Otrdiena, 1. aprīlis
Vārda dienas: Dagnis, Dagne

Guntra no stipru sieviešu dzimtas

Sarmīte Feldmane
06:08
28.03.2025
51
Guntra àiplse

Atmiņas ir tepat. Guntra Brigita Ģipsle rāda vecmāmiņas albumu, fotogrāfijās viņas vecvecāki, vecvectēvs dzimtas “Lāčplēšos”. FOTO: Sarmīte Feldmane

Viņai bija seši gadi, kad 1949.gada 25.martā kopā ar vecākiem un
vecvecākiem meitenei no Jaunpiebalgas sākās ceļš uz Sibīriju

Cēsniece Guntra Brigita Ģipsle sagaida smaidīga un mundra. Ikdienas pastaigas, mājas darbi, savs laiks kādai filmai, un diena piepildīta.

“Daudz domāju. Kas tik nav piedzīvots. Pie visa jāpierod. Daudz ko atceroties, birst asaras, tās jānoslauka, un jādzīvo tālāk,” saka Guntra, tā viņu sauc savējie un pazīstamie. Viņai drīz būs 83 gadi, kā pati teic – kliņģeris un puskliņģeris.   

Pirmoreiz ieraudzīt vilcienu

Guntra ir jaunpiebaldzēniete. Mamma bija skolotāja Jāņaskolā, tēvs lauksaimnieks. “Dzīvojām turpat skolā. Pa dienu gāju stundās pie mammas, man bija savs sols, biju iemācīta, kā jāuzvedas. Māsa Modrīte Laima laiku vadīja stundās pie skolotāja Emīla Budula. Biju iemācījusies lasīt un rakstīt, gaidīju, ka rudenī sākšu kārtīgi iet skolā,” atmiņās kavējas Guntra. Tēvs bija nesen atgriezies no lēģera, meita tikko sākusi viņu iepazīt, ziema bija garām, priekšā vasara pie vecvecākiem netālajos “Lāč­plēšos”, sirdī sapņi, kurus bērnam gribas piepildīt.

25.marta rīts bija tāds pats kā citi – Guntra bija pie mammas klasē.    “Mammu izsauca no stundas, pēc laika arī mani, tad māsu. Nogāju lejā uz istabu, tur bija sveši cilvēki. Tēvs sēdēja uz gultas, kaut ko runāja, nesapratu ko. Blakus stāvēja vīri formās, no tām vien man bija bail. Sastingu. Mamma gribēja aiziet uz klasi pie skolas pārziņa, gatavojos doties līdzi, bet viens man aizlika priekšā plinti. Tā pārbijos, ka kliedzu. Kliedzu tā, kā nekad vairs dzīvē. Tas kliedziens nav aizmirstams. Mamma apsolīja, ka bērni būs ar viņu, nepazudīs. Kad atgriezāmies, tēvs     rullēja baķī gultas veļu. Atkal kliedzu, un zaldāts atlēca no manis,” neaizmirstamo rītu pirms 76 gadiem Guntra atceras visu mūžu.   

Ģimeni iesēdināja ragavās. Ar tām brauca Guntras krustmātes mamma. Bija atnācis arī tēva brālis, kurš noskatījās, kas notiek. “Man neviens neko nepaskaidroja,” bilst Guntra un turpina atmiņu stāstu: “Pirmoreiz redzēju vilcienu. Mūs pie tā pieveda, bērnus iecēla vagonā. Atveda arī vecomāti un vecotēvu. Tēva brālis piebrauca ar kaimiņu ģimeni. Vecā­mam­ma bija garos brunčos, nevarēja iekāpt, tēva brālis viņai piepalīdzēja, tad pats aizbrauca mājās.”

Guntra atzīst, ka daudz domā par vecomāti, stipru lauku sievu. Guntras tēvs bija aizsargs, iesaukts leģionā, tobrīd bija nesen atgriezies    no krievu nometnes, bet viņa brālis bija iesaukts padomju armijā.

“Atceros, pēc kara vecvecāku saimniecības un kaimiņu mežā bija mežabrāļu bunkuri. Apkārtējie viņiem palīdzēja,” pastāsta Gun­tra.

