Kādu dienu viduslaiku pils pagrabos bija nolēmis ielavīties pilij nepiederošs kustonis. Ar godīgu tūristu, kas atbraucis uz Cēsīm, nopērk biļeti un apjūsmo iespaidīgās pilsdrupas, tam nebija nekāda sakara.
Pirmais šo nelūgto viesi pamanīja pils Grāfs un tik zibenīgi metās Ziemeļu torņa pagrabos pakaļ nelūgtajam viesim, ka taisni jābrīnās. Ko bija ieraudzījis kaķis – muzeja un tūrisma centra darbinieku iesaukts par Grāfu?
Ieva Kleine, tūristu apkalpošanas speciāliste, kura redzējusi Grāfa pakaļdzīšanos “ciemiņa” aizdzīšanā no pilsdrupām, spriež, ka nelūgtais viesis – mazs, ņiprs dzīvnieciņš – visdrīzāk bijis sesks. Ziemeļu tornī, kas atrodas tieši pie estrādes, apmeklētājiem patiešām nav ļauts ieiet. Drošībai, jo torņa mūri vēl nav pietiekami nostiprināti.
Taču Grāfam, visticamāk, ir savi uzskati. Ne velti darbinieki kaķim devuši šo vārdu. Runčuks pilnībā atbilst kaķa dabai. Cilvēki, kas strādā tūrisma kompleksā, novērojumos par kaķi ir vienisprātis – jūtas it kā viņš te būtu īstais saimnieks. Grāfam dikti patīkot tūristi, sevišķi viņus sagaidīt, bet ar darbiniekiem dzīvnieciņš uztur neitrālas attiecības. Rokās kaķēns nedodas, arī nevienai cilvēka dotai komandai neklausa, kā jau kaķis. Jaunajā pilī iekšā nenāk ne ar biļeti, ne bez. Grāfs jauš, ka tajā ir citi noteikumi, ne tāda brīvība kā pilsdrupās. Grāfam patīk apgulties pilsdrupu pagalmā pie apmeklētājiem uzceltā centra sienas, kur tik jauki silda saules stari. Viņš pilnībā jūtas kā pilsdrupu teritorijas saimnieks – to vienā mutē saka darbinieki. Taču esot dienas, kurās kaķa klātbūtni nejūt, ūsainīti nekur neredz, ja nu vienīgi gadās nejauši ieraudzīt pazibam runčuka astes galiņu.
Taču kaķim patīk, ja tūristi nāk aplūkot bronzā atveidoto Cēsu viduslaiku pils maketu. Tad Grāfs uzlec uz šī paaugstinājuma un pozē, lai tūristi pils maketu fotoaparātos iemūžinātu arī viņu – saimnieku. Lūk, arī izskaidrojums, kā kaķis ieguvis vārdu Grāfs. Darbinieki jauš, ka Grāfam, kurš principiāli ne no viena nepieņem ēdienu, ir savi saimnieki, bet tur, ārā, aiz pils dārza. Kādā vārdā kaķi sauc saimnieki, nav zināms.
Toties ir zināms, ka Grāfs ir neatkarīgs un principiāls. Kaķa dēļ tūrisma centra darbiniekiem nācies skaidroties ar kādu tūristi, kura metusies svešo kaķēnu glaudīt. Pēc tam ārzemniece pārmetusi cēsniekiem kaķa neaudzinātību. Tūristes sūdzēšanās par to, ka kaķis metis ar ķepu un ieskrāpējis, izraisījusi nelielu diskusiju tūrisma centrā. Latvieši skaidrojuši, ka pie mums nav īsti pieņemts glaudīt svešus kaķus. Latvijā mammas māca bērniem svešus kaķus neaiztikt. Par to, ka bērni paaugušies mammas teikto mēdz aizmirst, tagad liecina novērojumi, ka Grāfs it nemaz vairs nav laipnīgs pret skolēnu grupām. Kādu brīdi tās labprāt sagaidījis un arī pavadījis pa pilsdrupu apkaimi, bet tagad vairs ne.
Grāfu dienām var neredzēt, bet tad viņš atkal ir klāt, ar savu neatkarīgo dabu iepriecinot Cēsu Kultūras un Tūrisma centra darbiniekus.
Komentāri