Sestdiena, 23. novembris
Vārda dienas: Zigrīda, Zigfrīda, Zigrīds

Jaunietis tad un tagad Kopīgais. Atšķirīgais

Iveta Rozentāle
11:29
03.12.2022
116
Iveta 2

Iveta Jermolājeva vairāk nekā desmit gadu bija Cēsu novada jaunatnes lietu speciāliste. Tagad viņa izvēlējusies citus izaicinājumus, bet mēs sarunājāmies, kā viņas darba gados mainījušies jaunieši, kāds ir mūsdienu jaunietis.

 – Cik liela nozīme jauniešiem un kopumā sabiedrībai ir tam, ka ir iespēja sanākt kopā, būt aktīviem?

– Manuprāt, tam ir milzīga nozīme. Veidojas kopiena tiem, kam ir svarīga sava pilsēta, pagasts, kas vēlas būt aktīvi, īstenot savas idejas. Kopīgiem spēkiem ir lielāka iespēja tikt līdz rezultātam.

– Vienpadsmit gadi. Kā bija pirms desmit gadiem, vai jauniešos vērojamas atšķirības?

– Atšķirības ir. Katrs jauniešu domes sastāvs ir bijis citāds. Viens piemērs. Ja pirms desmit gadiem pateici jaunietim, ka būs pasākums un būs forši, viņam bija svarīgi tur būt – visi iesaistījāmies, katrs gāja un darīja. Šodienas jaunietim, pirms viņš piekrīt, ir vajadzīgs izprast, kāds mērķis ir pasākumam, kāds formāts, viņš vairāk analizē, nevis tikai komandas garā iesaistās visur. Jaunietis vērtē un mēģina saprast, vai piedāvātais viņam der.

Otrs – šī ir digitālā paaudze. Tas nav saistīts ar to, cik laika katrs pavada datorā, internetā vai telefonā, bet runa vairāk ir par to, ka mūsdienu jaunieši citādi tver pasauli, viņi domā un arī dara citādi. Ir citas vērtības un cits skatījums. Tas nav vērtējums kategorijās – labi vai slikti. Tas ir vērtējums, ka viņi faktiski ir citādi.

– Jaunieši ir kā indikators sabiedrības pārmaiņām, parāda to, kas šodien ir aktuāls, un esošā pasaule veido viņu redzējumu. Nenoliedzami, mūsdienu pasaule ir digitāla.

– Jā, patiesībā viņiem jau ir jāaptver un jāapstrādā vēl lielāks informācijas apjoms, nekā, piemēram, tas bija laikā, kad es biju jauniete. Studiju darbu rakstot,    sēdēju bibliotēkā, jo citu variantu nebija – tad nebija datubāžu, digitālo bibliotēku un tā tālāk. Mūs­dienu jaunietim ir ļoti daudz iespēju, viņš grib izvērtēt prioritātes.

– Vai mūsdienās jaunietim ir vieglāk nākt ar savām idejām, paust savu redzējumu?

– Viena no tēmām, ko Cēsu Jauniešu domes 20 gadu jubilejas pasākumā apsprieda, bija drosme. Drosme jauniešiem bijusi vienmēr – gan tiem, kas sāka, gan tiem, kas pēc tam turpināja. Es teiktu, ka šodienas jaunietim ir nedaudz vieglāk, jo pirmie izlauzuši ceļu, labi pastrādājuši, lai viņus uztvertu nopietni.

– Vai mainās tēmas, kas ir aktuālas, ko jaunieši vēlas­­ ­īstenot?

– Viss plūst un mainās. Ir posms, kad jauniešiem ļoti patīk māksla, tad – mūzika, vēl kādā brīdī – fotografēšana. Tas ne tik daudz saistīts ar toreiz un tagad, tas ir par to, ka jaunieši plūst un mainās un ir tēmas, kas atkal atgriežas. Man vienmēr mīļa tēma ir bijusi gleznošana, māksla, zīmēšana, un pieredzu, ka ik pa laikam ir posms, kad šī tēma kļūst aktuāla.

– Kāds ir 2022. gada jaunietis?

