad viss ir jauns, pie jaunā izrādīšanas jāpiestrādā. Kinoteātri darbinājām, kamēr sabiedrība pamanīja. Latvijas simtgadē uzņemtās 16 filmas jau bija tik ļoti apmeklētas, ka skaidri redzams – interese par latviešu kino deva jaunu elpu visai kino industrijai Latvijā, ne tikai Cēsu kinozālei.
Koncertzāles plānošanā kinozāle nebija paredzēta. Tas bija Jura darbs (deputāts Juris Žagars -aut.). Viņš jau celtniecības procesā darbojās kā koncertzāles pārstāvis. Jau sen Cēsīs nedarbojās kinoteātris, viņam radās doma vienu no mēģinājumu telpām piemērot arī kino rādīšanai. Tagad seansi ir apmeklēti, kinozāle darbojas ļoti veiksmīgi.

– Vai zināt, kā rosās Latgalē un Kurzemē uzceltās koncertzāles?
– Katra koncertzāle ir devums pilsētai un novadam. Tas ir ieguldījums arī ekonomiskajā jomā. Šorīt, no Rēzeknes braukdama, pie mums viesojās Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” komanda. Cēsīs cauru gadu notiek koncerti, ierodas apmeklētāji. Nedēļas nogales koncertzāles lielajā namā ir noslogotas. Kultūras tūristi ierodas pie mums ne tikai no Latvijas malu malām, arī no kaimiņvalstīm, atbrauc arī no Rietumeiropas. To rāda cilvēku pieplūdums, to rāda “Biļešu paradīzes” kases statistika. Cēsnieki vakaros redz arī automašīnu vai autobusu skaitu apkārt koncertzālei.

– Koncertzāles darbība būs veicinājusi ne tikai satiksmes pieplūdumu nedēļas nogalēs. Varbūt arī viesu namu un restorānu? Vecpilsētā vien esot vairāk nekā desmit ēdināšanas iestādes.
– Lai arī cik naktsmāju nebūtu radušās, esam izmantojuši visas Cēsu viesnīcas un viesu namus, tajā skaitā Priekuļos. Ja pilsētā ierodas simfoniskais orķestris vai festivālu laikā notiek koncertu sērija, jau dalībniekiem ir rezervētas visas brīvās naktsmītnes.
Rīkojot Pētera Vaska mūzikas festivālu, tagad mums jānodrošina 80 vietas Lietuvas simfoniskā orķestra mūziķiem. Nedēļas nogalē aizņemsim ne tikai lielās viesnīcas, arī mazās, kā arī apartamentus, kurus savās mājās izdod cēsnieki. Vēl jau vieta būs nepieciešama skatītājiem, kas atbrauks uz divām dienām no Rīgas un citām pilsētām.

– Vai ar Cēsīs un Priekuļos piedāvāto naktsmītņu skaitu pietiek?
– Nepietiek! Šodien runājām, ka Liepājā gan ir vairāk lielu viesnīcu. To pakalpojumi ļoti nepieciešami koncertzālēm laikā, kad notiek vairāku dienu festivāli vai lielas konferences. Latvijā veikts pētījums, kas rāda, ka biļete uz festivālu apmeklētājam veido salīdzinoši nelielu daļu no izdevumiem, kas ir paralēli, saistīti ar došanos ceļā – degviela, ēdiens, apģērbs, bērnu aukle -, ar to visu jārēķinās kultūras tūristam.

– Par kādu pienesumu no koncertzāles kopumā varam runāt?
– Par Eiropas fondu pienesumu Latvijai, tas atbalstīja trīs koncer­­t­zāļu būvniecību. Taču arī katrs cēsnieks būs jutis, ka līdz ar koncertzāles darbību pilsēta guvusi labumu, jutis, kā aktivizējas cilvēku plūsma saistībā ar nedēļas nogales notikumiem koncertzālē, notikumu netrūkst arī ārpus tās ēkas.

– Pašvaldības uzņēmumam “Vidzemes koncertzāle” Rau­nas ielas 12. namā ir divi lieli kaimiņi – valsts mūzikas vidusskola un pašvaldības iestāde “Kultūras un tūrisma centrs” ar kuplu amatieru mākslas kolektīvu skaitu. Kā satiekat zem viena jumta? Sākums laikam nebija gluds?
– Satiekam veiksmīgi, jo ēka ir pietiekami liela. Jau samērā liels darbs tika izdarīts koncertzāles ēkas plānošanas laikā. Telpu plānojot , jau lēma, kā tā jāizmanto. Tagad notiek arī kopīga ikdienas plānošana, kā noslogosies Lielā zāle, Kamerzāle un Ērģeļzāle. Tagad, pēc pieciem gadiem, varu teikt, ka plānošana starp trīs iestādēm un darbība zālēs notiek plūstoši un bez starpgadījumiem.

