Apmēram pirms diviem mēnešiem Kristiāna uzsāka patsāvīgu dzīvi. Māte un tēvs iegādājās jaunu dzīvokli, esošajā dzīvesvietā palika dzīvot jauniete. Meitene studē Vidzemes Augstskolas 3. kursā, bet līdztekus studijām strādā uz pusslodzi. Jaunietei ir mājdzīvnieks, kaķis, par kuru jāuzņemas rūpes.
“Strādājot uz pusslodzi, saņemu apmēram 400 eiro, tāpēc jau kopš pašas pirmās dienas, kad uzsāku patstāvīgu dzīvi, veicu finanšu plānošanu. Liels atvieglojums, ka mana dzīvesvieta ir ģimenes īpašums, jo nav jāmaksā arī izīrētājam. Komunālie maksājumi ir ļoti zemi, jo māja ir veca, ar malkas apkuri, bet, manuprāt, ideāla dzīvesvieta, jo atrodas pašā pilsētas centrā,” stāsta jauniete. Par komunālajiem pakalpojumiem viņai jāiztērē 30 eiro mēnesī, vēl 10 eiro par elektrību. “Jāatzīst, ka par komunālajiem pakalpojumiem jāmaksā ļoti maz, bet tam ir savas ēnas puses. Istabas ir mazas, dzīvoklis vasarā ir ļoti silts, ziemā ļoti vēss. Apsildīt dzīvokli ir grūti, bet, tā kā tajā dzīvoju no bērnības, tad esmu pieradusi pie zemas temperatūras. Pie izdevumiem jāpieskaita arī maksājumi par mobilo tālruni un televizoru, kuri paņemti uz nomaksu, un par abiem kopā jāmaksā 40 eiro,” aprēķina meitene.
Sarunas laikā Kristiāna no mapes izņem lapiņu, uz kuras sarakstīti visi viņas izdevumi. “Vislielākā naudas summa, protams, tiek tērēta pārtikai. Tie ir 120 eiro mēnesī. Tātad katrā nedēļā tie ir apmēram 40 eiro. Uz lielveikalu cenšos iet iepirkties vienreiz nedēļā, sagādājot visu nepieciešamo. Vienmēr pirms došanās uz veikalu pie sevis apdomāju, ko nākamajā nedēļā vēlos ēst. Atbilstoši tam iegādājos pārtikas produktus. Arī kaķa ēdiens tiek iekļauts šajā summā. Jārēķinās, ka dažreiz, satiekoties ar draugiem, būs vēlme iegriezties kafejnīcā vai veikalā, lai nopirktu to, ko kārojas. Tā kā man ļoti patīk fotografēt, tad 50 eiro katru mēnesi atlieku tam, lai varētu iegādāties kvalitatīvu fotoaparātu. Nauda tiek krāta jau desmit mēnešus,” atzīst Kristiāna.
Viena no viņas lielākajām vājībām, kā jau ikkatrai meitenei, ir apģērbs. “Katru mēnesi man patīk apbalvot sevi ar kaut ko jaunu, jo darbs un skola paņem ļoti daudz mana brīvā laika. Tāpēc pa retai reizei, izejot kopā ar draugiem izklaidēties, vēlos labi izskatīties. Parasti tas ir viens apģērba gabals un aksesuārs, ar kuru katru mēnesi papildinu garderobi. Ja paskatās tabulā, kurā esmu pierakstījusi izdevumus, tad aprīlī par apģērbu esmu izdevusi 51 eiro. Varētu teikt, ka aptuveni šāda summa tiek tērēta katru mēnesi. Tāpat jāpieskaita arī izdevumi par skaistumkopšanu, piemēram, friziera, manikīra un citiem pakalpojumiem. Aptuvenā summa ir 30 eiro,” norāda jauniete.
Meitene nēsā kontaktlēcas, kurām katru mēnesi nepieciešams iegādāties īpašu lēcu šķīdumu un trauciņu. Lēcas maksā 10 eiro, bet lēcu šķīdums ar trauciņu četri eiro. Kopā tie ir 42 eiro.
Tā kā Kristiāna daudz strādā un mācās, tad ik nedēļu viņa apmeklē vingrošanas nodarbības, lai atbrīvotu ķermeni, kurš saspringts, ilgas stundas strādājot pie datora. “Katra vingrošanas nodarbība maksā septiņi eiro, mēnesī tie ir 28 eiro. Lai izkustētos, ar draugiem katrās brīvdienās cenšamies izbraukt ar riteņiem. Izklaidei tiek atvēlēts maz. Aprīlī tie bija vien 10 eiro, kad apmeklēju “Vidzemes Fashion Show”,” atklāj studente.
Kaut jaunietes akadēmiskais mācību gads vēl nav beidzies, pašreiz uz augstskolu nākas doties reti. Tāpēc transportā iztērēti vien nieka 7,20 eiro. “Atlikusī naudas summa tiek izlietota, iegādājoties sadzīves, higiēnas preces un citu neparedzētu izdevumu segšanai. Ja mēneša beigās konstatēju, ka naudas pietrūks, tad varu rēķināties ar mammu, kura vienmēr palīdzēs, lai pienācīgi varu dzīvot, līdz saņemu algu,” tā Kristiāna.
Komentāri