Astoņi gadi svešumā

Jaunpiebaldzēnu Graudumu ģimene nonāca Tomskas apgabala    Molčanovas rajonā. “Tā bija liela sādža ar skolu, slimnīcu, pastu, ciema padomi, veikalu, klubu. Drīz vien mums bija govs, sivēns. Vecaistēvs uzraka zemi, iestādīja kartupeļus, ar māsu tos kaplējām, norakām, pagrabs bija zem gultas. Skolā ātri ielauzījos, kaut valodu vēl nepratu. Tēvs izmācījās par traktoristu, arī krievu valodu nemācēja. Mamma kūtī nebija bijusi, bet strādāja fermā, iemācījās slaukt govis. Otra slaucēja bija skolotāja no Jaunpiebalgas Pēter­skolas,” stāsta Guntra.

Kaimiņos dzīvoja ģimene, kurā auga meita, kamēr vecāki darbā, viņu pieskatīja vecāmāte. “Reiz viņa mani pasauca, sacīja, ka mazajai garlaicīgi. Tā kļuvu par aukli. Vēlāk kaimiņu ģimenē piedzima dēls, pie viņiem pavadīju daudz laika. Tā man iznāca sava peļņa, un mani arī pabaroja,” pastāsta Guntra.

Kad pamazām izsūtītajiem ļāva atgriezties, Graudumi bija nolēmuši, ka brauks uz Guntras mammas dzimto Koknesi. “Tad vecāmamma saņēma vēstuli    no krustmeitas, ka viņa apmetusies “Lāč­plēšos”, bet ies prom, un pusmāja paliks. Vecāmamma bija spārnos. Tā taču bija viņas tēva māja! Mammīte bija piekāpīga, atlika tikai gaidīt ziņu, ka varam braukt mājās,” atceras jaunpiebaldzēniete.

Mamma, tēvs bija darbā, bet kāds Guntrai pateica, ka arī viņas ģimene ir atbrīvota. Meitene uzreiz skrēja mājās un klāstīja vecaimātei, ka uz skolu vairāk neies, jo visi brauks mājās. Viņa mazmeitas teikto neņēma nopietni. Va­karā mājās pārnāca mamma, bija noraizējusies, vai vīramāti ziņa pārlieku nesatrauks, bet vecāmāte, redzot domīgo vedeklu, vien noteica: “Es jau zinu.”   

Atkal mājās

Pieci Graudumi atgriezās Jaun­piebalgā, vecaistēvs palika svešā zemē. “Kad atbraucām, kaimiņi sanesa vajadzīgo dzīvošanai. Ve­cāmamma gaidīja, kad atnāks viņas otrs dēls. Arī Sibīrijā ik pa laikam ieminējās, kāpēc viņš neraksta. Atceros, reiz bija atnācis ar ķeselīti pie rokas, sirsnīgas attiecības viņiem nebija, pat nezinu, vai mans tēvs kādreiz bija ciemos pie viņa. Ar māsīcām gan mums bija labas attiecības. Arī tagad ar vienu sazvanāmies,” pastāsta Guntra.

Guntras tēvs uzreiz dabūja darbu, jo kolhozā traktoristus vajadzēja. Mammai darbs skolā tā arī neatradās, kaut vairākkārt pieteicās, vienmēr tika pieņemts kāds cits. Bet tūlīt pēc atgriešanās vietējie Ritu Graudumu aicināja Abru­pē vadīt kori, ansambli. Viņa to arī darīja ilgus gadus.

Guntra sāka mācīties Jaun­piebalgas vidusskolā 6.klasē, pēc tam tirdzniecības skolā Cēsīs. Astoņus gadus viņa nostrādāja veikalā Kaķukrogā, turpat otrā stāvā bija dzīvoklis. Te arī iepazinās ar Andri Ģipsli. Viņš veikalam veda maizi. Piedzima meitas Evija un Inguna. “Abas gāja bērnudārzā Priekuļos. Katru dienu ar autobusu izvadāt nevarēju, palika uz nedēļu. Tad pārcēlāmies uz Cēsīm, piedzima Guntars,” stāsta Guntra.