– Amatieru mākslas kolektīviem regulāri jāmēģina arī Lielajā zālē, tāpat mūzikas skolai ir būtiski koncertēt uz lielās skatuves, bet tā ir tikai viena. Vai bija tālredzīgi trīs kultūras iestādes salikt zem viena jumta?
– Ne tikai mēs Cēsīs, arī liepājnieki nupat izvērtējuši, ka Rēzeknes pašvaldības lēmums koncertzāli uzcelt līdzās kultūras namam tagad rada problēmas. Darba dienās Rēzeknes koncert­zāle stāv neizmantota, to slēdz, bet mums nevienu dienu ēka nav slēgta, tā ir pilna cilvēkiem, katru dienu apdzīvota.

– Tātad pašvaldības izvēle kultūras dzīvi koncentrēt zem viena liela jumta izrādījās tālredzīga?
– Domāju, ka Cēsis rīkojās tālredzīgi. Ēka, kurā investēti miljoni, tagad darbojas katras 24 stundas un septiņas dienas nedēļā. Nama durvis visu laiku ir vaļā, ikviens, kurš ienāk, sajūt, ka nams dzīvo. Arī šobrīd, kad sarunājamies dienas vidū, ir atvērta izstāde, bet pa skolas logiem skan mūzika, jo notiek pavasara ieskaites un eksāmeni, bet amatieru mākslas kolektīvi ierodas uz mēģinājumiem. Maksi­māli izmantota katra telpa. Pieprasījums pēc tām reizēm ir tik liels, ka ēka absolūti piepildīta. Tāpēc pašvaldība radusi vēl citus risinājumus. Deju ansambļu mēģinājumiem izbūvēta zāle citā ēkā. “Vidzemes koncer­­t­zāle” lielo zāli un skatuvi sāk lietot no ceturtdienas, bet amatierkolektīvu mēģinājumiem tā paredzēta no pirmdienas līdz trešdienai.
– Ēdināšanas uzņēmumi koncertzālē gan bieži mainās!
– Latgalē administrācija pieņēmusi lēmumu, ka paši nodarbosies ar šo biznesu, jo nav sekmējies ar telpu nomniekiem. Līdzīgi strādā visas koncertzāles Igaunijā.
– Kāpēc tā notiek?
– Skatītāju ēdināšana ir specifiska, jo ļoti liels skaits cilvēku jāapkalpo gan pirms, gan pēc koncerta, gan starpbrīdī. Tas nozīmē, ka apkalpošanai īsā laikā jānotiek ļoti ātri. Cēsīs ir arī īpašs stāsts – daļa no kafejnīcas iekārtota arī sestajā stāvā, kur pašlaik runājamies.
– Kādas prasības izvirzījāt, noslēdzot līgumu ar piekto uzņēmumu?
– Apkalpošanai jānotiek ātri, darbiniekiem jābūt attiecīgi apmācītiem, šis uzņēmums apkalpojis Leļļu un Dailes teātrī. Tagad koncertzāles ikdienā darbojas bistro, bet sestajā stāvā restorāns, telpu nomnieks nudien nevar sūdzēties par apmeklētāju trūkumu. Nedē­ļas nogalēs ir trīs četri koncerti.

– Kā veicas pašvaldības uzņēmumam, izīrējot citas telpas?
– Par telpu īri ar mums līgumus slēdz koncertapvienības, arī atsevišķu koncertu rīkotāji, tajā skaitā arī konferenču un semināru rīkotāji. Koncertdarbība mums jāno­drošina primāri, izvērtējot telpu noslogotību. Lielo zāli iznomāt no pirmdienas līdz trešdienai tomēr nevaram, jo zāle un lielā skatuve rezervēta amatieru mākslai.

– Kā “Vidzemes koncertzāles” profesionālās mākslas notikumu finansēšanā iesaistās valsts?
– Saņemam finansējuma nevis darbībai sezonā, bet gada ietvaros. Valsts finansējums paredzēts tikai lielu un augstvērtīgu māksliniecisko programmu īstenošanai. Plānojam un sākam rīkot jau gadiem uz priekšu.

– Šo programmu dēļ skatītāji atbrauc arī no tālienes, kamēr daļa no cēsniekiem aizvien spriež, vai tik augsta māksla būs domāta viņiem. Tāpēc reizēm rīdzinieki vieni paši aizņem teju visas skatītāju vietas. Kāpēc pat pēc pieciem darbības gadiem tā vēl notiek?
– Trīs koncertzāles Latvijā cēla kā akustiskās zāles, veica lielus ieguldījumus, lielajās zālēs ir vienreizēja akustika. Tika dots uzdevums uz Cēsīm vest profesi­onālo mākslu. Tagad ir divi festivāli, kas piesaista starptautisku uzmanību, atved šeit mūzikas mīļus. Septembrī ir festivāls “Čello Cēsis”, pavasarī “Pētera Vaska mūzikas aprīlis”. Pavasara festivāls sāksies rīt.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Veido namiņu, kur vecļaudis jūtas labi

07:32
30.06.2024
69

Cēsu pilsētas pansionātam 12. jūlijā apritēs 30 gadi. Vairāk nekā pusi no šī laika sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādes direktore ir Inga Gunta Paegle. -Pansionātam ir 30 gadu jubileja. Kā tas šo gadu laikā mainījies? -Es kā šodien atceros 1994. gada 12. jūliju, kad pansionāts no Glūdas kalna Cēsīs ienāca šeit, Cīrulīšos. Glūdas kalnā istabiņās […]

Mērķis - cilvēkiem palīdzēt atgūt veselību, dzīvesprieku un enerģiju

10:24
27.06.2024
659

Saruna ar holistiskās medicīnas eksperti Ingrīdu Mergupi – Leitlandi -Jums ir interesants uzvārds. Tāds rets – Mergupe. -Manas saknes ir no Mālpils. Tur ir upe Mergupe, un šo uzvārdu nes arī mana dzimta. 1928. gadā vectētiņš Jānis Mergups lika pirmo akmeni dzimtas mājai. Un tā nu arī es izceļojos pa pasauli, apgūstot zināšanas, un vēlāk ar […]

Dzīve enerģētiski spēcīgā vietā – kalna galā

10:12
25.06.2024
275

“Jau četrdesmit gadus strādāju Krimuldas vidusskolā par skolotāju, esmu tur kopš skolas dibināšanas brīža. Man jau ir pensionāres statuss, bet darbu turpinu, pēc diviem gadiem gan došos pavisam pensijā,” tā par sevi stāsta Edīte Kanberga, saimniece Drabešu pagasta Kārļu “Eglainēs”. “Eglaines” ir arī viesu nams un atpūtas bāze, bet Jāņu laiku ģimene aizvada savā lokā. […]

Jāņuzāles klimata pārmaiņās

09:54
25.06.2024
52

Par ziedošām pirmsjāņu pļavām, par trejdeviņu ziedu vainadziņu un dabas norišu izpratni saruna ar zālāju biotopu eksperti Maiju Medni. -Jāņi klāt, brienam pļavās, lai no trejdeviņām puķītēm pītu vainadziņu. Vai to var izdarīt?    -Ar katru gadu to izdarīt ir aizvien grūtāk. Lielāka iespēja saplūkt trejdeviņas jāņuzāles ir bioloģiski vērtīgos zālājos, bet tādi Latvijā ir mazāk […]

Balto ceriņu smarža gadu desmitu garumā

06:30
19.06.2024
123

Dace un Alfrēds Jurciņi izstaigā dārzu. Puķes šopavasar steidzas ziedēt, arī rozes pie namdurvīm. Karstās dienās paēnu un spēku dod nelielā birzīte. “Dzīvojam šo dzīvi, kaut reizēm gadās dzelkšņi vai iekož asa nātre. Dzīvojam kopā jau 50 gadus. Visi saka, ka pamatā ir mīlestība, bet šis vārds tāds novalkājies, reizē dziļš un skan dvēselē. Visjaukāk […]

Maza vieta ar lielu sapni

06:13
17.06.2024
88

Pasaules latviešu mākslas centrs darbu Cēsīs sāka pirms desmit gadiem. To vada Čikāgā dzimušais Kārlis Kanderovskis, kurš jau vairākus gadus dzīvo Cēsīs. Mākslas centra galvenais mērķis ir veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara laikā trimdā devušies latviešu mākslinieki, kā arī ārzemēs dzīvojošā jaunā paaudze. Centrs bez maksas ir atvērts ikvienam un darbojas, […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
20
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi