Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Irānas virtuve – saprotama, garšīga

Jānis Gabrāns
18:27
24.01.2018
28

Apceļojot pasauli, labprāt nobaudām arī kaut ko no nacionālās virtuves, tāpēc šogad nedaudz ielūkosimies ceļotāju atziņās par kādas valsts virtuvi. Sāksim ar Irānu, šo valsti tikko apmeklēja cēsnieks Renārs Sproģis.

Irānas virtuve, kas tiek dēvēta arī par persiešu virtuvi, radusies ciešā mijiedarbībā ar kaimiņu reģionu virtuvi, tai skaitā ar kaukāziešu, turku , grieķu un Vidusāzijas virtuvi.

R. Sproģis stāsta, ka gidam prasījuši, lai ved uz autentiskām ēstuvēm, nevis uz tām, kurp ved tūristus. Tas ļāvis izbaudīt gan šīs valsts ēdienu, gan vairāk satikt vietējos. Irānā daudz gatavo gaļu – pārsvarā vistas un jēra, mazāk liellopu, ko vietējie saucot vienā vārdā – kebabs.

“Kad teica, ka pasniegs kebabu, domāju, ka būs, kā te esam pieraduši redzēt un baudīt, taču nē. Viņu gatavotais kebabs mūsu izpratnē ir šašliks. Pārsvarā gājām, kur ielas malā cep šo kebabu, tur varējām izbaudīt vietējo atmosfēru – pasēdēt dūmos, “papļāpāt” ar vīriem, kas bija ļoti interesants piedzīvojums. Viņi orientēti uz komunicēšanu, problēma, ka runā tikai savā valodā. Taču tas netraucē runāt, tad nu viņi kaut ko jautā savā valodā, mēs savā atbildam. Bet kaut kā tas dialogs notiek, kaut ko no visa nojaušam vai saprotam un rezultātā gūstam vietējo sajūtu.”

Gaļai piedevās rīsi, milzīgas porcijas. Uz trijiem ņēmuši vienu, arī tad vēl nevarējuši pieveikt. Nedaudz pārsteidzis, ka piedevās maz zaļumu, pārsvarā sālīti, marinēti dārzeņi. Piemēram, sālīti gurķi, marinēti patisoni un tamlīdzīgi. Varbūt zaļumiem nav sezona.

Gaļu gatavojot, virsū spiež citrusu augļu sulu, daudz izmanto granātābolus, pārsvarā sīrupu vai arī granātābolu mizu, kas saberzta pulverī. To izmanto visos gaļas ēdienos.
“No dzērieniem iecienīts kaut kas kefīrveidīgs. To nepamēģināju, jo Āzijas valstīs ar piena izstrādājumiem palieku uz jūs, ir bažas par vēdera drošību. Viens no ceļabiedriem pamēģināja, viss bija labi, bet mani tas neiedrošināja,” atzīst Renārs.

Arī maize nav tāda, kā to saprotam, tā ir līdzīga lavašam, tikai stingrākā un dažāda lieluma. R. Sproģis to raksturo – vienveidīgi daudzveidīga. Tādas pamatīgas plātnes, ko cep uz karstiem akmeņiem.
“Pasniegšanas veids savdabīgs,” atceras ceļotājs. “Latvietim varbūt tā liktos necieņa pret maizi. Cepējs šo gatavo plāksni izņem no krāsns un lidina dažus metrus pa gaisu uz tādām kā redelēm, tieši pie pircēja. Pa tām slīdot, nobirst daļa no akmentiņiem, kas pielipuši krāsnī. Klients nopurina atlikušos, pasit maizi padusē, jo tā nelokās, un iet mājās.”

Stāstot par saldumiem, viņš norāda, ka piedāvājums milzīgs, tie atgādina zināmos austrumu saldumus – ļoti saldi un ar ļoti daudz riekstiem.

Kā jau austrumos, plašs garš­vielu piedāvājums un arī pielietojums, tomēr tās nav pārāk uzbāzīgas. Renārs secina, ka garšas atmiņā palikusi tāda īpašā Irānas garša, bet kura garšviela to devusi, tā arī nesapratis.

Ar garšvielām un saldumiem vislabāk varējuši iepazīties tirgū, kas bijis ļoti patīkams, tīrs, smaržīgs, tirgotāji nav uzbāzīgi. Tur varējuši garšot saldumus, cik tīk, pat pārsteidzis tirgotāju dāsnums. Viena no tradicionālajām un visplašāk izplatītajām Irānas garš­vielām ir safrāns, ko vietējie liek dažādos ēdienos – pie rīsiem, pie tējas, saldumos, veido īpašas cukura sūkājamās konfektes.

“Atmiņas par Irānas virtuvi ļoti pozitīvas. Nekas tāds, ko mēs nevarētu saprast. Vienīgais nesaprotamais ir ēdienkarte, jo viss tikai vietējā valodā. Bet var izvēlēties ēstuvi, kur piedāvātajiem ēdieniem klāt attēli, vai paskatīties, ko ēd pie blakus galdiņa, un prasīt ko tādu.

Ēdiens daudzveidīgs, garšīgs un, kas nav mazsvarīgi, par ļoti adekvātām cenām. Kebabs ar pie­devām apmēram trīs eiro, tiesa, viņu naudā tie ir apmēram 150 000 reālu, un šī milzīgā kursa atšķirība bija pārbaudījums ceļotājiem,” piebilst R. Sproģis.

 

Recepte no Irānas virtuves

Persiešu omlete

Nepieciešams:
pa buntītei koriandra lapu, pētersīļu un dilles
2 ķiploku daiviņas
60 g valriekstu kodolu, grauzdēti un rupji sasmalcināti, daži veseli rotāšanai
4-5  olas
3 tējkarotes sāls
tējkarote svaigi maltu melno piparu
tējkarote kurkuma
55 g žāvētas granātābolu sēklas, dažas arī pārkaisīšanai
citrons
lavašs vai kas līdzīgs

Garšaugus nomazgā, noslauka, smalki sagriež un samaisa bļodā kopā ar sasmalcinātajiem valriekstiem. Pievieno četras olas un ar dakšiņu samaisa, lai maisījumā būtu gaiss. Ja nepieciešams, pievieno atlikušo olu (1 ola uz 120 g garšaugu). Pievieno sāli, piparus, kurkumu, granātābola sēklas, ķiplokus un visu vēlreiz rūpīgi samaisa.

Uzkarsē lielu pannu, ielej eļļu, lai pārklātu pannas pamatni. Ielej omletes maisījumu un gatavo apmēram piecas minūtes, pēc tam uzliek vāku un samazina siltumu līdz vidējai temperatūrai. Kad olas sāk sarecēt, virsū uzliek nesasmalcinātus valriekstus. Gatavo vēl 6-8 minūtes, vai līdz pamatne izcepusies. Tad uzliek šķīvi, apgriež pannu otrādi, lai omlete paliek uz šķīvja, un tad no šķīvja ieslidina omleti pannā, lai apceptos arī virspuse.

Pirms pasniegšanas pārkaisa ar granātābolu sēklām, pasniedz ar lavašu vai ko līdzīgu un citrona šķēli. Omletes gabaliņu ieliek lavašā, uzspiež citronu sulu un bauda.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Pārraut apburto loku

06:02
16.07.2024
47

Jauno māmiņu un grūtnieču atbalsta centrs “Madaras”, kas darbojas Liepā, nosvinējis 20 gadu jubileju. Tā darbība organizēta kā ģimenes modelis ar atbilstošu vidi, lai katrai māmiņai veltītu individuālu uzmanību. Šobrīd “Madarās” uzturas septiņas mammas un deviņi bērni, daļa māmiņu ir ar īpašām vajadzībām. Bet šo gadu laikā palīdzēts vairākiem simtiem sieviešu. Teju no pirmsākumiem biedrības […]

Svešumā latviskums uztur garu

08:03
11.07.2024
36

Jāņa Vecozola dzīve metusi dažādus līkumus. “Kā daudziem latviešiem šajos laikos,” viņš saka un piebilst, ka vasarā gribas būt Latvijā. Jānis dzimis un bērnību pavadījis Cēsīs, tad ģimene pārcēlās uz Priekuļiem, tur mācības pamatskolā, tad Jāņmuižas lauksaimniecības skolā, armija, darbs un ģimene Cēsīs. “Strādāju par šoferi, lai tiktu pie dzīvokļa, pārgāju uz celtniecību. Tad sākās […]

Suns māca dzīvot rotaļīgi un dalīties ar to

06:24
08.07.2024
34

 “Kanisterapija ir suņu asistēta terapija. Nereti šķiet, ka tā ir suņa glaudīšana, un dažreiz tā tas arī var izskatīties, taču kanisterapija ir daudzveidīga gan atkarībā no mērķauditorijas, gan suņa,” teic kanisterapijas speciāliste Tamāra Kabakova. “Bērni visbiežāk vēlas suni paglaudīt, pabužināt, samīļot. Tāpēc arī lielos pasākumos ir svarīgi stāstīt, kā ar suni pareizi darboties. Es to […]

Savā īpašajā vietā

07:21
07.07.2024
85

“Kamēr vēl mitrs un neput, zāle jānopļauj,” saka Solvita Jansone un steidz appļaut mājas apkārtni. Viņa atzīst, ka pagaidām vasara ilgstoši nav bijusi tik karsta kā  pērn, bet puķes nācās regulāri un cītīgi laistīt, dārzam gan bija jāpietiek ar rezervēm un rasu. “Lietus bija ļoti vajadzīgs, tagad apkārt    svaigums, viss var augt,” teic Solvita […]

Radošais process kā terapija

05:26
07.07.2024
37

Saruna ar digitālā satura veidošanas un skatuves mākslinieci DĀRTU ZVANERI Daudziem Dārtas vārds noteikti pazīstams caur labskanīgā ķeltu arfas un čella dueta “Infini” skaņām. Ar viņu sarunājāmies par mūzikas ceļu, teātri un to, ka dzīve allaž zina labāk, kas mums vajadzīgs. -Daudzi jūs iepazinuši caur mūziku, bet pati sakāt, ka esat ļoti radoša būtne – […]

Veselīgu matu augšanas noslēpums

14:31
05.07.2024
329

Veselīgu matu veidošana ir kopīgs mērķis daudziem, tomēr bieži vien tas šķiet kā slepenas dārgumu medības ar grūti iegūstamām balvām. Patiesi veselīgu matu pamatā ir ne tikai spīdīgi attēli reklāmās un nemitīgi mainīgās matu kopšanas tendences, bet arī izpratne par to unikālajām vajadzībām un rūpes par tām. Veselīgu matu kopšanas nozīme ir nepārspīlēta; tā nav […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi