Sešu ģimeņu vecāki kopā ar bērniem, kuri mācās Skujenes pamatskolā, saturīgi pavadot laiku, papildināja un ieguva jaunas zināšanas un prasmes.
“Ar lielu interesi visi iesaistījās Meža attīstības fonda dāvinājuma projektā “No koka līdz koklei”. Tā bija ne tikai seno amata prasmju pārmantošana un senču devuma dziļāka izpratne, bet arī folkloras tradīciju izprašana un pārņemšana, vides un sociālo lomu maiņa, dažādojoties saskarsmes iespējām,” stāsta projekta vadītāja Agnese Caunīte-Bērziņa. Ikviens paplašināja zināšanas par koksnes īpašībām un tās plašo pielietojumu. Četras dienas nopietni strādājot, katra ģimene izgatavoja kokli.
“Bērniem bija interesanti saprast, ka, lai izgatavotu kokli, jāzina tik daudz. Un teju katra mācību priekšmeta kādas zināšanas noderīgas, lai tā iznāktu gan skaista, gan skanīga. Savukārt vecākiem tā bija jauna pieredze – ne tikai kokles gatavošana, arī strādāšana kopā ar bērniem,” pastāsta A.Caunīte – Bērziņa un piebilst, ka diemžēl ierobežojumu laiks ieviesis savas korekcijas, bet sešās ģimenēs tagad ir kokle. Projekta gaitā arī tapa videofilma par kokles izgatavošanu ar meistara Andra Rozes paskaidrojumiem. Tā skolai noteikti noderēs. Jau tagad tie, kuri neiesaistījās projektā, pauduši, ka arī gribētu pamēģināt izgatavot kokli.
7.klases skolnieks Marts Matīss Nagainis atzīst, ka ir gandarīts par paveikto un paša izgatavoto kokli. Puika uzsver, ka nebijis grūti un sarežģīti, bet liels prieks bijis par darbošanos kopā ar tēti Robertu. Īpaši Matīsam patika virpot tapiņas. Viņš nebija strādājis ar virpu, tas bija kas jauns un patīkams.
4. klases skolnieces Melānija Reiholde un Marta Mazpole teic, ka visvairāk paticis strādāt ar kaltu un zīmēt koklei ornamentu, bet visgrūtāk pēc tam zīmējumu izgriezt kokā. Meitenes uzsver, ka paticis strādāt kopā ar mammu un tēti. Melānija atklāj, ka nemaz nav zinājusi, cik mamma daudz prot. Savukārt 3.klases skolniece Ieva Bērziņa teic, ka viņai paticis strādāt ar kaltu un grebt kokles pamatni, bet visgrūtāk bijis sagaidīt dienas beigas, jo bija jāstrādā visu dienu.
“Turpmāk ne tikai mājās un skolas pasākumos, arī pagastā varēsim spēlēt kokli. Visi ir gatavi to iemācīties,” saka A.Caunīte- Bērziņa.
Komentāri