Cēsīs, Rīgas ielā 6, bija pārtikas veikals. Tajā varēja nopirkt bakalejas, konditorejas izstrādājumus un alkoholu. “Alkohola tirgošana bija visnepanesamākā,” atceras pārdevēja. Laiki, no cikiem drīkst tirgot grādīgos dzērienus, mainījās, bet rinda vienmēr stāvēja un gaidīja, kad varēs nopirkt. Preces veikalā tika nestas rindai garām, pircēji jau redzēja, kas būs pārdošanā.    Guntra atceras cilvēku nepacietību, gribēja pie kārotā tikt pēc iespējas ātrāk, bet veikalniecēm atvestais vēl bija jāsaskaita. Vēlāk nelielais pārtikas veikals bija pirmais pilsētā, kur ieviesa paš­apkalpošanos. “Biju sabeigusi nervus, sāku slimot un vēl pirms pensijas aizgāju no darba. Tirdz­niecība tolaik bija grūts darbs, nezinu, kā ir tagad, kad plauktos preču pārbagātība,” teic ilggadējā pārdevēja.

     
Atmiņas vieno

Tagad viņas rūpes ir par savējiem – meitām, dēlu, divām mazmeitām un mazmazmeitu. Bērni ir tepat blakus, mazmeitas brauc ciemos. Ar lepnumu Guntra rāda viņu fotogrāfijas. Tad iegrimst pārdomās un no plaukta izņem mammas un vecmammas albumus. “Tagad brīnos, kā mammai ienāca prātā tos paņemt līdzi izsūtījumā, tad atvest mājās,” saka Guntra. Fotogrāfijās laimīgi cilvēki dažādos ģimeņu godos, no portretiem noraugās nopietni vīri un sievas. Bildēs arī “Lāčplēšu” māja, kuras vairs nav. Guntra mantojusi vecvecvecāku zemi.

“Manā dzimtā bijušas stipras sievietes. Aizvien domāju, kā mamma, kurai tik tuva bija mūzika, kura prata piecas valodas, jutās, strādājot fermā par slaucēju. Vecāmamma piedzīvoja divus karus, kad vīrs bija 1.pasaules karā, audzināja dēlus. Atceros, kā gaidīja vēstules no mana tēva, kad viņš bija lēģerī, no tēva brāļa kaut rindiņu no Latvijas. Ko viņa pārdzīvoja par dēliem, ko mans tēvs par brāli, par savu likteni,” klusi saka Guntra un uzsver: “Viņi par to nerunāja. Tāpat kā par karu, lēģeri, mežabrāļiem, savu dzīvi.”

Guntra iesaistījusies politiski represēto biedrībā.    “Uz Jaunpie­balgu vairs izbraukāt nevaru, tagad Cēsīs tiekamies represētie no visa novada. Parunājamies, kā kuram dzīvē iet. Paliekam aizvien mazāk. Ar klasesbiedreni Māru Spolīti, tagad Eglīti, kopā bijām Sibīrijā un vēlāk vidusskolā, sazvanāmies, parunājamies,” stāsta Guntra. Viņai svarīgi būt piemiņas pasākumos, domās pabūt kopā ar tiem, kurus satika izsūtījumā, atcerēties vecotēvu, daudzu tūkstošu izsūtīto salauztās dzīves. Šo­dien Guntra kopā ar citiem represētajiem pēc atceres brīža Cēsīs, Pils laukumā, brauks uz Alūksni, lai satiktos ar likteņa biedriem.

Gadu desmiti pagājuši, vēstures lappuses nedrīkst pāršķirt. “Sa­protu, ka nākamajām paaudzēm un tiem, kuri nepiedzīvoja izsūtījumu, mūsu atmiņas par to laiku šķiet tālas, notikušais neaptverams,” bilst Guntra.

Laikam līdzi

Guntra atzīst, ka viss mainās – Cēsis un arī pasaule. Par to, kā mainās, var domāt, iztēloties, kā būs vēl pēc gadiem. Pa dzīvokļa logu cēsniece redzējusi, kā uzceļ veikalus “Globuss” un “Lidl”, “Hesburger”, kā mainās viss apkārt. “Atceros, savulaik tagadējā Ģimnāzijas ielā bija vien pāris daudzdzīvokļu māju, dzīvojām Gailes, tagad Vāveres, ielā. Pastaigās man nepatīk iet pa vienu maršrutu, izeju no mājas, tad pa labi vai pa kreisi. Katrreiz ko jaunu ieraugu. Veikalus apmeklēt gan nepatīk. Pirmdienā iepērkos visai nedēļai,” stāsta cēsniece un piebilst, ka kādreiz biežāk gāja uz teātru izrādēm, koncertiem.

“Televīzijā redzot to nežēlību, kas notiek Ukrainā… Smagi. Asaras nenoturēt,” saka Guntra un vien uzdod jautājumu, kuram nav izskaidrojama: “Kāpēc?”

Latvijas Valsts arhīva publicētie dati sniedz pilnīgāko mūsdienās iespējamo priekšstatu par 1949. gada deportācijas upuriem Latvijā.

FAKTI

  • 1949.gadā no 25. līdz 30.martam no Latvijas izsūtīja 42 125 cilvēkus, 2,2 % no Latvijas iedzīvotājiem, tajā skaitā bija:
  • 10 987 bērni vecumā līdz 16 gadiem;
  • 16 869 vīrieši un 25 256 sievietes.
  • Pieskaitot pa ceļam uz Sibīriju dzimušos bērnus, cilvēkus, kuri tika izsūtīti vai pievienojās ģimenēm, kopējais deportācijas upuru skaits ir 44 271 cilvēks.
  • Lielākā daļa ietilpa “kulaku” kategorijā – 67,7 %. 94,5 % no izsūtītajiem bija latvieši, nākamās lielākās grupas bija krievi, poļi un baltkrievi.
    AVOTS: enciklopedija.lv

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Aizrauj mūžam jaunais džezs

07:34
30.03.2025
45

Ik gadu 30. aprīlī visā pasaulē tiek atzīmēta Starptautiskā džeza diena. Tās mērķis ir novērtēt  džeza mūzikas lielo ietekmi un veicināt starpkultūru dialogu. Džezs, kura sākumu datē ar pagājušā gadsimta 20.gadiem, simts gados no izklaides žanra attīstījies par plaša diapazona mūziku, kas ietekmējis daudzus populārās un akadēmiskās mūzikas žanrus. Jau sesto gadu savu džeza lasījumu […]

Ja var, tad jādara

06:30
29.03.2025
35

Cēsu Politiski represēto biedrība vadību uzticējusi Jānim Vidriķim. Viņa ģimeni 1949.gada 25.martā izsūtīja, Jānis dzimis svešumā, Latvijā atgriezās, kad bija četri gadi. -Represēto noskaņojums ir mundrs. Ir svarīgi likteņbiedriem satikties, atceres reizēs pieminēt savējos. Ir jāstāsta, ko tauta pārdzīvojusi, to smagumu, ko pārdzīvoja ģimenes, kuras izsūtīja. Līdz 2014.gadam dzīvojām mierīgi, nespējot iedomāties, ka šodienas realitāte […]

Deguna formas korekcija kā ceļš uz harmonisku izskatu

20:18
28.03.2025
24

Deguna forma ir viens no nozīmīgākajiem sejas vaibstiem, kas ietekmē kopējo izskatu un sejas proporcijas. Daudzi cilvēki izvēlas veikt deguna plastisko operāciju jeb rinoplastiku, lai uzlabotu ne tikai vizuālo estētiku, bet arī pašsajūtu un pašpārliecinātību. Šī operācija ļauj koriģēt gan iedzimtas, gan traumu rezultātā iegūtas nepilnības, panākot harmonisku un dabisku sejas izskatu. Pateicoties mūsdienu plastiskās […]

"Esam te jauniešu dēļ"

06:52
25.03.2025
111

Šodien (21.03.2025.) Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumā notiek salidojums “Turpinājums”. Skola, kura ar šādu nosaukumu svin piecu gadu jubileju, sevī apvienojusi labāko no Priekuļu tehnikuma, kam aprit 115 gadi, Cēsu arodskolas, kurai aprit 105 gadi, Jāņmuižas Profesionālās vidusskolas un Ērgļu arodvidusskolas. “Druvas” saruna ar iestādes direktoru Artūru Sņegoviču par skolas darbu, apvienojot pārbaudītas vērtības izglītībā […]

Uzzināt, izjust un saprast

07:47
24.03.2025
21

Par Ukrainas karu stāsta fotomāksla un mūzika Laikā, kad pasaule grīļojas, māksla un mūzika ir spēka, ticības un mīlestības avoti. Divās izstādēs Pasaules latviešu mākslas centrā ikdienas domas, rūpes un emocijas paliek pilsētas kņadā. Te uzrunā sāpes un cerība, labestība un ticība, ka karš Ukrainā beigsies. Tāds vēstījums bija arī ukraiņu mūziķes, bandūras virtuozes Darjas […]

No palaidnībām līdz piemēram apkārtējiem

06:05
21.03.2025
39

Kaspars Markševics ir mūziķis, Latvijas Radio 2 programmu vadītājs un organizācijas “Latvijas Bērnu atbalsta fonds” vadītājs. Ar koncertprogrammu “Tava karaļvalsts” viņš viesojās Zosēnu Kultūras namā. Viņa vadītais fonds Liepas pagasta Skangaļu muižā rīko koncertus un arī nometnes bērniem, visus ienākumus novirzot vietas attīstībai, lai tā iespējami labāk būtu piemērota bērniem un jauniešiem. Kaspars pats ir […]

Tautas balss

Smiltis pieputina visu apkārtni

14:00
27.03.2025
20
Garāmgājēja raksta:

“Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

Raiņa un Piebalgas ielas krustojumā jāuzmanās

14:00
27.03.2025
34
36
Ģimnāzijas ielas apkaimes iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas satiksmes aplī, gan autovadītājiem, gan gājējiem vairāk jāuzmanās. Savā izremontētajā skolā Ģimnāzijas ielā pagājušajā nedēļā atgriezās ģimnāzisti, tagad īpaši rītos kustība te ļoti liela. Turklāt laiks kļūst aizvien siltāks, jaunieši brauc ar skūteriem, velosipēdiem, kuru ziemā gandrīz nav, tāpēc situācija saspringta. Arī skolēnu vecākiem vajadzētu bērniem atgādināt, ka pa iet­vi […]

Karogi aizēno laukumu

13:44
23.03.2025
21
Lasītāja V. raksta:

“Nesaprotu, kāpēc tiem, kas atbild par Cēsu noformējumu, tik ļoti patīk karogi. Pil­sētas centrs mazliet atgādina skatus no vēsturiskām filmām, kur rāda pagājušā gadsimta 30.gadu Vāciju un Padomju Savienību. Turklāt, domāju, karogi ap Vienības laukumu aizēno pieminekli, skatu uz apkārtējām ēkām. Tās it kā pazūd,” pārdomās dalījās lasītāja V.

Varētu labot, bet vieglāk izmest

13:43
22.03.2025
40
Cēsniece raksta:

“Videi draudzīgai ikdienai nemaz ne tik sen visos medijos runāja, ka būs atbalsts amatniekiem, kas labo dažādas sadzīves lietas, arī apavus un tamlīdzīgi. Cēsīs gan nejūtam, ka būtu tāds atbalsts un šādi pakalpojumi ir kļuvuši pieejamāki. Ja šuvējas, kas uzņemas apģērbu arī labot, var atrast, apavu meistars jāmeklē ar uguni. Salabot fēnu, mikseri vai kādi […]

Tautiskās dejas rada pavasarīgu noskaņu

11:42
20.03.2025
19
Skatītāja raksta:

“Priecājos par tradicionālo koncertu “Uzziedi dejā!”, kas notika Priekuļos. Redzēt vienuviet tik daudz labu deju kolektīvu, gan pašus priekuliešus, gan citus, ir skaisti. Guvu tik jaukus iespaidus un pavasarīgu noskaņu,” pau­da skatītāja.

Sludinājumi