Cēsu Jaunajā pilī Vēstures un mākslas muzejs atklāta fotoizstāde “Cilvēks un daba Latvijā”. Melnbalto fotogrāfiju autors ir itālis Luka Berti – ārzemnieks, kurš ar lielu interesi apceļojis Latviju, lai iemūžinātu lauku cilvēkus un ainavas.
“Modernās sabiedrības dzīvesveida un vajadzību izmaiņu dēļ lauku sabiedrība piedzīvo nopietnu izdzīvošanas krīzi – populācijas novecošanās, bezdarbs, jauniešu emigrācija, vietējās identitātes zaudēšana. Dramatiskā zemes pamešana un pārcelšanās uz pilsētām ir radījusi lūzuma punktu Cilvēka un Dabas harmoniskajās attiecībās,” stāsta profesionālais fotogrāfs. Viņš uzskata par savu misiju dokumentēt lauku sabiedrību un stāvokli laukos. To, ka amats rokā, apliecina fotogrāfa darba pieredze. Līdzīgās foto ekspedīcijās viņš jau devies pa Skandināvijas un tagad pa Baltijas valstīm.
Visur viņš apmeklējis senus ciematus ar koka mājām, baznīcām un zemnieku saimniecībām. Ceļa karti Latvijā viņš veidojis, prasot padomu Brīvdabas muzejā. Ceļš viņu aizvedis arī uz Raunu, Priekuļiem, Mārsnēniem, Vecpiebalgu. Arī uz jūrmalciemiem Vidzemē un Kurzemē.
Ļoti neparastajam itālim, kuram dzimtā vieta ir Florence un pamata darbavieta Kopenhāgenā, Dānija neliekas tik saistoša kā citas Ziemeļvalstis. Arī ceļojošā mākslinieka darba veids, izmantojot 19. gadsimta foto aparatūru, ir apbrīnas vērts. Viņš uzņem attēlus nevis filmiņās vai digitāli, bet uz platēm. Daudzus latviešus laukos pārsteidzis tas, ka mūsdienās kāds vēl fotogrāfijā vēlas strādāt tā, kā Latvijā to darīja pirms simts gadiem.
Izstādes attēlus aplūkojot, var jaust, ka ar angliski runājošo itāļu fotogrāfu bijuši gatavi sadarboties daudzi lauku ļaudis, arī Piebalgas pusē. Ne tikai pusaudži un jaunieši, arī vecāki vīri pacietīgi pozējuši. Iecerei par lauku ļaužu iemūžināšanu atbalstu nelieguši muzeju darbinieki, pie kuriem Luka Berti vērsies pēc padoma.
Komentāri