– Nezinu kāpēc, bet pirmā doma, kas ienāca prātā – vientuļš. Jo kaut kādā mērā, neskatoties uz to, cik jaunietim ir vai nav atbalstoša vide mājās vai citās vietās, kur viņš ir, šodien ir tik daudz iespēju, ka jaunietim ir milzīga atbildība būt veiksmīgam. Tas baida un uzliek tādu kā zīmogu – ja no visām miljons iespējām viņš neizvēlēsies vienu īsto, tad nebūs pietiekami veiksmīgs un nekas dzīvē nesanāks. Tādēļ teiktu, ka mūsdienu jaunietim ir vajadzīgs vēl lielāks atbalsts, varbūt pat vairāk nekā jaunietim senāk.
Jaunietis nereti baidās kļūdīties, baidās no neveiksmes. Dažkārt viņš kaut ko neuzsāk, tieši baidoties no neveiksmes. Atbalsts, iedrošinājums mēģināt un arī kļūdīties, piedzīvot neveiksmes ir ļoti svarīgs. Jā, mūsu jaunieši ir pieraduši darīt, piedzīvot, neatkāpties un ar neatlaidību izcīnīt savu vietu. Un ir labi, ka jaunietis pamēģina, saprot, ka tas viņam neder, iet tālāk, mēģina kaut ko citu.

Savulaik bija uzskats, ja kaut ko vienu iesāc, tev tas jāturpina. Bet tagad ir daudz piemēru, ka laiku pa laikam iesākto ir jāļauj nolikt malā, lai jaunietis turpinātu meklēt, izmēģinātu un atrastu patieso sirdslietu.

– Vai Jauniešu māja, Jauniešu dome arī palīdz ar kādiem jautājumiem tikt skaidrībā jauniešiem tik nozīmīgā dzīves posmā?

– Protams. Tāpēc arī saku, ka būt par jaunatnes lietu speciālistu nozīmē būt nomodā 24 stundas diennaktī, jo jaunietim sirds sāp tad, kad sāp, un tas ne vienmēr ir darba laikā. Un tās stundas, kas pavadītas sarunās – vienkārši sarunās par dzīvi, tas ir neizmērojami.

Un ne tikai es un mani kolēģi, arī jaunieši savā starpā ļoti cits citu atbalsta. Tas ir tas komandas gars – viens par visiem un visi par vienu. Es teiktu, ka Jauniešu mājā ir bijis ļoti daudz tādu stāstu, ka jaunieši mācījušies pārvarēt,    cīnījušies ar dažādiem izaicinājumiem, tikuši pāri tiem un ieguvuši sajūtu, ka viņi var, ka viņiem izdodas. Un citi ir bijuši blakus kā balsts. Mums ir    kopīgas atmiņas un kopīgi piedzīvotais.

Jaunieši ir patiesi, saka, ko domā. Ja negrib, viņš nedarīs, grib – darīs, kad ir priecīgs, viņš tevi mīl, kad dusmīgs – to pasaka. Attiecības ir ļoti skaidras. Un tā dzīvot ir viegli, mūsu attiecības un būšana kopā Jauniešu mājā ir bijusi īsta un patiesa. Protams, bijuši skumīgi un grūtāki brīži, bet tas mūs saliedējis.

– Savā uzrunā Jauniešu domes jubilejas pasākuma teicāt, ka svarīgi ir nedarīt jauniešu vietā. Vai ir sajūta, ka jaunietis te ir darītājs?

– Tā tam jābūt. Mūsu uzdevums ir būt fonā – blakus, bet visu procesu organizē un nodrošina jaunieši. Viņi visi ir izauguši Jauniešu mājā, kļuvuši par kolēģiem un lieliskiem cilvēkiem, un darītājiem.

Jaunatnes lietu speciālista pienākums ir iedot drošības sajūtu, finansējumu, pārējo izdara jaunietis. Piemēram, filmējot video svētku vakaram, pirmajā filmēšanas reizē mums bija tik daudz ķibeļu: tehnika nojuka, nestrādāja, vadi sasprausti nepareizi, bet pie rezultāta jātiek. Tas nozīmē, ka jāmeklē risinājumi – pašiem, nevis kādam citam, kas atnāks un visu salabos. Tādā veidā jaunieši mācās nevis padoties pie pirmās neveiksmes, bet radoši domāt. Svētku pasākums bija ļoti skaists, bet, lai tā būtu, ir ieguldīts milzīgs darbs, ko turklāt jaunieši dara kā komanda. Viņiem ir svarīga piederības un komandas sajūta.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
26

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
324

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
34

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
21

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
16
14
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
32
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi